Włosy zapalają się - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Jak zapobiec wrastaniu włosów?

Na szczęście istnieje wiele sposobów na zapobieganie wrastaniu włosków. Stosowanie się do zaleceń i regularne wykonywanie wskazanych zabiegów pielęgnacyjnych sprawi, że w większości przypadków uda się nam uniknąć tego niekomfortowego problemu skórnego.

  1. Unikanie depilacji mechanicznej.
  2. Golenie nie pod włos, ale z włosem.
  3. Używanie czystych i jednorazowych maszynek do golenia.
  4. Stosowanie pianek i żeli do golenia.
  5. Stosowanie kosmetyków po depilacji i goleniu, które łagodzą podrażnienia i opóźniają wzrost włosków.
  6. Peelingowanie skóry przed depilacją.
  7. Rozgrzewanie skóry przed depilacją (gorąca kąpiel).
  8. Unikanie noszenia obcisłej odzieży (w ogóle lub kilka dni po goleniu).

Czy wrośnięty włos sam wyjdzie? Jest to możliwe, jeżeli nie wrósł zbyt głęboko, a my pomogliśmy mu przebić się przez skórę za pomocą peelingu i rozgrzania skóry. Wrastający włos może okazać się niewielkim defektem, a może przerodzić się w nie lada problem, dlatego należy obserwować skórę po depilacji i sprawdzać, czy włoski równomiernie przebijają się przez skórę i naturalnie odrastają, czy przypadkiem niektóre z nich „gdzieś się zapodziały” i niefortunnie zawinęły się pod skórą. I wtedy podjąć decyzję, co zrobić z takim gagatkiem.

Polecane produkty:

Dlaczego włosy wrastają?

Wrastające włoski najczęściej nie są bolesną dolegliwością. Problem pojawia się wówczas, gdy włos wrośnie głęboko. W takim przypadku pojawia się stan zapalny, zaczerwienienie, bolesną krosta lub nawet ropień. Ta zmiana skórna jest nieprzyjemną i długo gojącą przypadłością. Fizjologicznie włos wyrasta prosto i przebija się przez skórę. Jednak gdy pojawia się jakaś bariera, przez którą włos nie może się przebić (na przykład zrogowaciały naskórek), wtedy włos zaczyna rosnąć na bok i tworzy się stan zapalny. Najczęściej powstaje również krosta. Główną przyczyną powstawania wrastających włosów jest depilacja mechaniczna, a więc różnego rodzaju depilatory, pasta cukrowa czy wosk. Dlaczego tak się dzieje? Mechaniczne usuwanie włosów osłabia je. W związku z tym włoski wyrastają cieńsze i dużo trudniej jest im przebić się przez zrogowaciały naskórek.

To zależy. Jeżeli włos jest wrośnięty głęboko, wówczas istnieje małe prawdopodobieństwo, że uda mu się samodzielnie wybić na powierzchnię. Konieczna będzie interwencja z zewnątrz. W ekstremalnych przypadkach konieczne może być chirurgiczne usuwanie wrastającego włosa i torbieli.

Czasem konieczna jest antybiotykoterapia bądź terapia przeciwwirusowa lub przeciwgrzybicza. W wyniku wystąpienia stanu zapalnego może dojść do nadkażenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego mieszka włosowego, w którym wrasta włos. Należy wówczas jak najszybciej skonsultować problem z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub dermatologiem.

Natomiast jeżeli problem nie jest aż tak zaawansowany, maść ichtiolowa na wrośnięty włos doskonale się sprawdzi. Jakie jest jej działanie? Maść ichtiolowa posiada właściwości antybakteryjne i ściągające. Ichtiol działa przeciwobrzękowo i ułatwia ewakuację ropy ze zmian skórnych. Maść ichtiolowa posiada ciemnobrązowy kolor i bardzo charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Może pozostawiać trudne do usunięcia plamy na ubraniach i pościeli. Jednak warto ją zastosować na głęboko wrośnięty włos.

Jak zapobiegać wrastaniu włosów? Użyj elektrycznej golarki

Jeśli musisz codziennie golić się na gładko, ale chcesz dać swojej skórze dzień wolny, to zgól się na mokro jednego dnia, a potem użyj golarki elektrycznej. Golarka elektryczna będzie miała foliową osłonkę na ostrzach, która zapobiega przycinaniu włosków zbyt blisko skóry. To nie tylko jej nie podrażni, ale też ochroni cię przed zadrapaniami i pomoże zapobiec wrastaniu włosów przez odcinanie ich z dala od poziomu skóry.

