Wysypka na skórze a nerwowe tło - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Czym jest pokrzywka stresowa i wysypka stresowa?
Pokrzywka lub wysypka spowodowana stresem albo zdenerwowaniem, ale też potem, wysiłkiem fizycznym, ostrym jedzeniem lub gorącą kąpielą, nosi nazwę pokrzywki cholinergicznej . Problem dotyka szczególnie młode kobiety i mężczyzn. T aki rodzaj wysypki najczęściej pojawia się po raz pierwszy w wieku 15-30 lat . Jest to też przypadłość nawracająca przez kolejne lata.
Wysypka na tle nerwowym najczęściej ma właśnie postać pokrzywki. Jest to rodzaj zmian skórnych w postaci wypukłych jaśniejszych bąbli otoczonych zaczerwienieniem. Przypomina poparzenie pokrzywą, stąd nazwa. Jednym z czynników wywołujących ją może być stres. Napięcie emocjonalne bywa przyczyną wystąpienia pokrzywki lub zaostrzenia już istniejącej wysypki na skórze.
Pokrzywka stresowa – przyczyny
Wysypka stresowa może być jednym z objawów, które towarzyszą chorobom na tle psychicznym, zwykle zaburzeniom lękowym (pokrzywka nerwicowa). Pokrzywka stresowa o podłożu nerwicowym może być powiązana z parestezjami, czyli tzw. czuciem opatrznym – osoba z atakiem pokrzywki może w takim przypadku odczuwać:
- nieprzyjemne mrowienie lub drętwienie skóry,
- kłucie skóry,
- pieczenie skóry,
- czasem pojawia się także wrażenie zmiany temperatury (pokrzywce nerwicowej może towarzyszyć uczucie silnego gorąca na skórze).
W sytuacji, gdy na ciele pojawia się pokrzywka, wiele osób w pierwszej kolejności eliminuje potencjalne alergeny z otoczenia i diety. Czynniki alergizujące mogą wywołać atak pokrzywki, jednak szukając przyczyn, warto wziąć pod uwagę również poziom stresu towarzyszący pacjentowi na co dzień. Należy pamiętać, że stres może powodować pokrzywkę, a także powodować lub zaostrzać dolegliwości skórne, takie jak:
- łuszczyca,
- atopowe zapalenie skóry,
- egzema,
- łojotokowe zapalenie skóry,
- łysienie plackowate,
- trądzik.
Pokrzywka cholinergiczna
Inną odmianą pokrzywki, która może pojawić się na skutek stresu lub silnych emocji, jest pokrzywka cholinergiczna. W wyniku przegrzania organizmu i nadwrażliwości skóry na acetylocholinę (neuroprzekaźnik, który powiązany jest z wydzielaniem potu) następuje wysyp swędzących bąbli.
Czynnikami poprzedzającym atak tego rodzaju pokrzywki, oprócz sytuacji, które mogą przyczyniać się do zwiększonego poziomu stresu są m.in.:
- duży wysiłek i aktywność fizyczna,
- wysoka temperatura – pokrzywka cholinergiczna może być dokuczliwa w upalne dni,
- gorące napoje i jedzenie,
- ostro przyprawione jedzenie.
Jak wygląda pokrzywka idiopatyczna? Objawy
Najbardziej charakterystycznym objawem pokrzywki idiopatycznej są bąble na skórze.
Są to wyniesione ponad poziom ciała wykwity w kolorze różowym lub białym. Niekiedy towarzyszy im rumień na skórze, tworzący ciemniejszą otoczkę (bąble obrączkowate).
Mają wielkość od kilku milimetrów do nawet kilkunastu centymetrów.
Pojawiają się bardzo szybko, często przed upływem kwadransa i utrzymują w jednym miejscu do 24 godzin, po czym znikają nie pozostawiając śladów na skórze.
Zdarza się też, że wchłaniają się jedynie w części centralnej – w takich przypadkach zmiany na obrzeżach utrzymują się dłużej.
Jednocześnie wciąż mogą się tworzyć nowe, w innych miejscach. Co więcej, bąble na skórze, wyglądające jak ślady po oparzeniu, mają tendencję do łączenia się w większe całości, zajmując duże powierzchnie ciała.
Charakterystyczny dla tego schorzenia jest silny świąd lub uczucie pieczenia skóry. Objawy te mogą pojawiać się już przed wystąpieniem bąbli, a drapanie ciała często prowokuje wysięk nowych zmian chorobowych.
