Wysokość odszkodowania za blizny na twarzy - Jakie są zasady i kryteria?

Kto wypłaca odszkodowanie za uraz kolana?

To, kto wypłaca odszkodowanie za uraz kolana, uzależnione jest od okoliczności, w których doszło do wystąpienia urazu. Niemniej jednak możesz otrzymać środki finansowe nie tylko za złamanie kolana, ale również możesz liczyć na odszkodowanie za artroskopię kolana, jak i na odszkodowanie za uszkodzenie łąkotki oraz zerwane więzadła w kolanie, a także za inne urazy stawu kolanowego. Warto wspomnieć, że za szwy na kolanie odszkodowanie wypłacane jest w ramach poniesionego uszczerbku na zdrowiu. Odszkodowanie za uraz stawu kolanowego możesz otrzymać z:

  • Twojej polisy,
  • ZUS-u
  • OC sprawcy.

Ale to nie wszystko! Odszkodowanie możesz również w pewnych okolicznościach dostać nawet od zarządcy drogi.

Odszkodowanie za uraz kolana z własnej polisy

Jeśli do urazu kolana doszło na skutek poślizgnięcia, to co do zasady odszkodowanie otrzymasz z własnej polisy. Aby dowiedzieć się, czy Twoje ubezpieczenie obejmuje urazy stawu kolanowego, musisz sprawdzić warunki umowy. Najczęściej polisy obejmują różnorakie urazy stawu kolanowego, w związku z czym możesz otrzymać m.in. odszkodowanie za zerwanie więzadła w kolanie, jak i za złamanie awulsyjne. Odszkodowanie uwzględnia również wszystkie poniesione przez Ciebie koszty. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ubezpieczyciele zamieszczają w polisach postanowienia wyłączające odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń. Przykładem jest stan nietrzeźwości ubezpieczonego powyżej pewnej granicy.

Odszkodowanie za uraz kolana z ZUS

Odszkodowanie za uraz kolana może wypłacić Ci również Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ponieważ ZUS wypłaca odszkodowanie poszkodowanym objętym ubezpieczeniem wypadkowym, którzy doznali stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Zatem zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostaniesz odszkodowanie z ZUS za uraz kolana w pracy jeśli zostaną spełnione dwie przesłanki:

Zadośćuczynienie za blizny po wypadku

Zdarza się, że uczestnik wypadku komunikacyjnego, doznaje licznych uszkodzeń ciała np. złamań, ran lub obrażeń, po których zostają blizny. Lekarze próbują zrobić ile się da, jednak niektórych skutków wypadku nie da się usunąć ot tak. Potrzebne są operacje plastyczne, zabiegi, kosztowne leki, wizyty u specjalistów, a to wszystko kosztuje. Czy w takiej sytuacji osoba poszkodowana może otrzymać zadośćuczynienie za blizny po wypadku od sprawcy?

Tak, jak najbardziej ma prawo starać się o zadośćuczynienie za blizny po wypadku od sprawcy. Z dzisiejszego wpisu dowiecie się m.in.:

  1. jakie roszczenia ma osoba poszkodowana po wypadku
  2. jak starać się o zadośćuczynienie za blizny po wypadku
  3. czym jest odszkodowanie, a czym zadośćuczynienie
  4. kto jest odpowiedzialny za wypłatę zadośćuczynienia i odszkodowania
  5. o jaką kwotę można wystąpić do sądu.

Zadośćuczynienie za blizny po wypadku jest jednym z podstawowych roszczeń z jakiego może skorzystać osoba bezpośrednio poszkodowana w wypadku komunikacyjnym. Obok zadośćuczynienia można również żądać:

Nie będę się dzisiaj skupiał nad tym czym jest odszkodowanie i renta, ponieważ poświęciłem tym zagadnieniom inne wpisy. Dzisiaj chcę się skupić na zadośćuczynieniu za blizny po wypadku.

