Zabiegi na trądzik różowaty - Skuteczne metody pielęgnacji skóry twarzy

Toleriane ROSALIAC AR od La Roche-Posay

Skóra skłonna do trądziku różowatego potrzebuje ukojenia, nawilżenia, jak również wzmocnienia przeciw mikroorganizmom i alergenom, by zapobiec nawrotom rumienia i zatrzymać błędne koło nawrotów.

Sphingobioma zawarta w formułach Toleriane ROSALIAC AR , wraz ze składnikami nawilżającymi, wzmacniającymi i kojącymi (jak zmniejszająca dyskomfort oraz reaktywność i wrażliwość skóry neurosensyna ) wpływają na zmniejszenie widoczności objawów trądziku różowatego i polepszenie jakości życia osób zmagających się z tą chorobą.

Codzienna pielęgnacja Toleriane ROSALIAC AR przeciw zaczerwienieniom składa się z 2 kroków:

KROK 1: Toleriane ROSALIAC AR Concentrate – intensywna kuracja dla skóry skłonnej do zaczerwienienia, trądziku różowatego oraz naczynek. Ma natychmiastowe działanie kojące i korygujące (dzięki specjalnie dobranym zielonym pigmentom tuszującym zaczerwienienie). Redukuje zaczerwienienie i uczucie rozpalenia skóry oraz przywraca jej komfort.

KROK 2: Toleriane ROSALIAC AR Krem SPF 30 – kojąca ochrona UV dla skóry wrażliwej, naczynkowej, skłonnej do zaczerwienień i trądziku różowatego. Intensywnie nawilża i chroni przed promieniowaniem UV, które jest jednym z czynników zwiększających zaczerwienienie skóry. Wzmacnia skórę przed czynnikami zewnętrznymi.

Obecna w produktach woda termalna z La Roche-Posay koi skórę i redukuje jej podrażnienia.

Trądzik różowaty – objawy

Trądzik różowaty manifestuje się poprzez różnorodne objawy skórne, które zazwyczaj obejmują twarz, choć w niektórych przypadkach mogą występować również na innych obszarach ciała. Charakterystycznym objawem trądziku różowatego jest utrzymujący się rumień na twarzy, szczególnie w okolicach nosa, czoła, policzków i brody. Dodatkowo mogą pojawić się na nim czerwone krostki i grudki, często podobne do tradycyjnych krost trądzikowych, ale różnica polega na tym, że w przypadku trądziku różowatego nie występują zaskórniki czy zaskórniki otwarte.

Osoby z trądzikiem różowatym mogą reagować zwiększenie na różne bodźce, takie jak stres, gorące napoje, pikantne potrawy czy ekstremalne warunki pogodowe. Ważne jest, aby zauważyć, że objawy trądziku różowatego mogą się różnić w zależności od stopnia zaawansowania choroby i indywidualnych cech Pacjenta.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie trądziku różowatego?

Trudno jest osiągnąć całkowite wyleczenie zmian skórnych w przebiegu trądziku różowatego, choć za pomocą odpowiedniego leczenia można uzyskać długotrwałą remisję. Stosując odpowiednie leczenie preparatami miejscowymi, lekami doustnymi, zabiegi chirurgiczne (rhinophyma) lub laserowe można zminimalizować postęp choroby. Trądzik różowaty należy leczyć, ale nie ma preparatów, które raz na zawsze zwalczą chorobę. Celem terapii jest zmniejszenie i/lub usunięcie istniejących objawów, a następnie zapobieganie pojawieniu się nowych zmian.

U pacjentów z trądzikiem różowatym przeciwwskazane są takie zabiegi, jak: złuszczanie z użyciem kwasów owocowych, kwasu trójchlorooctowego, kwasu salicylowego. Powodują one przekrwienie skóry, co nasila i utrwala rumień, a także intensywne płatowe złuszczanie, któremu towarzyszy niemiłe uczucie pieczenia i palenia skóry. Niewskazane są także zabiegi rozgrzewające. Przy pielęgnacji skóry należy unikać tarcia, ucisku, a także stosowania kosmetyków bogatych w substancje aktywne, które zamiast wpływać dobroczynnie na skórę, wywołują podrażnienie lub uczulają.

