Domowe sposoby na łagodzenie uczulenia pod oczami

Jak pozbyć się czerwonych plam pod oczami?

Aby mówić o niwelowaniu objawu, przede wszystkim należy poznać jego przyczynę. Z tego rodzaju zmianami udać się można do lekarza rodzinnego, który albo sam doradzi, co robić, albo skieruje pacjenta do specjalisty. Jakiego? To zależy głównie od podejrzeń co do podłoża problemu.

Kiedy podejrzewa się uczulenie, pacjent trafi zapewne do alergologa, z problemami skórnymi - do dermatologa itd. W wielu przypadkach czerwone plamy pod oczami są spowodowane niewłaściwą pielęgnacją, a wówczas wystarczy zmienić pewne nawyki, by pozbyć się objawów.

Przede wszystkim warto dostosować do potrzeb skóry stosowane na co dzień kosmetyki.

Jeśli zaczerwienienie wynika z nadmiernego przesuszenia, należy zmienić krem na głęboko nawilżający, gdy skóra jest podrażniona - krem regenerujący itd.

Zawsze też należy pamiętać, że do aplikowania w okolicach oczu nadają się wyłącznie szczególne, przeznaczone do tego preparaty.

Nie powinno się smarować tych wrażliwych miejsc kremami, które się do tego nie nadają, bo może to jeszcze pogłębić problem.

Jeśli czerwone plamy pod oczami nie są kwestią niewłaściwej pielęgnacji, niekiedy konieczne okazuje się zastosowanie odpowiednich leków.

Leki na czerwone plamy pod oczami

Jak już zostało wspomniane - czerwone plamy pod oczami to jedynie objaw, a nie choroba sama w sobie, dlatego trudno mówić o konkretnych lekach na nie działających. Jeśli jednak plamy takie towarzyszą konkretnym chorobom lub dolegliwościom, stosowanie leków może być konieczne, a w konsekwencji prowadzi do zniwelowania zmian.

Przykładem takiej sytuacji jest podrażnienie okolic oczu będące objawem alergii.

Przy alergiach wziewnych najczęściej stosuje się środki antyhistaminowe, które hamują reakcję uczuleniową organizmu i niwelują jej objawy, w tym - łzawienie, podrażnienie i obrzęk oczu.

Kiedy czerwone plamy pod oczami związane są z chorobą układową, np. cukrzycą, należy stosować leki zgodnie z wytycznymi specjalisty.

Uczulenie na twarzy

Czerwone plamy na policzkach, kaszka, sucha, swędząca skóra, wysypka na brodzie to objawy uczulenia na twarzy. Skóra na niej jest delikatna, przez co wrażliwa na słońce, kosmetyki, a nawet na spożyte wcześniej pokarmy, wiatr oraz wiele innych czynników. Aby wyeliminować uciążliwe wypryski, pieczenie i swędzenie oraz dyskomfort spowodowany nieestetycznymi plamami, należy poznać przyczyny alergii na twarzy.

Uczulenie na skórze twarzy może mieć różną postać i być zarówno reakcją alergiczną jak i efektem kontaktu skóry z substancjami drażniącymi (kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia).

Często zdarza się że objawy zmian alergicznych mogą przypominać na przykład zmiany trądzikowe. Występują również na twarzy i dekolcie i objawiają się różnymi przebarwieniami skóry.

W początkowej fazie uczulenia chory może na własną rękę spróbować załagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Może użyć maści na uczulenie na twarzy bez recepty czy stosując domowe sposoby. Jednak mimo wszystko zalecana jest wizyta u alergologa lub dermatologa. Specjalista na podstawie wywiadu oraz testów alergicznych dostosuje odpowiednie leczenie.

Podpuchnięte oczy – przyczyny

Jak powstają cienie i obrzęki limfatyczne?

Limfa to jeden z podstawowych płynów tkanki łącznej. Jej zadaniem jest ochrona przed zakażeniami i wydalanie substancji niebezpiecznych dla organizmu. Zapewnia dopływ do krwi komórek odpornościowych. Obrzęki limfatyczne występują zawsze, kiedy mamy zaburzone krążenie tego płynu w organizmie. W niektórych miejscach ciała zastój limfy zdarza się częściej niż w innych.

