Wysypka na stopach u dorosłych - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Jak przebiega bostonka u dorosłych?

Ile trwa to schorzenie? Od momentu pojawienia się symptomów chorobowych, organizm toczy walkę z grypą bostońską przez około 7 dni.

Zwykle choroba ma łagodny przebieg. Zdarza się jednak, że symptomy wirusowe są szczególnie dotkliwe albo utrzymują się dłużej niż tydzień

U każdego jednak przez pierwsze 3-5 dni (faza latentna) bostonka nie daje objawów. Potem dochodzi do fazy prodromalnej, czyli gorączki.

Wysypka pojawia się w fazie właściwej. U niektórych pacjentów dochodzi wówczas do pękania pęcherzy wysypkowych oraz do owrzodzenia, w wyniku czego tworzą się rany, stany zapalne, pojawia się ból i pieczenie.

Wysypka często pojawia się w jamie ustnej, przyjmując postać pęcherzy. Zmiany te mają wówczas miejsce na śluzówce policzków, dziąsłach, podniebieniu i migdałkach.

Przeważnie nie powodują swędzenia, jednak krosty w jamie ustnej mogą prowadzić do podrażnień i utrudniać przyjmowanie stałych pokarmów oraz cieplejszych napoi. W tym czasie lepiej spożywać płynne posiłki i chłodniejsze i pić chłodniejsze płyny.

Czym jeszcze wyróżnia się bostonka u dorosłych? Przebieg choroby u dorosłego pacjenta może być nieco bardziej zmodyfikowany i zintensyfikowany niż u młodego chorego.

Jest to jednak indywidualna kwestia, zależna od wielu czynników, m.in. od systemu odpornościowego danej osoby, czy chorób towarzyszących.

Faza zdrowienia może trwać nawet 4 tygodnie. Typowe dla bostonki jest wówczas złuszczanie się grubych płatów skóry z dłoni i stóp.

Niealergiczne zmiany skórne. Inne, częste przyczyny wysypki na dłoniach

Wysypka lub innego rodzaju uczulenie na dłoniach może być wynikiem reakcji alergicznej lub działania innych czynników, które wpływają na skórę. Oto niektóre z nich:

  • podrażnienia mechaniczne i chemiczne (częsty kontakt z mydłem i detergentami, otarcia sprzyjające zakażeniom),
  • infekcje, choroby wirusowe oraz bakteryjne,
  • świerzb,
  • liszajec zakaźny,
  • grzybica
  • egzema – przewlekły stan zapalny skóry (czynniki środowiskowe i genetyczne),
  • łuszczyca, pęcherzyca – przewlekłe choroby autoimmunologiczna, która obejmują nie tylko dłonie,
  • fototoksyczne reakcje na promienie UV (jedna z tzw. alergii na słońce).
Zobacz też Alergia pokarmowa. Wysypka na brzuchu, inne objawy i leczenie

Jak odróżnić alergię od objawów innych schorzeń? Najlepiej udać się na zwolnienie lekarskie online i skonsultować symptomy z lekarzem. Niektóre niealergiczne zapalenia skóry częściej dotykają dzieci niż dorosłych. To objawy takich chorób, jak:

  • bostonka – wysypka pojawia się na dłoniach i stopach,
  • odra – plamy na policzkach we wczesnej fazie,
  • ospa wietrzna – swędzące krostki, często na całym ciele,
  • łupież Gilberta – łuszczące się wykwity z treścią ropną lub surowiczą, głównie na tułowiu i kończynach,
  • różyczka – drobna, bladoróżowa wysypka, która może zlewać się w większe plamy.

Wysypka na ciele – przyczyny

Wysypka to dość niespecyficzny objaw. W zależności od jej wyglądu, charakteru, lokalizacji oraz innych symptomów pojawiających się u pacjenta lekarz stara się określić jej przyczynę. Ustalenie etiologii wysypki pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Swędząca wysypka na ciele może oznaczać reakcję alergiczną na spożyty pokarm, alergeny wziewne, odczyn po bezpośrednim kontakcie z alergenem (alergia kontaktowa) lub fotouczulenie, gdzie czynnikiem koniecznym do powstania alergicznego odczynu na skórze jest promieniowanie słoneczne.