Golarka elektryczna może pomóc w zapobieganiu wrastaniu włosów, ale jest mniej skuteczna w przypadku ogarnięcia świeżego/wieczornego zarostu. Jeśli naprawdę chcesz dokładnego golenia, musisz zmoczyć twarz, upewniając się, że robisz to poprawnie. Po pierwsze, weź prysznic przed goleniem. Gorąca woda i para mogą zmiękczyć włosy na brodzie. Pomoże to również wywierać mniejszy nacisk na twój ruch maszynką do golenia, co zmniejszy podrażnienia.

Wrośnięty włos – jak pozbyć się problemu?

Aby zapobiec wrastaniu włosków, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Warto zatem regularnie wykonywać peeling po to, by złuszczyć i usunąć zrogowaciały naskórek. Na rynku można znaleźć mnóstwo produktów – cukrowych, kawowych czy solnych, które mają w składzie naturalne składniki.

Dobrym pomysłem będzie również szczotkowanie ciała na sucho za pomocą specjalnej szczotki do masażu lub rękawicy złuszczającej. Zabieg rozpoczyna się od dolnych partii ciała, kierując się ku górze, dostosowując intensywność do indywidualnych potrzeb. Po masażu skórę powinno się nawilżyć. W tym celu warto wybrać kremy i balsamy zawierające w składzie mocznik, kwas hialuronowy, aloes, pantenol czy arnikę górską. Również po samej depilacji należy pamiętać o nałożeniu balsamu, który zmniejszy ryzyko wystąpienia podrażnienia. U osób, które mają tendencję do suchej skóry na ciele, codzienne nawilżanie powinno być podstawą pielęgnacji.

Osoby, które borykają się z problemem wrastających włosków lub mają tendencję do jego pojawiania się, powinny rozważyć depilację laserową, rezygnując z golenia maszynką czy depilatorem, które wywołują i nasilają problem wrastających włosków. Depilacja laserowa to jedyna metoda, która rozwiązuje problem wrastających włosków i zapalenia mieszków włosowych. Zabieg pozwoli trwale usunąć owłosienie i cieszyć się gładką skórą bez problemu wrastających włosków.

W trakcie zabiegu, generowana przez urządzenie energia światła jest wchłaniania przez barwnik włosa, co powoduje uszkodzenie i usunięcie mieszka włosowego. Proponujemy nowoczesną platformę Primelase Excellence hiszpańskiej marki Cocoon Medical. Innowacyjna depilacja laserowa to połączenie aż trzech fal o różnej długości: 810, 940 i 1060 nm. Dzięki temu w całkowicie bezpieczny i skuteczny sposób można usuwać włosy o różnym kolorze (również blond) przez cały rok, z dowolnych obszarów ciała, takich jak bikini, pachy, nogi.

Zmiana metody usuwania włosów Jeśli wrośnięte włosy są wynikiem konkretnej metody usuwania włosów, dermatolog może zalecić zmianę tej metody na inną, która jest mniej prawdopodobna do powodowania wrośniętych włosów.

Czytaj dalej...

Gdy pojawia się stan zapalny, ropa, torbiel, świąd i zaczerwienienie, może być to zapalenie mieszków włosowych, a wówczas możemy mieć do czynienia z zakażeniem gronkowcem złocistym lub wirusem czy grzybem.

Czytaj dalej...

Sam włos lub właściwie jego łodyga wyrasta z mieszka włosowego, gdzie jest powlekany łojem z gruczołów łojowych uchodzących do światła mieszka, przebija się przez skórę właściwą i naskórek aż na powierzchnię skóry, gdzie wydostaje się przez ujście mieszka włosowego, czyli por skóry.

Czytaj dalej...

Nie należy przekraczać maksymalnej dawki leku zastosowanie większej dawki nie nasila działania maści ichtiolowej i może powodować podrażnienia skóry u osób, u których nie występuje nadwrażliwość na składniki leku, gdy jest on stosowany w prawidłowej dawce.

Czytaj dalej...