Włosy łonowe na udach - Czy to normalne i jak sobie z nimi radzić?1 / 2

Włosy łonowe - jak o nie dbać? Depilacja i pielęgnacja owłosienia łonowego

Bez względu na to, czy włosy łonowe zostawiamy czy też depilujemy, jedno jest pewne – o ten rejon ciała należy wyjątkowo dbać, aby zachować oczekiwane przez nas walory estetyczne i nie narażać się na infekcje. Dowiedz się, po co są włosy łonowe i jak się z nimi obchodzić.

Spis treści

  1. Jak dbać o włosy łonowe?
  2. Fryzura intymna zamiast depilacji
  3. Jak depilować włosy łonowe?
  4. Jak golić włosy łonowe?
  5. Jak poradzić sobie z wrastającymi włosami łonowymi?
  6. Co robić w przypadku wrastającego włosa?

Włosy łonowe są oznaką dojrzałości płciowej człowieka. Pojawiają się w wieku nastoletnim i wydają się całkowicie zbędne jeśli chodzi o estetykę, jak i względy praktyczne. Mają one jednak kilka funkcji, które warto znać, zanim zaczniemy włosy łonowe usuwać. Jedną z nich jest ochrona narządów płciowych, stanowią one barierę przed infekcjami z zewnątrz. Z drugiej strony jednak, długie i gęste włosy tworzą środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii. Obydwa te problemy można starać się wykluczyć odpowiednią higieną miejsc intymnych i włosów łonowych.

Inną funkcją włosów łonowych jest wzmacnianie efektów oddziaływania feromonów – substancji grających dużą rolę w przyciąganiu płci przeciwnej. Gruczoły łojowe umiejscowione w skórze produkującej włosy wytwarzają feromony, a włosy je zatrzymują i sprawiają, że zapach jest silniejszy, a co za tym idzie mocniej wpływa na atrakcyjność seksualną danej osoby. Najczęściej decyzję o depilacji podejmujemy ze względów estetycznych, w tym przypadku zachować jednak trzeba wyjątkową ostrożność, aby uchronić się przed wysypkami, uczuleniami, infekcjami i problemem wrastających włosów.

Charakterystyka włosów łonowych – jaką funkcję pełnią?

Zastanawiasz się, kiedy pojawiają się włosy łonowe? Pierwsze włosy łonowe u dziewczynki i chłopca pojawiają się zwykle się w okresie dojrzewania, a więc między 9 a 15 rokiem życie w zależności po płci. Ich kolor oraz struktura różnią się od włosów na innej części ciała. Zwykle są twardsze, ciemniejsze i występują w różnych miejscach i ilościach. U kobiet włosy łonowe porastają okolice wzgórka łonowego, linii bikini, wargi sromowe, pachwiny oraz miejsca pomiędzy pośladkami. U mężczyzn z kolei włosy łonowe występują na jądrach, pachwinach i pośladkach.

Po co człowiekowi włosy łonowe? Owłosienie w miejscach intymnym pełni kilka ważnych funkcji. Włosy łonowe odgrywają ważną rolę i chronią delikatną skórę okolic intymnych przed podrażnieniami, otarciami oraz chorobotwórczymi bakteriami i patogenami. Wydzielają feromony – indywidualny, niewyczuwalny dla nosa zapach, który jest wabikiem seksualnym dla płci przeciwnej. Włosy łonowe nie tylko służą do ochrony przed szkodliwymi patogenami, ale również intensyfikują doznania podczas dotyku, ponieważ mieszki włosowe przenoszą informacje o dotyku do układu nerwowego.

Włosy na ciele nie zostały usunięte na drodze ewolucji, co potwierdza, że są istotne z perspektywy higieny i zdrowia narządów płciowych. Wobec tego, depilacja miejsc intymnych zwiększa ryzyko wystąpienia chorób i czy możesz usunąć włoski łonowe bez żadnych konsekwencji, w szczególności medycznych? Wszystko zależy od tego, jaką metodą zamierzasz pozbywać się niechcianych włosów łonowych i czy będziesz pamiętał o właściwych zasadach pielęgnacji miejsc intymnych.

Owłosienie intymne – walory estetyczne a infekcje. Jak o ten rejon ciała odpowiednio dbać?

Pielęgnacja włosów łonowych w okolicach intymnych powinna być starannie przemyślana. Regularna higiena osobista jest kluczowa dla zachowania czystości w okolicach intymnych. Ważne jest codzienne mycie pochwy przy użyciu delikatnych środków przeznaczonych do higieny intymnej. Unikaj przy tym agresywnego szorowania, które podrażnia skórę i może spowodować wrastanie włosów łonowych oraz stany zapalne mieszków włosowych.

