Włosy płaczą i wypadają - Jak dbać o swoje włosy
Kołtuny we włosach – kogo dotyczy ten problem?
Problem plączących się włosów może dotknąć każdą kobietę. Na pewno nie raz na własnej głowie przekonałaś się, jak to jest mieć do czynienia z kołtunami. Dlaczego włosy się plączą? Problem tkwi w ich strukturze. Nie jest prawdą, że kołtunią się tylko długie lub mocno kręcone pasma. Faktycznie, są one bardziej narażone na plątanie się, ale kołtuny mogą powstawać także i na krótkich kosmykach.
Główną przyczyną plątania włosów jest ich zła kondycja oraz nieodpowiednia pielęgnacja, a nie długość czy tekstura. Plączące się włosy najczęściej są przesuszone, mało elastyczne, mają naruszoną łuskę, a ich struktura jest uszkodzona. Rozdwojone końcówki zahaczają o ubrania i o siebie nawzajem, a na pasmach robią się małe supełki, które trudno rozczesać – na pewno też masz takie doświadczenia.
Rozjaśnianie czy prostowanie kosmyków funduje nam z kolei uszkodzenia mechaniczne, których efektem są właśnie irytujące kołtuny. Plączące się włosy mają niski poziom nawilżenia i odżywienia, są szorstkie i matowe. Na początku robią się suche i mają tendencję do puszenia, a później zaczynają się plątać. Problemy te mogą w dodatku potęgować wiatr i wilgoć.
Kołtuny tworzą się nie tylko na naszych naturalnych pasmach, co ciekawe, dotyczy to także włosów syntetycznych, dopinanych oraz peruk. Dlaczego tak się dzieje? Treski są bowiem wykonane z naturalnych, ale martwych kosmyków, które – pozbawione odżywienia i nawilżenia – mają tendencję do przesuszenia, a więc i plątania. Dlaczego jednak plączą się syntetyczne pasma? Odpowiedź jest prosta: tworzywa sztuczne łatwo się elektryzują i wysuszają, a w efekcie kołtunią się szybciej niż naturalne włosy.
Co dzieje się z włosami po chemioterapii?
Istotą działania cytostatyków jest niszczenie komórek szybko się dzielących, dlatego włosy po chemioterapii (a dokładnie meszki włosowe) stają się obok komórek nowotworowych, jedną z głównych ofiar chemicznego leczenia przeciwnowotworowego. Około 85% wszystkich komórek macierzy włosa znajduje się w ciągłej fazie podziału, co normalnie prowadzi do wzrostu włosów o około 1/3 mm na dobę. Cytostatyki, włączając się w ten cykl, rozpoczynają około dwóch do czterech tygodni później mniej lub bardziej nasilone odpadanie włosów od cebulek.
Włosy po chemioterapii mogą wypadać stopniowo lub masowo. Uszkodzone przez chemię włosy stają się cienkie, suche i ułamują się tuż przy skórze głowy. Przy niskodawkowej chemioterapii wypadanie włosów może przebiegać wolniej lub może być słabiej nasilone. Utrata owłosienia może dotyczyć nie tylko głowy, ale również zarostu na twarzy, owłosienia kończyn, pach oraz włosów łonowych.
Efekt ten jest na szczęście z reguły odwracalny. Włosy zaczynają odrastać 1-2 miesiące po zakończeniu terapii. Zazwyczaj po odrośnięciu włosy mają ciemniejszą barwę, są silniejsze, grubsze i bardziej kręcone niż przed rozpoczęciem chemioterapii.
Co zrobić, gdy włosy wypadają garściami
Jeśli Twoje włosy zaczęły wypadać garściami, najważniejsze jest ustalenie przyczyny takiego stanu rzeczy. Jeśli zażywasz jakiekolwiek leki, skonsultuj się z lekarzem, by sprawdzić, czy to ich działanie może dawać takie skutki uboczne.
Wizyta u lekarza może być też okazją do tego, by zobaczyć, czy w organizmie nie dzieje się nic złego. Specjalista będzie mógł skierować Cię na odpowiednie badania.
Badania kontrolne krwi
Oprócz standardowej morfologii, w przypadku wypadania włosów garściami warto sprawdzić też poziomy hormonów tarczycy: TSH oraz T3 i T4. Warto oznaczyć również ferrytynę, stężenia żelaza, biotyny, witaminy B12 i cynku. Istotne może być również sprawdzenie parametrów wątrobowych i tych związanych z pracą nerek .
Sen, stres i dieta
Przyjrzyj się również temu, jak funkcjonujesz na co dzień. Odpowiedz sobie szczerze na te pytania:
- Czy przesypiam przynajmniej siedem godzin na dobę?
- Czy codziennie jem wystarczającą ilość warzyw i owoców?
- Czy dostarczam sobie odpowiednią ilość białka i tłuszczów?
- Czy stosuję restrykcyjne diety odchudzające?
- Czy wypijam przynajmniej 1,5–2 litry wody w ciągu dnia?
- Czy często towarzyszy mi stres lub poczucie lęku?
Niezależnie od tego czy Twój styl życia jest przyczyną wypadania włosów, wprowadzenie pozytywnych zmian w tym zakresie z pewnością pomoże Ci w walce o odzyskanie bujnej czupryny.
Co możesz zrobić, by poprawić kondycję włosów (i całego organizmu)?
Wprowadzenie tych zmian przyniesie korzyść nie tylko Twoim włosom, ale całemu organizmowi. Pozytywnie odbije się również na Twoim samopoczuciu .
Wizyta u trychologa
Jeśli z medycznego punktu widzenia wszystko u Ciebie w porządku, a Twoje nawyki żywieniowe są zdrowe, przyczynę wypadania włosów garściami pomoże Ci odnaleźć trycholog, czyli ekspert od problemów ze skórą głowy.