Wypadanie włosów u 15-latki - Przyczyny, Leczenie i Porady
Czy trichotillomania może być przyczyną wypadania włosów u dzieci?
Trichotillomania jest rodzajem wypadania włosów spowodowanym przez ciągnięcie, wyrywanie, skręcanie lub pocieranie przez dziecko. Utrata włosów jest niepełna i charakteryzuje się ułamaniem włosów na różnej wysokości. Objawy są zazwyczaj widoczne po stronie dominującej ręki.
Czynnikiem wywołującym wypadanie włosów może być również zbyt mocne naciąganie włosów przy pleceniu warkocza lub upinaniu kucyka.
Trichotillomania może być wywołana przez stres lub lęki w życiu dziecka np. w domu (utrata dziadków, narodziny rodzeństwa lub rozwód) lub w szkole. Jeśli zauważysz dziecko ciągnące włosy, karcenie może nie być wystarczające. W takich sytuacjach pomocnym może być konsultacja psychologa dziecięcego, który pomoże ustalić czynnik wywołujący stres.
Wypadanie włosów – przyczyny, objawy i zapobieganie
Wypadanie włosów to problem, który dotyka mężczyzn i kobiet w różnym wieku To krępująca przypadłość, zwłaszcza dla kobiet, ponieważ może wpędzać w kompleksy. Dlatego warto odpowiednio wcześnie podjąć odpowiednie działania, aby zapobiegać łysieniu. Jakie sposoby można zastosować na wypadanie włosów?
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni zmagają się z problemem, którym jest wypadanie włosów, przyczyny tej przypadłości mogą być różne. Jedną z nich są geny, które powodują, że włosy w fazie wzrostu nie wykształcają się odpowiednio, przez co są słabe. Do kolejnych przyczyn łysienia należą zaburzenia układu hormonalnego, np. schorzenia tarczycy, nadmiar testosteronu, wahania hormonów podczas ciąży, itd.
Częstym zjawiskiem jest wypadanie włosów po ciąży, gdy organizm kobiety jest wycieńczony w wyniku rozwoju płodu oraz karmienia piersią nowo narodzonego dziecka
Ponadto przewlekły stres oraz choroby skóry głowy (np. grzybica), osłabiają cebulki i mieszki włosowe, wskutek czego włosy zaczynają wypadać. Nadmierne wypadanie włosów może być skutkiem drastycznego ograniczenia liczby spożywanych kalorii w trakcie odchudzania. Poza tym, niewłaściwy sposób odżywiania, wywołuje deficyt witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowej budowy włosów. Dlatego zła dieta, to kolejna przyczyna łysienia. Naturalnym stanem jest utrata do 100 włosów dziennie, które zakończyły okres życia. Natomiast większa ilość są oznaką, że dzieje się z nimi coś złego. Wypadanie włosów u dziecka może być spowodowane anemią, która wywołuje deficyt żelaza. Taki stan może być spowodowany również owsikami oraz niewłaściwą dietą.
Wypadanie włosów u dziecka: grzybica skóry głowy
Grzybica skóry owłosionej głowy to zakażenie grzybicze często spotykane u dzieci. Może objawiać się w różny sposób, ale najczęściej jest widoczne jako ogniska drobnopłatowego złuszczania z utratą włosów. Ogniska zmian chorobowych są zwykle okrągłe lub owalne. Włosy mogą być ułamane na powierzchni skóry i wyglądać, jak czarne kropki na skórze głowy.
Jeśli lekarz podejrzewa grzybicę owłosionej skóry głowy, badanie mikroskopowe lub posiew mykologiczny mogą potwierdzić diagnozę. Leczenie zazwyczaj obejmuje środek przeciwgrzybiczy doustny stosowany przez kilka tygodni oraz szampon przeciwgrzybiczy zawierający np. siarczek selenu lub ketokonazol.
Grzybica jest zaraźliwa, dlatego dziecko powinno być izolowane od przedmiotów, które dotykają głowy, takich jak kapelusze, poszewki, maszynki do strzyżenia, lub szczotki.
Powody wypadania włosów u nastolatków
Powody wypadania włosów u nastolatków mogą być różne i tak od siebie odległe, jak w przypadku osób dorosłych. Kiedy nastolatek skarży się na nadmierne wypadanie włosów, pierwszą przyczyną, jaką możemy podejrzewać, jest dojrzewanie . Gospodarka hormonalna w każdym wieku ma ogromny wpływ na kondycję włosów i skóry. Nastolatkowie są szczególnie narażeni na burze hormonów, zatem i na ich skutki. Łysienie androgenowe wcale nie tak rzadko dotyka dorastających chłopców. Może również dotyczyć dziewcząt, jednak w znacznie mniejszej skali.
W zdrowym organizmie nastolatka etap nadmiernego wypadania włosów na tle hormonalnym powinien minąć samoistnie. Jeśli tak się nie dzieje, warto zgłosić się do trychologa. Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, nastolatkowie również gubią włosy przez stres i złą dietę (zbyt mało witaminy D, cynku, witamin z grupy B).
Jeśli nasze dziecko nie weszło jeszcze w wiek dojrzewania, warto przyjrzeć się innym potencjalnym przyczynom nadmiernej utraty włosów. Wśród dzieci może to być łysienie plackowate, które klasyfikuje się jako chorobę autoimmunologiczną (układ odpornościowy uznaje mieszki włosowe za „obce”), ale również łysienie trakcyjne, wynikające nie z chorób, a złego obchodzenia z włosami – zbyt gwałtowne czesanie i zbyt ciasno upięte lub zaplecione włosy.
