Witaminy i ich rola w leczeniu trądziku różowatego

Dieta na trądzik — Czego nie jeść przy trądziku różowatym?

Uważa się, że przestrzeganie odpowiedniej diety może pomóc w leczeniu trądziku różowatego. Przede wszystkim należy unikać produktów wysokoenergetycznych zawierających węglowodany proste i tych bogatych w błonnik.

Czynniki pokarmowe, które są uważane za potęgujące objawy trądzikowe to:

  1. Warzywa i owoce będące źródłem histaminy: pomidory, bakłażany, banany, owoce cytrusowe, szpinak. Ich nadmierne spożycie może powodować zaczerwienienie oraz świąd twarzy.
  2. Alkohol, szczególnie piwo, wódka, gin, burbon oraz czerwone wino. Takie produkty przyczyniają się do rozszerzania naczyń krwionośnych, a następnie do
    zaczerwienienia twarzy.
  3. Gorące potrawy i napoje takie jak kawa, herbata i czekolada, które mogą poszerzać naczynia krwionośne i przyczyniać się do zaczerwienienia twarzy.
  4. U niektórych zmiany trądzikowe nasilają ostre przyprawy. Przykładami są papryczka chili, pieprz, tabasco, pieprz cayenne.
  5. Przetworzone produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Wpływają one na wahania poziomu insuliny we krwi, co prowadzi do nadmiernej produkcji sebum. Warto ograniczyć spożycie słodyczy, słodzonych płatków śniadaniowych, gotowych dań typu instant, pieczywa cukierniczego, słodkich napojów.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie trądziku różowatego?

Trudno jest osiągnąć całkowite wyleczenie zmian skórnych w przebiegu trądziku różowatego, choć za pomocą odpowiedniego leczenia można uzyskać długotrwałą remisję. Stosując odpowiednie leczenie preparatami miejscowymi, lekami doustnymi, zabiegi chirurgiczne (rhinophyma) lub laserowe można zminimalizować postęp choroby. Trądzik różowaty należy leczyć, ale nie ma preparatów, które raz na zawsze zwalczą chorobę. Celem terapii jest zmniejszenie i/lub usunięcie istniejących objawów, a następnie zapobieganie pojawieniu się nowych zmian.

U pacjentów z trądzikiem różowatym przeciwwskazane są takie zabiegi, jak: złuszczanie z użyciem kwasów owocowych, kwasu trójchlorooctowego, kwasu salicylowego. Powodują one przekrwienie skóry, co nasila i utrwala rumień, a także intensywne płatowe złuszczanie, któremu towarzyszy niemiłe uczucie pieczenia i palenia skóry. Niewskazane są także zabiegi rozgrzewające. Przy pielęgnacji skóry należy unikać tarcia, ucisku, a także stosowania kosmetyków bogatych w substancje aktywne, które zamiast wpływać dobroczynnie na skórę, wywołują podrażnienie lub uczulają.

Trądzik różowaty – leczenie

W leczeniu trądziku różowatego stosuje się środki farmakologiczne, ale istotną rolę odgrywa pielęgnacja na co dzień, a także odpowiednia dieta.

Jeśli chodzi o pielęgnację, osoba z trądzikiem różowatym powinna sięgać po delikatne kosmetyki bez zawartości drażniących związków. Konieczne jest, aby kosmetyki dodatkowo nawilżały skórę i zmniejszały rozszerzone naczynka. Podczas pielęgnacji cery nie powinno się korzystać z gorącej wody (podobnie, jak i podczas mycia całego ciała), gdyż ta wysusza skórę i prowadzi do zaczerwienień w wyniku podrażnienia układu krwionośnego. Jeśli mamy trądzik różowaty, powinniśmy ponadto zrezygnować z peelingów ściernych i innych inwazyjnych zabiegów. Niewskazana jest także sauna czy basen z chlorowaną wodą.

Odpowiednia pielęgnacja to połowa sukcesu, a drugą połowę stanowi. właściwe odżywianie. W leczeniu trądziku różowatego dieta jest niezwykle ważna, gdyż może wzmagać nasilenie choroby lub ją wyciszać. Optymalna dieta na trądzik różowaty jest uboga w węglowodany (głównie w cukru proste) oraz tłuszcze, natomiast bazuje na dostarczaniu do organizmu produktów o właściwościach antyoksydacyjnych (m.in. bogatych w witaminy i minerały).

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Jest również pierwiastkiem śladowym, biorącym udział w syntezie wielu białek oraz kofaktorem peroksydazy glutationu, enzymu zaangażowanego w obrót glutationu podstawowego antyoksydantu ludzkiego organizmu.

Czytaj dalej...

Jeżeli łysienie utrzymuje się dłużej niż 9 miesięcy, można udać się na badania kontrolne, w których oznaczony zostanie poziom hormonów tarczycy w sytuacji pojawienia się problemów zdrowotnych szybkie wykrycie ich pomoże opanować sytuację na czas.

Czytaj dalej...

Profilaktycznie należy przyjmować 2 razy w roku wiosną i jesienią Zawiera naturalne składniki i nie wywołuje pojawienia się alergii Z witaminami D3, K2, probiotykami, pełnowartościowe produkty ekologiczne zgodne ze Złotym Standardem.

Czytaj dalej...