Wielki pryszcz podskórny - Przyczyny, leczenie i porady
Pryszcze – Guzki i guzy
Jak wyglądają guzy?
Są podobne do grudek, ale o ile grudki są umiejscowione dość płytko, to guzy rozwijają się w głębszych warstwach skóry. Po naciśnięciu takiego guza (jest na wierzchu czerwony) czuć wyraźnie ból i twardość umiejscowioną dość głęboko.
Jak powstają guzy?
Guzy powstają w sposób podobny do grudek tzn. najpierw dochodzi do powstania luki w ścianie pora skóry, a następnie luka ta wypełnia się zanieczyszczeniami, dołączają się bakterie i rodzi się problem.
Problem jest tym większy, że głęboko w skórze może dojść do kolejnych pęknięć i tworzenia się kolejnych luk i w ten sposób guz rośnie i wypełnia głęboko położone warstwy skóry.
Jak postępować z guzami?
Nawet jeśli mocno się postarasz, to guza i tak nie wyciśniesz. Jest to oczywiście niewskazane, a powiedziałabym wręcz, że absolutnie zabronione. Próbując wycisnąć guza możesz jedynie doprowadzić do rozlania się jego zawartości wewnątrz skóry i rozprzestrzenić problem na większe powierzchnie.
Pojedyncze guzki mogą (i powinny) zanikać tak, jak grudki. Możesz je smarować po wierzchu środkami przeciwbakteryjnymi i też powinny zadziałać, choć nie tak dobrze, jak przy grudkach (muszą głębiej penetrować skórę).
Jeśli masz skłonności do tworzenia się guzów i masz ich sporo na ciele – konieczne będzie leczenie dermatologiczne, prawdopodobnie ogólnoustrojowe (tabletki). Samodzielnie niewiele zdziałasz.
Pryszcze – Cysty (torbiele)
Jak wyglądają cysty?
Są bardzo nieestetyczne, to duże, mocno czerwone, rozlane zmiany skórne sięgające dość głęboko, bo aż do skóry właściwej, wypełnione ropą. Przy dotknięciu są dość miękkie i czuć, że wyraźnie coś się przelewa w środku.
Jak powstają cysty?
W ten sam sposób, co inne pryszcze – tyle że głęboko w skórze właściwej (jak guzy). Wypełnia je ropa, której może być tak dużo, że w skórze tworzą się wręcz głębokie leje, bo zawartość cysty wręcz rozsadza skórę i może zniszczyć mieszek.
Cysty są o tyle poważne, że nawet bez wyciskania mogą zostawić paskudne blizny po sobie.Jak postępować z cystami?
Tu niestety sprawa jest tak poważna, że nawet mając pojedynczą dużą cystę lepiej iść do lekarza po pomoc. Co prawda taka cysta może też sama zniknąć po potraktowaniu jej (powierzchownie, bo wszelkie wyciskanie oczywiście zabronione) czymś przeciwtrądzikowym, ale lepiej nie ryzykować i skorzystać z fachowej pomocy.
Powiązane wpisy
Domowe sposoby na pozbycie się podskórnych pryszczy
Leczenie trądziku, bez względu na jego rodzaj, wymaga konsultacji z dermatologiem. Rodzaj leku, zarówno do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego, powinien być dobrany do typu trądziku oraz przyczyn jego powstawania. Lekarze podkreślają, jak duży wpływ na stan skóry ma dieta i styl życia. Dlatego nasze podejście do zdrowej skóry powinno być kompleksowe.
Oprócz leczenia przyczynowego wypracuj nawyki, które będą korzystne dla Twojej skóry:
- Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji. Higiena jest koniecznością, aby pozbyć się zanieczyszczeń, kurzu, nadmiaru sebum i wszystkiego, co osiada na naszej skórze w ciągu całego dnia.
- Nigdy nie zapominaj o dokładnym zmyciu makijażu. Wybieraj produkty hipoalergiczne, pozbawione konserwantów, sztucznych zapachów i barwników, silnych alkoholi, SLS, parabenów. Dla wyrównania pH naskórka warto stosować tonik.
- Zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry i dobieraj kremy dopasowane do swoich potrzeb. Nie zapominaj, że nawet cera tłusta i trądzikowa potrzebuje wzmocnienia bariery lipidowej i jej również należy zapewnić odpowiednie nawilżenia. W przeciwnym razie gruczoły zaczną dążyć do wyrównania poziomu natłuszczenia i będą produkowały nadmiar sebum, co z kolei zazwyczaj skutkuje zaostrzeniem zmian trądzikowych. Pamiętaj, aby odpowiednio nawadniać organizm. Picie 1,5–2 l wody mineralnej dziennie nie tylko poprawi Twój metabolizm, ale także korzystnie wpłynie na kondycję Twojej skóry.
- Raz w tygodniu wykonaj peeling całej twarzy. Jeśli jednak znajdują się na niej zmiany ropne, lepiej wybierać produkty enzymatyczne, bez wyczuwalnych drobinek.
Domowe sposoby na pryszcze jedynie wspomagają łagodzenie zmian. Warto sięgać po metody naturalne, które były stosowane już przez nasze babcie. Wśród nich była np. pasta sporządzona z sody oczyszczonej do stosowania miejscowego. Działa ona bezpośrednio na pryszcz i przyspiesza jego gojenie. Aby usunąć nieestetyczne przebarwienia po trądziku, warto zastosować okłady z soku z cytryny, który delikatnie rozjaśnia pozostałości po pryszczach podskórnych.
Pryszcz podskórny z opuchlizną
Niekiedy na plecach lub w innych częściach ciała pojawia się zmiana podskórna, której towarzyszy opuchlizna i zaczerwienienie. Na pierwszy rzut oka można pomylić ją z omawianym rodzajem pryszczy, jednak opisywane symptomy zazwyczaj wskazują na to, że problemem Twojej skóry jest czyrak. To zapalenie mieszka włosowego i otaczających go tkanek, które objawia się czopem martwiczym. W pierwszym stadium znajduje się on pod skórą, a po ok. 5 dniach przekształca się w charakterystyczną krostę. Opuchlizna i towarzyszący jej ból wskazują na stan zapalny, który należy leczyć poprzez stosowanie miejscowych okładów z ichtiolu. Ponieważ za powstawanie czyraków odpowiada bakteria (gronkowiec złocisty), konieczna będzie również antybiotykoterapia.
Zmiany skórne w postaci czyraków wynikają najczęściej z obniżonej odporności, a ich powstawaniu sprzyjają również choroby przewlekłe, takie jak: cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niewydolność nerek lub wątroby, nowotwory, otyłość czy alkoholizm. Czyrak ma zazwyczaj łagodny przebieg, a ropień opróżnia się samoistnie. Ewakuacja treści ropnej powoduje zmniejszenie bólu i powstałej opuchlizny. Pamiętaj, aby nie wyciskać zmiany, a w przypadku dolegliwości bólowych skonsultować się z lekarzem.