Zastój limfy następuje w sytuacjach, kiedy mięśnie nie są w stanie zapewnić jej prawidłowego krążenia. Przyczyn może być kilka: niewłaściwa dieta, niedostatek ruchu, starzenie się organizmu lub genetyczna skłonność do słabszego krążenia. Może być też objawem poważniejszych chorób. Wówczas trzeba przeprowadzić dokładne badania.

Podpuchnięte oczy to jeden z najczęstszych objawów zastoju limfy. Wynika to z faktu, że skóra w tych okolicach jest delikatniejsza, a mięśnie mimiczne pracują słabiej. Do powstawania obrzęków najczęściej dochodzi w nocy.

Nieco innym problemem są cienie pod oczami oraz tzw. doły czy dolina łez. Te powstają w wyniku zanikania tkanki tłuszczowej w wybranym punkcie. Pojawienie się cieniów może być wynikiem niewyspania lub wiotczenia skóry z wiekiem. To one tworzą tzw. podkowy, czyli wyraźnie widoczne ciemniejsze obszary pod dolną powieką.

Co do dołów, czyli wgłębienia w okolicach oczu, są one wynikiem zapadania skóry, najczęściej w wyniku niedoboru tkanki tłuszczowej. Mogą wynikać z kształtu twarzoczaszki. Ich likwidację można przeprowadzić aplikując pod skórę kwas hialuronowy lub polimlekowy.

Kto jest najbardziej narażony na opuchnięcia?

W zależności od rodzaju podków pod oczami i częstości ich występowania można mówić o skłonności genetycznej, przyczynie chorobowej lub nieodpowiednim trybie życia.

Na powstawanie cieni może wpływać niedostatek snu. W tym przypadku po prostu wystarczy się wyspać. Opuchlizna może występować u osób, które prowadzą ogólnie niezdrowy tryb życia. Przede wszystkim mało się ruszają, są uzależnione od używek (zwłaszcza papierosów) oraz nieprawidłowo się odżywiają.

Zaczerwienienie wokół oczu – przyczyny

Pierwszą kwestią, jaką należy omówić, kiedy w grę wchodzą zaczerwienione powieki i skóra pod oczami, to nasz aktualny tryb życia. Nawet jeżeli może się to wydawać dość banalne, to jednak nasze codzienne nawyki mają ogromny wpływ na to, jak wygląda nasza cera. Chroniczne zmęczenie w połączeniu ze stresem, życiem w ciągłym biegu i niedosypianiem szybko poskutkuje takimi objawami, jak sucha, czerwona skóra wokół oczu. Cała twarz będzie zresztą nosić na sobie oznaki przemęczenia w postaci nierównomiernego, poszarzałego i matowego kolorytu. Taki wygląd może dodawać nam lat, na dodatek nie zawsze uda nam się sprawnie ukryć go pod makijażem.

Nie da się też ukryć, że bardzo częstym czynnikiem wpływającym na zaczerwienienia pod oczami i obrzęki są nawyki żywieniowe. Mowa tu szczególnie o sięganiu po fast foody, słodzone napoje oraz kawę. Dużą rolę odgrywa także brak właściwego nawodnienia organizmu – dorosły człowiek powinien codziennie wypijać ok. 2 litry wody, co niestety nie jest przestrzegane przez wszystkich z nas. Jeśli na dodatek często sięgamy po takie używki jak alkohol i papierosy, zmiany skórne wokół oczu staną się jeszcze bardziej widoczne, podobnie jak inne objawy zmęczonej, przesuszonej cery.
To jednak nie wszystko, co może powodować czerwone kropki pod oczami.

Uczulenie wokół oczu

Jak już zostało powiedziane, skóra w okolicach oczu jest bardzo wrażliwa i delikatna, a przez to – reaktywna. W styczności z potencjalnym alergenem może pokryć się zaczerwienieniem, a nawet drobnymi krostkami. Skóra staje się też zwykle lekko opuchnięta i nieco tkliwa w dotyku.

