Co stosować na wyciśnięty pryszcz?
Strupy w nosie
Strupy w nosie powodują znaczny dyskomfort, zwłaszcza że często towarzyszy im ból, swędzenie i suchość śluzówki. Suchość błony śluzowej nosa to problem pojawiający się podczas upałów lub siarczystego mrozu. Ponadto może być efektem palenia papierosów, zaburzeń hormonalnych czy długotrwałego stosowania kropli do nosa. Powstające wówczas niewielkie ranki i gęsta wydzielina powodują powstawanie strupów, które blokują drożność nosa. Strup w nosie może być objawem zanikowego nieżytu nosa, polekowego nieżytu nosa, alergii, a także infekcji wirusowej lub bakteryjnej.
Warto wiedzieć, czym smarować strup w nosie, aby usunąć go i jednocześnie nie podrażnić delikatnej błony śluzowej. Doskonale sprawdza się w tej roli sok z aloesu, który ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i nawilżające. Strupy w nosie można też smarować olejkiem z drzewa herbacianego, który ma działanie dezynfekujące, przeciwwirusowe, bakteriobójcze, grzybobójcze i przeciwzapalne. W przypadku często nawracających, bolących strupków w nosie należy udać się do laryngologa.
Strup – jak się go pozbyć? Jak przyspieszyć gojenie?
Strup jest wykwitem, który powstaje w wyniku zasychania krwi, ropy lub płynu wysiękowego na powierzchni ran, owrzodzeń, nadżerek lub pęcherzy. Pod strupem zachodzi proces gojenia rany. Po odpadnięciu może utrzymywać się czasowe przebarwienie skóry.
Strup to wykwit, który powstaje w wyniku zasychania treści ropnej, krwi lub płynu wysiękowego na powierzchni owrzodzeń, nadżerek, ran, pęcherzyków i pęcherzy. Pod warstwą strupa rana goi się, wraz zaawansowaniem procesu strup przylega coraz słabiej do podstawy, aż w końcu odpada. Skóra po jego odpadnięciu może być czasowo odbarwiona, delikatniejsza, a przy większych ranach może pojawić się blizna.
Co na opryszczkę u dziecka – jak leczyć wirusa?
Pospolita opryszczka u dzieci trwa 5-7 dni, ale zdarzają się sytuacje, że infekcja może ciągnąć się nawet przez 14 dni. W tym czasie trzeba zwrócić szczególną uwagę na higienę. Należy również pilnować dziecko, by nie rozdrapywało pęcherzyków i strupków oraz aby nie dotykało okolic oczu, bo w ten sposób może roznieść wirusa opryszki po całym ciele.
Co na opryszczkę z domowych sposobów? W przypadku łagodnej postaci schorzenia, dziecku można podawać leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe (pamiętając, że nie wolno podawać aspiryny dzieciom poniżej 12. roku życia). Sprawdzą się również domowe okłady z melisy, skrzypu polnego, rozcieńczonego soku z cytryny lub z miąższu aloesu. Ból złagodzą też zimne napoje i potrawy. W aptekach można też kupić gotowe roztwory do przemywania owrzodzeń oraz maści do smarowania pęcherzyków. Przy cięższym przebiegu lub lokalizacji ocznej może być konieczne leczenie doustne acyklowirem.
Co to jest strup?
Strup to reakcja naskórka na uszkodzenie. Kiedy człowiek się zrani, a ciągłość skóry zostaje przerwana, pojawia się otwarta rana, która sygnalizuje uszkodzenie skóry. Gdy krwawienie ustanie, rana się zaczyna zasklepiać i w ten sposób powstaje strup - w miejscu rany widnieje zaschnięty płyn surowiczy. Takich strupów nie należy zdrapywać, by sobie nie zaszkodzić, bo naruszając zamkniętą ranę, możemy narazić się na infekcję bakteryjną. Dodatkowo, stanowi to przeszkodę w procesie gojenia rany.
Kiedy skóra zostaje uszkodzona, rozpoczyna się proces zapalny, który ma na celu pobudzenie produkcji i migracji komórek do miejsca zranienia. W przypadku np. otarcia skóry, które nie powoduje krwawienia, na powierzchni uszkodzonego obszaru zaczyna wydzielać się płyn surowiczy, który pełni funkcję „opatrunku”, w przypadku głębszych uszkodzeń skóry, które powodują krwawienie, rana zasklepia się dzięki procesowi krzepnięcia. Tak właśnie tworzą się na skórze strupy, które często traktujemy z wrogością, zdrapując zasklepiony płyn surowiczy lub krew. Takie rany mogą być trudno gojące, ale tym bardziej nie należy ich rozdrapywać, bo takie zachowanie niszczy procesy naprawcze. Może również wywołać zakażenie rany.
Strupy mogą tworzyć się także na błonach śluzowych np. w nosie. Powstają wskutek mechanicznych uszkodzeń nabłonka oraz stanów zapalnych, które mogą być powodowane m.in. przez wrastające włosy w nosie.

Opryszczka u dzieci – jakie są najczęstsze objawy infekcji?
Opryszczka na ustach u dzieci zazwyczaj ma o wiele cięższy przebieg niż u dorosłych, choć zaczyna się podobnie. Pierwszym objawem jest świąd i pieczenie, które poprzedza pojawienie się bolesnych pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym. Z pęcherzyków robią się bolesne ropne strupki. Zmiany u dziecka może pojawić się nie tylko na wardze, ale również w innych częściach twarzy – częsta jest np. opryszczka w nosie, za uchem czy w okolicy oka. Opryszka u dzieci może pojawić się także jako opryszczkowe zapalenia jamy ustnej i dziąseł.
Wraz z wykwitami skórnymi u dziecka może wystąpić gorączka do 40 stopni Celsjusza, ogólne rozdrażnienie, bóle mięśniowe, niechęć do jedzenia i picia spowodowana obolałymi i obrzękniętymi dziąsłami, ślinotok, owrzodzenia na języku i migdałkach, powiększenie węzłów chłonnych na szyi.
