Skuteczne leki na receptę na wypadanie włosów - Wszystko, co musisz wiedzieć
Wypadanie włosów – co może być tego przyczyną?
Kondycja włosów w pewnym sensie odzwierciedla to, co dzieje się w organizmie. Są sytuacje, w których włosy nadmiernie wypadają i nie ma się na to wpływu. Należą do nich: predyspozycje genetyczne, poród, choroby autoimmunologiczne, wykorzystana w trakcie leczenia onkologicznego chemioterapia czy przejście skomplikowanych operacji chirurgicznych i zastosowana w ich trakcie narkoza. Czasem pojawiają się zaburzenia hormonalne, metaboliczne oraz choroby, które najlepiej skonsultować z lekarzem. Nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy i stres także wpływają na kondycję włosów negatywnie. Pomimo że w dobie suplementacji może wydawać się to mało prawdopodobne, to na wypadanie włosów ogromny wpływ ma także dieta.
Z czynników dietetycznych bardzo drastycznie działa niskokaloryczna dieta, która jest stosowana przez osoby odchudzające się na własną rękę. Żywienie ubogie w kalorie i białko doprowadza do wielu zaburzeń w organizmie, a wśród nich także do nadmiernego wypadania włosów. Wszelkiego rodzaju głodówki mogą spowodować, że problem z przerzedzającą się fryzurą znacząco się nasili, a nowe włosy nie będą odrastać.
Aby wzmocnić włosy, konieczne jest spożywanie odpowiedniej ilości witamin z grupy B: ryboflawiny (B2), niacyny (B3), kwasu pantotenowego (B5) i biotyny (B7). Wpływają one na prawidłowy stan skóry i błon śluzowych oraz są potrzebne do wzrostu włosa. Bardzo pomocne są także kwasy omega-3, zapewniające odpowiednie nawilżenie skóry głowy, walcząc przy okazji z procesami utleniania w organizmie. Niezbędne jest też włączenie do diety produktów bogatych w selen, cynk, żelazo.
Selen wraz z witaminą E opóźniają procesy starzenia komórek i tkanek oraz pomagają w utrzymaniu elastyczności i młodego wyglądu. Cynk wpływa na tworzenie się keratyny – głównego budulca włosów. Ponadto wszystkie trzy wymienione składniki, tak jak kwasy omega-3, są świetnymi przeciwutleniaczami – chronią więc przed wolnymi rodnikami. Niedobór żelaza może wiązać się z pojawieniem niedokrwistości, a ta często odpowiada za osłabienie, siwienie i wypadanie włosów. Jest to kolejny składnik, którego nie może zabraknąć w diecie na zdrowe włosy.
Jakie są przyczyny wypadania włosów?
Jedną z najczęściej występujących przyczyn wypadania włosów jest łysienie androgenowe. Schorzenie polega na nadwrażliwości mieszków włosowych na męskie hormony. Mieszki włosowe stają się wówczas osłabione i matowe. Włosy szybciej wypadają, natomiast na ich miejsce dużo wolniej lub wcale nie pojawiają się nowe mieszki. Powoduje to ogólne osłabienie włosów i ich przerzedzenie. Na wygląd włosów wpływ mają także geny oraz ogólny stan zdrowia i styl życia. Wypadanie włosów jest naturalnym procesem zachodzącym w organizmie. Należy zwrócić uwagę, gdy wypada więcej niż 100 włosów dziennie.
Wówczas mamy do czynienia z problemem nadmiernego wypadania włosów i należy rozpocząć poszukiwanie przyczyn i leczenie. Nagłe wypadanie włosów może być odpowiedzią na długotrwały i silny stres. Lekarze wskazują także inne przyczyny wypadania włosów i są to między innymi niedobory mikroelementów i makroelementów np. cynku lub żelaza. Duża grupa przyczyn to zaburzenia hormonalne np. nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Do wypadania włosów mogą się przyczynić grzybica skóry głowy lub łojotokowe zapalenie skóry głowy. Stosowanie różnego rodzaju leków np. podczas chemioterapii, środki antykoncepcyjne lub przeciwzakrzepowe również mogą osłabić włosy.
Nieodpowiednia dieta także ma wpływ na kondycję włosów. Należy unikać cukru, a także dużej ilości produktów przetworzonych. Dieta powinna być bogata w witaminy i ważne minerały, a także zawierać odpowiednią ilość białka. Codzienna stylizacja włosów może doprowadzić do ich wypadania. Należy unikać częstego farbowania włosów i stosowania silnych kosmetyków. Włosów nie należy wiązać bardzo ciasno, gdyż to osłabia cebulki włosa. Lekarze wspominają także o unikaniu podczas suszenia włosów wysokich temperatur. Więcej o przyczynach wypadania włosów znajdziesz na Wypadanie włosów – jakie są przyczyny wypadania włosów u kobiet i mężczyzn.
