Usuwanie blizn laserem - Przed i po zabiegu
Usuwanie blizn laserem – na czym polega?
Do usuwania blizn laserem w naszej Klinice stosowany jest laser frakcyjny CO2, którego wiązka precyzyjnie wnika w głąb skóry właściwej. Zachodząca w niej reakcja fototermiczna powoduje mikrouszkodzenia – wyzwalające naturalne procesy odbudowy skóry oraz pobudzające produkcję kolagenu. W efekcie blizny i przebarwienia stają się mniej widoczne. Laser działa tylko na zmienione partie skóry, nie naruszając pozostałej części naskórka.
Procedura laserowego usuwania blizn jest bezbolesna, co sprawia, że na zabieg decyduje się coraz więcej osób zmagających się z problemem obecności różnego rodzaju blizn na twarzy oraz innych partiach ciała.
Efekty usuwania blizn za pomocą laseroterapii widoczne są już po pierwszym zabiegu. Liczba sesji uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji pacjenta, dlatego zabieg laserowego usuwania blizn poprzedzony jest konsultacją lekarską, podczas której diagnozowany jest rodzaj blizn oraz omawiany cały proces leczenia.
Należy pamiętać, że laserowe usuwanie blizn nie może być przeprowadzone u każdego pacjenta. Przeciwwskazaniem jest okres ciąży i karmienia piersią, stosowanie leków i ziół światłouczulających, oraz przyjmowanie retinoidów. Zabiegowi nie mogą być także poddane osoby mające aktywną infekcję, borykające się z nowotworem skóry, fotodermatozą, przewlekłymi zapalnymi dermatozami oraz mające skłonność do bliznowacenia. Do przeciwwskazań należy też niewyregulowana cukrzyca, epilepsja, rozrusznik serca i istotne zaburzenia hormonalne.
Rodzaje blizn i metody ich leczenia
Jak objaśnia zespół kliniki Medestetis blizny mogą powstawać z różnych przyczyn, takich jak na przykład cesarskie cięcie, urazy, oparzenia, przebyte operacje (w tym plastyczne) i choroby, a także trądzik. Ze względu na ich wygląd możemy je podzielić na blizny zanikowe (wklęsłe), przerostowe (wypukłe) oraz bliznowce (keloidy), czyli te najtrudniejsze do wygojenia i usunięcia.
Redukcja blizn to zabieg, który można wykonać różnymi technikami. Wybór metody leczenie zależy od wielu czynników, takich jak stan skóry pacjenta, jego wiek, rozległość, miejsce występowania i typ blizny. Inną metodę stosuje się w przypadku śladów pozostałych po trądziku niż w przypadku tej po cesarskim cięciu. Wśród dostępnych technik znajdują się te najmniej inwazyjne, czyli stosowanie kremów i żeli, jak i zabiegi medycyny estetycznej, takie jak wypełnianie kwasem hialuronowym, mikrodermabrazja, makijaż permanentny, radiofrekwencja, terapia światłem LED i inne. Defekt można także skorygować chirurgicznie (Z-plastyka i W-plastyka). Metodą, na której skupimy się tutaj, jest laseroterapia – jedna z przynoszących obecnie najlepsze wyniki technik ich usuwania.

Wybór specjalisty
Na zabieg laserowego usuwania blizn należy udać się do lekarza, najlepiej specjalisty medycyny estetycznej, dermatologa lub chirurga plastycznego, który posiada doświadczenie i przeszedł kursy obsługi urządzeń laserowych. Aby sprawdzić, czy dany specjalista posiada wykształcenie medyczne oraz może wykonywać zawód bez ograniczeń, przejdź do Centralnego Rejestru Lekarzy.
Wybierając specjalistę i gabinet, możesz kierować się następującymi kryteriami:
- zdjęcia przed i po oraz opinie innych pacjentów w internecie,
- polecenie znajomych, rodziny,
- wykształcenie i doświadczenie specjalisty, ukończone kursy,
- przynależność specjalisty do stowarzyszeń medycznych,
- warunki higieniczne w gabinecie,
- jakość sprzętu medycznego.
