Wysypka alergiczna na dłoniach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Jakie są przyczyny uczulenia na dłoniach?

Alergia na dłoniach bardzo często ma charakter kontaktowy – pojawia się miejscowo na skutek bezpośredniej styczności z substancją uczulającą. Do tego typu alergenów należą między innymi:

  • nikiel, chrom, kobalt,
  • lateks, guma,
  • konserwanty, barwniki i silne środki myjące znajdujące się w mydłach oraz płynach do mycia, zmywania, czyszczenia,
  • benzyna, olej napędowy, lakiery, farby,
  • niektóre produkty spożywcze, charakteryzujące się dużą ilością uczulających białek w zewnętrznych powłokach (skórkach, skorupkach), jak na przykład jajka czy pomidory.

Początek treści sponsorowanej

Uciążliwe objawy alergii takie jak katar, łzawienie oczu czy wysypka towarzyszą nam przez cały rok. Dobrym sposobem na zwalczanie tych dolegliwości będzie lek w postaci tabletki z bilastyną, która działa przeciwhistaminowo, hamuje powstawanie bąbli oraz zmniejsza zaczerwienienia skóry. Lek przeznaczony jest dla dorosłych oraz młodzieży od 12. roku życia. KLIKNIJ TUTAJ i sprawdź jak zmniejszyć objawy alergii.

Koniec treści sponsorowanej

Dla osób pracujących w szpitalach (lateksowe rękawiczki), salonach fryzjerskich (metale, z których wykonane są nożyczki) czy restauracjach (płyny do zmywania, niektóre produkty spożywcze), problem ten nosi znamiona choroby zawodowej. Są one narażone na nieustanny kontakt z substancjami alergizującymi, co utrudnia proces leczenia (podstawowym zaleceniem jest bowiem unikanie styczności z alergenem).

Od czego jeszcze może się robić uczulenie na rękach? Przede wszystkim od warunków atmosferycznych – drażniące działanie mają w szczególności silny wiatr i dotkliwe zimno, a także ciepło, na które ręce są narażone w największym stopniu, jeśli nie liczyć twarzy. Podobnie jest z ekspozycją na słońce, które może uczulać samo w sobie lub w wyniku reakcji emitowanych promieni UV ze składnikami kosmetyków, czy leków.

Uczulenie na dłoniach u dziecka

Uczulenie na dłoniach u dzieci jest powszechne i na swój sposób naturalne. Poznając świat maluchy dotykają każdej rzeczy, która pojawi się na ich drodze. Siłą rzeczy część z nich może wywołać podrażnienie, zwłaszcza że skóra dziecka jest bardzo cienka, a jego układ odpornościowy – niedojrzały.

Alergia na dłoniach u dziecka często jest związana z kosmetykami, niekoniecznie tymi, które są używane do pielęgnacji jego samego. Czasem wystarczy dotknięcie skóry któregoś z rodziców, uprzednio spryskanej perfumami, czy posmarowanej kremem dla dorosłych. Podobnie jest z proszkami do prania oraz detergentami służącymi do mycia naczyń, podłóg, mebli. Efektem jest wystąpienie takich objawów, jak:

  • pokrzywka, pęcherzyki, grudki,
  • zaczerwienienie, świąd.

Należy pamiętać, że oprócz reakcji uczuleniowych, istnieją też inne przyczyny zmian skórnych, zwłaszcza infekcyjne, dlatego każdorazowo obserwując tego typu objawy należy się skontaktować z lekarzem. Przykładowo, wysypka na wewnętrznej stronie dłoni u dziecka może być symptomem tak zwanej choroby bostońskiej, czyli infekcji wywoływanej przez wirusy. W przypadku schorzeń takich jak ospa wietrzna, różyczka, odra czy grypa trzydniowa, różne wykwity także mogą się pojawić na dłoniach, aczkolwiek nie są to jedyne i najbardziej charakterystyczne miejsca ich występowania.

Czym smarować uczulenie na rękach?

