Wzrost włosa w delikatnym miejscu - Jak sobie z tym poradzić?
Jak zapobiec wrastaniu włosów?
Na szczęście istnieje wiele sposobów na zapobieganie wrastaniu włosków. Stosowanie się do zaleceń i regularne wykonywanie wskazanych zabiegów pielęgnacyjnych sprawi, że w większości przypadków uda się nam uniknąć tego niekomfortowego problemu skórnego.
- Unikanie depilacji mechanicznej.
- Golenie nie pod włos, ale z włosem.
- Używanie czystych i jednorazowych maszynek do golenia.
- Stosowanie pianek i żeli do golenia.
- Stosowanie kosmetyków po depilacji i goleniu, które łagodzą podrażnienia i opóźniają wzrost włosków.
- Peelingowanie skóry przed depilacją.
- Rozgrzewanie skóry przed depilacją (gorąca kąpiel).
- Unikanie noszenia obcisłej odzieży (w ogóle lub kilka dni po goleniu).
Czy wrośnięty włos sam wyjdzie? Jest to możliwe, jeżeli nie wrósł zbyt głęboko, a my pomogliśmy mu przebić się przez skórę za pomocą peelingu i rozgrzania skóry. Wrastający włos może okazać się niewielkim defektem, a może przerodzić się w nie lada problem, dlatego należy obserwować skórę po depilacji i sprawdzać, czy włoski równomiernie przebijają się przez skórę i naturalnie odrastają, czy przypadkiem niektóre z nich „gdzieś się zapodziały” i niefortunnie zawinęły się pod skórą. I wtedy podjąć decyzję, co zrobić z takim gagatkiem.
Polecane produkty:
Jak usunąć wrośnięty włos i skutecznie zapobiegać wrastającym włoskom? Zobacz, jak poradzić sobie z tym problemem
Wrośnięty włos doprowadza cię do szału? Jeżeli kusi cię, żeby go wycisnąć – wstrzymaj się! Mamy dla ciebie sprawdzone metody zapobiegania wrastającym włoskom i bezpiecznego ich usuwania.
Piękne, gładkie nogi to marzenie każdej kobiety – szczególnie w lecie, gdy są one odsłonięte praktycznie bez przerwy. Jednakże wiele pań napotyka tu pewien problem. Codzienne golenie się maszynką jest bardzo uciążliwe. Natomiast metody, które pozwalają pozbyć się włosków na dłuższy czas, są nieprzyjemnie bolesne. Co więcej, czasem powodują wrastające włoski. Nie tylko wyglądają one nieestetycznie, ale też mogą być naprawdę bolesne. Wrośnięty włos często oznacza bowiem stan zapalny. Jak można tego unikać?
Wrastające włoski – bikini
Wrastające włosy w okolicach bikini bywają bardzo bolesne i kłopotliwe. Na ich powstanie składają się różne czynniki. Przede wszystkim owłosienie w tej okolicy jest dość twarde oraz kręcone. Z tego względu łatwo o wrastające włoski łonowe. Poza tym skóra w tym miejscu jest skłonna do podrażnień po depilacji. A może dążąc do idealnej gładkości, golisz się pod włos? To kolejna rzecz, która wywołuje wrastające włoski bikini. Choć i wosk czy depilator nie są całkowicie bezpieczne. Poza tym wrastające włosy w miejscu intymnym bywają skutkiem noszenia za ciasnej bielizny z materiałów, które nie przepuszczają powietrza. Jeśli taka bielizna dominuje w Twojej szafie, jak najszybciej wymień ją na wygodne majtki i to najlepiej z bawełny. Za wrastające włoski w okolicach bikini w dużej mierze odpowiadają też wilgotne, ciepłe warunki panujące w pachwinach.
Wrastające włoski po depilacji mogą wystąpić niezależnie od metody usuwania owłosienia. Zacznijmy od maszynki. Wrastające włoski po goleniu mają ostre, nieregularnie ścięte krawędzie, przez co zawijają się i wbijają w skórę, wrastając w nią. Stosowanie nieumytej maszynki także może Ci zaszkodzić. Na jej ostrzach osadzają się drobnoustroje, resztki naskórka oraz kosmetyków. Wszystko to w kontakcie ze skórą grozi stanem zapalnym . Wrastające włoski po goleniu maszynką pojawią się też, gdy jest ona zbyt tępa. Stępione ostrza urywają włoski. Zawsze stosuj bardzo ostre maszynki! Gdy używasz modeli wielorazowych, nie zapomnij o ich dokładnym myciu i dezynfekcji.
Częsty problem to również wrastające włoski po depilatorze lub wosku. To skutek uboczny tego, że regularnie wyrwane włosy odrastają coraz słabsze i nie są w stanie przebić się przez skórę. Poza tym wrastające włoski pod pachami czy w ogóle na całym ciele powstają, gdy skóra w depilowanym miejscu jest zbyt gruba. Wpływa na to za rzadko wykonywany peeling, choć i sama depilacja prowadzi do stwardnienia naskórka. Jeśli chodzi o wosk, przyczyną może okazać się niedokładne zmycie go ze skóry. Jego resztki szybko zatkają mieszki włosowe!
Jak usunąć wrośnięty włos?
Czasem zwykłe wyciskanie wrośniętego włoska okazuje się skuteczne. Częściej jednak w ten sposób wciska się go jeszcze głębiej – razem z bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami. Ostatecznie prowadzi to do powstania bolesnego stanu zapalnego, a nawet cysty. Leczenie jej wymaga czasu i specjalnych preparatów. Dlatego też nigdy nie zaleca się wyciskania włosów w ten sposób.
Co robić zamiast tego? Najprościej jest działać, gdy włosek znajduje się płytko pod skórą.
Usuwanie wrośniętych włosów – krok po kroku
Do wyciągnięcia wrośniętego włosa przyda ci się ostro zakończona pęseta lub igła, spirytus i maść z alantoiną. Użyj alkoholu, by najpierw zdezynfekować skórę i narzędzie, którym będziesz wyciągać włosek spod skóry. Jeśli włos nie znajduje się zbyt głęboko, wystarczy podważyć go pęsetą. Natomiast gdy zdążył już zagnieździć się głębiej – najpierw użyj zdezynfekowanej igły, by płytko rozciąć skórę. Następnie tak samo wyciągnij włos. Na koniec nie zapomnij o ponownej dezynfekcji ranki. Warto też nałożyć bakteriobójczy proszek lub maść ułatwiającą gojenie.
