Wysypka pod nosem - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Wykwity wtórne

Nadżerka jest powierzchownym ubytkiem naskórka, który ustępuje bez pozostawienia blizny. Nadżerki tworzą się w miejscu wykwitów pierwotnych: pęcherzyków, pęcherzy, krost, sączących grudek.

Przeczos

Fot. 9. Przeczos

Przeczos linijny ubytek naskórka będący następstwem drapania. Odmiennie niż nadżerki, przeczosy występują w skórze niezmienionej na skutek mechanicznych urazów.

Pęknięcie, szczelina

Pęknięcie, szczelina jest płytkim linijnym ubytkiem skóry dotyczącym głównie naskórka. Występuje w okolicach, gdzie skóra narażona jest na napinanie i rozciąganie (okolica otworów naturalnych, brodawek sutkowych, dużych stawów). Czynnikami predysponującymi do pęknięć są: suchość skóry i jej wzmożone rogowacenie (rogowiec dłoni i stóp), obrzęk i stan zapalny (wyprzenia drożdżakowe, grzybica stóp międzypalcowa).

Rozpadlina

Rozpadlina różni się od pęknięcia głębszym usadowieniem, sięgającym do skóry właściwej. Zmiany te łatwiej ulegają wtórnemu zakażeniu, goją się z pozostawieniem blizny.

Łuska

Fot. 10. Łuska

Fot. 11. Strup

Fot. 12. Owrzodzenie

Łuska jest wykwitem powstającym w wyniku niepełnego oddzielania się powierzchownych, zrogowaciałych warstw naskórka.

Ze względu na wielkość łusek wyróżniamy: złuszczanie otrębiaste (łupież skóry owłosionej głowy, przyłuszczyca plackowata drobnoogniskowa, odra) i złuszczanie płatowe (erytrodermie, płonica, choroba Kawasakiego).

Strup

Strup – wykwit powstający na skutek zasychania na powierzchni skóry płynu surowiczego, ropnego lub surowiczo-krwawego z resztkami rozpadłych komórek, krwinek i bakterii. Następstwem strupów pokrywających nadżerki są przejściowe przebarwienia, natomiast pokrywających owrzodzenia – blizny.

Wysypka alergiczna – przyczyny

Wysypka alergiczna jest często występującym objawem uczulenia, który pojawia się na skutek alergii pokarmowej i alergii kontaktowej. Czasami mogą spowodować ją również alergeny wziewne, jeżeli będą one miały bezpośredni kontakt ze skórą. Zdarza się, że wysypka jest objawem tzw. alergii krzyżowej.

Wysypka alergiczna może zostać wywołana przez różne alergeny, do których zaliczamy np. roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, pyłki roślin, ziarna zbóż, białka mleka, białka jaja kurzego, orzechy, kakao, chemiczne dodatki do żywności, detergenty, promieniowanie ultrafioletowe, substancje zapachowe i barwniki, a także leki oraz zioła i np. obecny w wodzie chlor.

Przyczyn pojawienia się wysypki alergicznej jest wiele. Często objawy skórne nie są jedynym problemem alergików, bo wysypce może towarzyszyć np. ból brzucha, silny świąd, kichanie, katar, zapalenie spojówek i inne dolegliwości, które utrudniają normalne funkcjonowanie. W niektórych przypadkach na skutek kontaktu z alergenem może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który jest zagrożeniem dla zdrowia i życia, a także wystąpienia innych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu np. duszności lub obrzęku warg, języka i gardła.

Objawy alergii nie zawsze są specyficzne, dlatego powinniśmy zachować czujność, np. wprowadzając do diety dziecka nowe pokarmy oraz zwracać uwagę na zmiany w samopoczuciu, które pojawiają się po przyjęciu nowych leków lub ugryzieniach owadów.

Alergikiem można stać się w każdym wieku. Coraz częściej alergia diagnozowana jest u osób dorosłych, które wcześniej nie cierpiały z powodu jej objawów, co ma związek m.in. z oddziaływaniem na organizm coraz większej ilości zanieczyszczeń oraz chemicznych substancji z żywności.

Wysypka alergiczna – jak leczyć?

Podstawą do rozpoczęcia leczenia wysypki alergicznej jest wyeliminowanie substancji uczulającej mającej wpływ na zaostrzenie objawów. Rozpoznanie alergenów umożliwią testy zlecone przez alergologa lub dermatologa. Specjalista wytłumaczy też, jak leczyć wysypkę alergiczną i jak unikać alergenu. Może przepisać leki antyhistaminowe lub glikokortykosteroidy oraz zalecić stosowanie nawilżających i odbudowujących zniszczoną skórę emolientów. Odpowiednia pielęgnacja to istotny element w leczeniu zmian skórnych – brak bariery ochronnej i sączące się rany mogą prowadzić do poważniejszych zakażeń i w efekcie do nieestetycznych blizn.

Nie zawsze w przypadku pojawienia się symptomów wysypki alergicznej możliwa jest szybka wizyta u specjalisty. Jak złagodzić objawy alergii skórnej, gdy termin konsultacji jest odległy? W takich przypadkach z pomocą na zmiany skórne przychodzi leczenie domowe.

