Wysypka na stopach u dorosłych - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Jak odróżnić bostonkę od innych chorób?
Bostonka związana jest ściśle z wysypką. Nie jest to jednak jedyna choroba, która daje takie objawy, przez co może być omylnie rozpoznawana.
Choroba bostońska różni się od ospy wietrznej przede wszystkim miejscem występowania objawów. Pierwsza z tych dolegliwości pojawia się głównie na dłoniach i stopach, druga natomiast na całym ciele. Kształt zmian również jest inny. W bostonce są one podłużne, a w ospie wietrznej okrągłe.
Wysypka w przypadku szkarlatyny wygląda podobnie jak objaw bostonki. Różnią się natomiast lokalizacje powstałych zmian. W przypadku szkarlatyny wysypka występuje głownie w zgięciach, czyli najcieplejszych miejscach na skórze.
Od bostonki odróżnia ją także charakterystyczny biały nalot na migdałkach. Dodatkowo u pacjetna ze szkarlatyną występuje tzw. malinowy język - jest on żywoczerwony i widać na nim uwypuklone kubki smakowe.
Jak wygląda wysypka w przebiegu COVID-19?
Wysypki związane z COVID-19 są różnorodne i łatwo je pomylić ze zmianami skórnymi typowymi dla innych chorób wirusowych.
- zlewająca się wysypka rumieniowa / plamisto-grudkowa / odropodobna,
- wysypka pokrzywkowa,
- wykwit grudkowo-pęcherzykowy,
- zmiany przypominające odmrożenia,
- zmiany przypominające siność siatkowatą,
- zmiany typu plamicy.
Zmiany powiązano z ciężkością infekcji, część towarzyszyła bezobjawowemu lub skąpoobjawowemu przebiegowi COVID-19, inne zaś związane były z ciężką infekcją.
Zlewająca się wysypka rumieniowa, plamisto-grudkowa, odropodobna (ang. confluent erythematous/maculopapular/morbilliform rash). Stwierdzona u blisko połowy chorych, przeważnie z ciężkim przebiegiem zakażenia SARS-CoV-2. W większości przypadków zmiany były uogólnione, symetryczne i początkowo pojawiały się na tułowiu. Występowały jednocześnie z innymi objawami i ustępowały po około 7-10 dniach.
Zmiany skórne przypominające odmrożenia (psudoodmroznowe) - ang. chilblain-like acral pattern. Dotyczyły 19 proc. pacjentów chorych na COVID-19, częściej występowały u dzieci i nastolatków. Asymetryczne plamy pseudoodmrozinowe stwierdzano na palcach rąk i stóp, stąd określenie „covidowe palce”. Zmiany te mogą sprawiać ból i dyskomfort, powodować pieczenie i świąd. Utrzymują się około 12 dni. Zmiany zwykle dotyczyły pacjentów bez objawów ogólnoustrojowych.
Bąble pokrzywkowe, często swędzące (ang. urticarial rash). Zmiany podobne do pokrzywki, diagnozowane u 19 proc. pacjentów, zwykle młodych dorosłych, głównie na tułowiu i kończynach. W badaniach stwierdzono, że wysypka pokrzywkowa zwykle pojawiała się jednocześnie z objawami ogólnoustrojowymi, utrzymywała się około 1 tygodnia i wiązała się ze średnim nasileniem COVID-19.
Wykwity grudkowo-pęcherzykowe (ang. papulo-vesicular exanthem). Stwierdzone były u 9 proc. pacjentów, częściej u osób w średnim wieku. Towarzyszyły ogólnym objawom COVID-19 o średnim nasileniu. Zwykle były rozsiane na tułowiu, ale manifestowały się też na kończynach w postaci małych, niekiedy swędzących pęcherzy. Zwykle te zmiany skórne pojawiały się średnio 3 dni od wystąpienia objawów ogólnoustrojowych lub wyprzedzały pojawienie się objawów COVID-19 i cofały się po 8 dniach, bez następstw bliznowacenia.
Covidowe palce
Zmiany skórne w postaci tzw. covidowych palców najczęściej są diagnozowane u osób młodszych, nastolatków i dzieci. Przybierają formy czerwonych plam, pęcherzyków, a nawet owrzodzeń, którym towarzyszy obrzęk skóry.
Wysypki grudkowo-pęcherzykowe w przebiegu COVID-19 i ospy wietrznej są do siebie bardzo podobne. Różni je wiek chorujących oraz rozmieszczenie zmian skórnych.
W przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wykwity skórne częściej stwierdzano u osób dorosłych, których średnia wieku wynosi 60 lat. Natomiast jedną z głównych cech klinicznych było też rozmieszczenie zmian skórnych w okolicach tułowia, w postaci rozproszonej i raczej brak świądu.
Wysypka pojawiała się 3 dni po wystąpieniu symptomów COVID-19. Ustępowała zaś samoistnie po 8 dniach, nie pozostawiając śladów i zbliznowaceń.
Domowe sposoby na uczulenie na rękach
Łagodniejsze objawy reakcji alergicznych można złagodzić z pomocą wielu produktów dostępnych od ręki, często już obecnych w domu. Jak poradzić sobie z trudną do zniesienia wysypką alergiczną i uporczywym świądem? W takich przypadkach sprawdzają się między innymi:
- zimne kompresy – chłodzenie miejsc objętych zmianami na skórze dłoni,
- okłady z owsianki, która ma właściwości przeciwzapalne,
- wyciąg z aloesu – dostępny w formie żelu lub uzyskiwany bezpośrednio z rośliny,
- olej kokosowy, słonecznikowy,
- miód,
- soda oczyszczona,
- ocet jabłkowy,
- niektóre olejki eteryczne.
Proste metody nie zawsze są skuteczne – nieodpowiednie stosowanie poszczególnych produktów, obecność alergenu w składzie oraz wiele innych błędów mogą przyczynić się do pogorszenia sytuacji. Jeżeli domowe sposoby nie przynoszą widocznych i odczuwalnych rezultatów, należy udać się do lekarza. Często konieczne są dodatkowe konsultacje ze specjalistami, tj. alergologami i dermatologami. Warto zastanowić się nad wzięciem L4 online i wykonaniu kompleksowych badań – nie tylko testów alergicznych. W ten sposób łatwiej będzie postawić prawidłową diagnozę i rozpocząć skuteczne, prawidłowe leczenie.
Wysypka COVID-19
Zachorowanie na COVID-19 może wiązać się z pojawieniem różnego typu zmian skórnych. Przypominają one rumień lub pokrzywkę, niektóre przybierają postać plam, grudek czy siateczki. Wysypka może wystąpić także u osób przechodzących COVID-19 bezobjawowo i skąpoobjawowo. U 21 proc. pacjentów dermatoza była jedynym symptomem zakażenia SARS-CoV-2. Natomiast u 17 proc. osób sygnalizowała początek choroby. Częstość występowania i czas wystąpienia skórnych objawów COVID-19 są trudne do ustalenia. Niejasny jest również związek niektórych objawów skórnych z ciężkością choroby. Ponadto nie można wykluczyć, że u niektórych pacjentów obserwowane zmiany skórne mogą stanowić reakcje na liczne metody leczenia COVID-19.
- Wysypka covidowa gdzie się pojawia?
- Jak wygląda wysypka w przebiegu COVID-19?
- Zmiany skórne a COVID-19 diagnostyka
- Wysypka przy koronawirusie - kiedy się pojawia, ile trwa?
- Wysypka to objaw PIMS po COVID-19 u dzieci
- Covidowe palce
- COVID-19 a ospa wietrzna – wysypka czym się różni?
- Leczenie wysypki po COVID-19