Swędzenie nasila się w godzinach wieczornych, niekiedy osiągając poziom uciążliwości utrudniający zasypianie.
U około znacznej części pacjentów występuje obrzęk naczynioworuchowy obejmujący tkankę podskórną lub błony śluzowe, utrzymujący się od 1 do 3 dni. Powoduje to znaczną bolesność i uczucie rozpierania oraz napięcia.
Charakterystyczne lokalizacje dla tego typu objawów, to: wargi, powieki, narządy płciowe, a także nos, jama ustna i krtań. Ostatni z wymienionych przypadków może stanowić nawet zagrożenie dla życia pacjenta, w sytuacji bowiem, gdy obrzęk jest duży, istnieje ryzyko uduszenia.
- gwałtowne i znaczące obniżenie ciśnienia tętniczego,
- kołatanie serca,
- osłabienie, zawroty głowy,
- nudności i wymioty.
Przewlekły świąd
Swędzenie skóry – zarówno o charakterze uogólnionym, jak i zlokalizowane w konkretnym miejscu na skórze (niekoniecznie w bezpośrednim sąsiedztwie guza) lub w konkretnej lokalizacji na ciele może zwiastować nowotwór. Swędzenie nie zawsze jest dokuczliwe, zawsze natomiast przewlekłe. Uogólniony świąd, który trwa dłużej, niż sześć tygodni, może być pierwszą oznaką raka trzustki, raka wątroby, chłoniaków nieziarniczych, białaczek, a także nowotworów układu nerwowego. Z kolei swędzenie moszny może zwiastować raka prostaty.
Intensywnie czerwone ogniska obrzęków na twarzy, tułowiu, rękach i nogach, które pojawiają się nagle i na których obrzeżach znajdują się pęcherzyki lub krostki, mogą świadczyć o nowotworach układu krwiotwórczego, np. białaczce szpikowej lub chłoniaku. Zmianom tym często towarzyszą również nadżerki i owrzodzenia na błonach śluzowych. Pęcherzyki albo krostki przekształcające się w owrzodzenie i umiejscowione wokół blizn pooperacyjnych mogą być oznaką szpiczaka. Z kolei bolesne pęcherzyki i nadżerki umiejscowione na błonach śluzowych – dziąsłach, wargach, policzkach, języku, spojówkach, narządach płciowych lub w okolicach odbytu mogą świadczyć o chłoniaku nieziarniczym lub mięsakach. Natomiast bolesne owrzodzenia i zmiany skórne, jakie pojawiają się nawet po drobnych urazach skóry, mogą świadczyć o chłoniaku, białaczce lub szpiczaku.

Wysypka alergiczna - jak wygląda? (zdjęcia)
Wysypka alergiczna przyjmuje zazwyczaj postać drobnych grudek, pęcherzyków lub pokrzywki (bąble pokrzywkowe jak po oparzeniu pokrzywą). Często towarzyszy jej świąd. Swędzenie może mieć różne nasilenie. Przewlekła wysypka alergiczna ma postać złuszczających się plam z rumieniem. Mogą pojawiać się zlewające się czerwone plamy. Skóra przy długotrwałej reakcji alergicznej staje się pogrubiona i szorstka. Co charakterystyczne, wysypka alergiczna nasila się w miarę zwiększania ekspozycji na alergen, a łagodnieje, gdy kontakt z nim zostaje zerwany.
fot. Wysypka alergiczna w postaci drobnych grudek i pęcherzyków/Adobe Stock, Nattapol_Sritongcom
fot. Wysypka alergiczna w postaci pęcherzyków /Adobe Stock, studybos
fot. Wysypka alergiczna w postaci plam na skórze/Adobe Stock, Юля Шевцова
fot. Wysypka alergiczna w postaci pokrzywki /Adobe Stock, kanachaifoto
Pod wpływem drapania zmiany mogą pękać i sączyć się, a przez to ulegać zakażeniu.
Wysypkę alergiczną w postaci pokrzywki rozpoznamy po płaskich, wyraźnie zarysowanych bąblach, które pojawiają się głównie na brzuchu, twarzy i rękach.
Jak wygląda wysypka alergiczna przy atopowym zapaleniu skóry?
Alergia skórna może przybrać postać atopowego zapalenia skóry. Jest to choroba przewlekła z okresami zaostrzeń i remisji. Zmiany mają różną lokalizację w zależności od wieku pacjenta:
