Witaminy - Klucz do Młodzieńczego Piękna i Zdrowia przez Całe Życie
Najlepsze suplementy anti-aging: Kolagen
Sproszkowany kolagen to absolutny hit ostatnich miesięcy. Mówią o nim wszyscy – w tym gwiazdy, które w wywiadach zachwalają efekty tej przeciwzmarszczkowej kuracji. Jennifer Aniston, Kourtney Kardashian i Kate Hudson każdy dzień zaczynają od kolagenowego szejka, który wzbogacają o roślinne mleko, kakao czy sproszkowaną spirulinę. Czy to tylko kolejny krzyk mody, czy może stoi za tym coś więcej? Głębszy research wskazuje jednoznacznie, że tak – kolagen potrafi zredukować oznaki starzenia. Dowodzą tego badania nad opatentowanym kolagenem o nazwie Verisol, który można znaleźć w kilku produktach na rynku. Naukowcy podawali go grupie 114 kobiet w wieku 45-65 lat codziennie przez 8 tygodni. Rezultat? Dowiedziono, że w wyniku przyjmowania preparatu zmarszczki u uczestniczek zmniejszyły się aż o 20,1% - a największa poprawa wyniosła prawie 50%! Dłuższe przyjmowanie peptydów kolagenowych spowodowało też redukcję cellulitu oraz poprawę elastyczności skóry.
Kolagen Verisol znajdziesz m.in. w suplemencie diety The Solution od marki Oslo Skin Lab. Suplement występuje pod postacią saszetek z neutralnym w smaku proszkiem, który wystarczy dodać do ulubionego smoothie czy dania, np. porannej owsianki. Codzienne przyjmowanie suplementu da ci potwierdzone naukowo rezultaty.
Siwienie włosów a geny – czy przedwczesne siwienie może być dziedziczne?
Przedwczesne siwienie włosów może być dziedziczne. Jeśli nasi bliscy borykali się z tym problemem w młodości, jest duża szansa, że sami także zaczniemy obserwować siwiejące włosy znacznie szybciej, niż nasi rówieśnicy. Każdy z nas jest indywidualną jednostką, dlatego też pojawianie się białych włosów może następować w różnym czasie. Warto jednak pamiętać, że nie tylko geny mają wpływ na to, jak szybko zaobserwujemy ten proces. Ogromne znaczenie mają także czynniki środowiskowe oraz nasz styl życia.
Wiele osób zastanawia się, jak opóźnić siwienie włosów. Pamiętajmy jednak, że każdego w końcu dotknie siwienie włosów. Przyczyny mogą być zarówno fizjologiczne (wynikające po prostu z procesu starzenia się), jak i genetyczne. Możemy jednak opóźnić ten proces, stosując się do 6 porad, sformułowanych przez trychologów.
- Unikanie stresu – warto stosować różne techniki, które obniżają poziom stresu, takie jak joga, medytacja, pisanie dziennika, czy nawet psychoterapia.
- Zbilansowana dieta – warto jeść dużo owoców, warzyw, produktów bogatych w żelazo, a także w witaminy z grupy B. Odżywiają one i wzmacniają włosy, a dodatkowo opóźniają ich odbarwianie.
- Aktywność fizyczna – sprawia, że organizm odmładza się i lepiej funkcjonuje.
- Rezygnacjaz używek – papierosy, alkohol i inne używki znacznie osłabiają cały organizm, a przez to także włosy, które zaczną siwieć zdecydowanie wcześniej.
- Ochrona przed słońcem – mało kto wie, ale włosy również należy chronić przed promieniowaniem UV. Jak to zrobić? Wystarczy chustka lub kapelusz z szerokim rondem oraz kosmetyki z filtrami UV.
- Pielęgnacja włosów – wybierz odpowiedni szampon opóźniający pojawienie się odbarwionych włosów. Stosuj także kosmetyki odbudowujące zniszczone włosy i nawilżające je dogłębnie. W kosmetykach szukaj także antyoksydantów, np. witaminy E lub C. Pamiętaj także o skórze głowy. Oczyszczaj ją delikatnymi kosmetykami, które jednocześnie ją nawilżą.
Klimakterium
W okresie menopauzy jajniki nie wytwarzają już komórek jajowych i estrogenu, a zdolność rozrodcza trwale zanika. Menopauzę definiuje się jako ustanie miesiączki na co najmniej 12 kolejnych miesięcy.
Kiedy to się zaczyna: Około 51. roku życia, ale u różnych kobiet może to się różnić.
Jak długo to trwa: Minimum 12 miesięcy bez miesiączki.
Objawy menopauzy
- Zaprzestanie miesiączki: Menopauzę definiuje się jako ustanie miesiączki na co najmniej 12 kolejnych miesięcy.
- Uderzenia gorąca i nocne poty: Objawy uderzeń gorąca i nocnych potów mogą utrzymywać się w okresie menopauzy, ale w niektórych przypadkach mogą stać się rzadsze i intensywniejsze.
- Zmiany w pożądaniu seksualnym: Popęd seksualny może się zmniejszyć w okresie menopauzy z powodu zmian hormonalnych i suchości pochwy.