Na złagodzenie objawów wysypki można zastosować rumianek, należy zalać wrzątkiem torebkę i pozostawić pod przykryciem do wystygnięcia. Następnie wyjąć torebkę lub zmoczyć w naparze kawałek materiału i przykładać do zmienionej chorobowo skóry. Należy jednak pamiętać że rumianek może uczulać niektóre osoby, dlatego dla pewności warto zrobić test na małym fragmencie skóry przedramienia.

Na przesuszoną skórę oraz stan zapalny bardzo dobrze wpływa aloes. Miazgę z łodygi aloesu należy przyłożyć bezpośrednio do miejsca objętego wysypką. Aloes występuje w różnych postaciach miąższ z aloesu, sok, krem lub żel, każda forma aloesu przyłożona do podrażnienia na skórze przyniesie ulgę.

Na większy obszar ciała dotknięty wysypką może pomóc soda oczyszczona. Należy dodać sodę do kąpieli i przez około godzinę moczyć miejsce objęte wysypką. Soda posiada działanie antybakteryjne oraz zmniejsza stany zapalne, przynosi ulgę zmniejszając uczucie swędzenia.

Równie dobrym sposobem na domowe leczenie alergii skórnej może być kąpiel do której można dodać olejek z drzewa herbacianego albo płatki owsiane. Zarówno płatki owsiane jak i olejek z drzewa herbacianego posiadają działanie nawilżające i przeciwzapalne oraz redukują uczucie swędzenia.

Wysypka alergiczna – objawy

Wysypka na ciele najczęściej daje o sobie znać czerwonymi wypryskami idącymi w parze z uporczywym świądem oraz suchą i zgrubiałą skórą. Zmiany skórne mogą mieć również postać różnej wielkości czerwonych plam, pęcherzyków lub krostek. Objawem wysypki alergicznej może być także groźny dla życia obrzęk naczynioruchowy – reakcja alergiczna, której symptomem jest silna opuchlizna w obrębie twarzy, kończyn czy stawów, mogąca prowadzić do zwężenia dróg oddechowych.

Wysypka alergiczna – objawy:

  • wypryski
  • zaczerwienienie skóry
  • świąd i pieczenie
  • sucha i pękająca skóra
  • rogowacenie skóry
  • rumień
  • grudki wysiękowe
  • obrzęk naczynioruchowy

Objawy wysypki alergicznej mogą wystąpić na twarzy, brzuchu, dłoniach, nogach, genitaliach i całym ciele.

Rodzaje wysypki alergicznej

Nie istnieje jeden rodzaj wysypki alergicznej. Spośród jej wielu różnych odmian, wyróżnia się trzy występujące najczęściej:

Do mniej znanych rodzajów wysypki alergicznej zalicza się osutki polekowe czy rumień guzowaty.

Pokrzywka alergiczna

Choroba o podłożu alergicznym objawiająca się odgraniczonymi od skóry bąblami otoczonymi zaczerwienieniem. Wykwity pokrzywkowe uporczywie swędzą i mogą pojawić się zarówno na niewielkim obszarze, jak i na całym ciele. Ponadto pokrzywce towarzyszyć może zagrażający życiu obrzęk naczynioruchowy.

Wyprysk alergiczny

Zapalenie powierzchownych warstw skóry. Jego symptomy to grudki przekształcające się w wypełnione płynem surowiczym pęcherzyki. Objawy wyprysku alergicznego najczęściej pojawiają się w miejscu kontaktu skóry z alergenem.

Atopowe Zapalenie Skóry

Choroba o przewlekłym charakterze i podłożu genetycznym. Objawia się zaczerwienieniem i świądem oraz łuszczeniem i zgrubieniami występującymi najczęściej na łokciach, zgięciach kolan i na twarzy.

To, co niekiedy jest mylnie brane za uczulenie po maseczce do twarzy , w istocie może być rumieniem wynikającym z rozszerzenia naczynek krwionośnych pod wpływem podwyższonej temperatury i znacznej wilgotności.

Czytaj dalej...

Poza zaczerwienieniem dłoni na obraz kliniczny szkarlatyny składają się ból gardła, podwyższona temperatura ciała, ból głowy, wysypka, która przypomina papier ścierny lokalizuje się przeważnie na klatce piersiowej, choć może zająć całe ciało z wyjątkiem dłoni i podeszew stóp , obrzęk węzłów chłonnych, biały lub żółtawy nalot na języku.

Czytaj dalej...

obecność swędzących zmiany o różnorodnym obrazie klinicznym grudki, pęcherzyki, zmiany pokrzywkowe i rumieniowe umiejscowione w okolicy łokci, kolan, pośladków czy tez skóry owłosionej głowy w pierwszej kolejności sugerują opryszczkowate zapalenie skóry , będące skórną manifestacją nietolerancji glutenu,.

Czytaj dalej...

Jak się jednak okazuje, nie u każdego wygląda ona tak samo, ponieważ wynikać może z różnych typów fotodermatozy pokrzywki słonecznej, wielopostaciowych osutków świetlnych, wyprysków fotoalergicznych czy też wyprysków fototoksycznych.

Czytaj dalej...