Laserowe usuwanie blizn - wskazania, przeciwwskazania, przebieg, powikłania, cena
Laserowe usuwanie blizn to ratunek dla oszpeconej bliznami skóry. Zabieg ten pozwala całkowicie usunąć blizny lub zmniejszyć je na tyle, że staną się dużo mniej widoczne. Warto jednak wiedzieć, że nie każdą bliznę można w ten sposób usunąć, nie każdy również może poddać się temu zabiegowi. Na czym polega zabieg laserowego usuwania blizn? Jakie blizny można usunąć w ten sposób, jak przebiega zabieg, jakich efektów można się spodziewać i w jaki sposób dbać później o skórę?
Laserowe usuwanie blizn to jedna z najbardziej skutecznych metod eliminacji blizn. Sposób ten cieszy się ogromnym uznaniem zarówno lekarzy, którzy wykonują zabieg, jak i osób, które mu się poddają.
Mimo, że metoda ta jest stosunkowo droga, niesie za sobą również pewne ryzyko powikłań, to jednak daje nieporównywalnie lepsze efekty, niż większość dużo łagodniejszych metod usuwania blizn, jakie stosowane są w gabinetach, jest też dużo skuteczniejsza niż domowe sposoby na blizny.
Warto jednak wiedzieć, że laserowe usuwanie blizn nie jest zabiegiem, z którego skorzystać może każdy chętny. Do tego zabiegu istnieją bowiem istotne przeciwwskazania. Po laserowym usuwaniu blizn możliwe są również powikłania i z tego powodu decyzję warto dobrze przemyśleć. Na czym polega laserowe usuwanie blizn, jak się do niego przygotować i jak dbać o skórę po zabiegu?
Spis treści
- Laserowe usuwanie blizn - wskazania do zabiegu
- Laserowe usuwanie blizn - metody
- Laserowe usuwanie blizn - przygotowanie
- Jak przebiega zabieg laserowego usuwania blizn?
- Laserowe usuwanie blizn - efekty zabiegu
- Laserowe usuwanie blizn - pielęgnacja skóry po zabiegu
- Powikłania po laserowym usuwaniu blizn
- Laserowe usuwanie blizn - ile to kosztuje
- Laserowe usuwanie blizn - przeciwwskazania

Efekty
Zazwyczaj laser powoduje, że w skórze powstają mikrouszkodzenia, co pobudza skórę do regeneracji i produkcji kolagenu i elastyny. Organizm potrzebuje zatem czasu na ukończenie tych procesów. Z tego względu efekty interwencji pojawiają się stopniowo i optymalne efekty możemy zaobserwować po 30-90 dniach po zakończeniu terapii.
Zespół kliniki Timeless przypomina, że niemożliwe jest całkowite usunięcie blizny, a celem terapii jest jej zmniejszenie, poprawa jej kolorytu i wyglądu, a niekiedy także poprawa jakości życia (wyeliminowanie dolegliwości bólowych lub pieczenia, które może występować). Należy także pamiętać, że im świeższy ślad, tym łatwiej go zniwelować, dlatego też efekty usuwania blizn laserem będą bardziej widoczne u osób z dopiero co wygojonymi ranami. Wiele zależy także od typu blizny.
Nie zmienia to jednak faktu, że laseroterapia to jedna z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod leczenia tego problemu. Pacjent powinien stosować się do zaleceń pozabiegowych, w tym stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych, co pozwoli uniknąć przebarwień i sprawi, że rezultaty będą bardziej spektakularne. Dzięki zabiegowi ślady stają się bledsze, mniejsze, płytsze, bardziej miękkie, co sprawia, że są niemal niewidoczne lub że ich poprawa wyglądu jest znaczna.
