Wysypka na stopach u dorosłych - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Jak odróżnić bostonkę od innych chorób?

Bostonka związana jest ściśle z wysypką. Nie jest to jednak jedyna choroba, która daje takie objawy, przez co może być omylnie rozpoznawana.

Choroba bostońska różni się od ospy wietrznej przede wszystkim miejscem występowania objawów. Pierwsza z tych dolegliwości pojawia się głównie na dłoniach i stopach, druga natomiast na całym ciele. Kształt zmian również jest inny. W bostonce są one podłużne, a w ospie wietrznej okrągłe.

Wysypka w przypadku szkarlatyny wygląda podobnie jak objaw bostonki. Różnią się natomiast lokalizacje powstałych zmian. W przypadku szkarlatyny wysypka występuje głownie w zgięciach, czyli najcieplejszych miejscach na skórze.

Od bostonki odróżnia ją także charakterystyczny biały nalot na migdałkach. Dodatkowo u pacjetna ze szkarlatyną występuje tzw. malinowy język - jest on żywoczerwony i widać na nim uwypuklone kubki smakowe.

Jak wygląda wysypka w przebiegu COVID-19?

Wysypki związane z COVID-19 są różnorodne i łatwo je pomylić ze zmianami skórnymi typowymi dla innych chorób wirusowych.

  • zlewająca się wysypka rumieniowa / plamisto-grudkowa / odropodobna,
  • wysypka pokrzywkowa,
  • wykwit grudkowo-pęcherzykowy,
  • zmiany przypominające odmrożenia,
  • zmiany przypominające siność siatkowatą,
  • zmiany typu plamicy.

Zmiany powiązano z ciężkością infekcji, część towarzyszyła bezobjawowemu lub skąpoobjawowemu przebiegowi COVID-19, inne zaś związane były z ciężką infekcją.

Zlewająca się wysypka rumieniowa, plamisto-grudkowa, odropodobna (ang. confluent erythematous/maculopapular/morbilliform rash). Stwierdzona u blisko połowy chorych, przeważnie z ciężkim przebiegiem zakażenia SARS-CoV-2. W większości przypadków zmiany były uogólnione, symetryczne i początkowo pojawiały się na tułowiu. Występowały jednocześnie z innymi objawami i ustępowały po około 7-10 dniach.

Zmiany skórne przypominające odmrożenia (psudoodmroznowe) - ang. chilblain-like acral pattern. Dotyczyły 19 proc. pacjentów chorych na COVID-19, częściej występowały u dzieci i nastolatków. Asymetryczne plamy pseudoodmrozinowe stwierdzano na palcach rąk i stóp, stąd określenie „covidowe palce”. Zmiany te mogą sprawiać ból i dyskomfort, powodować pieczenie i świąd. Utrzymują się około 12 dni. Zmiany zwykle dotyczyły pacjentów bez objawów ogólnoustrojowych.

Bąble pokrzywkowe, często swędzące (ang. urticarial rash). Zmiany podobne do pokrzywki, diagnozowane u 19 proc. pacjentów, zwykle młodych dorosłych, głównie na tułowiu i kończynach. W badaniach stwierdzono, że wysypka pokrzywkowa zwykle pojawiała się jednocześnie z objawami ogólnoustrojowymi, utrzymywała się około 1 tygodnia i wiązała się ze średnim nasileniem COVID-19.

Wykwity grudkowo-pęcherzykowe (ang. papulo-vesicular exanthem). Stwierdzone były u 9 proc. pacjentów, częściej u osób w średnim wieku. Towarzyszyły ogólnym objawom COVID-19 o średnim nasileniu. Zwykle były rozsiane na tułowiu, ale manifestowały się też na kończynach w postaci małych, niekiedy swędzących pęcherzy. Zwykle te zmiany skórne pojawiały się średnio 3 dni od wystąpienia objawów ogólnoustrojowych lub wyprzedzały pojawienie się objawów COVID-19 i cofały się po 8 dniach, bez następstw bliznowacenia.

Covidowe palce

Zmiany skórne w postaci tzw. covidowych palców najczęściej są diagnozowane u osób młodszych, nastolatków i dzieci. Przybierają formy czerwonych plam, pęcherzyków, a nawet owrzodzeń, którym towarzyszy obrzęk skóry.

Wysypki grudkowo-pęcherzykowe w przebiegu COVID-19 i ospy wietrznej są do siebie bardzo podobne. Różni je wiek chorujących oraz rozmieszczenie zmian skórnych.

W przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wykwity skórne częściej stwierdzano u osób dorosłych, których średnia wieku wynosi 60 lat. Natomiast jedną z głównych cech klinicznych było też rozmieszczenie zmian skórnych w okolicach tułowia, w postaci rozproszonej i raczej brak świądu.

