Urok i Troska o Wrośnięty Włos Łonowy - Troska o Intymność i Zdrowie

Jak zapobiec wrastaniu włosów?

Na szczęście istnieje wiele sposobów na zapobieganie wrastaniu włosków. Stosowanie się do zaleceń i regularne wykonywanie wskazanych zabiegów pielęgnacyjnych sprawi, że w większości przypadków uda się nam uniknąć tego niekomfortowego problemu skórnego.

  1. Unikanie depilacji mechanicznej.
  2. Golenie nie pod włos, ale z włosem.
  3. Używanie czystych i jednorazowych maszynek do golenia.
  4. Stosowanie pianek i żeli do golenia.
  5. Stosowanie kosmetyków po depilacji i goleniu, które łagodzą podrażnienia i opóźniają wzrost włosków.
  6. Peelingowanie skóry przed depilacją.
  7. Rozgrzewanie skóry przed depilacją (gorąca kąpiel).
  8. Unikanie noszenia obcisłej odzieży (w ogóle lub kilka dni po goleniu).

Czy wrośnięty włos sam wyjdzie? Jest to możliwe, jeżeli nie wrósł zbyt głęboko, a my pomogliśmy mu przebić się przez skórę za pomocą peelingu i rozgrzania skóry. Wrastający włos może okazać się niewielkim defektem, a może przerodzić się w nie lada problem, dlatego należy obserwować skórę po depilacji i sprawdzać, czy włoski równomiernie przebijają się przez skórę i naturalnie odrastają, czy przypadkiem niektóre z nich „gdzieś się zapodziały” i niefortunnie zawinęły się pod skórą. I wtedy podjąć decyzję, co zrobić z takim gagatkiem.

Polecane produkty:

Co powoduje guzy na głowie i jak je leczyć

Kiedy na twojej głowie pojawi się guz, może to wpłynąć na ciebie na wiele sposobów. Niektóre guzki mogą znajdować się na kości, pod skórą lub na skórze. Diagnoza i leczenie zależą od rodzaju i ciężkości guza.

Dowiedz się więcej o tym, co powoduje guzy na głowie i jak je leczyć.

Kiedy iść do lekarza

Istnieje wiele powodów, dla których masz guza na głowie, a niektóre sytuacje są poważniejsze niż inne. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli guz jest:

  • Krwawienie
  • Bolesny
  • Nie poprawia się

Udzielą ci właściwej diagnozy i planu leczenia.

Wrośnięty włos – jak to się stało?

Wrośnięty włos może pojawić się na skórze znienacka, a może być rezultatem naszych zaniedbań pielęgnacyjnych. Z tym problemem borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, bowiem wrośnięty włos może się pojawić w dowolnym miejscu na naszym ciele, gdzie znajdują się włosy. Panowie najczęściej narzekają na wrastające włosy na twarzy i szyi, natomiast panie na nogach, pod pachami i w miejscach intymnych. Jak łatwo zauważyć u wszystkich są to miejsca, które golimy lub depilujemy.

Najczęściej wrastające włoski nie są bolesną dolegliwością. Wrośnięty włos na nodze czy pod pachą często uwalnia się sam. Jednak czasem może doprowadzić do stanu zapalnego, który objawia się zaczerwienieniem, bolesną krostą, a nawet ropniem. Dlatego warto zawczasu dowiedzieć, jak zapobiegać wrastaniu włosów, a w ostateczności, w jaki sposób je usunąć i jak leczyć.

Dlaczego włosy wrastają?

Włosy powstają w mieszkach włosowych i w naturalnej sytuacji rosną prosto i przenikają przez skórę. Gdy jednak pojawia się blokada w postaci na przykład zrogowaciałego naskórka, włoski mają utrudnione zadanie, rosną na boki pod skórą i w ten sposób przemieniają się we wrastające włosy.

Jedną z najczęstszych przyczyn wrastania włosów jest golenie włosów maszynką lub depilowaniem za pomocą depilatora. Podczas depilacji usuwamy włosy w całości, razem z cebulką. Kolejne włosy odrastają słabsze i cieńsze, dlatego trudniej jest im przebić się przez naskórek i zaczynają wrastać pod skórę. To często skutkuje krostkami, guzkami i zaognioną skórą, będącą stanem zapalanym. Aby zapobiec wrastaniu włosków należy regularnie wykonywać peeling skóry, który złuszcza martwe komórki naskórka, wygładza skórą i pomaga włosom przebić się przez naskórek, ponieważ jest on cieńszy i stanowi łatwiejszą przeszkodę dla włosków. Poza tym należy dbać o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry po depilacji.

Jak usunąć wrośnięty włos?

Czasem zwykłe wyciskanie wrośniętego włoska okazuje się skuteczne. Częściej jednak w ten sposób wciska się go jeszcze głębiej – razem z bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami. Ostatecznie prowadzi to do powstania bolesnego stanu zapalnego, a nawet cysty. Leczenie jej wymaga czasu i specjalnych preparatów. Dlatego też nigdy nie zaleca się wyciskania włosów w ten sposób.

Co robić zamiast tego? Najprościej jest działać, gdy włosek znajduje się płytko pod skórą.

Usuwanie wrośniętych włosów – krok po kroku

Do wyciągnięcia wrośniętego włosa przyda ci się ostro zakończona pęseta lub igła, spirytus i maść z alantoiną. Użyj alkoholu, by najpierw zdezynfekować skórę i narzędzie, którym będziesz wyciągać włosek spod skóry. Jeśli włos nie znajduje się zbyt głęboko, wystarczy podważyć go pęsetą. Natomiast gdy zdążył już zagnieździć się głębiej – najpierw użyj zdezynfekowanej igły, by płytko rozciąć skórę. Następnie tak samo wyciągnij włos. Na koniec nie zapomnij o ponownej dezynfekcji ranki. Warto też nałożyć bakteriobójczy proszek lub maść ułatwiającą gojenie.

Gdy pojawia się stan zapalny, ropa, torbiel, świąd i zaczerwienienie, może być to zapalenie mieszków włosowych, a wówczas możemy mieć do czynienia z zakażeniem gronkowcem złocistym lub wirusem czy grzybem.

Czytaj dalej...

Do przyczyn wrośniętych włosków możemy zaliczyć uszkodzenie skóry , które w połączeniu z dostającymi się po skórę bakteriami i zanieczyszczeniami na przykład ze starej maszynki albo niewyczyszczonej końcówki depilatora powodują stan zapalny.

Czytaj dalej...

Sam włos lub właściwie jego łodyga wyrasta z mieszka włosowego, gdzie jest powlekany łojem z gruczołów łojowych uchodzących do światła mieszka, przebija się przez skórę właściwą i naskórek aż na powierzchnię skóry, gdzie wydostaje się przez ujście mieszka włosowego, czyli por skóry.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...