"Pryszcze w połowie cyklu - Jak sobie z nimi radzić?"

Plamienie pochodzące z szyjki macicy – przyczyny

Zakażenie / zapalenie: Infekcje przenoszone drogą płciową mogą powodować zapalenie szyjki macicy i krwawe wydzieliny. Inna możliwa (niezakaźna) przyczyna: podrażnienie tamponem lub środkiem plemnikobójczym.

Polipy: Polipy szyjki macicy, czyli łagodne wyrostki przypominające grzyby, mogą powodować krwawienie po stosunku lub bez powodu.

Nadżerka szyjki macicy: Jedna z najczęstszych przyczyn plamienia u młodych kobiet, występuje, gdy tkanka wyściełająca kanał szyjki macicy znajduje się na powierzchni szyjki macicy – co może być normalną zmianą. Jest nieszkodliwa, ale może być uciążliwa, ponieważ szyjka macicy prawdopodobnie będzie łatwo krwawić, w tym podczas stosunku płciowego lub badania ginekologicznego

Problemy hormonalne - leczenie

Hormonalna terapia zastępcza to jedna z najczęstszych metod leczenia w przypadku problemów hormonalnych. Jest stosowana przy zaburzeniach z nieprawidłową gospodarką m.in. estrogenów i progesteronu. Hormonalna terapia zastępcza polega na tym, że lekarz przepisuje kobiecie leki, zawierające syntetyczną wersję tych hormonów - najczęściej w postaci dwuskładnikowej pigułki antykoncepcyjnej.

Terapia hormonalna może być również bardzo skuteczna w leczeniu zaburzeń hormonów tarczycy oraz w przypadku wysokiego stężenia prolaktyny w organizmie (tzw. hiperprolaktynemia).

Na rynku istnieją również suplementy oraz naturalne środki, u których zaobserwowano pozytywne działanie regulujące na układ hormonalny. Należą do nich: niepokalanek mnisi, dzięgiel chiński (tzw. kobiecy żeń szeń), lucerna, a nawet… natka pietruszki!

Oprócz środków i terapii farmakologicznych, zadbaj o zdrowy tryb życia: postaw na zbilansowaną dietę, odpowiednią dawkę ruchu i tym samym utrzymanie właściwej masy ciała, zdrowy sen i ograniczenie stresu.

Zaburzenia hormonalne - czym są?

Hormony to substancje odpowiedzialne za regulowanie wielu procesów, które zachodzą w naszym organizmie. Są wytwarzane przez gruczoły oraz tkanki i wraz z nimi tworzą skomplikowaną sieć, jaką jest układ hormonalny.

Hormony poprzez krew docierają do wszystkich tkanek i narządów, dając sygnał do działania lub zaprzestania działań. Mówiąc kolokwialnie: hormony mówią co i kiedy dany narząd ma robić. Hormony regulują i wpływają na procesy życiowe: na sen, na tętno, na libido, regulują apetyt, a także metabolizm. Hormony wpływają również na samopoczucie i nastrój (dowiedz się więcej, dlaczego warto śledzić nastrój w trakcie cyklu miesiączkowego).

O zaburzeniach hormonalnych, czy braku równowagi hormonalnej mówimy w sytuacji, gdy danego hormonu jest za dużo lub za mało w naszym organizmie. Jakie hormony kobiece mogą powodować problemy hormonalne? M.in. estrogen, progesteron, tyroksyna, kortyzol, insulina, czy androgeny. Czytaj więcej o hormonach istotnych dla kobiecej płodności.

Wszystkie te hormony, a raczej zaburzenia w ich wydzielaniu mają wpływ na funkcjonowanie organizmu i nawet niewielkie zmiany hormonalne, mają swoje odzwierciedlenie w dolegliwościach i objawach.

Jakie działanie zapewnią prawidłowo stosowane tabletki antykoncepcyjne?

Jeśli pacjentka będzie przestrzegać zaleceń i stosować tabletki antykoncepcyjne według jednego z ustalonych schematów, działanie tej metody antykoncepcji będzie kompleksowe i w niemal stu procentach skuteczne. Przyjmowane pigułki sprawiają, że:

  • zahamowana zostaje owulacja,
  • pęcherzyki Graffa nie mogą prawidłowo dojrzewać, a tym samym uwalniać komórki jajowej,
  • śluz znajdujący się w szyjce macicy staje się dużo bardziej gęsty i mniej przepuszczalny.

W efekcie komórka jajowa nie zostanie uwolniona, przez co nie będzie mogło dojść do zapłodnienia. Warto zaznaczyć, ze nawet jeśli by do niego doszło, gęsty śluz uniemożliwi zagnieżdżenie się jajeczka w macicy. Taka konsystencja śluzu sprawi również, że plemniki nie będą mogły swobodnie się poruszać.

Plamienie w połowie cyklu – jakie mogą być tego przyczyny?

Jednym z bardziej niepokojących objawów, z którym zgłaszają się kobiety na kontrolę u ginekologa jest krwawienie w niewłaściwym momencie cyklu – czyli poza standardowym czasem miesiączki.

Plamienie w połowie cyklu może pochodzić z macicy, ale również z szyjki macicy, ściany pochwy, a nawet sromu. Zwykle nie oznacza to niczego niebezpiecznego – może po prostu rozpoczynać owulację lub być efektem ubocznym antykoncepcji. Dlatego skonsultuj się ze swoim ginekologiem, aby dowiedzieć się, jak zapanować nad plamieniem i upewnić się, że nie oznacza to niczego poważnego.

Niewątpliwie każda kobieta marzy o tym, aby czas zatrzymał się w miejscu, niestety płynie on nieubłaganie a wraz ze sobą pozostawia po sobie ślady w postaci niechcianych zmarszczek, które są zmorą każdej dojrzałej kobiety.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Skład Aqua, Glycerin, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Sodium Fluoride, Cetylpyridinium Chloride, Tetrapotassium Pyrophosphate, Zinc Citrate, Tetrasodium Pyrophosphate, Aroma, Disodium EDTA, Sodium Citrate, Sodium Saccharin, Polysorbate 20, Citric Acid, Sodium Benzoate, Limonene, CI 42051.

Czytaj dalej...

Jego trwałość oceniam jako wystarczającą, nie ściera się z twarzy, wytrzymuje około 6 godzin bez poprawek a cały dzień z małymi poprawkami, co jest bardzo dobrym wynikiem, nie ciemnieje, nie warzy się, nie podkreśla porów i zmarszczek, nie wchodzi mi w skórki, nie roluje się ani się nie waży.

Czytaj dalej...