- Zmiany masy ciała: Zmiany w hormonach mogą wpływać na rozmieszczenie tłuszczu w organizmie, co może skutkować przyrostem masy ciała lub zmianą składu ciała.
Najlepsze witaminy na menopauzę
Podobnie jak w okresie okołomenopauzalnym, zapotrzebowanie na witaminy wspomagające zdrowie utrzymuje się także w okresie menopauzy. Witamina D, witamina E, witaminy z grupy B, wapń i magnez, kwasy tłuszczowe omega i witamina K2 to ważne witaminy dla kobiet 50+.
Poniżej kilka przykładów produktów wspierających potrzeby kobiet w okresie menopauzy. Wszystkie produkty posiadają atest Ministra Zdrowia i są bezpieczne w użyciu.
Tabletki Supradyn Energija 50+ to zbilansowane połączenie witamin i minerałów opracowane specjalnie z myślą o specyficznych potrzebach osób po 50. roku życia. Oprócz witamin i minerałów zawiera także prawdziwy żeń-szeń (panax ginseng), który od dawna stosowany jest na długowieczność.
Witamina C a starzenie skóry
Jej bardzo ważną cechą jest przerywanie reakcji rodnikowych w skórze. Po połączeniu z wolnym rodnikiem tworzy niegroźną dla komórek formę – rodnik tokoferylowy – który rozkłada się do neutralnych związków chemicznych. Rodnik tokoferylowy może również ulec regeneracji i stać się na powrót aktywną witaminą E.
W tym celu jednak wymaga obecności witaminy C. Jest to zatem główna przyczyna stosowania połączenia tych dwóch witamin w kosmetykach o właściwościach przeciw starzeniowych.
“Witamina C może występować w dwóch formach chemicznych – lewo i prawoskrętnej”
Witamina C może występować w dwóch formach chemicznych – lewo i prawoskrętnej, z tym, że tylko forma lewoskrętna, czyli kwas L-askorbinowy jest aktywna.
Witamina C, obok opisanej wyżej witaminy E, wykazuje jedno z najsilniejszych działań antyrodnikowych. Jest bardzo aktywna, o czym świadczy nie tylko zdolność do jej samoregenaracji, ale także możliwość regenerowania witaminy E.
Jako witamina mająca ogromny udział w prawidłowym działaniu układu odpornościowego organizmu, jest również odpowiedzialna za obronne funkcje skóry.
Ma duże znaczenie w prawidłowym procesie syntezy kolagenu, wspiera regenerację i gojenie uszkodzonych tkanek, a przede wszystkim przeciwdziała utlenianiu hamując tym samym procesy kancerogenezy. Przyspiesza także gojenie skóry uszkodzonej ekspozycją na promieniowanie UV niwelując tym samym efekty fotostarzenia. Jako witamina mało stabilna kwas askorbinowy w kosmetyce zamykany jest w liposomach.
Dieta a siwienie włosów – jakie produkty warto włączyć do codziennego jadłospisu?
Do naszego codziennego odżywiania warto dołączyć produkty, które mają pozytywny wpływ na kondycję włosów. Warto zażywać kwasy omega-3. Dodatkowo zadbajmy o to, by w naszych posiłkach była optymalna dawka żelaza. Jakie produkty mają go dużo? Wątróbka, jaja, buraki, suszone morele, orzechy, pełnoziarniste pieczywo, pestki dyni i wiele, wiele innych. Warto także zadbać o antyoksydanty w diecie, czyli takie produkty, jak chociażby truskawki, jeżyny, porzeczki czy aronia. Najważniejsze, by nasza dieta była bogata w owoce i warzywa, a także jak najbardziej zróżnicowana. Pamiętajmy, że jedna porcja owoców lub warzyw to ok. 100 gramów.
Możemy zastanawiać się, jak cofnąć siwienie włosów. Nie jest to łatwe. O wiele lepiej jest zapobiegać temu procesowi jak najwcześniej. By to zrobić, warto zadbać o – oprócz diety i aktywności fizycznej – dobranie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów. Jakie składniki powinny zawierać?
Maski do włosów powinny zawierać składniki odbudowujące zniszczone włosy, np. keratynę. Dodatkowo warto szukać w nich składników, któresilnie nawilżą włosy oraz skórę głowy. Są to m.in. gliceryna, lecytyna, sorbitol oraz kwas hialuronowy. Dobrze, by zawierały one także naturalne olejki (możemy je stosować także samodzielnie, bez maski) odżywiające włosy. Należą do nich np. olejek arganowy, oliwa z oliwek oraz olejek lniany.
Kosmetyki przeciw starzeniu włosów powinny zawierać także antyoksydanty, czyli witaminę E oraz C. Możemy wybierać także maski do włosów z kategorii przeciwstarzeniowej. Mają one specjalne składy zapobiegające przedwczesnemu siwieniu. Podczas stosowania takich preparatów warto masować skórę głowy, by składniki odżywcze dobrze się wchłonęły i skutecznie zadziałały.