Włosy zapalają się - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Wrastający włos – przyczyny
Główną przyczyną pojawiania się wrastających włosków jest regularne usuwanie owłosienia z cebulkami za pomocą maszynki, depilatora czy wosku. W ten sposób włoski stają się coraz słabsze, delikatniejsze i cieńsze, przez co nie są w stanie przebić się przez warstwę zrogowaciałego naskórka. To z kolei prowadzi do stanu zapalnego, obrzęku, podrażnienia skóry, zaczerwienienia i krostek.
- Zapalenie mieszków włosowych spowodowane uszkodzeniem ujścia mieszka włosowego podczas golenia. Do kanału w skórze, z którego wyrasta włos, przedostają się drobnoustroje, które następnie się tam namnażają, powodując stan zapalny.
- Ropne zakażenia skóry wywołane przez bakterie na skutek mikrourazów w trakcie depilacji.
Inne przyczyny wrastających włosów to m.in.:
- nieregularne złuszczanie naskórka,
- brak nawilżenia,
- uwarunkowania genetyczne,
- nieodpowiednia higiena sprzętów do depilacji,
- wielokrotne stosowanie jednorazowych maszynek do golenia.
Jak zapobiegać wrastaniu włosów? Użyj elektrycznej golarki
Jeśli musisz codziennie golić się na gładko, ale chcesz dać swojej skórze dzień wolny, to zgól się na mokro jednego dnia, a potem użyj golarki elektrycznej. Golarka elektryczna będzie miała foliową osłonkę na ostrzach, która zapobiega przycinaniu włosków zbyt blisko skóry. To nie tylko jej nie podrażni, ale też ochroni cię przed zadrapaniami i pomoże zapobiec wrastaniu włosów przez odcinanie ich z dala od poziomu skóry.
Golarka elektryczna może pomóc w zapobieganiu wrastaniu włosów, ale jest mniej skuteczna w przypadku ogarnięcia świeżego/wieczornego zarostu. Jeśli naprawdę chcesz dokładnego golenia, musisz zmoczyć twarz, upewniając się, że robisz to poprawnie. Po pierwsze, weź prysznic przed goleniem. Gorąca woda i para mogą zmiękczyć włosy na brodzie. Pomoże to również wywierać mniejszy nacisk na twój ruch maszynką do golenia, co zmniejszy podrażnienia.
Wrośnięty włos – jakie są jego przyczyny?
Zastanawiałaś się kiedyś, skąd tak w ogóle bierze się wrośnięty włos? Najczęściej pojawia się po depilacji, czyli po mechanicznym usunięciu owłosienia. O wiele rzadziej kobiety (i nie tylko) mają z nim problem po goleniu. Powód jest prosty – w trakcie używania maszynki nie wyrywasz włosków, a jedynie je „ucinasz” tuż przy skórze.
Do przyczyn wrośniętych włosków możemy zaliczyć uszkodzenie skóry, które w połączeniu z dostającymi się po skórę bakteriami i zanieczyszczeniami (na przykład ze starej maszynki albo niewyczyszczonej końcówki depilatora) powodują stan zapalny.
Wrośnięty włos jest także efektem regularnej depilacji, która z każdym zabiegiem powoduje jego osłabienie. Delikatne i cienkie owłosienie nie jest w stanie „wybić się” przez skórę, co z kolei prowadzi do zaczerwienienia i obrzęku.
Do innych przyczyn problemu z wrastającymi włosami zaliczamy:Jak zapobiegać wrastaniu włosów?
Przede wszystkim należy regularnie wykonywać peeling skóry całego ciała. Warto wybrać peeling chemiczny lub enzymatyczny. Peeling mechaniczny może dodatkowo podrażnić i zwiększyć stan zapalny. Peeling mechaniczny można wykonywać w momencie, gdy nie występują żadne stany zapalne na skórze. W takim przypadku doskonale sprawdzi się również szczotkowanie ciała na sucho. Złuszczanie martwego naskórka na przykład raz w tygodniu powoduje, że nie powstają zrogowacenia na skórze i włos ma łatwiejszą drogę przebicia się. Jeżeli posiadamy tendencje do wrastania włosów, należy unikać depilacji mechanicznej, czyli np. za pomocą depilatora. W przypadku golenia włosów trzeba to robić z włosem, a nie pod włos.
Do golenia zawsze warto stosować maszynki jednorazowe, a jeżeli nie mamy takiej możliwości, to należy dezynfekować maszynkę zawsze przed przystąpieniem do zabiegu. Ważne, aby maszynka była ostra, ponieważ w ten sposób włos zostaje ścięty, a nie wyrwany. Skóra i włosy powinny być odpowiednio przygotowane do golenia za pomocą maszynki. Warto za pomocą odpowiednio dobranego preparatu zmiękczyć włosy przed goleniem. Po goleniu konieczna jest dezynfekcja skóry, a szczególnie miejsc najbardziej podatnych na wrastanie włosów. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie balsamu z kwasem salicylowym lub glikolowym. Zawartość kwasów delikatnie złuszczy martwy naskórek i w ten sposób zapobiega głębokiemu wrastaniu włosów. Bardzo ważne jest także odpowiednie nawilżenie skóry. Dzięki temu skóra jest zmiękczona i włos łatwiej się przebija. Odpowiednia profilaktyka zapobiegnie nieprzyjemnym skutkom głębokiego wrastania włosów.
