Wypadanie włosów i łamliwość paznokci - Przyczyny, leczenie i porady pielęgnacyjne
Dieta przy łamliwych paznokciach
W zwalczaniu problemu łamliwych paznokci najważniejsza jest urozmaicona, pełnowartościowa dieta dostarczająca organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów oraz codzienna pielęgnacja paznokci i dłoni. Łamliwe paznokcie mogą być spowodowane niedoborem białka w diecie.
Warto zadbać, aby w codziennym jadłospisie pojawiły się produkty będące bogatym źródłem tego składnika odżywczego. Zalicza się do nich przede wszystkim mleko i produkty mleczne (np. kefir, jogurty naturalne, ser twarogowy), jaja oraz chude mięso drobiowe. Na stan paznokci duży wpływ mają wapń wzmacniający płytkę paznokciową oraz krzem odpowiedzialny za elastyczność i optymalne nawilżenie paznokci. Źródłem krzemu są pełnoziarniste produkty zbożowe (np. pieczywo razowe, otręby pszenne), skórka owoców, mleczko pszczele, czosnek. Najwięcej krzemu dostarcza skrzyp polny, pokrzywa i rdest ptasi. W diecie osób z problemem łamliwych paznokci powinny pojawić się produkty bogate w witaminę:
- A i beta karoten – mleko, sery żółte, jaja, wątróbka wieprzowa, makrela wędzona, marchew, dynia, czerwona papryka, pomidory, szpinak, morele, brzoskwinie, wiśnie, śliwki,
- E – oleje roślinne, orzechy laskowe i włoskie, migdały, pestki dyni, nasiona słonecznika, natka pietruszki, papryka,
- z grupy B – pełnoziarniste produkty zbożowe (pieczywo razowe, otręby pszenne, kasza gryczana, ryż brązowy), drożdże, wątroba, jaja,
- C – natka pietruszki, czarna porzeczka, owoce cytrusowe, pomidory, kapusta, papryka, ziemniaki, żurawina.
- Korzystnie na stan paznokci wpływają również niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (tzw. NNKT). Są one dostarczane przez oleje roślinne i oliwę z oliwek, orzechy włoskie, tłuste ryby morskie oraz kiełki pszenicy.
Rozdwajające się paznokcie u dziecka
Rozdwajanie paznokci u dziecka zazwyczaj jest niegroźne i nie powinno budzić niepokoju. U maluchów, które ssą kciuk, można zauważyć rozdwojenie paznokcia, ograniczone tylko do tego jednego palca. Jeśli rozdwajające się paznokcie u dziecka dotyczą większej ilości paluszków, najczęściej przyczyną są drobne, powtarzające się urazy w obrębie dłoni. Obgryzanie paznokci również może powodować ich nasiloną łamliwość. Tak jak zostało już wcześniej wspomniane, przyczyną zwiększonej kruchości i osłabienia paznokci jest też częste narażenie ich na kontakt z wilgocią. Codzienne, długi kąpiele lub powtarzające się zabawy z wodą mogą wpływać na rozdwajanie się paznokci u dzieci.
Łamliwe paznokcie u dziecka czasami wymagają konsultacji z lekarzem. Jeśli pojawi się ból, obrzęk i ucieplenie okolicy okołopaznokciowej, mogło dojść do rozwoju stanu zapalnego wałów paznokciowych, które wymaga wdrożenia leczenia. Zmiana zabarwienia płytki paznokcia, pojawienie się na jej powierzchni bruzd, oddzielanie płytki od łożyska lub pogrubienie płytki również powinno skłaniać opiekunów dziecka do wizyty lekarskiej. Podobnie, jeśli oprócz rozdwajania się paznokci pojawiają się inne objawy, dotyczące włosów, skóry lub reszty organizmu.
Zapobieganie wypadaniu włosów
Wypadanie włosów to bardzo powszechne zjawisko zarazem u mężczyzn jak i u kobiet. Przyczyny jak i przebieg jest różny w zalezności od wielu czynników.
Co zrobić gdy wypadają włosy?
Na to pytanie odpowiedź jest jedna, należy udać się do specjalisty od włosów jakim jest trycholog. Po wykonaniu badania trychologicznego oraz wywiadu przeprowadzonego przez trychologa należy zastosować się do zaleceń .
Stosowanie preparatów z apteki bez właściwej diagnozy trychologicznej może często powodować większy problem! Powodów może być wiele. W przypadku wypadania spowodowanego zaczopowaniem mieszków, silne wcieranie preparatów przeciw wypadaniu spowoduje jeszcze większe wypadanie włosów. W takim przypadku należy oczyścić zaczopowane mieszki i ułatwić dostęp mikrokrążenia do macierzy zarodkowej mieszków.
