Wodniste pryszcze na twarzy - Przyczyny, Leczenie i Skuteczne Porady
Co to jest trądzikowa mapa twarzy?
Czy na twojej twarzy ciągle pojawiają się wypryski w tych samych miejscach, mimo że próbujesz pozbyć się ich wszelkimi dostępnymi sposobami? Testujesz nowe produkty pielęgnacyjne i różne metody leczenia trądziku, jednak nie przynoszą one rezultatu, a nowi nieprzyjaciele pojawiają się zanim zdążą zniknąć ślady po ich poprzednikach?
Nie ignoruj nawracającego trądziku, ponieważ może on informować o poważnych problemach zdrowotnych zupełnie niezwiązanych z dolegliwościami dermatologicznymi. Zamiast zużywać kolejne plastry na niedoskonałości, poszukaj przyczyny głębiej. Miejsca występowania pryszczy powinny zwrócić naszą uwagę na konkretne części ciała, które mogą nie być w najlepszej kondycji. Pryszcze mogą alarmować o chorobach serca, płuc, problemach z ciśnieniem, wahaniach hormonów, rozmaitych niedoborach, a nawet stanach zapalnych.
To, który element na twarzy powiązany jest z określonym fragmentem ciała możemy z łatwością odczytać wspomagając się, czerpiącą z medycyny chińskiej, trądzikową mapą twarzy. Zawiera ona wskazówki dotyczące cery, ale stanowi również przewodnik po całym naszym organizmie. Twarz podzielono tu na trzy główne strefy:
Każda z nich jest swoistym "zwierciadłem" tego, co dzieje się w poszczególnych narządach. Pamiętaj jednak, że trądzikowa mapa twarzy nie zastąpi profesjonalnej porady lekarza specjalisty!
Domowe sposoby na wypryski na twarzy
Dobrze jest spróbować domowych, naturalnych metod w walce z wypryskami na twarzy. Należy jednak pamiętać, że w ciężkich przypadkach niezbędna jest konsultacja dermatologiczna i wprowadzenie leczenia miejscowego lub ogólnoustrojowego.
- Peeling enzymatyczny, złuszczający martwy naskórek
- Olejek eteryczny z drzewa herbacianego
W celu zrobienia maseczki mieszamy dwie łyżki zielonej glinki z wodą, aż do uzyskania konsystencji gęstej papki. Następnie dodajemy małą łyżeczkę oleju jojoba oraz 8 kropli olejku z drzewa herbacianego. Maseczkę nakładamy na oczyszczoną skórę twarzy z pominięciem okolic oczu oraz ust. Po 20 minutach przemywamy twarz letnią wodą i nakładamy krem.
Bąble na skórze z płynem surowiczym
Obejmuje skórę i błony śluzowe. Powodowana jest pojawieniem się w układzie krążenia oraz w przestrzeniach międzykomórkowych naskórka nieprawidłowych przeciwciał, skierowanych przeciwko białkom tzw. desmogleiny (Dsg 1 i Dsg3). Wyróżnia się kilka postaci pęcherzycy, z których najcięższą jest „zwykła”.
W jej przebiegu występują kolejno po sobie takie objawy, jak:
- nadżerka w obrębie błon śluzowych jamy ustnej, z czasem coraz bardziej bolesna,
- ekspansja nadżerki na błony śluzowe krtani, spojówek, narządów płciowych, odbytu,
- wystąpienie dużych i bolesnych bąbli na ciele, wypełnionych surowicą, z tendencją do samoistnego pękania,
- powstawanie sączących nadżerek na skórze, w miejscu rozerwanych pęcherzy,
- narastające pieczenie i świąd,
Tego typu zmiany skórne rozlewają się na coraz większej powierzchni, mogą obejmować też twarz i owłosioną skórę głowy.