Zdjęcia Wysypki Pod Biustem - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia

Pokrzywka

Bąbel pokrzywkowy to wykwit wyniosły ponad powierzchnię skóry, różnorodnej wielkości oraz barwy od różowej do porcelanowej, często przypominający poparzenie pokrzywą, któremu zwykle towarzyszy świąd. Za powstawanie zmian pokrzywkowych mogą odpowiadać zarówno mechanizmy alergiczne, jak i niealergiczne, co sprawia, że przyczyna występowania zmian niejednokrotnie jest bardzo trudna do ustalenia.

Pokrzywka może pojawić się po spożyciu uczulającego pokarmu, ukąszeniu przez owada, zażyciu leku. Ten rodzaj wysypki towarzyszy także często wewnątrzustrojowym ogniskom zapalnym, infekcjom pasożytniczym, czy też chorobom autoimmunologicznym. Może wystąpić na skutek zimna, pod wpływem ucisku, promieni słonecznych, wibracji, czy też po wysiłku fizycznym. Typowo zmiany ustępują w ciągu kilku godzin, jednak gdy utrzymują się ponad 24 godziny, wymagają wykluczenia poważniejszych chorób, zwykle o podłożu immunologicznym
– dodaje dr Joanna Sułowicz.

U około połowy osób chorych na pokrzywkę może wystąpić obrzęk naczynioruchowy, czyli obrzęk głębszych warstw skóry lub błon śluzowych.

Obrzęk pojawia się nagle i może utrzymywać się nawet kilka dni. Zazwyczaj lokalizuje się w obrębie twarzy: usta, powieki, ale także w obrębie rąk, stóp czy narządów płciowych. Umiejscowienie w obrębie krtani może powodować duszność i z uwagi na zagrożenie życia wymaga bezzwłocznej interwencji lekarskiej.


Pokrzywka, fot. Adobe Stock

Warto uważnie obserwować skórę i pojawiające się na niej zmiany. Odpowiednio wcześnie podjęte leczenie ułatwi zwalczanie wysypki, i może ograniczyć jej negatywne skutki (np. blizny, przebarwienia). Jest to szczególnie ważne w przypadku wysypki u dzieci, których delikatna skóra jest narażona na powstawanie blizn i przebarwień.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 03.10.2013.

Odparzenia pod piersiami – przyczyny

Odparzenia pod piersiami stanowią efekt ocierania się o siebie dwóch powierzchni skóry, które są wilgotne i ocieplone. Sprzyja temu wiele czynników:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • nadwaga i otyłość,
  • duże piersi,
  • wrażliwa skóra,
  • zmaganie się z nadpotliwością,
  • niedokładna higiena ciała lub jej brak,
  • alergia na produkty kosmetyczne lub chemiczne,
  • intensywna aktywność sportowa (np. w postaci treningu na siłowni czy jazdy na rowerze),
  • noszenie niedopasowanej lub zbyt obcisłej bielizny,
  • noszenie odzieży, która nie przepuszcza powietrza,
  • wysoka temperatura na zewnątrz,
  • wilgotne, mokre środowisko,
  • okres menopauzy,
  • choroba Hashimoto.

Odparzenia mogą się pojawić zarówno u kobiet, które noszą stanik, jak i u tych, które tego nie robią.

Hormonalne przyczyny nadwagi i otyłości

Sposoby na odparzenia pod piersiami

Odparzenia sprzyjają powstawaniu bakterii i grzybów, dlatego warto nauczyć się z nimi postępować oraz im zapobiegać – w skrajnych przypadkach dochodzi bowiem do powstawania grzybicy.

Maści na odparzenia

Jakie maści na odparzenia będą najlepsze? Aby zapobiec temu problemowi, warto stosować produkty z alantoiną, które posiadają działanie nawilżające. Dzięki nim można zatrzymać wodę w naskórku oraz odbudować płaszcz hydrolipidowy – w ten sposób skóra staje się bardziej elastyczna i wygładzona. Warto dodać, że alantoina skutecznie wspomaga jej regenerację dzięki temu, że stymuluje podziały komórkowe.

Oprócz tego maść na odparzenia z alantoiną doskonale sprawdzi się wówczas, gdy już odparzenia istnieją. Jest to możliwe choćby dlatego, że posiada ona właściwości przeciwzapalne. Dzięki niej można złagodzić zaczerwienienie, świąd oraz łuszczenie się skóry. Czym tak naprawdę jest alantoina? To pochodna kwasu moczowego, która oczyszcza rany i pobudza ich ziarninowanie. Ponadto usuwa martwicze tkanki skóry oraz łagodzi dolegliwości bólowe. To wszystko sprawia, że skutecznie przyspiesza gojenie się ran.