Jak zadbać o skórę z trądzikiem różowatym?

Obecnie leczenie trądziku różowatego skupia się przede wszystkim na łagodzeniu objawów choroby a nie zwalczaniu jej przyczyn. Szuka się także czynników wyzwalających rumień (jak ekspozycja na słońce, pikantne potrawy, zmiany temperatury czy alkohol). Dobre efekty może przynieść miejscowe leczenie przeciwzapalne i roztoczobójcze, jak również ogólnoustrojowe (antybiotyki), laserowe i leczenie światłem.

Skóra skłonna do trądziku różowatego wymaga także odpowiedniej pielęgnacji , łagodzącej widoczność zmian skórnych, redukującej zaczerwienienie i uczucie pieczenia skóry oraz wspierającej mikrobiom skóry.

1. Oczyszczanie

Do oczyszczania skóry skłonnej do trądziku różowatego należy stosować delikatne produkty myjące , przeznaczone dla skóry wrażliwej, reaktywnej i skłonnej do alergii (np. TOLERIANE Łagodna emulsja oczyszczająca ).

2. Pielęgnacja

Do codziennej pielęgnacji należy wybierać hipoalergiczne produkty przeznaczone dla skóry reaktywnej, alergicznej i skłonnej do zaczerwienienia, jak gama Toleriane ROSALIAC AR . Ich zadaniem jest ukojenie skóry , złagodzenie objawów podrażnienia (w tym zaczerwienienia), nawilżenie i zapobieganie wysuszeniu skóry, jak również przywrócenie prawidłowej funkcji bariery skórnej , by zapobiec nawrotom rumienia.

3. Ochrona

Niezwykle istotna jest również ochrona skóry przed promieniowaniem UV, które znacząco zaostrza objawy, takie jak zaczerwienienie czy pieczenie skóry. Dlatego obowiązkowo, codziennie i przez cały rok (także w zimie i w pochmurne dni) należy stosować produkty chroniące przed promieniowaniem słonecznym (UVA i UVB) z wysokim wskaźnikiem SPF (powyżej 30).

Sphingobioma – nowy składnik wspierający pielęgnację skóry skłonnej do trądziku różowatego

Trądzik różowaty - objawy i leczenie. Jak wygląda początek choroby?

Niezwykle ważne jest uwrażliwienie społeczeństwa na pierwsze, często niepozorne zmiany skórne, jak nawracający rumień twarzy. Niestety pacjenci na początku choroby nie zdają sobie sprawy z konieczności leczenia i nie szukają pomocy u dermatologa, a właśnie wczesne rozpoznanie trądziku różowatego oraz rozpoczęcie właściwego postępowania i terapii to szansa na uniknięcie zaostrzeń – ekspert kampanii „Róż się do lekarza” dermatolog dr hab. Aleksandra Batycka-Baran z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Początek trądziku różowatego może przebiegać jako napadowe czerwienienie skóry twarzy („okres prerosacea”). Między epizodami występowania rumienia skóra wygląda prawidłowo.


Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest.

Czytaj dalej...

Dodatkowo, jeśli zmiany te pojawiają się u Ciebie po wypiciu gorącej kawy, herbaty czy zjedzeniu ostrej i mocno przyprawionej potrawy, czekolady lub cytrusów, może to oznaczać początki trądziku różowatego.

Czytaj dalej...

Wraz z wiekiem obniża się poziom kolagenu i elastyny oraz kwasu hialuronowego w skórze właściwej skóra traci jędrność i elastyczność co sprzyja powstawaniu zmarszczek, a skóra staje się zdecydowanie cieńsza.

Czytaj dalej...

Wykorzystując dobrze dobrane środki miejscowe, leki doustne, zabiegi chirurgiczne lub laserowe, można w pewnym stopniu ograniczyć rozwój choroby i chronić się przed pojawianiem się kolejnych zmian na skórze.

Czytaj dalej...