Wypadanie włosów po ciąży - Co zrobić, aby poradzić sobie z problemem?

Dlaczego wypadają włosy?

Przerzedzenie lub dziedziczne łysienie (zwane także łysieniem androgenowym) jest jedną z głównych przyczyn wypadania włosów i dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Łysienie plackowate, będące chorobą autoimmunologiczną, to kolejny przykład. W tym przypadku to organizm atakuje własne komórki włosowe.

Zmniejszanie się objętości fryzury może być wczesnym sygnałem choroby tarczycy lub niedokrwistości. Dzięki prawidłowemu leczeniu łysienie często zostaje zatrzymane i odwrócone. Utrata włosów po długotrwałej chorobie jak przeziębienie, narkoza przedoperacyjna, wysoka gorączka, zakażenie lub grypa są również znaczącymi przyczynami tego problemu.

Radioterapia i chemioterapia często prowadzą do czasowego wyłysienia, podobnie jak trichotilomania – zaburzenie, gdzie osoba nieświadomie wyrywa swoje włosy. Nadmierna utrata kosmyków po porodzie lub w okresie menopauzy jest związana ze spadkiem poziomu estrogenów. Problem ten może być częściowo odwrócony, lecz objętość włosów rzadko wraca do stanu sprzed przekwitania.

Stres i traumatyczne wydarzenia życiowe także nasilają utratę włosów. Podobnie jak radykalna dieta oraz znaczny spadek masy ciała. Problem nadmiernego wypadania włosów często ujawnia się od 3 do 6 miesięcy po zmianie nawyków żywieniowych.

Utrata włosów często jest spowodowana niewłaściwym poziomem witamin i minerałów, takich jak nadmiar witaminy A, niedobór witamin z grupy B, D3 czy niedobór białka i żelaza w diecie, co jest szczególnie ważne dla prawidłowej kondycji włosów.

Przyjmowanie niektórych leków na receptę również może być przyczyną wypadania włosów, podobnie jak nieprawidłowa pielęgnacja pasm, w tym częste farbowanie, stosowanie silnych kosmetyków, suszenie gorącym powietrzem, używanie prostownicy, mocne upięcia czy ciasne warkoczyki, które przyczyniają się do uszkodzenia włókien włosowych oraz podrażnień skóry.

Pozostałe przyczyny nadmiernej utraty włosów

Przyczyny wypadania włosów mogą być bardziej złożone niż się wydaje. Oprócz wcześniej wymienionych czynników, takich jak stres, problemy z tarczycą czy dieta, istnieje kilka innych ważnych aspektów, które mogą nasilać ten problem:

Wypadanie włosów w ciąży i po ciąży – co stosować?

Aby wzmocnić osłabione włosy w ciąży lub po ciąży, można stosować suplementy diety, witaminy na wypadanie włosów i odżywki. Trzeba jednak wybierać preparaty dostosowane dla kobiet karmiących piersią. Polecane są też specjalne szampony i odżywki do włosów oraz preparaty do wcierania, które wzmacniają cebulki i mieszki włosowe oraz zwiększają ukrwienie skóry .

Co zatem stosować, aby ograniczyć straty? Nade wszystko ważne jest rozpoczęcie suplementacji już we wczesnych etapach ciąży, gdy włosy gęstnieją. Utrzymanie ich w dobrej kondycji sprawi, że będą mniej skłonne do późniejszego wypadania. Pomagają w tym odżywki i szampony, które odżywiają włos, a nie tylko poprawiają jego wygląd z zewnątrz – nie mogą więc zawierać popularnych SLS-ów, powinny za to być bogate w naturalne substancje i olejki. Także olejowanie włosów w trakcie trwania ciąży wzmacnia je u podstawy.

Jeśli chodzi o witaminy na wypadanie włosów po ciąży , najważniejsze jest utrzymanie zróżnicowanej i bogatej diety, zwłaszcza w trakcie karmienia piersią. Na włosy pozytywnie wpłyną witaminy z grupy B, nie należy także zapominać o suplementacji wapnia, cynku oraz żelaza. Nie każdy jednak preparat mogą przyjmować kobiety karmiące, zaleca się więc ograniczenie przyjmowania suplementów do niezbędnego minimum, za to zatroszczenie się o włączenie do jadłospisu owoców morza, kaszy jaglanej i gryczanej czy tłustych ryb morskich.