Ponieważ istnieje duży wybór środków łagodzących zmiany skórne na dłoniach, powstaje problem, czym smarować uczulenie na rękach. Działanie przeciwobrzękowe i odkażające mają okłady z 3% kwasu bornego i kąpiele w słabym roztworze nadmanganianu potasu. Działanie złuszczające wykazuje 5–10% kwas salicylowy na podłożu parafinowym i mocznik w stężeniu 5–10% na podłożu lipofilnego kremu lub maści. Na zmiany pęcherzykowe z wysiękiem stosuje się okłady ściągające wody z 0,9% roztworem soli fizjologicznej, które wysuszają skórę i łagodzą świąd. Hamowanie aktywności komórek układu immunologicznego i ograniczenie reakcji zapalnej daje maść zawierająca pochodne witaminy A, czyli tzw. retinoidy,

Bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja skóry, zarówno w okresie występowania objawów chorobowych, jak i profilaktycznie. Doskonale sprawdzają się emolienty, które chronią przed nadmierną utratą wody i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Zapewniają prawidłowy poziom natłuszczenia i elastyczności skóry. Łagodzą świąd i pieczenie. Mogą mieć postać kremów, maści, emulsji lub mleczek. Dostępne są w sprzedaży bez recepty w aptekach i niektórych drogeriach.

Pomocne mogą się okazać także domowe rozwiązania. Skórę można posmarować cienką warstwą oliwy, oleju z wątroby dorsza, olejku z drzewa herbacianego, żelu aloesowego, witaminy E, naparem z rumianku, gwiazdnicy pospolitej lub mięty. Ulgę może przynieść kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków owsianych.

Zobacz film: Testy na alergię. Źródło: W Dobrym Stylu TVN Style

Rodzaje wysypki alergicznej

Występowanie wysypki alergicznej w różnych grupach wiekowych

Wyróżnić możemy różne rodzaje wysypki alergicznej. W zależności od wieku pacjenta wystąpić może: wysypka alergiczna u niemowląt, wysypka alergiczna u dziecka lub wysypka alergiczna u dorosłego. Zarówno alergeny wywołujące odpowiedź alergiczną nazywaną wysypką uczuleniową, jak również jej obraz kliniczny mogą różnić się pomiędzy tymi grupami.

Czynniki wywołujące wysypkę alergiczną

Różne mogą być też przyczyny wysypki alergicznej. Trudno wskazać jednoznaczną przyczynę, co wywołuje czerwone plamy na ciele. Uczulenie może rozwinąć się w różnych częściach ciała na skutek kontaktu organizmu z różnorodnymi alergenami, takimi jak:

  • pyłki roślin,
  • sierść zwierząt,
  • pokarmy – np. orzechy, mleko, jaja, ziarna zbóż, gluten,
  • leki (np. antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne),
  • lateks,
  • metale – np. nikiel,
  • substancje zapachowe,
  • jad owadów,

W przypadku niemowląt i małych dzieci wysypka alergiczna często związana jest z alergią pokarmową. U dorosłych częściej występuje ona w wyniku kontaktu z alergenami zewnętrznymi.

Obszar występowania uczulenia alergicznego

Zależnie od lokalizacji zmian skórnych obserwowana jest wysypka alergiczna:

  • na twarzy (uczulenie na twarzy),
  • na rękach,
  • na łokciach,
  • na dłoniach,
  • na klatce piersiowej,
  • na brzuchu,
  • na plecach,
  • na nogach,
  • na całym ciele.

obecność swędzących zmiany o różnorodnym obrazie klinicznym grudki, pęcherzyki, zmiany pokrzywkowe i rumieniowe umiejscowione w okolicy łokci, kolan, pośladków czy tez skóry owłosionej głowy w pierwszej kolejności sugerują opryszczkowate zapalenie skóry , będące skórną manifestacją nietolerancji glutenu,.

Czytaj dalej...

Nieleczone i nawracające objawy alergiczne mogą prowadzić do atopowego zapalenia skóry AZS ten uciążliwy problem charakteryzuje się suchością skóry, swędzeniem, pieczeniem oraz uszkodzeniem naskórka w okolicach kolan, łokci czy pachwin.

Czytaj dalej...

obecność swędzących zmiany o różnorodnym obrazie klinicznym grudki, pęcherzyki, zmiany pokrzywkowe i rumieniowe umiejscowione w okolicy łokci, kolan, pośladków czy tez skóry owłosionej głowy w pierwszej kolejności sugerują opryszczkowate zapalenie skóry , będące skórną manifestacją nietolerancji glutenu,.

Czytaj dalej...

obecność swędzących zmiany o różnorodnym obrazie klinicznym grudki, pęcherzyki, zmiany pokrzywkowe i rumieniowe umiejscowione w okolicy łokci, kolan, pośladków czy tez skóry owłosionej głowy w pierwszej kolejności sugerują opryszczkowate zapalenie skóry , będące skórną manifestacją nietolerancji glutenu,.

Czytaj dalej...