Noś przewiewną, luźną bieliznę wykonaną z oddychających materiałów, takich jak bawełna czy bambus. Unikaj zbyt obcisłej odzieży, która może powodować nadmierne ocieranie i zatrzymywanie wilgoci w okolicy intymnej – szczególnie latem, gdy skóra ma skłonność do nadmiernej potliwości. Regularnie monitoruj stan skóry okolic intymnych, aby zapewnić najlepszą pielęgnację ciała. Jeśli zauważysz jakiekolwiek podrażnienia, swędzenie, zaczerwienienie, wysypkę lub nieprawidłowe wydzieliny, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

Włosy łonowe u 7-letniej dziewczynki – co robić?

Co zrobić, jeśli zauważysz włosy łonowe u dziewczynki 7-letniej? W takiej sytuacji warto wybrać się z córką do lekarza, który przeprowadzi badania i na podstawie ich wyników postawi trafną diagnozę. Jeżeli przyczyną przedwczesnego dojrzewania płciowego są nowotwory, choroby tarczycy albo nadmierna produkcja GnRH, specjalista wdroży odpowiednie leczenie.

Przede wszystkim należy rozpocząć od postawienia diagnozy i rozpoznania, czy włosy łonowe u 7-letniej dziewczynki występują samodzielnie, czy może towarzyszą im inne objawy i choroby. Często lekarze sprawdzają także wiek kostny, który analizuje się na podstawie zdjęcia rentgenowskiego dłoni. Dodatkowo należy wykonać badania hormonalne, w tym skontrolować poziom hormonów płciowych – estradiolu i testosteronu oraz gonadotropin, a także wykonanie USG jajników i macicy. W zależności od otrzymanych wyników konieczne może być przeprowadzenie dokładniejszej diagnostyki.

Leczenie przedwczesnego dojrzewania płciowego jest uzależnione od przyczyny problemu oraz stopnia zaawansowania. Przykładowo, jeżeli jedynym objawem są włosy łonowe u 7-letniej dziewczynki, a przeprowadzone badania nie wykazały nic niepokojącego – zazwyczaj zaleca się regularne kontrole.

Inaczej jest w sytuacji, gdy za przedwczesne pojawienie się włosów łonowych odpowiadają inne choroby, np. guzek w okolicach podwzgórza czy nowotwór. W tym przypadku leczenie jest dopasowywane indywidualnie.

Jak dbać o włosy łonowe?

Jeśli chcesz zmiękczyć i wygładzić włosy łonowe, to możemy stosować odżywkę do włosów lub nawilżające kremy i olejki – jednak muszą to być kosmetyki antyalergiczne, przeznaczone do skóry wrażliwej, bez zawartości sztucznych aromatów, barwników i alkoholu.

Jedną ze zwolenniczek pielęgnacji owłosienia łonowego jest aktorka Emma Watson, która korzysta z kosmetyków Fur You.

Od niedawna na rynku dostępne są też produkty specjalistyczne do pielęgnacji i zmiękczania włosów łonowych amerykańskiej marki Fur You, zawierają one naturalne olejki z jojoby, pestek winogron, drzewa herbacianego i nasion szałwii. Odpowiednia pielęgnacja włosów łonowych, czyli podcinanie zbyt długich włosów, mycie ich delikatnym mydłem, a także w razie potrzeby zmiękczanie ich za pomocą odżywek i olejków pomoże także wyeliminować problem pozostawania na nich nieprzyjemnego zapachu. Krótkie i zadbane włosy nie „przechowują” zapachu, jest również mniejsze prawdopodobieństwo, że staną się siedliskiem bakterii, a nawet mogą stanowić blokadę przed infekcjami intymnymi.

Większość dzieci, jeśli rodzi się z włosami które powstają w życiu płodowym około 12 tygodnia ciąży , gubi je w pierwszym roku życia, by zazwyczaj do czwartego miesiąca życia włoski wytarły się im zupełnie.

Czytaj dalej...

Nie dmuchaj suszarką na wszystkie strony i nie wzburzaj włosów, ale susz od góry do dołu, posuwistymi ruchami zgodnie z układem łusek włosa , a jednocześnie drugą ręką czesz włosy grzebieniem lub szczotką, naciągając je w dół.

Czytaj dalej...

Wracając jeszcze go grzybów, które odpowiadają za tę chorobę i faktu, że te same grzyby powodują grzybicę u ludzi, wielce prawdopodobne jest przeniesienie grzybów dermatofitów na człowieka o odwrotnie.

Czytaj dalej...

Prostowanie włosów bez prostownicy pozwala również na eksperymentowanie z różnymi metodami i produktami, co pozwala na znalezienie tych, które najlepiej pasują do Twojego stylu życia i rodzaju włosów.

Czytaj dalej...