Wrastające włosy - przyczyny, objawy i leczenie stanu zapalnego

Leczenie i usuwanie wrastających włosów

Jeśli przestaniesz golić się na podrażnionej skórze, wrastające włosy często same znikną za kilka tygodni. W międzyczasie dostępny bez recepty krem ​​steroidowy, taki jak hydrokortyzon, zmniejszy stan zapalny i zaczerwienienie. Maść lub balsam leczniczy może również pomóc ukoić skórę, ale upewnij się, że nie jest komedogenny, co oznacza, że ​​nie zatyka porów. Jeśli guzki nie zanikają, być może trzeba będzie udać się do dermatologa, aby poddać się alternatywnemu leczeniu lub usunięciu.

W walce z wrastającymi włosami czasami mogą być wymagane antybiotyki i ręczne usuwanie włosów. Jednak zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie, dlatego zaleca się regularne złuszczanie i golenie w kierunku wzrostu włosów. W skrajnych przypadkach zapuszczenie brody może być jedyną opcją.

Jak poradzić sobie z zapaleniem mieszków włosowych?

Zapalenie mieszków włosowych natomiast wyleczysz aspiryną – w tym celu w łyżce wody rozpuść dwie tabletki i rozmieszaj z łyżką miodu. Otrzymaną papkę nałóż na podrażnioną skórę i pozostaw na 10 minut, a następnie spłucz. Lubisz czarną herbatę? Gdy w szklance zostanie ci torebka, natrzyj nią podrażnioną skórę. Zawarty w herbacie kwas taninowy zmniejsza zaczerwienie i stan zapalny, działa przeciwbakteryjnie. Podobnie aloes. Warto hodować w doniczce tę roślinę, bo np. w takim momencie jest niezastąpiona. Oderwij kawałek liścia i nacieraj sokiem zaczerwienione mieszki dwa razy dziennie.

Opisane powyżej metody, jak peeling i szorowanie, można oczywiście również potraktować jako profilaktykę. Bo najważniejsze w tej kwestii jest prawidłowe przygotowanie skóry, a następnie właściwe wykonywanie depilacji. Często włoski wrastają, bo gdzieś został popełniony błąd. Jeśli np. nie jesteś pewna, jak właściwie nakładać wosk lub przyklejać plastry w domu, lepiej skorzystaj z usług kosmetyczki.

Rozwiązaniem dla pań zmagających się z mocno wrastającymi włoskami, a następnie naprawdę dużymi podrażnieniami może okazać się depilacja laserowa. Ten zabieg nie tylko usuwa włosy, ale i leczy skórę. A co ważne, gdy zdecydujemy się na depilację laserową, a już mamy wrośnięte włoski, wcale nie musimy czekać, aż wydostaną się na zewnątrz, ani im w tym w żaden sposób pomagać. Ten zabieg zlikwiduje nawet wrośnięte włoski, ponieważ promieniowanie wydzielane przez laser pochłaniane jest przez melaninę (barwnik) mieszków włosowych i skóry. Cebulka włosa zostaje zniszczona i już się nie odnawia. Pamiętajmy jednak, że dla trwałego efektu należy wykonać pełną serię zabiegów, których liczba uzależniona jest od koloru, rodzaju, ilości i struktury włosków.

Wrośnięty włos – jak to się stało?

Wrośnięty włos może pojawić się na skórze znienacka, a może być rezultatem naszych zaniedbań pielęgnacyjnych. Z tym problemem borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, bowiem wrośnięty włos może się pojawić w dowolnym miejscu na naszym ciele, gdzie znajdują się włosy. Panowie najczęściej narzekają na wrastające włosy na twarzy i szyi, natomiast panie na nogach, pod pachami i w miejscach intymnych. Jak łatwo zauważyć u wszystkich są to miejsca, które golimy lub depilujemy.

Najczęściej wrastające włoski nie są bolesną dolegliwością. Wrośnięty włos na nodze czy pod pachą często uwalnia się sam. Jednak czasem może doprowadzić do stanu zapalnego, który objawia się zaczerwienieniem, bolesną krostą, a nawet ropniem. Dlatego warto zawczasu dowiedzieć, jak zapobiegać wrastaniu włosów, a w ostateczności, w jaki sposób je usunąć i jak leczyć.

Dlaczego włosy wrastają?

Włosy powstają w mieszkach włosowych i w naturalnej sytuacji rosną prosto i przenikają przez skórę. Gdy jednak pojawia się blokada w postaci na przykład zrogowaciałego naskórka, włoski mają utrudnione zadanie, rosną na boki pod skórą i w ten sposób przemieniają się we wrastające włosy.

Jedną z najczęstszych przyczyn wrastania włosów jest golenie włosów maszynką lub depilowaniem za pomocą depilatora. Podczas depilacji usuwamy włosy w całości, razem z cebulką. Kolejne włosy odrastają słabsze i cieńsze, dlatego trudniej jest im przebić się przez naskórek i zaczynają wrastać pod skórę. To często skutkuje krostkami, guzkami i zaognioną skórą, będącą stanem zapalanym. Aby zapobiec wrastaniu włosków należy regularnie wykonywać peeling skóry, który złuszcza martwe komórki naskórka, wygładza skórą i pomaga włosom przebić się przez naskórek, ponieważ jest on cieńszy i stanowi łatwiejszą przeszkodę dla włosków. Poza tym należy dbać o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry po depilacji.


Do przyczyn wrośniętych włosków możemy zaliczyć uszkodzenie skóry , które w połączeniu z dostającymi się po skórę bakteriami i zanieczyszczeniami na przykład ze starej maszynki albo niewyczyszczonej końcówki depilatora powodują stan zapalny.

Czytaj dalej...

Do przyczyn wrośniętych włosków możemy zaliczyć uszkodzenie skóry , które w połączeniu z dostającymi się po skórę bakteriami i zanieczyszczeniami na przykład ze starej maszynki albo niewyczyszczonej końcówki depilatora powodują stan zapalny.

Czytaj dalej...

Gdy pojawia się stan zapalny, ropa, torbiel, świąd i zaczerwienienie, może być to zapalenie mieszków włosowych, a wówczas możemy mieć do czynienia z zakażeniem gronkowcem złocistym lub wirusem czy grzybem.

Czytaj dalej...

Depilacja woskiem w salonie daje także pewność prawidłowego usunięcia zbędnego owłosienia, co minimalizuje ryzyko pojawienia się nieestetycznie wyglądających zmian, na przykład w postaci krostek czy zaczerwienienia skóry.

Czytaj dalej...