Kiedy rosną włosy łonowe?
Włosy łonowe u 7-letniej dziewczynki – co robić?
Co zrobić, jeśli zauważysz włosy łonowe u dziewczynki 7-letniej? W takiej sytuacji warto wybrać się z córką do lekarza, który przeprowadzi badania i na podstawie ich wyników postawi trafną diagnozę. Jeżeli przyczyną przedwczesnego dojrzewania płciowego są nowotwory, choroby tarczycy albo nadmierna produkcja GnRH, specjalista wdroży odpowiednie leczenie.
Przede wszystkim należy rozpocząć od postawienia diagnozy i rozpoznania, czy włosy łonowe u 7-letniej dziewczynki występują samodzielnie, czy może towarzyszą im inne objawy i choroby. Często lekarze sprawdzają także wiek kostny, który analizuje się na podstawie zdjęcia rentgenowskiego dłoni. Dodatkowo należy wykonać badania hormonalne, w tym skontrolować poziom hormonów płciowych – estradiolu i testosteronu oraz gonadotropin, a także wykonanie USG jajników i macicy. W zależności od otrzymanych wyników konieczne może być przeprowadzenie dokładniejszej diagnostyki.
Leczenie przedwczesnego dojrzewania płciowego jest uzależnione od przyczyny problemu oraz stopnia zaawansowania. Przykładowo, jeżeli jedynym objawem są włosy łonowe u 7-letniej dziewczynki, a przeprowadzone badania nie wykazały nic niepokojącego – zazwyczaj zaleca się regularne kontrole.
Inaczej jest w sytuacji, gdy za przedwczesne pojawienie się włosów łonowych odpowiadają inne choroby, np. guzek w okolicach podwzgórza czy nowotwór. W tym przypadku leczenie jest dopasowywane indywidualnie.
Jak depilować włosy łonowe?
Jako sposób depilacji włosów łonowych, najczęściej wybieramy wosk, laser lub maszynkę do golenia, a każda z tych metod kryje w sobie kilka zagrożeń. Podczas depilacji woskiem, włos wyrywany z mieszka zostawia po sobie niewielkie uszkodzenia w skórze, przez które mogą przedostać się bakterie. Depilacji woskiem nie należy wykonywać zbyć często, aby te uszkodzenia i podrażnienia nie zamieniły się w wysypkę i uczulenie. W okresach między depilacjami, warto wykonywać delikatne peelingi skóry, a także sięgnąć po specjalistyczne produkty do dbania o włosy łonowe i skórę.
Depilacja laserowa jest bezpieczna o tyle, o ile wykonuje ją profesjonalista. Źle wykonana depilacja może skutkować poparzeniami i infekcjami, a co za tym idzie stanowić zagrożenie dla zdrowia okolic intymnych. Bez względu na wybraną metodę depilacji, warto zastanowić się, czy potrzebujemy całkowitego usunięcia włosów. Jeśli chcemy pozostawić swoim regionom intymnym jakąś barierę i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, można podcinać włosy za pomocą trymera i tym samym pogodzić względy estetyczne i dbanie o zdrowie.
Jak dbać o włosy łonowe?
Jeśli chcesz zmiękczyć i wygładzić włosy łonowe, to możemy stosować odżywkę do włosów lub nawilżające kremy i olejki – jednak muszą to być kosmetyki antyalergiczne, przeznaczone do skóry wrażliwej, bez zawartości sztucznych aromatów, barwników i alkoholu.
Jedną ze zwolenniczek pielęgnacji owłosienia łonowego jest aktorka Emma Watson, która korzysta z kosmetyków Fur You.
Od niedawna na rynku dostępne są też produkty specjalistyczne do pielęgnacji i zmiękczania włosów łonowych amerykańskiej marki Fur You, zawierają one naturalne olejki z jojoby, pestek winogron, drzewa herbacianego i nasion szałwii. Odpowiednia pielęgnacja włosów łonowych, czyli podcinanie zbyt długich włosów, mycie ich delikatnym mydłem, a także w razie potrzeby zmiękczanie ich za pomocą odżywek i olejków pomoże także wyeliminować problem pozostawania na nich nieprzyjemnego zapachu. Krótkie i zadbane włosy nie „przechowują” zapachu, jest również mniejsze prawdopodobieństwo, że staną się siedliskiem bakterii, a nawet mogą stanowić blokadę przed infekcjami intymnymi.
Jak pobudzić wzrost włosów u dziecka?
Zacznijmy od właściwej pielęgnacji skóry głowy naszego synka lub córeczki. Jak często ją myć? Nie ma tu ściśle określonej reguły. Można robić to codziennie, ale szamponem, który skóry nie wysuszy. Gdy tak się stanie, może nawet dojść do stanu zapalnego, a nie jest to korzystne dla zdrowia dziecka. Jeśli na dworze panują upały czy przeciwnie, główka poci się pod zimową czapką, możemy ją po prostu spłukać wodą. Codzienne korzystanie z szamponu nie jest wcale konieczne.
Przejdźmy teraz do czesania. Nawet jeśli nie można marzyć o modnej fryzurce, powinniśmy włoski malucha czesać codziennie, a jeszcze lepiej dwa razy dziennie, nawet jeśli są króciutkie i niezbyt gęste. Czesanie szczoteczką z miękkim włosem lub grzebieniem z nieostrymi ząbkami spełnia rolę masażu, który pobudza krążenie krwi, a tym samym wzmacnia cebulki włosowe.
Możemy też pobudzić wzrost włosów u dziecka, sprawiając mu przyjemność. Skórę głowy możemy masować palcami – będzie dzięki temu lepiej dotleniona i odżywiona substancjami odżywczymi dostarczanymi wraz z krwią.
A jakich zabiegów lepiej unikać? Natłuszczania skóry, w szczególności preparatami polecanymi przez firmy, do których nie mamy zaufania.