Alantoina – właściwości i zastosowanie w kosmetologii i medycynie

W przypadku odparzeń warto sięgnąć również po maści na odparzenia dla dorosłych z:

  • witaminą A,
  • witaminą E,
  • witaminą F (z kompozycją nienasyconych kwasów tłuszczowych).

Jeśli chodzi o maść na odparzenia dla dorosłych, może ona także zawierać sukraflat oraz sole miedzi i cynku. Sam sukraflat posiada właściwości regenerujące, przeciwzapalne oraz kojące. Ważne jest to, że zmniejsza ból oraz uczucie dyskomfortu. Zabezpiecza też skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Z kolei sole miedzi i cynku przyspieszają gojenie się ran, zapobiegają nadkażeniom oraz posiadają działanie przeciwbakteryjne.

Wysypka grudkowo-plamista

Jest to rodzaj wysypki, w której równocześnie występują zarówno zmiany w postaci grudek, jak i plam. Może towarzyszyć opisywanej wcześniej trzydniówce, a także odczynom polekowym - te najczęściej towarzyszą antybiotykoterapii pochodnymi penicyliny lub sulfonamidami. Pojawia się zwykle po kilku dniach stosowania leków i zwykle z uwagi na nasilenie zmian wysypka wymaga interwencji lekarskiej.

Charakteryzuje się występowaniem wypełnionych płynem zmian ponad powierzchnią skóry. Często występuje w przebiegu zmian wirusowych takich jak opryszczka, półpasiec czy też ospa.

Pojawienie się zmian pęcherzykowych w przypadku opryszki czy tez półpaśca zwykle poprzedzone jest występowaniem tzw. objawów prodromalnych w postaci mrowienia, świądu czy też bólu. Ospa natomiast zwykle zaczyna się od objawów pseudogrypowych takich jak gorączka, ból gardła, złe samopoczucie.

Charakterystyczna jest także lokalizacja oraz układ zmian. W przypadku ospy pęcherzyki są rozsiane na całym ciele i przypominają „gwieździste niebo”, natomiast w opryszczce zwykle występują na wardze i mają tendencję do grupowania się. W półpaścu zazwyczaj pojawiają się w obrębie jednej połowy ciała i ułożone są na rumieniowym podłożu.

Wysypka pęcherzykowa może być także objawem uczulenia na promienie słoneczne czy też wyprysku dłoni i stóp. Gdy pęcherzykom towarzyszą podobne, ale większego rozmiaru zmiany zwane pęcherzami należy wykluczyć poważniejsze schorzenia takie jak pęcherzycę czy też pemphigoid.

Wysypka pęcherzykowa, fot. Adobe Stock

Wysypka przy półpaścu, fot. Adobe Stock

92 nie wyraża zgody na zwielokrotnianie, wykorzystywanie lub przechowywanie jakichkolwiek treści w postaci tekstów i danych oraz programów komputerowych i baz danych dostępnych w serwisie internetowym, w celu ich eksploracji polegającej na analizie, również przy zastosowaniu zautomatyzowanych technik, dążącej do wygenerowania informacji obejmujących w szczególności wzorce, tendencje i korelacje.

Czytaj dalej...

Za powstawanie wysypki alergicznej mogą odpowiadać wielorakie substancje pokarmy, leki, składniki kosmetyków, barwniki, lakiery, farby, środki czyszczące, kolczyki, składniki oprawek do okularów, guzików, monety mówi dr Joanna Sułowicz.

Czytaj dalej...

Jednym z najlepszych rozwiązań może się okazać klasyczny krem do rąk, który musi być dobrany w taki sposób, żeby jednocześnie nawilżał i regenerował naszą skórę, a do tego zostawiał na niej warstwę ochronną, która pomoże w regeneracji naturalnej warstwy hydrolipidowej.

Czytaj dalej...

Objawy skórne u dzieci plamki, krosty, bąble Badanie skóry dziecka powinno stanowić rutynowy element codziennych czynności związanych z pielęgnacją, może bowiem dostarczyć wielu cennych informacji ułatwiających prawidłowe rozpoznanie choroby.

Czytaj dalej...