Warto jednak zapamiętać, że odszkodowanie to nie zadośćuczynienie. Bardzo często muszę to tłumaczyć klientom, którzy zamiennie używają tych dwóch określeń.

Odszkodowanie dla poszkodowanych

Odszkodowanie jest świadczeniem, które należy się poszkodowanemu za wyrządzoną mu szkodę. Jego celem jest zrekompensowanie poniesionych przez poszkodowanego kosztów, natomiast zadośćuczynienie „wynagradza” doznaną krzywdę. Przez krzywdę rozumie się ból i cierpienie psychiczne.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o odszkodowanie wypłacane za szwy

  1. Kiedy założenie szwów jest konieczne? Zbyt obszerna lub głęboka rana wymaga założenia szwów. O takim zabiegu decyduje lekarz. Szycie rany zapobiega zanieczyszczeniu rany oraz długotrwałemu krwawieniu.
  2. Jak długi jest czas gojenia? Proces gojenia się rany to kwestia indywidualna i może trwać zarówno kilkanaście dni, gdy rana jest mniejsza, ale nawet i kilka lub kilkanaście miesięcy, gdy rana jest głęboka i zajmuje sporą powierzchnię. Na czas gojenia wpływa również stan zdrowia oraz dbanie o nią. Konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarza.
  3. Ile wynosi odszkodowanie za szwy? Wysokość kwoty odszkodowania za założone szwy zależna jest od rodzaju wybranej ochrony, doznanej rany oraz sumy ubezpieczenia, na jaką się zdecydowałeś w swoim ubezpieczeniu. Kwota obliczana jest na podstawie tabeli, którą znaleźć możesz w dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).
  4. Czy po zdjęciu szwów potrzebna może być rehabilitacja? Jeśli doszło do poważniejszego urazu, rehabilitacja może być potrzebna. Nie każda rana szyta jednak wymaga dalszego leczenia i takie zabiegi mogą nie być konieczne.
  5. Co, jeśli do założenia szwów doszło wskutek bójki? Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli Ty byłeś inicjatorem bójki lub działałeś pod wpływem alkoholu. Jeśli jednak zostałeś zaatakowany i pobity, koniecznie zgłoś sprawę na policji. Przy ubieganiu się o odszkodowanie, gdy przyczyną była bójka, koniecznych może być więcej formalności.

Uważa, że w życiu nie należy ufać nikomu ani niczemu, dlatego ubezpieczenie na życie to kwestia zdrowego rozsądku. Stara się przybliżyć niewtajemniczonym dostępne możliwości oraz zwrócić uwagę na znaczące różnice w poszczególnych rodzajach polis. A trochę tego jest. W wolnym czasie uczy się stania na głowie na macie, czyta dobry reportaż lub gotuje makaron. Miłośniczka nieoczywistych kierunków podróży.

Po przyłączeniu zachodnich ziem Rusi Kijowskiej do Korony Królestwa Polskiego, w 1372 Księstwo Bełskie, wraz z Rusią Czerwoną, przeszło we władanie księcia opolskiego Władysława, który został namiestnikiem tych ziem z ramienia Węgier.

Czytaj dalej...

A jeśli twoja skóra jest ogólnie zaogniona lub jest pod wpływem infekcji powiedzmy, doznałeś oparzenia słonecznego lub opryszczki najlepiej poczekać, aż problem się zagoi, zanim poddasz się zabiegowi.

Czytaj dalej...

Badania prowadzone z użyciem tej substancji wykazały jednak, że witamina E choć wpływa pozytywnie na nawilżenie i elastyczność skóry, rozjaśnia również przebarwienia , to jednak nie działa na blizny.

Czytaj dalej...

Najpewniejsze źródła, takie jak zapiski Jana Długosza, potwierdzają, że obraz Czarnej Madonny znalazł swoje stałe miejsce na Jasnej Górze około 1384 roku, dwa lata po założeniu klasztoru przez księcia Władysława Opolczyka.

Czytaj dalej...