Wielki pryszcz podskórny - Przyczyny, leczenie i porady
Jak zapobiegać powstawaniu pryszczy podskórnych?
Leczenie trądziku podskórnego bywa długotrwałym i skomplikowanym procesem. Dlatego warto podjąć działania, aby mu zapobiec. Podstawą będzie oczywiście odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do wymogów konkretnego rodzaju skóry. Wybór preparatów jest ogromny, dlatego nie szukaj po omacku, ale skonsultuj się ze specjalistą, który określi Twój typ cery i zaproponuje dopasowaną do niej pielęgnację. Dzięki temu unikniesz zbędnych kosztów i zyskasz pewność, że wykonywane przez Ciebie rytuały pielęgnacyjne są rzeczywiście korzystne dla Twojej skóry.
Zwracaj uwagę na to, co jesz. Ryzyko powstawania zmian trądzikowych będzie mniejsze, jeśli na Twoim talerzu znajdą się produkty bogate w witaminy i minerały. Unikaj wysokoprzetworzonej żywności, która być może jest smaczna i łatwa w przygotowaniu, jednak na dłuższą metę może okazać się szkodliwa dla Twojej skóry. Dobrze odżywiona i nawodniona skóra będzie mniej skłonna do powstawania nieestetycznych zmian.
Jeśli chcesz zapobiec powstawaniu pryszczy podskórnych i innych zmian, przez które czujesz się niekomfortowo, wykonaj profilaktyczne badania hormonalne, aby sprawdzić, czy gospodarka hormonalna funkcjonuje prawidłowo. Konieczne może okazać się wyrównanie poziomu hormonów, na którym skorzysta również Twoja skóra. Pamiętaj, że domowe sposoby na pryszcze nie będą przynosiły efektów, jeśli pojawiają się kwestie zdrowotne, wymagające ukierunkowanego leczenia.
- K. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolity - etiologia, klasyfikacja, leczenie, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2014, t. 60, nr 2, s.13-18.
Pryszcze podskórne: jak powstają? Jak je leczyć?
Pryszcze podskórne miał kiedyś każdy. Niektóre z nich znikają, inne rosną i bolą każdego dnia coraz bardziej. Dopiero ocena stopnia nasilenia tego problemu daje odpowiedź, czy zmiany skórne w postaci cyst, torbieli i guzków świadczą o czymś poważniejszym. Sprawdź, jak rozpoznać pryszcze podskórne i o jakich chorobach może świadczyć ich powstawanie.
Spis treści
Pryszcze podskórne - jak je rozpoznać? W końcu pryszcz pryszczowi nierówny, dlatego pierwszą rzeczą, jaką należy uczynić, to lepiej poznać swoje pryszcze. Ocenić ich wielkość, stopień zaawansowania, a przede wszystkim miejsce położenia. Najprościej podzielić pryszcze na te znajdujące się pod skórą i te "na powierzchni". Pryszcze podskórne wyglądają jak wybrzuszenia, wypustki o różnym kształcie i kolorze. Z kolei pryszcze na powierzchni to zwykle te, które już wyszły spod skóry i mają ropną końcówkę.
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
Najlepszy sposób na pryszcze podskórne
Jak szybko pozbyć się pryszcza podskórnego?Prosty sposób na pryszcze podskórne to maść ichtiolowa, którą za niewielkie pieniądze dostaniesz w każdej aptece bez recepty. Specyfik ten wyciąga ropę z pryszcza na zewnątrz. Pamiętaj jednak, aby stosować tą maść bardzo ostrożnie. Jest bowiem bardzo brudząca i trudno ją zmyć. Specyfik nałóż na pryszcz i wokół niego i zmyj po około 30 minutach. Jeżeli Twoje zmiany będą długotrwałe, to warto skonsultować się z dermatologiem. Ten może przepisać antybiotyk, który w połączeniu z maścią ichtiolową pomoże Ci szybko pozbyć się problemu.
