Wysypka po ugryzieniu komara - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Środki z apteki

Plastry na ugryzienie komara

Co robić, kiedy nie mamy pewności, jak się obchodzić z domowymi sposobami na ukąszenia komarów? Najlepiej udać się do apteki. Tu można zakupić plastry. Są to bardzo wygodne środki na ukąszenia komara. Zwłaszcza świetnie sprawdzą się u dziecka, które nie ma cierpliwości do okładów.

Plastry szczególnie chronią przed rozdrapaniem i wdaniem się dodatkowego zakażenia. Poza tym łagodzą opuchliznę i swędzenie. Mają też zwykle atrakcyjny design, który odwróci uwagę malucha od dolegliwości. Ugryzienie komara u dziecka przestaje być problemem.

Jednak plastry mogą się przydać również dorosłym. W podróży, kiedy nie mamy pod ręką innego środka do łagodzenia objawów, będą nieocenione. Przed wakacjami warto wyposażyć apteczkę w ten rodzaj plastrów i zabierać ze sobą na wycieczki czy dłuższe wyjazdy.

Czym posmarować ukąszenie komara?

Zwykle kiedy pytamy, czym posmarować ukąszenie komara, to mamy na myśli krem, maść albo żel. To stare sprawdzone środki przeciw pogryzieniu przez komary. Są dostępne w każdej aptece, skuteczne i łatwe w użyciu.

Istnieje kilka grup środków na ukąszenie komara. Są to:

  • preparaty antyhistaminowe, szczególnie polecane alergikom,
  • preparaty na bazie hydrokortyzonu – skuteczne, ale trzeba pamiętać, że jest to środek sterydowy,
  • spraye ze środkami łagodzącymi – zawierają alantoinę, panthenol, wyciągi z ziół i dodatkowo pielęgnują skórę.

Żeby dokładniej zdecydować czym posmarować ukąszenie komara najlepiej będzie skonsultować to z osobą sprzedającą w aptece. Nie wszyscy reagują tak samo na wszystkie środki. Jedne mogą nam pomóc bardziej, drugie mniej. Masz uczulenie na ukąszenia, a może na pewne środki chemiczne? Porozmawiaj z farmaceutą czym najlepiej złagodzić swędzenie w twoim przypadku.

Zobacz również

Jak unikać ukąszeń komarów

Znajomość sposobów na ukąszenia to nie wszystko. Ważna jest też wiedza co zrobić, żeby komary nie kąsały. Niektóre z wyżej wymienionych środków są nie tylko skutecznymi lekami na ugryzienie komara, ale odstraszają kolejne osobniki. Z pewnością takie właściwości mają olejki eteryczne, zwłaszcza lawendowy.

Żeby uniknąć ukąszenia komara można też spróbować wrotyczu. Wrotycz to rosnąca dziko roślina, z charakterystycznymi żółtymi kwiatami zebranymi w koszyczki. Jego zapach w ogrodzie, ale też zapach wywaru z tej rośliny odstrasza większość dokuczliwych owadów.

Oprócz tego można stosować różne środki dostępne w aptekach i sklepach z gospodarstwem domowym. Raczej odradza się stosowanie sprayu przeciw owadom. W ostatnich latach spadła liczba wszystkich insektów, co ma poważne konsekwencje ekologiczne. Zamiast tego lepiej kupić świecę na komary albo urządzenie produkujące ultradźwięki.

Wiecie już czym posmarować ukąszenia komara i jak radzić sobie z nadmiarem tych dokuczliwych owadów. Teraz możecie śmiało wyruszać na wakacje na łonie natury.

Jak chronić się przed komarami?

Aby uniknąć uciążliwych dolegliwości, które związane są z ugryzieniem komarów, trzeba skutecznie chronić się przed tymi krwiopijcami. Można m.in. posadzić w ogrodzie i na balkonie lub uprawiać na parapetach rośliny, które wydzielają olejki eteryczne nieprzyjemne dla owadów np. lawendę, komarzycę, geranium, bazylię i rozmaryn. Można również zamontować w oknach moskitiery, które stanowią barierę nie tylko dla komarów, ale także innych owadów.

  • K. Buczyłko, E. Majsiak, A. Wagner, „Alergia na owady niebłonkoskrzydłe”, Alergia Astma Immunologia, 2015, 20 (3), s. 170-177
  • J. F. Cantillo, E. Fernandez-Caldas, L. Puerta, Immunological Aspects of the Immune Response Induced by Mosquito, International Archives of Allergy and Immunology, 2014, vol. 165, nr 4. str. 271–282

To, co niekiedy jest mylnie brane za uczulenie po maseczce do twarzy , w istocie może być rumieniem wynikającym z rozszerzenia naczynek krwionośnych pod wpływem podwyższonej temperatury i znacznej wilgotności.

Czytaj dalej...

Za powstawanie wysypki alergicznej mogą odpowiadać wielorakie substancje pokarmy, leki, składniki kosmetyków, barwniki, lakiery, farby, środki czyszczące, kolczyki, składniki oprawek do okularów, guzików, monety mówi dr Joanna Sułowicz.

Czytaj dalej...

obecność swędzących zmiany o różnorodnym obrazie klinicznym grudki, pęcherzyki, zmiany pokrzywkowe i rumieniowe umiejscowione w okolicy łokci, kolan, pośladków czy tez skóry owłosionej głowy w pierwszej kolejności sugerują opryszczkowate zapalenie skóry , będące skórną manifestacją nietolerancji glutenu,.

Czytaj dalej...

Objawy skórne u dzieci plamki, krosty, bąble Badanie skóry dziecka powinno stanowić rutynowy element codziennych czynności związanych z pielęgnacją, może bowiem dostarczyć wielu cennych informacji ułatwiających prawidłowe rozpoznanie choroby.

Czytaj dalej...