Dobra wiadomość jest taka, że w ciągu kolejnego roku włosy powinny wrócić do pierwotnego stanu, zgodnie z naturalnym rytmem odbudowy organizmu. Często pozostaje więc tylko podcięcie włosów na czas niekorzystnych zmian i pogodzenie się z tym, że włosy najwyraźniej potrzebują kilku miesięcy, aby wrócić do stanu swojej świetności.

Domowe sposoby na wypadanie włosów po ciąży

Jeśli zastanawiacie się, jak jeszcze wzmocnić włosy po ciąży, wypróbujcie domowe sposoby na wypadanie włosów. Warto sięgnąć po zioła, które są znane ze wzmacniających właściwości. Są to przede wszystkim pokrzywa i skrzyp polny. Przygotowanych z nich naparów użyjcie do ostatniego płukania pasm po umyciu. Nie spłukujcie już ich wodą, lecz delikatnie wmasujcie w skórę głowy. Taką domową płukankę stosujcie co najmniej 3 razy w tygodniu.

Pomocne będą również oleje roślinne, np. oliwa, olejek jojoba, arganowy czy kokosowy, których można użyć do olejowania włosów. Oleje nie tylko dostarczają witamin, ale również uzupełniają powłokę hydrolipidową skóry i włosów. Pasma dzięki nim stają się bardziej elastyczne, błyszczące i mniej podatne na łamanie.

Zobacz także: Co stosować na wypadanie włosów, aby nie pojawiały się prześwity?

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny te są różnorodne i zależą od wielu czynników. Nagła utrata włosów może wynikać z takich problemów jak schorzenia wewnątrzustrojowe, choroby zakaźne związane z podwyższoną temperaturą, zaburzenia hormonalne, genetyka czy źle dobrana dieta. Ponadto często mają związek z restrykcyjną, wyniszczającą dietą, silnym stresem, stanem zapalnym organizmu, porodem, odstawieniem antykoncepcji, sezonowym wypadaniem włosów, anomalią skóry głowy, niewłaściwą pielęgnacją, nieleczonym łojotokowym zapaleniem skóry, lekami oraz poważnymi operacjami chirurgicznymi i chemioterapią.

Jeżeli wypadanie włosów jest stopniowe i nasila się z roku na rok, może to być wynik czynników dziedzicznych. Inne przyczyny to niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy oraz zbyt intensywne zabiegi fryzjerskie, które mogą prowadzić do zauważalnych przerzedzeń.

Wszelkie znaczne spadki poziomu progesteronu oraz poziomu estrogenów czy znaczny wzrost poziomu prolaktyny również potęguje przerzedzenie włosów u kobiet, a do tego typu skoków poziomu hormonów dochodzi szczególnie w okresie poporodowym i w okresie karmienia piersią.

Czytaj dalej...

Chemioterapia podawana dożylnie wiąże się z częstymi wkłuciami, dlatego zwłaszcza jeśli zwykłe pobieranie krwi jest u Ciebie problematyczne, koniecznie dwiedz się o możliwość założenia portu naczyniowego , dzięki któremu w wygodniejszy sposób aplikowane będą leki w formie kroplówki.

Czytaj dalej...

Wytyczne resuscytacji 2021 Europejska Rada Resuscytacji, Polska Rada Resuscytacji 2021, Kraków; Rozdział 5 Zaawansowane zabiegi resuscytacyjne u dorosłych; 152, Rozdział 6 Zatrzymanie krążenia w sytuacjach szczególnych; 189, 214-216.

Czytaj dalej...

Celem uzyskania maksymalnych efektów warto oprócz szamponu zastosować odżywkę z tej samej linii o nazwie Elseve Full Resist Stop Łamliwości , która zawiera te same cenne składniki wzbogacone o dodatkowe właściwości pielęgnacyjne.

Czytaj dalej...