Domowe sposoby na pryszcze podskórne
Znowu pojawiły się u Ciebie podskórne pryszcze? Domowe sposoby na pewno zaradzą temu problemowi. Spróbuj pasty z sody oczyszczonej. Specyfik ten wymieszaj z wodą, aby powstała łatwa do nakładania papka. Pozostaw ją na pryszczu i tym samym przyspiesz jego gojenie. Sprawdź także maseczkę wykonaną z cynamonu i miodu. Po prostu wymieszaj te dwa składniki i nałóż je na zmiany na skórze. Mieszanka ta ma działanie antybakteryjne i zapobiega powstawaniu nowych pryszczy. Tego typu zabieg stosuj 2 razy w tygodniu, ale wcześniej sprawdź na małej powierzchni skóry, czy nie masz alergii na te dwa składniki.
Domowe sposoby na pozbycie się podskórnych pryszczy
Leczenie trądziku, bez względu na jego rodzaj, wymaga konsultacji z dermatologiem. Rodzaj leku, zarówno do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego, powinien być dobrany do typu trądziku oraz przyczyn jego powstawania. Lekarze podkreślają, jak duży wpływ na stan skóry ma dieta i styl życia. Dlatego nasze podejście do zdrowej skóry powinno być kompleksowe.
Oprócz leczenia przyczynowego wypracuj nawyki, które będą korzystne dla Twojej skóry:
- Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji. Higiena jest koniecznością, aby pozbyć się zanieczyszczeń, kurzu, nadmiaru sebum i wszystkiego, co osiada na naszej skórze w ciągu całego dnia.
- Nigdy nie zapominaj o dokładnym zmyciu makijażu. Wybieraj produkty hipoalergiczne, pozbawione konserwantów, sztucznych zapachów i barwników, silnych alkoholi, SLS, parabenów. Dla wyrównania pH naskórka warto stosować tonik.
- Zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry i dobieraj kremy dopasowane do swoich potrzeb. Nie zapominaj, że nawet cera tłusta i trądzikowa potrzebuje wzmocnienia bariery lipidowej i jej również należy zapewnić odpowiednie nawilżenia. W przeciwnym razie gruczoły zaczną dążyć do wyrównania poziomu natłuszczenia i będą produkowały nadmiar sebum, co z kolei zazwyczaj skutkuje zaostrzeniem zmian trądzikowych. Pamiętaj, aby odpowiednio nawadniać organizm. Picie 1,5–2 l wody mineralnej dziennie nie tylko poprawi Twój metabolizm, ale także korzystnie wpłynie na kondycję Twojej skóry.
- Raz w tygodniu wykonaj peeling całej twarzy. Jeśli jednak znajdują się na niej zmiany ropne, lepiej wybierać produkty enzymatyczne, bez wyczuwalnych drobinek.
Domowe sposoby na pryszcze jedynie wspomagają łagodzenie zmian. Warto sięgać po metody naturalne, które były stosowane już przez nasze babcie. Wśród nich była np. pasta sporządzona z sody oczyszczonej do stosowania miejscowego. Działa ona bezpośrednio na pryszcz i przyspiesza jego gojenie. Aby usunąć nieestetyczne przebarwienia po trądziku, warto zastosować okłady z soku z cytryny, który delikatnie rozjaśnia pozostałości po pryszczach podskórnych.
Pryszcze podskórne – czym są i gdzie powstają?
Pryszcze podskórne są to ropne zmiany skórne, które powstają pod powierzchnią naskórka , a więc w głębszych warstwach skóry. Rozsiane są w różnych miejscach ciała, ale najczęściej pojawiają się w na czole, skroniach, policzkach, szyi, dekolcie czy na plecach. Mogą występować pojedynczo lub w grupach. Zazwyczaj przyjmują one postać cyst lub twardych guzków , a czasem stanowią jedynie drobne wybrzuszenia naskórka.
Cysty powstają bezpośrednio pod naskórkiem i charakteryzują się różnym kształtem i wielkością. Głównie są koloru czerwonego lub białego z czerwoną obwódką. Mogą być nabrzmiałe, ponieważ są wypełnione ropą. Guzki są twardsze od cyst, ponieważ powstają w głębszych warstwach skóry. Obie formy pryszczy podskórnych bolą przy dotyku. Nie należy ich wyciskać ani zdrapywać, ponieważ zostawiają po sobie trwałe i ciemne blizny, które trudno się leczy i maskuje [1, 4].