W wielu innych przypadkach należy regulować enzymy, które doprowadzają do reakcji miniaturyzacji mieszków. Wtedy wystarczy terapia szokowa regulująca produkcję enzymów.
Każdy przypadek wymaga diagnozy. Właściwa diagnoza gwarantuje 100% zatrzymanie każdego wypadania włosów oraz odrost włosów, które wypadły.
Prawidłowa diagnoza wypadania włosów
Ponieważ tak wiele czynników może być przyczyną problemu, trycholog podczas konsultacji zadaje szereg dokładnych pytań, by udzielić odpowiedź na pytanie jak powstrzymać wypadanie włosów. Specjalista musi dowiedzieć się czy problem pojawił się nagle, czy też postępuje od dawna, czy pacjent długotrwale przyjmuje leki, cierpi na alergie, jaką stosuje dietę itd. Kobiety mogą być proszone o podanie informacji na temat miesiączki, ciąży czy menopauzy.
Trycholog uważnie bada skórę głowy i włosy używając do tego specjalnego trychoskopu – urządzenia powiększającego dany obszar ponad 200 razy. Często konieczne jest wyrwanie kilku z nich w celu zbadania cebulek. Niezbędne jest pytanie na temat owłosienia w innych obszarach ciała.
Przyczyny wypadania włosów
Przyczyny te są różnorodne i zależą od wielu czynników. Nagła utrata włosów może wynikać z takich problemów jak schorzenia wewnątrzustrojowe, choroby zakaźne związane z podwyższoną temperaturą, zaburzenia hormonalne, genetyka czy źle dobrana dieta. Ponadto często mają związek z restrykcyjną, wyniszczającą dietą, silnym stresem, stanem zapalnym organizmu, porodem, odstawieniem antykoncepcji, sezonowym wypadaniem włosów, anomalią skóry głowy, niewłaściwą pielęgnacją, nieleczonym łojotokowym zapaleniem skóry, lekami oraz poważnymi operacjami chirurgicznymi i chemioterapią.
Jeżeli wypadanie włosów jest stopniowe i nasila się z roku na rok, może to być wynik czynników dziedzicznych. Inne przyczyny to niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy oraz zbyt intensywne zabiegi fryzjerskie, które mogą prowadzić do zauważalnych przerzedzeń.

Dlaczego wypadają włosy?
Przerzedzenie lub dziedziczne łysienie (zwane także łysieniem androgenowym) jest jedną z głównych przyczyn wypadania włosów i dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Łysienie plackowate, będące chorobą autoimmunologiczną, to kolejny przykład. W tym przypadku to organizm atakuje własne komórki włosowe.
Zmniejszanie się objętości fryzury może być wczesnym sygnałem choroby tarczycy lub niedokrwistości. Dzięki prawidłowemu leczeniu łysienie często zostaje zatrzymane i odwrócone. Utrata włosów po długotrwałej chorobie jak przeziębienie, narkoza przedoperacyjna, wysoka gorączka, zakażenie lub grypa są również znaczącymi przyczynami tego problemu.
Radioterapia i chemioterapia często prowadzą do czasowego wyłysienia, podobnie jak trichotilomania – zaburzenie, gdzie osoba nieświadomie wyrywa swoje włosy. Nadmierna utrata kosmyków po porodzie lub w okresie menopauzy jest związana ze spadkiem poziomu estrogenów. Problem ten może być częściowo odwrócony, lecz objętość włosów rzadko wraca do stanu sprzed przekwitania.
Stres i traumatyczne wydarzenia życiowe także nasilają utratę włosów. Podobnie jak radykalna dieta oraz znaczny spadek masy ciała. Problem nadmiernego wypadania włosów często ujawnia się od 3 do 6 miesięcy po zmianie nawyków żywieniowych.
Utrata włosów często jest spowodowana niewłaściwym poziomem witamin i minerałów, takich jak nadmiar witaminy A, niedobór witamin z grupy B, D3 czy niedobór białka i żelaza w diecie, co jest szczególnie ważne dla prawidłowej kondycji włosów.
Przyjmowanie niektórych leków na receptę również może być przyczyną wypadania włosów, podobnie jak nieprawidłowa pielęgnacja pasm, w tym częste farbowanie, stosowanie silnych kosmetyków, suszenie gorącym powietrzem, używanie prostownicy, mocne upięcia czy ciasne warkoczyki, które przyczyniają się do uszkodzenia włókien włosowych oraz podrażnień skóry.
Pozostałe przyczyny nadmiernej utraty włosów
Przyczyny wypadania włosów mogą być bardziej złożone niż się wydaje. Oprócz wcześniej wymienionych czynników, takich jak stres, problemy z tarczycą czy dieta, istnieje kilka innych ważnych aspektów, które mogą nasilać ten problem:
