Domowe sposoby na łagodzenie uczulenia pod oczami

Zmiany skórne pod oczami – dlaczego się pojawiają?

Na samym wstępie zdecydowanie warto bliżej przyjrzeć się budowie skóry pod oczami. Jest ona znacznie cieńsza niż na pozostałych obszarach twarzy, a dodatkowo pozbawiona gruczołów łojowych. Te zaś są odpowiedzialne za produkcję sebum, czyli naturalne nawilżenie, stanowiące powłokę ochronną przed czynnikami z zewnątrz. Bez tej zabezpieczającej warstwy styczność z wszelkimi zjawiskami atmosferycznymi (i nie tylko) jest dla naszej skóry pod oczami wyjątkowo obciążająca. Może ona ulegać przesuszeniom i podrażnieniom, co sprawi, że stanie się w dotyku szorstka i chropowata. Podrażniona skóra wokół oczu bardzo często objawia się właśnie poprzez zaczerwienienie, ale do tego jeszcze wrócimy.

Specyfika skóry pod oczami powoduje, że to właśnie na niej najszybciej widoczne są objawy starzenia. Polega to na utracie dotychczasowej elastyczności i jędrności, przez co ujawniają się pierwsze zmarszczki i załamania. Charakterystyczna budowa decyduje też o delikatności tej partii naszej twarzy – łatwo ją uszkodzić i przyczynić się do powstania wspomnianych zmian, które nie zawsze chcą szybko zniknąć. Zazwyczaj mamy tutaj do czynienia z obrzękiem, zaczerwienieniem, a nierzadko również z wysypką pod oczami. Ustalenie przyczyny takiego stanu może wymagać porady dermatologa, szczególnie jeśli wyeliminujemy te powody, które są zdecydowanie najczęstsze, a jednocześnie dość łatwe do zredukowania.

Uczulenie na twarzy – jak leczyć?

Pomimo tego, że leczenie domowe alergii może okazać się skuteczne, i tak zalecamy udać się do dermatologa czy alergologa, gdyż bez wyeliminowania źródła uczulenia, wysypka na twarzy może z czasem powrócić. Lekarz podczas wizyty zleci wykonanie testów, a na podstawie wyników przepisze leki doustne czy miejscowe.

Badania alergiczne jakie może zlecić lekarz to na przykład testy:
  • skórne
  • prowokacyjne
  • z krwi

Aby leczenie przyniosło pozytywny skutek równie ważna jest profilaktyka.

Jednym z podstawowych elementów jest eliminacja czynnika alergennego, który powoduje wystąpienie objawów. Mogą to być pokarmy, pyłki, różne produkty zawierające alergeny. Dlatego poznanie alergii jest ważne, ponieważ pozwoli stwierdzić jakiego konkretnie alergenu czy alergenów unikać.

Farmakologia – stosowanie leków antyhistaminowych oraz glikokortykosteroidów.

Podczas badania lekarskiego warto także zapytać o pielęgnację skóry alergicznej i rekomendowane kosmetyki dla alergików. Są one zazwyczaj bezzapachowe, pozbawione substancji alergizujących oraz mają pH przyjazne dla wrażliwej skóry. Ich działanie polega na nawilżaniu, łagodzeniu stanów zapalnych i tworzeniu bariery ochronnej przed szkodliwymi czynnikami. W przypadku skóry alergicznej warto stosować kosmetyki hipoalergiczne a zrezygnować z kosmetyków zawierających w swoim składzie różne konserwanty czy substancje zapachowe.

Maść na uczulenie na twarzy bez recepty

Jeśli zauważyłeś rumień na twarzy, alergiczną wysypkę, czerwone, suche plamy czy ropiejące krostki, zastosowałeś domowe sposoby na alergię, które okazały się zbyt łagodne na zaczerwienienie i zmiany skórne, a wizytę u alergologa masz dopiero za miesiąc, zapytaj w aptece o maść na uczulenie na twarzy bez recepty. Na rynku jest ich całkiem sporo – różnią się nie tylko ceną, ale i składem, jednak najpopularniejszą z nich i najbardziej naturalną jest Tormentiol. Substancja czynna maści to wyciąg z kłącza pięciornika. Stosowany w przypadku zmian ropnych i stanów zapalnych skóry, w tym reakcji alergicznych na twarzy.

Jak pozbyć się czerwonych plam pod oczami?

Aby mówić o niwelowaniu objawu, przede wszystkim należy poznać jego przyczynę. Z tego rodzaju zmianami udać się można do lekarza rodzinnego, który albo sam doradzi, co robić, albo skieruje pacjenta do specjalisty. Jakiego? To zależy głównie od podejrzeń co do podłoża problemu.

Kiedy podejrzewa się uczulenie, pacjent trafi zapewne do alergologa, z problemami skórnymi - do dermatologa itd. W wielu przypadkach czerwone plamy pod oczami są spowodowane niewłaściwą pielęgnacją, a wówczas wystarczy zmienić pewne nawyki, by pozbyć się objawów.

Przede wszystkim warto dostosować do potrzeb skóry stosowane na co dzień kosmetyki.

Jeśli zaczerwienienie wynika z nadmiernego przesuszenia, należy zmienić krem na głęboko nawilżający, gdy skóra jest podrażniona - krem regenerujący itd.

Zawsze też należy pamiętać, że do aplikowania w okolicach oczu nadają się wyłącznie szczególne, przeznaczone do tego preparaty.

Nie powinno się smarować tych wrażliwych miejsc kremami, które się do tego nie nadają, bo może to jeszcze pogłębić problem.

Jeśli czerwone plamy pod oczami nie są kwestią niewłaściwej pielęgnacji, niekiedy konieczne okazuje się zastosowanie odpowiednich leków.

Leki na czerwone plamy pod oczami

Jak już zostało wspomniane - czerwone plamy pod oczami to jedynie objaw, a nie choroba sama w sobie, dlatego trudno mówić o konkretnych lekach na nie działających. Jeśli jednak plamy takie towarzyszą konkretnym chorobom lub dolegliwościom, stosowanie leków może być konieczne, a w konsekwencji prowadzi do zniwelowania zmian.

Przykładem takiej sytuacji jest podrażnienie okolic oczu będące objawem alergii.

Przy alergiach wziewnych najczęściej stosuje się środki antyhistaminowe, które hamują reakcję uczuleniową organizmu i niwelują jej objawy, w tym - łzawienie, podrażnienie i obrzęk oczu.

Kiedy czerwone plamy pod oczami związane są z chorobą układową, np. cukrzycą, należy stosować leki zgodnie z wytycznymi specjalisty.

Czerwone plamy pod oczami - oznaka alergii, podrażnienia czy choroby?

Wyróżnienie "Ekspert odpowiada" oznacza, że dany artykuł zawiera sekcję "5 pytań do eksperta". Specjalista odpowiada na najbardziej nurtujące pytania w danej tematyce.

Czerwone plamy pod oczami lub wokół oczu to dolegliwość, która może mieć różne podłoża. Większość z nich nie jest groźna, jednak zawsze należy przyjrzeć się problemowi i ustalić jego przyczynę. Z czego mogą wynikać tego rodzaju zmiany i jak sobie z nimi radzić? Kiedy trzeba udać się do lekarza?

  • Czerwone plamy pod oczami to objaw towarzyszący różnym dolegliwościom. Najczęściej pojawiają się przy nadmiernym przesuszeniu skóry, alergii lub z powodu niewłaściwej pielęgnacji. Mogą być także oznaką niewyspania.
  • Plamom wokół oczu będącym objawem alergii towarzyszą często: swędzenie, pieczenie, obrzęk. Uczulenie objawia się również w obrębie samych oczu, które łzawią i są podrażnione.
  • Czerwone plamy pod oczami mogą pojawić się u osoby dorosłej lub u dziecka. U najmłodszych pacjentów niekiedy oznaczają przesuszenie, a nawet skłonność do atopii. Objawy skórne należy zawsze konsultować z pediatrą.

O ile opisane wyżej objawy chorób nowotworowych nie wiążą się zazwyczaj z widocznymi zmianami skórnymi, o tyle w przypadku innych schorzeń świąd może współwystępować z różnego typu wypryskami, rumieniem, nadmiernym złuszczaniem naskórka etc.

Czytaj dalej...

Dla osób pracujących w szpitalach lateksowe rękawiczki , salonach fryzjerskich metale, z których wykonane są nożyczki czy restauracjach płyny do zmywania, niektóre produkty spożywcze , problem ten nosi znamiona choroby zawodowej.

Czytaj dalej...

To, czy i w jakim stopniu wystąpi alergia na kosmetyki, zależy od wielu czynników, przede wszystkim od częstotliwości i czasu ich używania, stanu skóry i miejsca, na które kosmetyk został zaaplikowany.

Czytaj dalej...

Zamień płyn na inne rozwiązanie jeśli mimo podjętych środków ostrożności nadal odczuwasz reakcje uczuleniowe, warto rozważyć zamianę płynu do płukania na inną metodę prania, na przykład proszek do prania.

Czytaj dalej...