Jak zahamować proces wypadania włosów?
Walka z wypadaniem włosów przyniesie efekt tylko jeśli zadziałamy od wewnątrz i od zewnątrz. Najważniejsza będzie dieta bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), prawidłowe nawodnienie organizmu, owoce i warzywa pełne cennych makro i mikroelementów czy też produkty bogate w witaminy z grupy B takie jak: zielone warzywa, orzechy, jaja, mięso, wątróbka i ryby. Istotny jest również odpowiedni rytm dobowy, który pozwoli na prawidłową regenerację organizmu.
Walka z wypadaniem od zewnątrz to odpowiednia pielęgnacja czyli przede wszystkim:
- regularne stosowanie peelingu skóry głowy,
- szampondobrany do potrzeb skóry głowy,
- serum lub wcierkao wysoko skoncentrowanych składnikach aktywnych.
Metionina, cystyna i biotyna
- Metionina jest aminokwasem, który stymuluje wzrost włosów i pozytywnie wpływa na odżywienie mieszków włosowych. Aminokwas ten spełnia w ciele człowieka wiele różnych funkcji i zalicza się do nich: odpowiednia przemiana lipidowa, neutralizacja wolnych rodników, reguluje pracę tarczycy i wykazuje działanie detoksykacyjne. Jest ważnym regulatorem układu nerwowego i mięśniowego. Metionina jest składnikiem budującym włosy i odnalazła szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i suplementów diety. Wspomaga proces wchłaniania cynku i selenu poprawiając kondycję włosów. Bogatym źródłem metioniny są pokarmy białkowe takie jak ryby i jajka. Odnajdziemy ją również w produktach zbożowych, brokułach, grochu, fasoli, sezamie i roślinach strączkowych.
- Cystyna to kolejny aminokwas, który stanowi budulec keratyny. Substancja jest zatem znacząca dla zdrowego wyglądu włosów, a ludzki organizm sam dokonuje jej syntezy. Wraz z homocysteiną i metioniną tworzą mostek dwusiarkowy, który odpowiada za wzmocnienie łodygi włosa. Cystyna przyczynia się do detoksykacji organizmu oraz jest cennym antyoksydantem. Na szeroką skalę wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym i znajdziemy ją w preparatach na włosy. Substancja nie tylko wzmocni porost włosów, ale także ograniczy nadmierne wypadanie. Wszystko to dzięki regularnemu stosowaniu.
- Biotyna to kolejny ważny element w procesie odżywienia włosów. Nazywana jest witaminą piękna, ponieważ odżywia włosy i pobudza ich wzrost, a także pozytywnie wpływa na paznokcie. Reguluje także łojotok skóry i wzmacnia skórę. Niedobór biotyny skutkuje apatią, sennością, osłabieniem organizmu i nasileniu wypadania włosów. Biotyna poprzez krew wzmacnia macierz włosa i uzupełnia biodostępną siarkę. Pełni także funkcję regulacyjną metabolizmu skóry i pozytywnie wpływa na korzenie i wzrost łodygi włosa. Biotyna występuje w wątrobie, żółtkach jaj, mące sojowej i pełnoziarnistej. Często okazuje się, że konieczna jest suplementacja biotyny. Odnajdziemy ją w preparatach dostępnych w aptece.

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów
- stres emocjonalny,
- okres po porodzie, a także ciężko przebyty poród,
- krwotoki,
- zaburzenia hormonalne,
- nieodpowiednia higiena skóry głowy,
- zabiegi chirurgiczne i ciężkie urazy,
- choroby tarczycy,
- odstawienie antykoncepcji,
- niedobory w organizmie (np. żelazo, B12, D3),
- zaburzenia wchłaniania i odżywiania (nabyty niedobór cynku),
- nagłe ograniczenia dietetyczne oraz nagłe spadki wagi, głodzenie się,
- leki np. przeciwkrzepliwe, retinoidy, beta-blokery, przeciwpadaczkowe, metale ciężkie,
Wypadanie włosów rozpoczyna się około 3-4 miesiące od zadziałania czynnika sprawczego i może trwać nawet kilka miesięcy. Czy możliwe jest zahamowanie tego procesu?
WSKAZÓWKA
Niezwykle istotne jest znalezienie przyczyny nadmiernej utraty włosów – w tym przypadku zalecana jest wizyta u trychologa lub dermatologa, który przeprowadzi szczegółowy wywiad kliniczny, wykona badanie przedmiotowe bądź uwzględni badania diagnostyki laboratoryjnej. Jeśli wiadome jest co mogło spowodować nadmierne wypadanie najlepszą opcją będzie w miarę możliwości eliminacja przyczyny (np. stres, niezdrowa dieta).