Wysypka na ciele u dorosłych może być związana również z chorobami o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. Niekiedy jej przyczyną jest zaostrzenie atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, czy reumatoidalnego zapalenie stawów. Wysypka pojawia się także jako objaw choroby nowotworowej.

Rodzaje wysypek

Wysypka na skórze może mieć różny charakter. Niekiedy może być objawem chorobowym, ale czerwone krostki na ciele mogą pojawić również na skutek przegrzania. Obraz kliniczny (wygląd) wysypek bywa bardzo różnorodny. Stąd też, celem jak najlepszego opisania powstałych zmian skórnych, wysypki klasyfikuje się w określone typy. Wśród nich wyróżnia się:

  • Wysypka alergiczna – jest mało specyficzna, powstaje na skutek kontaktu z alergenami, może przybierać formę czerwonych grudek, pęcherzyków czy bąbli, a u osób cierpiących na alergię przewlekle postać rumieniowo-złuszczających się zmian. Wysypce alergicznej zwykle towarzyszy świąd o różnym nasileniu, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.
  • Wysypka plamista – czerwone, nieregularne plamy często związane z alergią lub chorobami o charakterze zakaźnym.
  • Wysypka grudkowa – przybiera formę małych, uniesionych grudek, które sprawiają, że skóra w dotyku staje się nierówna i chropowata. Są to zmiany charakterystyczne dla liszajca płaskiego, zmian alergicznych, wirusowych oraz łuszczycy. W przypadku ostatniej choroby grudki pokryte są srebrzystą łuską.
  • Wysypka grudkowo – plamista – na skórze pojawiają się zarówno suche plamy, jak i grudkowe krostki. Jest to forma charakterystyczna dla alergii skórnej, np. odczyn poantybiotykowy.
  • Wysypka pęcherzykowa – wypełnione płynem pęcherzyki wystają ponad powierzchnię skóry. Tego typu pęcherzyki są charakterystyczne dla infekcji wirusowej – opryszczka, półpasiec, ospa lub alergii na słońce. Często przed wystąpieniem wysypki pojawiają się objawy przepowiadające, tj. mrowienie, świąd, ból.
  • Pokrzywka – swędząca, niejednorodna wysypka barwy zwykle różowej. Pokrzywkę powodować mogą różne alergeny, ale zwykle jej przyczyna jest trudna do ustalenia. Po pojawieniu się pokrzywki na skórze należy bacznie obserwować pacjenta czy objawy alergiczne nie postępują i nie pojawiają się u niego np. trudności z oddychaniem.

Właściwe, zgodne z medyczną terminologią określenie to choroba dłoni, stóp i jamy ustnej a u doktora Grzesiowskiego zespół ręka, noga, buzia , które pochodzi od angielskiego hand, foot, and mouth syndrome HFMS.

Czytaj dalej...

obecność swędzących zmiany o różnorodnym obrazie klinicznym grudki, pęcherzyki, zmiany pokrzywkowe i rumieniowe umiejscowione w okolicy łokci, kolan, pośladków czy tez skóry owłosionej głowy w pierwszej kolejności sugerują opryszczkowate zapalenie skóry , będące skórną manifestacją nietolerancji glutenu,.

Czytaj dalej...

Oznacza to, że początkowo pojawia się za uszami i wzdłuż linii włosów, aby kolejno zająć skórę twarzy, szyi, górnej części ramion pierwsza doba , a następnie klatkę piersiową, skórę brzucha i pleców druga doba oraz skórę rąk i nóg trzecia doba.

Czytaj dalej...

Jednym z najlepszych rozwiązań może się okazać klasyczny krem do rąk, który musi być dobrany w taki sposób, żeby jednocześnie nawilżał i regenerował naszą skórę, a do tego zostawiał na niej warstwę ochronną, która pomoże w regeneracji naturalnej warstwy hydrolipidowej.

Czytaj dalej...