Wypełnianie Dziur Po Trądziku - Sposoby i Metody
Blizny po trądziku – domowe sposoby, zabiegi
Trądzik to przewlekła choroba zapalna mieszków włosowo – łojowych. Pojawia się najczęściej na twarzy, dekolcie, ramionach i plecach. Jego główne przyczyny to nadprodukcja łoju, rogowacenie przy ujściach włosowo – łojowych, zaburzenia hormonalne, a także nieprawidłowa pielęgnacja skóry. Większość osób borykało się lub boryka z problemem trądziku. Dolegliwość ta może się pojawić zarówno u nastolatków, jak i u osób dorosłych. Niestety każda zmiana trądzikowa może być powodem powstawania blizn.
Powodem pojawienia się blizn po trądziku jest uszkodzenie skóry właściwej oraz głębszych warstw. Każda zmiana to ryzyko powstania blizny lub przebarwienia, dlatego przede wszystkim nie należy usuwać ich samodzielnie, ponieważ może to doprowadzić do wtórnego zwiększenia stanu zapalnego oraz uszkodzenia skóry. W takich przypadkach organizm wypełnia uszkodzenia tkanką łączną włóknistą. Skóra produkuje również kolagen, który wspomaga odbudowę.
Blizny po trądziku – czym właściwie są?
Chcąc zrozumieć, jaki jest mechanizm powstawania blizn potrądzikowych, należy pamiętać, że wyprysk jest stanem zapalnym. Blizny to efekt walki naszego organizmu z takimi zmianami.
Gdy na twarzy pojawia się wyprysk, rozpoczyna się proces gojenia. W głębszych warstwach skóry dochodzi do zastąpienia uszkodzonej warstwy przez tkankę ziarninującą. Pojawiają się też włókna kolagenowe, które początkowo rozmieszczone są bezładnie. Następnie włókna te zostają zastąpione nowymi, ułożonymi w sposób uporządkowany. W kolejnej fazie enzym kolageneza pochlania tkanki bliznowate, redukując bliznę.
Niestety, czasem proces ten nie przebiega w pełni poprawnie, a na skórze pozostają widoczne ślady. Najczęstszym winowajcą są martwe bakterie i komórki, które nie zostały całkowicie usunięte z okolic wyprysku.
Usuwanie blizn po trądziku a medycyna estetyczna
Jak usunąć blizny po trądziku? Najbardziej efektywnym sposobem będą zabiegi kosmetologiczne oraz medycyny estetycznej. Wybierać można spośród takich propozycji, jak: Laser Palomar Emerge, Harmony XL pro iPixel, Harmony XL pro Clearlift, geneO+, Cellu M6 Integral, Mobilift, Pollogen Legend, Surgen/Maximus oraz laser frakcyjny CO2 Smart Xide2. Ponadto do zabiegów wspierających terapię można zaliczyć: Dermapen, Mezopen, mezoterapię igłową (koktajle, wypełniacze) czy peelingi chemiczne.
- Należy zagęścić skórę, wzmocnić kolagen i elastynę, by wypełniły ubytki. Laser przyspiesza przemianę materii, a wraz z nią regenerację
- Należy wygładzić powierzchnię skóry.
- Podnieść napięcie skóry poprzez stymulowanie fibroblastów do odnowy
- Należy rozjaśnić koloryt skóry
- Przyspieszyć krążenie, aby skrócić czas gojenia się stanów zapalnych