Urok i Troska o Wrośnięty Włos Łonowy - Troska o Intymność i Zdrowie

Jak zapobiec wrastaniu włosów?

Na szczęście istnieje wiele sposobów na zapobieganie wrastaniu włosków. Stosowanie się do zaleceń i regularne wykonywanie wskazanych zabiegów pielęgnacyjnych sprawi, że w większości przypadków uda się nam uniknąć tego niekomfortowego problemu skórnego.

  1. Unikanie depilacji mechanicznej.
  2. Golenie nie pod włos, ale z włosem.
  3. Używanie czystych i jednorazowych maszynek do golenia.
  4. Stosowanie pianek i żeli do golenia.
  5. Stosowanie kosmetyków po depilacji i goleniu, które łagodzą podrażnienia i opóźniają wzrost włosków.
  6. Peelingowanie skóry przed depilacją.
  7. Rozgrzewanie skóry przed depilacją (gorąca kąpiel).
  8. Unikanie noszenia obcisłej odzieży (w ogóle lub kilka dni po goleniu).

Czy wrośnięty włos sam wyjdzie? Jest to możliwe, jeżeli nie wrósł zbyt głęboko, a my pomogliśmy mu przebić się przez skórę za pomocą peelingu i rozgrzania skóry. Wrastający włos może okazać się niewielkim defektem, a może przerodzić się w nie lada problem, dlatego należy obserwować skórę po depilacji i sprawdzać, czy włoski równomiernie przebijają się przez skórę i naturalnie odrastają, czy przypadkiem niektóre z nich „gdzieś się zapodziały” i niefortunnie zawinęły się pod skórą. I wtedy podjąć decyzję, co zrobić z takim gagatkiem.

Polecane produkty:

Wrastające włosy – czym są?

Zwane także zapaleniem mieszków włosowych, wrastające włosy są odpowiedzialne za niektóre miejscowe stany zapalne skóry. Mogą pojawić w dowolnym miejscu na ciele, gdzie włosy wyrastają ze skóry, ale szczególnie w miejscach, w których golisz się regularnie.

Podczas golenia ostrze tnie mieszek pod nierównym kątem, pozostawiając go z ostrzejszą krawędzią, dzięki czemu może łatwo przebijać się przez skórę i odrastać do wewnątrz. Wtedy mogą powstawać małe czerwone guzki. Tworzą one najczęściej duże skupiska, obejmując nawet sporą powierzchnię podrażnionej skóry. Mogą powodować ból i swędzenie, ale należy za wszelką cenę powstrzymać się od ich rozdrapywania i wyciskania. Ten problem spotyka częściej mężczyzn z grubszymi i bardziej kręconymi włosami, ale nie oznacza to, że panowie z prostymi włosami też mogą czuć się bezpieczni.

Zwróć uwagę też na to, że te wypryski na twarzy (lub w innym miejscu) mogą być również zwykłym podrażnieniem skóry z powodu golenia. Typowymi objawami po złym goleniu skóry są uczucie gorąca, swędzenia, pieczenia lub pieczenia. Mężczyźni zwykle cierpią z powodu tych problemów, gdy nie używają odpowiednich produktów, jak pianki do golenia lub żelu, czy prostu korzystali z tępego ostrza lub złej jakości. Ale jeśli to wrastające włosy, to można zrobić poniższe rzeczy.

Jak usunąć wrośnięty włos?

Czasem zwykłe wyciskanie wrośniętego włoska okazuje się skuteczne. Częściej jednak w ten sposób wciska się go jeszcze głębiej – razem z bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami. Ostatecznie prowadzi to do powstania bolesnego stanu zapalnego, a nawet cysty. Leczenie jej wymaga czasu i specjalnych preparatów. Dlatego też nigdy nie zaleca się wyciskania włosów w ten sposób.

Co robić zamiast tego? Najprościej jest działać, gdy włosek znajduje się płytko pod skórą.

Usuwanie wrośniętych włosów – krok po kroku

Do wyciągnięcia wrośniętego włosa przyda ci się ostro zakończona pęseta lub igła, spirytus i maść z alantoiną. Użyj alkoholu, by najpierw zdezynfekować skórę i narzędzie, którym będziesz wyciągać włosek spod skóry. Jeśli włos nie znajduje się zbyt głęboko, wystarczy podważyć go pęsetą. Natomiast gdy zdążył już zagnieździć się głębiej – najpierw użyj zdezynfekowanej igły, by płytko rozciąć skórę. Następnie tak samo wyciągnij włos. Na koniec nie zapomnij o ponownej dezynfekcji ranki. Warto też nałożyć bakteriobójczy proszek lub maść ułatwiającą gojenie.

Jak zapobiegać wrastaniu włosów? Użyj elektrycznej golarki

Jeśli musisz codziennie golić się na gładko, ale chcesz dać swojej skórze dzień wolny, to zgól się na mokro jednego dnia, a potem użyj golarki elektrycznej. Golarka elektryczna będzie miała foliową osłonkę na ostrzach, która zapobiega przycinaniu włosków zbyt blisko skóry. To nie tylko jej nie podrażni, ale też ochroni cię przed zadrapaniami i pomoże zapobiec wrastaniu włosów przez odcinanie ich z dala od poziomu skóry.

Golarka elektryczna może pomóc w zapobieganiu wrastaniu włosów, ale jest mniej skuteczna w przypadku ogarnięcia świeżego/wieczornego zarostu. Jeśli naprawdę chcesz dokładnego golenia, musisz zmoczyć twarz, upewniając się, że robisz to poprawnie. Po pierwsze, weź prysznic przed goleniem. Gorąca woda i para mogą zmiękczyć włosy na brodzie. Pomoże to również wywierać mniejszy nacisk na twój ruch maszynką do golenia, co zmniejszy podrażnienia.

Gdy pojawia się stan zapalny, ropa, torbiel, świąd i zaczerwienienie, może być to zapalenie mieszków włosowych, a wówczas możemy mieć do czynienia z zakażeniem gronkowcem złocistym lub wirusem czy grzybem.

Czytaj dalej...

Do przyczyn wrośniętych włosków możemy zaliczyć uszkodzenie skóry , które w połączeniu z dostającymi się po skórę bakteriami i zanieczyszczeniami na przykład ze starej maszynki albo niewyczyszczonej końcówki depilatora powodują stan zapalny.

Czytaj dalej...

Sam włos lub właściwie jego łodyga wyrasta z mieszka włosowego, gdzie jest powlekany łojem z gruczołów łojowych uchodzących do światła mieszka, przebija się przez skórę właściwą i naskórek aż na powierzchnię skóry, gdzie wydostaje się przez ujście mieszka włosowego, czyli por skóry.

Czytaj dalej...

Gdy pojawia się stan zapalny, ropa, torbiel, świąd i zaczerwienienie, może być to zapalenie mieszków włosowych, a wówczas możemy mieć do czynienia z zakażeniem gronkowcem złocistym lub wirusem czy grzybem.

Czytaj dalej...