Jak powiedzieć "Wyciskać pryszcze" po angielsku?

Dlaczego powstają pryszcze?

Pryszcze, czyli inaczej krosty, to zmiany na skórze, które są przyczyną kompleksów i wycofania się z życia społecznego. Osoby, których twarz pokrywa duża ilość pryszczy, wstydzą się wychodzić z domu, szukają sposobu, jak pozbyć się defektu.

Pryszcze powstają pod wpływem wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania, kiedy w organizmie dochodzi do rozchwiania gospodarki hormonalnej. Wytwarzany w nadmiarze łój blokuje ujścia meszków włosowych, powoduje namnażanie się bakterii i na twarzy pojawiają się zaskórniaki. Rozwija się stan zapalny, który objawia się m.in. występowaniem pryszczy. Inne przyczyny występowania krost na skórze to:

  • długotrwały stres,
  • zmęczenie,
  • przebywanie w zanieczyszczanym środowisku,
  • niewystarczająca higiena,
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry,
  • nadmierna potliwość,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • zła, bogata w tłuszcze, cukry i konserwanty dieta,
  • noszenie odzieży z materiałów nieprzepuszczających powietrza.

Czasami występowanie pryszczy ma podłoże psychiczne. Jest to tzw. trądzik neurotyczny. W takim przypadku wyciskanie zmian łagodzi stres i poprawia komfort chorego. Wymaga kompleksowego leczenia, zarówno u dermatologa, jak i terapii u psychologa.

Dlaczego ludzie wyciskają pryszcze?

Wyciskanie pryszczy na twarzy to niewątpliwie najszybszy sposób, aby pozbyć się wystającej zmiany. Jednak dla niektórych jest to czynność, która przede wszystkim zapewnia poczucie ulgi lub przyjemność. Kiedy przyczyny wyciskania pryszczy są psychologiczne, a sam problem staje się poważny, mówimy o zjawisku trądziku neuropatycznego.

Trądzik neuropatyczny to kompulsywne wyciskanie pryszczy na twarzy lub innych okolicach ciała. Jest to choroba z pogranicza dermatologii oraz psychologii, która może wywoływać pojawianie się nowych wyprysków. Ciągłe rozdrapywanie krost, wyciskanie zaskórników dla wielu osób daje chwilowe zadowolenie. Jednak niestety może namnażać zmiany skórne.

Chcąc uporać się z problemem, powinniśmy udać się do dermatologa, który pomoże nam dobrać odpowiednią metodę leczenia. Równie ważna może okazać się pomoc psychologa lub psychoterapeuty, gdyż przy trądziku neuropatycznym samo leczenie dermatologiczne nie wystarczy. W dużej mierze chodzi o powstrzymanie się od wyciskania i zmianę nawyków. Pomocne jest zwykle unikanie analizowania stanu skóry przy lustrze oraz szukanie innych sposobów na łagodzenie napięcia nerwowego.

Jak pozbyć się pryszczy bez wyciskania - leczenie trądziku

Leczenie trądziku i pryszczy obejmuje różne metody, które mogą być stosowane osobno lub w połączeniu. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby skóry i od decyzji lekarza.

Leczenie farmakologiczne pryszczy może obejmować:

  • Leki do stosowania miejscowego: Preparaty zawierające substancje aktywne, takie jak kwas salicylowy, kwas glikolowy czy nadtlenek benzoilu, mogą pomóc w złuszczaniu martwych komórek, seboregulacji, oczyszczaniu gruczołów łojowych oraz ograniczaniu liczby bakterii. Tym samym zapobiegają powstawaniu zmian.
  • Antybiotyki: Zarówno doustne, jak i miejscowe, są stosowane w leczeniu infekcji bakteryjnych oraz łagodzą stany zapalne.
  • Retinoidy: Preparaty zawierające retinoidy regulują procesy rogowacenia skóry i ograniczają produkcję łoju. Mogą być to produkty stosowane na skórę, jak i doustnie. Te drugie są wybierane w przypadku trądziku o ciężkim przebiegu. Przykładem są preparaty z izotretinoiną. Ze względu na skutki uboczne terapia izotretinoiną musi być prowadzona pod stałym nadzorem lekarskim.
  • Leki hormonalne: W przypadku trądziku na tle hormonalnym lekarz może zalecić leki, takie jak antykoncepcja doustna.

Niekiedy lekarz rekomenduje leczenie światłem. Terapia laserowa lub IPL mogą pomóc w zwalczaniu bakterii i redukcji stanu zapalnego na skórze. Innym sposobem wykorzystania światła w walce z trądzikiem jest fototerapia UVB lub PUVA.

Zabiegi dermatologiczne mogą znacznie pomóc w walce z trądzikiem. Należą do nich np. peelingi chemiczne, czyli oparte na zastosowaniu kwasów. Złuszczają one martwy naskórek, działają antybakteryjnie i seboregulująco, odblokowują pory oraz usuwają przebarwienia potrądzikowe.

Niezwykle ważne w walce z pryszczami jest stosowanie prawidłowej pielęgnacji skóry. Delikatnie oczyszczanie i wystarczające nawilżanie skóry przy pomocy odpowiednio dobranych kosmetyków to podstawa radzenia sobie z trądzikiem.

poprzez podrażnienie krosty i zakażenie jej bakteriami , w ten sposób infekcja może bardzo szybko się rozprzestrzenić, prowadząc do poważnych powikłań, takich jak zapalenie zatoki jamistej lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Czytaj dalej...

Nieestetyczne blizny na twarzy są wynikiem nieumiejętnego wyciskania pryszczy, dlatego jeśli koniecznie chcesz pozbyć się niedoskonałości, ale jednocześnie uniknąć powstania blizn, lepiej udaj się do gabinetu kosmetycznego.

Czytaj dalej...

- Wszystko, co w kółku to cel, niby chcę jeden, a potem stoję i cisnę wszystko , A ja bym wycisnęła wszystkie i jeszcze więcej , Myślę, że przeginam z wyciskaniem , Jestem uzależniona od tego - pisali pod postem Karoliny Zajas.

Czytaj dalej...

Rozdrapywanie wągrów, wyciskanie pryszczy Zrezygnuj z nich na rzecz produktów oczyszczających i pielęgnacyjnych, które opracowano z myślą o Twoich potrzebach, które pomogą Ci utrzymać sytuację pod kontrolą.

Czytaj dalej...