Włosy łonowe u 10-latki - Wszystko, co powinieneś wiedzieć
Włosy łonowe u dziewczynki 7-letniej: czy to normalne?
Dojrzewanie u dziewczynek zaczyna się bardzo często od powiększenia gruczołów piersiowych, a dopiero później pojawia się owłosienie na wzgórku łonowym. Przyjmuje się, że dojrzewanie płciowe w przypadku tej płci zaczyna się między 8. a 13. rokiem życia. Co w sytuacji, gdy pojawią się włosy łonowe u dziewczynki 7-letniej? Czy jest normalne, czy może warto skonsultować się z lekarzem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
- Co warto wiedzieć o dojrzewaniu płciowym dziewczynek?
- Czy włosy łonowe u 7-letniej dziewczynki to powód do zmartwień? Rozwiewamy wątpliwości
- Skąd się biorą włosy łonowe u dziewczynki 7-letniej?
- Przedwczesne dojrzewanie płciowe a włosy łonowe u dziewczynki 7-letniej – najważniejsze informacje
- Włosy łonowe u 7-letniej dziewczynki – co robić?
- Co na przedwczesne dojrzewanie?
Przedwczesne dojrzewanie płciowe a włosy łonowe u dziewczynki 7-letniej – najważniejsze informacje
Warto pamiętać, że zazwyczaj włosy łonowe u dziewczynki 7-letniej nie są jedynym objawem przedwczesnego dojrzewania płciowego. Bardzo często pojawiają się także trądzik, owłosienie pach oraz szybszy wzrost. Jeżeli jednak nie zaobserwujesz u swojej córki innych oznak dojrzewania, możliwe, że ma ono łagodny przebieg.
Co więcej, jeżeli u twojej córki zostanie zdiagnozowane przedwczesne dojrzewanie płciowe, to warto mieć na uwadze, że może mieć ono powikłania. Zaliczamy do nich przede wszystkim niższy wzrost, ale nie tylko. Dotyczą one również sfery emocjonalnej – dziewczynka może mieć problem w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, co może spowodować problemy natury psychicznej.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że u zdarzają się przypadku, w których u młodszych dziewczynek pojawiają się męskie cechy, takie jak nadmierne owłosienie nie tylko na wzgórku łonowym, czy też obniżenie barwy głosu. Warto wtedy rozważyć skorzystanie z pomocy psychologicznej, aby problemy ze zdrowiem nie wpłynęły w negatywny i trwały sposób na psychikę dojrzewającej dziewczynki.
Zobacz także
Według podręczników medycznych dojrzewanie płciowe (z dużą osobniczą zmiennością) następuje w okresie między 8 a 18 rokiem życia, to znaczy, że większość osób dojrzewa w tym okresie, ale niektóre mogą rozpocząć ten proces szybciej lub skończyć później. Dane medyczne opierają się na statystyce. U dzieci już w wieku 5-7 lat zwiększa się wydzielanie hormonów nadnerczowych - androgenów. U niektórych dzieci może wystąpić wysokie stężenie tych hormonów lub nadmierna wrażliwość organizmu na ich działanie i pojawiają się izolowane objawy działania hormonów bez innych objawów dojrzewania. Najczęściej jest to pojawienie się owłosienia:
- łonowego,
- pachowego,
- oraz nadmierne wydzielanie potu i szybszy wzrost.
Niemniej jednak myślę, że warto by zasięgnąć porady endokrynologa dziecięcego i wykonać badanie USG jamy brzusznej i miednicy, pozwoli to wykluczyć zaburzenia hormonalne zlokalizowane w jajnikach lub nadnerczach.
Włosy niemowlaka – Kiedy dziecku zaczynają rosnąć włosy?
Przyszli rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę, że większość dzieci pojawia się na świecie już z delikatnym owłosieniem, czyli tzw. meszkiem płodowym. To owłosienie posiada jednak przeważnie charakter nietrwały: dziecko traci je w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia. Wycieranie włosów u niemowlaka jest zatem zjawiskiem całkowicie normalnym i nie powinno budzić jakiegokolwiek zaniepokojenia. Niektóre szkraby rozstają się z meszkiem niedługo po porodzie, inne zachowują go nawet do swoich drugich urodzin. W sporadycznych wypadkach meszek płodowy nie ulega wytarciu, pozostając z daną osobą na stałe, jako pełnoprawna czupryna.
“Prawdziwe” włosy u niemowlaka zaczynają rosnąć już po wytarciu meszku. Tempo tego procesu bywa jednak mocno zróżnicowane. Część dzieci pozostaje niemal całkowicie bez włosków do 24. miesiąca, innym brzdącom można już zaś w tym czasie układać wymyślne fryzury. Każdy taki przypadek jest całkowicie naturalny i nie ma sensu się nim niepokoić.
Czy istnieje więc jakikolwiek czynnik alarmujący rodzica, że dzieje się coś potencjalnie złego? Specjaliści podpowiadają, aby rozważyć wizytę u lekarza dermatologa w sytuacji, kiedy po osiągnięciu wieku trzech lat nasze dziecko nadal nie ma na główce włosów (albo ich ilość jest bardzo skąpa).

Cienkie i delikatne, czyli kilka słów o dziecięcych włosach
Włosy u dziecka budzą wiele emocji. Zwłaszcza, gdy na świat przychodzi pierwszy maluch. Młoda mama i tata często zastanawiają się, czy to normalne, że noworodek jest łysy lub przeciwnie, że ma gęstą fryzurę.
Jeśli pojawiają się włosy, pytania koncentrują się wokół koloru i struktury. Jak to bowiem możliwe, że rodzice, którzy są brunetami, witają maluszka z blond włosami, a mama i tata o jasnych włosach, tulą niemowlę z rudymi kosmykami? Obawy dotyczą także skutków wytarcia na tyle głowy włosków i powstanie łysego placka. Gdy maluch kończy rok czy dwa latka, rodzice często zastanawiają się, jak poprawić gęstość fryzury. Wątpliwości budzi również fakt, kiedy warto udać się po raz pierwszy do fryzjera…
Pytań jest wiele. Czy istnieją na nie jednoznaczne, proste odpowiedzi?
