Jak powiedzieć "Wyciskać pryszcze" po angielsku?

Jak pozbyć się pryszczy bez wyciskania - leczenie trądziku

Leczenie trądziku i pryszczy obejmuje różne metody, które mogą być stosowane osobno lub w połączeniu. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby skóry i od decyzji lekarza.

Leczenie farmakologiczne pryszczy może obejmować:

  • Leki do stosowania miejscowego: Preparaty zawierające substancje aktywne, takie jak kwas salicylowy, kwas glikolowy czy nadtlenek benzoilu, mogą pomóc w złuszczaniu martwych komórek, seboregulacji, oczyszczaniu gruczołów łojowych oraz ograniczaniu liczby bakterii. Tym samym zapobiegają powstawaniu zmian.
  • Antybiotyki: Zarówno doustne, jak i miejscowe, są stosowane w leczeniu infekcji bakteryjnych oraz łagodzą stany zapalne.
  • Retinoidy: Preparaty zawierające retinoidy regulują procesy rogowacenia skóry i ograniczają produkcję łoju. Mogą być to produkty stosowane na skórę, jak i doustnie. Te drugie są wybierane w przypadku trądziku o ciężkim przebiegu. Przykładem są preparaty z izotretinoiną. Ze względu na skutki uboczne terapia izotretinoiną musi być prowadzona pod stałym nadzorem lekarskim.
  • Leki hormonalne: W przypadku trądziku na tle hormonalnym lekarz może zalecić leki, takie jak antykoncepcja doustna.

Niekiedy lekarz rekomenduje leczenie światłem. Terapia laserowa lub IPL mogą pomóc w zwalczaniu bakterii i redukcji stanu zapalnego na skórze. Innym sposobem wykorzystania światła w walce z trądzikiem jest fototerapia UVB lub PUVA.

Zabiegi dermatologiczne mogą znacznie pomóc w walce z trądzikiem. Należą do nich np. peelingi chemiczne, czyli oparte na zastosowaniu kwasów. Złuszczają one martwy naskórek, działają antybakteryjnie i seboregulująco, odblokowują pory oraz usuwają przebarwienia potrądzikowe.

Niezwykle ważne w walce z pryszczami jest stosowanie prawidłowej pielęgnacji skóry. Delikatnie oczyszczanie i wystarczające nawilżanie skóry przy pomocy odpowiednio dobranych kosmetyków to podstawa radzenia sobie z trądzikiem.

Niacynamid w kosmetykach

W kosmetykach znajdziemy pod nazwą INCI Niacynamide. Jak można już zauważyć, substancja ta posiada bardzo wszechstronne działanie na skórę. Właśnie ze względu na to, a także to, że jest to substancja dobrze tolerowana przez skórę, niacynamid jest szeroko stosowany w kosmetologii. Oprócz wymienionych wyżej właściwości witamina B3 jest stosowana:

  • przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego,
  • w przypadku bardzo wymagających typów cer, ze skłonnością do różnych dermatoz, jak łuszczyca, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry. To świetny wybór także w przypadku cery wrażliwej
  • do wygładzenia i zrewitalizowania skóry, a ponadto nadania jej świeżego, promiennego wyglądu, dzięki czemu może być stosowany zarówno w kosmetykach do pielęgnacji twarzy na dzień, jak i na noc

Jak można zauważyć, niacynamid to istotny składnik w przypadku produktów przeciwzmarszczkowych, przeciw niedoskonałościom, nawilżających, regenerujących i łagodzących. Wchodzi w skład kremów, produktów do stosowania punktowego, toników czy preparatów do mycia twarzy. Jego zastosowanie jest szczególnie popularne w serach do twarzy. Przykładem takiego produktu jest HYALUROGEL Serum nawilżające z kwasem hialuronowym od marki Mixa. W składzie tego serum, wzbogaconym o niacynamid, możemy także znaleźć kwas hialuronowy i pantenol. To produkt idealny dla wymagającej i wrażliwej cery, przynoszący natychmiastowe ukojenie, zapewniający 24-godzinne* nawilżenie, a także poprawiający jej jędrność i elastyczność. Efekty stosowania tego serum stają się widoczne już po 4 tygodniach, *test instrumentalny

Niacynamid znajduje swoje zastosowanie również w przypadku preparatów zawierające filtry SPF ochrony przeciwsłonecznej. Jego obecność w takich produktach wynika z jego właściwości regenerujących oraz antyoksydacyjnego działania.

Czy można wyciskać pryszcza z ropą?

Pryszcze z ropą, znane również jako ropne krosty, są jednym z najbardziej nieprzyjemnych i problematycznych typów wyprysków. Chociaż wydaje się, że wyciskanie takiego pryszcza przyniesie natychmiastową ulgę, zasadniczo nie jest to zalecane.

Nawet jeśli pryszcz z ropą wydaje się być gotowy do wyciśnięcia (tzw. dojrzały), warto powstrzymać się przed jego wyciskaniem. Nieumiejętne wygniatanie pryszczy może prowadzić do pojawienia się blizn, rozprzestrzenienia się bakterii i rozsiania trądziku na sąsiadujące obszary skóry.

Chcą koniecznie pozbyć się pryszcza z ropą, zaleca się skorzystanie z usług dermatologa lub kosmetyczki. Mają oni odpowiednie narzędzia i techniki, aby to zrobić w sposób jak najmniej szkodliwy dla skóry.

Jednak najlepszym podejściem jest pozostawienie pryszcza samemu sobie i zastosowanie odpowiednich środków leczniczych, np. na bazie nadtlenku benzoilu.

poprzez podrażnienie krosty i zakażenie jej bakteriami , w ten sposób infekcja może bardzo szybko się rozprzestrzenić, prowadząc do poważnych powikłań, takich jak zapalenie zatoki jamistej lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Czytaj dalej...

Nieestetyczne blizny na twarzy są wynikiem nieumiejętnego wyciskania pryszczy, dlatego jeśli koniecznie chcesz pozbyć się niedoskonałości, ale jednocześnie uniknąć powstania blizn, lepiej udaj się do gabinetu kosmetycznego.

Czytaj dalej...

rozjaśnianie i zapobieganie powstawaniu przebarwień bardzo dobrze sprawdza się przy rozjaśnianiu zmian potrądzikowych, a także hamuje wytwarzanie przez skórę melaniny, która odpowiada za obecność zmian pigmentacyjnych.

Czytaj dalej...

Rozdrapywanie wągrów, wyciskanie pryszczy Zrezygnuj z nich na rzecz produktów oczyszczających i pielęgnacyjnych, które opracowano z myślą o Twoich potrzebach, które pomogą Ci utrzymać sytuację pod kontrolą.

Czytaj dalej...