Uczulenie może wystąpić na jakiś składnik kosmetyku, który nakładamy bezpośrednio pod oczami. Dlatego tak ważne jest, by sprawdzać, czy produkty, które wykorzystujemy w codziennej pielęgnacji, są pozbawione niepożądanych substancji. Czasem może być to kwestia tego, że jesteśmy indywidualnie uczuleni na któryś ze składników, a czasem to kwestia zaaplikowania nieodpowiedniego preparatu. Żeby dany krem czy serum mógł właściwie pielęgnować skórę, powinien być przetestowany pod kątem dermatologicznym i okulistycznym właśnie do stosowania w tej strefie. To, że dany kosmetyk świetnie sprawdza się na całej twarzy, niekoniecznie oznacza, że jest też bezpieczny dla cienkiej skóry pod oczami, co może skutkować rumieniem wokół oczu.

Zmiany skórne pod oczami – dlaczego się pojawiają?

Na samym wstępie zdecydowanie warto bliżej przyjrzeć się budowie skóry pod oczami. Jest ona znacznie cieńsza niż na pozostałych obszarach twarzy, a dodatkowo pozbawiona gruczołów łojowych. Te zaś są odpowiedzialne za produkcję sebum, czyli naturalne nawilżenie, stanowiące powłokę ochronną przed czynnikami z zewnątrz. Bez tej zabezpieczającej warstwy styczność z wszelkimi zjawiskami atmosferycznymi (i nie tylko) jest dla naszej skóry pod oczami wyjątkowo obciążająca. Może ona ulegać przesuszeniom i podrażnieniom, co sprawi, że stanie się w dotyku szorstka i chropowata. Podrażniona skóra wokół oczu bardzo często objawia się właśnie poprzez zaczerwienienie, ale do tego jeszcze wrócimy.

Specyfika skóry pod oczami powoduje, że to właśnie na niej najszybciej widoczne są objawy starzenia. Polega to na utracie dotychczasowej elastyczności i jędrności, przez co ujawniają się pierwsze zmarszczki i załamania. Charakterystyczna budowa decyduje też o delikatności tej partii naszej twarzy – łatwo ją uszkodzić i przyczynić się do powstania wspomnianych zmian, które nie zawsze chcą szybko zniknąć. Zazwyczaj mamy tutaj do czynienia z obrzękiem, zaczerwienieniem, a nierzadko również z wysypką pod oczami. Ustalenie przyczyny takiego stanu może wymagać porady dermatologa, szczególnie jeśli wyeliminujemy te powody, które są zdecydowanie najczęstsze, a jednocześnie dość łatwe do zredukowania.

O ile opisane wyżej objawy chorób nowotworowych nie wiążą się zazwyczaj z widocznymi zmianami skórnymi, o tyle w przypadku innych schorzeń świąd może współwystępować z różnego typu wypryskami, rumieniem, nadmiernym złuszczaniem naskórka etc.

Czytaj dalej...

atopowe zapalenie skóry najczęściej występująca postać tego schorzenia, spowodowana czynnikami wewnętrznymi, takimi jak alergiczna skłonność do choroby; obok niej mogą występować dodatkowe objawy alergii, takie jak katar sienny, suchy kaszel, świszczący oddech lub duszności.

Czytaj dalej...

W praktyce jest na co uważać, ponieważ kosmetyki które są stosowane na co dzień w swoim składzie zawierają około 168 różnych składników, w tym takich, które mają działanie silnie alergenne albo też mogą wywoływać reakcje fotouczulające.

Czytaj dalej...

Każde ubranie zwłaszcza dziecięce powinno zostać wyprasowane po praniu, ponieważ wysoka temperatura żelazka to idealny sterylizator, dzięki któremu skutecznie można się pozbyć wszelkich resztek drobnoustrojów, które mogą być dodatkowym czynnikiem alergizującym.

Czytaj dalej...