Wysypka pojawiała się 3 dni po wystąpieniu symptomów COVID-19. Ustępowała zaś samoistnie po 8 dniach, nie pozostawiając śladów i zbliznowaceń.

Domowe sposoby na uczulenie na rękach

Łagodniejsze objawy reakcji alergicznych można złagodzić z pomocą wielu produktów dostępnych od ręki, często już obecnych w domu. Jak poradzić sobie z trudną do zniesienia wysypką alergiczną i uporczywym świądem? W takich przypadkach sprawdzają się między innymi:

  • zimne kompresy – chłodzenie miejsc objętych zmianami na skórze dłoni,
  • okłady z owsianki, która ma właściwości przeciwzapalne,
  • wyciąg z aloesu – dostępny w formie żelu lub uzyskiwany bezpośrednio z rośliny,
  • olej kokosowy, słonecznikowy,
  • miód,
  • soda oczyszczona,
  • ocet jabłkowy,
  • niektóre olejki eteryczne.
Zobacz też Uczulenie na truskawki. Jak rozpoznać alergię na truskawki i ją leczyć?

Proste metody nie zawsze są skuteczne – nieodpowiednie stosowanie poszczególnych produktów, obecność alergenu w składzie oraz wiele innych błędów mogą przyczynić się do pogorszenia sytuacji. Jeżeli domowe sposoby nie przynoszą widocznych i odczuwalnych rezultatów, należy udać się do lekarza. Często konieczne są dodatkowe konsultacje ze specjalistami, tj. alergologami i dermatologami. Warto zastanowić się nad wzięciem L4 online i wykonaniu kompleksowych badań – nie tylko testów alergicznych. W ten sposób łatwiej będzie postawić prawidłową diagnozę i rozpocząć skuteczne, prawidłowe leczenie.

Wysypka COVID-19

Zachorowanie na COVID-19 może wiązać się z pojawieniem różnego typu zmian skórnych. Przypominają one rumień lub pokrzywkę, niektóre przybierają postać plam, grudek czy siateczki. Wysypka może wystąpić także u osób przechodzących COVID-19 bezobjawowo i skąpoobjawowo. U 21 proc. pacjentów dermatoza była jedynym symptomem zakażenia SARS-CoV-2. Natomiast u 17 proc. osób sygnalizowała początek choroby. Częstość występowania i czas wystąpienia skórnych objawów COVID-19 są trudne do ustalenia. Niejasny jest również związek niektórych objawów skórnych z ciężkością choroby. Ponadto nie można wykluczyć, że u niektórych pacjentów obserwowane zmiany skórne mogą stanowić reakcje na liczne metody leczenia COVID-19.

  1. Wysypka covidowa gdzie się pojawia?
  2. Jak wygląda wysypka w przebiegu COVID-19?
  3. Zmiany skórne a COVID-19 diagnostyka
  4. Wysypka przy koronawirusie - kiedy się pojawia, ile trwa?
  5. Wysypka to objaw PIMS po COVID-19 u dzieci
  6. Covidowe palce
  7. COVID-19 a ospa wietrzna – wysypka czym się różni?
  8. Leczenie wysypki po COVID-19

Wysypka alergiczna jest mało specyficzna, powstaje na skutek kontaktu z alergenami; może przybierać formę czerwonych grudek, pęcherzyków czy bąbli, a u osób cierpiących na alergię przewlekle postać rumieniowo-złuszczających się zmian.

Czytaj dalej...

obecność swędzących zmiany o różnorodnym obrazie klinicznym grudki, pęcherzyki, zmiany pokrzywkowe i rumieniowe umiejscowione w okolicy łokci, kolan, pośladków czy tez skóry owłosionej głowy w pierwszej kolejności sugerują opryszczkowate zapalenie skóry , będące skórną manifestacją nietolerancji glutenu,.

Czytaj dalej...

Poza zaczerwienieniem dłoni na obraz kliniczny szkarlatyny składają się ból gardła, podwyższona temperatura ciała, ból głowy, wysypka, która przypomina papier ścierny lokalizuje się przeważnie na klatce piersiowej, choć może zająć całe ciało z wyjątkiem dłoni i podeszew stóp , obrzęk węzłów chłonnych, biały lub żółtawy nalot na języku.

Czytaj dalej...

Jednym z najlepszych rozwiązań może się okazać klasyczny krem do rąk, który musi być dobrany w taki sposób, żeby jednocześnie nawilżał i regenerował naszą skórę, a do tego zostawiał na niej warstwę ochronną, która pomoże w regeneracji naturalnej warstwy hydrolipidowej.

Czytaj dalej...