Usuwanie włosów soda oczyszczona - skuteczne i naturalne metody
Mycie włosów sodą i octem – FAQ
- Czy włosy myje się dłużej? Nie lubię takiego babrania się. Nie. Na szczęście mycie głowy sodą z octem nie jest skomplikowane. Włosy myje się szybko i czasowo wychodzi podobnie co mycie szamponem. Samo zrobienie roztworu sody z wodą i roztworu octu jabłkowego z wodą też jest banalne i zajmuje minutę.
- Czy włosy śmierdzą po umyciu octem? Nie. Zapach octu się szybko ulatnia. Osoby, które bardzo się boją smrodu octu na włosach mogą dodać 1 kropelkę olejku eterycznego (np. z drzewa herbacianego) do roztworu octu i mocno wstrząsnąć przed każdym użyciem.
- Czy włosy bardziej wypadają? Nie. Nie wypada ich więcej niż podczas standardowego mycia szamponem.
- Czy włosy po myciu octem i sodą będą się przetłuszczać? Mogą, ale nie muszą. Przetłuszczanie się może być spowodowane niedokładnym wmasowaniem sody w skórę głowy lub za dużym stężeniem octu w roztworze. Albo złym spłukaniem. Założeniem mycia sodą i octem jest zmniejszenie przetłuszczania się włosów! Poznaj sposoby na przetłuszczające się włosy!
- Czy soda podrażnia? Może podrażnić, zwłaszcza wrażliwą skórę głowy. Aby uniknąć podrażnienia można bardziej rozcieńczyć roztwór sody i delikatnie go masować, a nie szorować skórę głowy. Pamiętaj o zachowaniu proporcji rozcieńczania!
Po pierwszym użyciu:
Włosy są lekkie, sypkie, są lekko uniesione u nasady, dobrze się układają. Wyglądają tak, jak po umyciu zwykłym szamponem. Skóra głowy zniosła dobrze roztwór sody, pewnie to zasługa proporcji. Nic nie szczypie, nie swędzi, nie drażni. Nie pojawił się łupież. Ba – czuje się, że skóra głowy jest oczyszczona lepiej niż zwykle.
Soda z octem daje radę!
- Mycie włosów sodą i octem spokojnie można robić 1-2 razy w tygodniu. Częściej nie trzeba.
- Ten sposób fenomenalnie oczyszcza skórę głowy z łupieżu, sebum, martwych komórek naskórka.
- Soda z octem BARDZO ogranicza przetłuszczanie się skóry głowy – i jest to największa zaleta tej naturalnej metody. Można przejść z prawie codziennego mycia włosów do mycia co 3 dzień!
- Na co dzień warto używać delikatnego szamponu ziołowego. Przy myciu włosów sodą i octem taki szampon wystarczy.
- Włosy wyglądają ładnie, zdrowo. Nie puszą się. Są dobrze oczyszczone (to zasługa sody) i błyszczące (tu zasługa octu).
Przetykanie rur sodą oczyszczoną
Dlaczego warto stosować sodę i ocet do rur
Odpływy w kuchni i w łazience potrafią się zapychać. W kuchni przyczyną zatkania odpływu są resztki jedzenia i tłuszcz, które osiadają na rurach zwężając ich światło, a w końcu zapychając. W łazience główną przyczyną zatkania odpływu są włosy lub sierść zwierząt.
Jeśli usłyszymy bulgotanie w odpływie, woda słabo i wolno spływa, a z kanalizacji dobywa się nieprzyjemny zapach, warto przystąpić do działania. W sprzedaży dostępnych jest wiele chemicznych środków do czyszczenia rur. Warto jednak unikać stosowania chemii w mieszkaniu. Ponadto nie wszystkie te środki są uniwersalne. Nie zawsze wiemy lub chce nam się doczytać, do jakich odpływów i rur nadaje się dany środek. Stosowanie niewłaściwego środka może przynieść więcej szkody niż pożytku. Ponadto chemiczne środki do udrażniania rur ulatniają się. Nie tylko czujemy brzydkie, chemiczne zapachy, lecz także wdychamy chemię.
Soda i ocet do rur to stary, babciny domowy sposób do czyszczenia odpływu. Sposób ten jest nie tylko niezawodny, lecz także bezpieczny i tani. Mieszanka nie wydziela zapachów i co ważne nie musimy wdychać żadnych chemicznych substancji. Sodę oczyszczoną i ocet zwykle każdy ma w domu i może je szybko wykorzystać do czyszczenia zapchanego zlewu lub umywalki. Do przetykania zlewu możemy zastosować również sól. Sprawdź także ten artykuł: Czyszczenie piekarnika sodą i octem krok po kroku - sprawdzony, domowy sposób.
Domowe sposoby jak udrożnić odpływ w kuchni i w łazience:
- sól kuchenna - do odpływu wrzucamy 5 - 7 łyżek soli, następnie powoli przepłukujemy 2 litrami gorącej wody,
- kwasek cytrynowy z wodą wlany do odpływu,
- mieszanka soli i sody oczyszczonej w równych proporcjach - wrzucamy do odpływu i powoli, stopniowo przelewamy gorącą wodą,
- soda oczyszczona wsypana do odpływu na 15 minut i przepłukana gorącą wodą,
- sól, boraks i ocet w równych proporcjach wlewamy do odpływu, a po 10 minutach zalewamy gorącą wodą,
- soda oczyszczona i ocet w proporcji 3 : 1.
Mycie włosów sodą i octem – jak myć?
- Zmoczyć dokładnie całe włosy i skórę głowy. To ważne! Nie używaj sody bezpośrednio na suchy skalp, soda za bardzo go podrażni.
- Wymieszaj roztwór sody z wodą, nałóż go na skórę głowy. Delikatnie masuj. Nie musisz smarować nim całych włosów, najważniejsza jest skóra głowy!
- Spłucz włosy ciepłą wodą. Następnie spsikaj całe włosy i skórę głowy roztworem octu jabłkowego. Dokładnie spłucz.
- Jeśli nie musisz suszyć włosów suszarką, to tego nie rób. Niech włosy naturalnie wyschną.
Ważne!
Gdy przestaniesz używać drogeryjnych szamponów Twoje włosy przeżyją szok i mogą zachowywać się dziwnie – mogą zacząć się przetłuszczać albo będą wysuszone. Będą tęsknić za szamponem. Ale nie można się zrażać. Włosy i skóra głowy muszą przyzwyczaić się do odstawienia chemii w szamponach.
Mycie włosów sodą i octem