"Włosy łonowe u 9-latka - Czy to normalne?"
Włosy niemowlaka – Kiedy dziecku zaczynają rosnąć włosy?
Przyszli rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę, że większość dzieci pojawia się na świecie już z delikatnym owłosieniem, czyli tzw. meszkiem płodowym. To owłosienie posiada jednak przeważnie charakter nietrwały: dziecko traci je w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia. Wycieranie włosów u niemowlaka jest zatem zjawiskiem całkowicie normalnym i nie powinno budzić jakiegokolwiek zaniepokojenia. Niektóre szkraby rozstają się z meszkiem niedługo po porodzie, inne zachowują go nawet do swoich drugich urodzin. W sporadycznych wypadkach meszek płodowy nie ulega wytarciu, pozostając z daną osobą na stałe, jako pełnoprawna czupryna.
“Prawdziwe” włosy u niemowlaka zaczynają rosnąć już po wytarciu meszku. Tempo tego procesu bywa jednak mocno zróżnicowane. Część dzieci pozostaje niemal całkowicie bez włosków do 24. miesiąca, innym brzdącom można już zaś w tym czasie układać wymyślne fryzury. Każdy taki przypadek jest całkowicie naturalny i nie ma sensu się nim niepokoić.
Czy istnieje więc jakikolwiek czynnik alarmujący rodzica, że dzieje się coś potencjalnie złego? Specjaliści podpowiadają, aby rozważyć wizytę u lekarza dermatologa w sytuacji, kiedy po osiągnięciu wieku trzech lat nasze dziecko nadal nie ma na główce włosów (albo ich ilość jest bardzo skąpa).
Cienkie i delikatne, czyli kilka słów o dziecięcych włosach
Włosy u dziecka budzą wiele emocji. Zwłaszcza, gdy na świat przychodzi pierwszy maluch. Młoda mama i tata często zastanawiają się, czy to normalne, że noworodek jest łysy lub przeciwnie, że ma gęstą fryzurę.
Jeśli pojawiają się włosy, pytania koncentrują się wokół koloru i struktury. Jak to bowiem możliwe, że rodzice, którzy są brunetami, witają maluszka z blond włosami, a mama i tata o jasnych włosach, tulą niemowlę z rudymi kosmykami? Obawy dotyczą także skutków wytarcia na tyle głowy włosków i powstanie łysego placka. Gdy maluch kończy rok czy dwa latka, rodzice często zastanawiają się, jak poprawić gęstość fryzury. Wątpliwości budzi również fakt, kiedy warto udać się po raz pierwszy do fryzjera…
Pytań jest wiele. Czy istnieją na nie jednoznaczne, proste odpowiedzi?
Jak golić włosy łonowe?
Golenie włosów maszynką to ekonomiczny i domowy sposób pozbywania się nadmiernego owłosienia i jak najbardziej można stosować go w okolicach intymnych. Odpowiednie golenie może się okazać bezpieczniejsze od woskowania, gdyż nie usuwa cebulek z mieszków włosowych. Aby ogolić włosy łonowe bez zacięć i podrażnień, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiednie produkty – dobrą maszynkę o kilku ostrzach oraz łagodny, najlepiej antyalergiczny żel do depilacji. Dzięki odpowiedniej maszynce, nie trzeba będzie prowadzić jej kilkukrotnie po wrażliwych miejscach, a żel nada poślizg i zmniejszy szanse na zacięcia.
Jeśli włosy są dłuższe niż 1 cm, należy je wcześniej podciąć za pomocą trymera. Maszynka nie przejdzie płynnie po zbyt długich włosach.
- Golenie włosów łonowych krok po kroku
Włosy łonowe i skórę w okolicach intymnych należy oczyścić mydłem i namoczyć przez ok. 10 min. Następnie wykonać delikatny peeling rękawicą peelingującą lub domowym peelingiem z cukru i oliwy z oliwek. Zapobiegnie on problemom z wrastającymi włosami. Rozprowadzić żel do golenia, jest to absolutna konieczność przy depilacji włosów łonowych. Prowadzić maszynkę ostrożnie i bez pośpiechu. Po goleniu żel zmyć od razu i przemyć skórę mydłem. Na końcu warto nawilżyć skórę olejkiem – np. olejem kokosowym lub specjalistycznym produktem do stosowania po depilacji.
Dwa typy dojrzewania płciowego
Specjaliści wyodrębniają dwa podstawowe typy przedwczesnego dojrzewania płciowego:
- Pierwsze to prawdziwe przedwczesne dojrzewanie płciowe, czyli gonadoliberynozależne.
- Drugie zaś to rzekome przedwczesne dojrzewanie płciowe, nazywane również gonadoliberynoniezależnym.
Zmiany występujące u dzieci mogą mieć różne przyczyny u dziewcząt i chłopców. U dziewcząt przedwczesne dojrzewanie może być następstwem: torbieli jajnika, rozwijania się nowotworu, pierwotnej niedoczynności tarczycy czy wrodzonego przerostu nadnerczy. Podczas dojrzewania na całym ciele zaczyna być widoczne nadmierne owłosienie oraz powiększenie się łechtaczki.
U chłopców z kolei przedwczesne rzekome dojrzewanie płciowe może być skojarzone z: pierwotną niedoczynnością tarczycy, guzami jąder, przerostem wrodzonym nadnerczy lub ze zmianami nowotworowymi na nadnerczach. Oprócz owłosienia łonowego u dziecka widoczne jest także widoczne powiększenie się prącia.
