Zapalenie mieszków włosowych na głowie - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Objawy zapalenia mieszków włosowych

Objawy zapalenia mieszków włosowych są bardzo charakterystyczne. Jeśli dojdzie do infekcji, to na skórze głowy pojawia się uporczywe swędzenie oraz wykwity skórne. Pojawiające się zmiany często wypełnione są ropą lub płynem surowiczym i znajdują się w obrębie ujść mieszków włosowych. Początkowo pojawiają się pojedyncze wykwity, które wraz z czasem rozprzestrzeniają się i tworzą całe skupiska grudek i krostek.

Mogą wywoływać swędzenie, a nawet ból. Ponadto pojawiające się krostki często przebite są włosami, a w ich obrębie widoczny jest rumień. Niezależnie od miejsca pojawienia się zapalenia mieszków włosowych, objawy są takie same. Jeśli wykwity skórne nie znikną po kilku dniach, a co więcej zaczną się rozprzestrzeniać, wtedy niezwłocznie należy udać się do lekarza w celu ustalenia leczenia.

Zapalenie mieszków włosowych na udach, głowie czy innych miejscach ciała objawia się podobnie. Zmienione chorobowo obszary skóry mogą być zaczerwienione lub podrażnione. Wiele osób doświadcza swędzenia wokół tych miejsc oraz krostek. W przypadku bardziej zaawansowanych lub zakaźnych przypadków zapalenia mieszków włosowych może wystąpić tworzenie się ropnych zmian skórnych, takich jak wrzody czy ropnie.

W niektórych przypadkach może też występować rogowacenie. Mieszkowe zapalenie włosów w takich sytuacjach to schorzenie towarzyszące. W przebiegu choroby nadmiar keratyny skutecznie blokuje ujście mieszków włosowych i gromadzi się w wierzchnich warstwach naskórka oraz gruczołów łojowych.

Zapalenie mieszków włosowych – leczenie

Zapalenie mieszków włosowych nie zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą. Choroba może samoistnie się ograniczyć i ustąpić.

Zakażenie skóry wywołane drobnoustrojami wymaga profesjonalnego leczenia.

W przypadku, gdy objawy zapalenia mieszków włosowych nie ustępują samoistnie w przeciągu 2-3 dni lub gdy zapalenie się powiększa, należy skontaktować się z lekarzem. Lekarz rodzinny może skierować pacjenta do dermatologa. Podczas wizyty trzeba poinformować lekarza o wizycie na basenie, w saunie i kąpieli w jacuzzi. W tych miejscach występuje zwiększone ryzyko zakażenia drobnoustrojami, które mogą wywołać chorobę.

Przed zaleceniem odpowiedniego leczenia lekarz może pobrać wymaz z grudek, aby ustalić, jaki drobnoustrój zaatakował mieszki włosowe. W zależności od wyniku stosuje się różne substancje lecznicze. Lekarz może zalecić:

  • roztwór dezynfekcyjny zawierający chlorheksydynę,
  • maści z erytromycyną lub klindamycyną stosowane miejscowo na skórę,
  • doustne leki zawierające doksycyklinę lub erytromycynę.

W niektórych przypadkach mieszki włosowe mogą być zakażone przez drobnoustroje wykazujące oporność na antybiotyki. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy wykryte zostanie zakażenie gronkowcem złocistym opornym na metycylinę (MRSA). W zależności od stopnia ciężkości zakażenia lekarz może zalecić bardziej złożone leczenie, np.

  • połączenie dwóch antybiotyków, w tym trimetoprym – sulfametoksazol, klindamycynę, amoksycylinę, linezolid lub tetracyklinę,
  • maść z mupirocyną aplikowaną do nosa.

Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja skóry w trakcie leczenia zapalenia mieszków włosowych. Do mycia skóry poleca się stosowanie łagodnych kosmetyków, które jej nie podrażniają. W ich składzie warto szukać dodatku pantenolu czy alantoiny , które wspomagają regenerację i odpowiednio nawilżają skórę. Zmiany powinny być regularnie oczyszczane, co najmniej dwa razy dziennie. Na skórę warto nakładać nawilżające balsamy, które są przeznaczone do skóry wrażliwej i alergicznej. Złagodzą one świąd i stany zapalne występujące na skórze [3]. Ponadto wskazana jest częsta zmiana ręczników i pościeli.

Zapalenie mieszków włosowych - objawy

Zapalenie mieszków włosowych objawia się wykwitami skórnymi, często wypełnionymi płynem surowiczym lub ropą, zlokalizowanymi wokół mieszków włosowych. Wykwity te często się zlewają, tworząc skupiska niebolesnych grudek i krostek przebitych włosami, które mogą powodować świąd, a nawet ból.

Tego typu zmiany mogą być zlokalizowane na całym ciele, jednak najczęściej obserwuje się je na twarzy, owłosionej skórze głowy, pachach, pośladkach i okolicy łonowej. Mogą wystąpić także na ramionach, udach czy łydkach.

Ropnych grudek nie powinno się wyciskać. Podczas wyciskania może dojść nie tylko do rozsiania bakterii po skórze. Podczas wyciskania część ropy zostanie wgnieciona jeszcze głębiej, pogarszając tym samym stan zapalny.

Sprawdź, jak wyglądają truskawkowe nogi

Figówka gronkowcowa

Szczególną odmianą przewlekłego ropnego zapalenia mieszków włosowych jest figówka, która występuje u mężczyzn w obrębie owłosionej skóry twarzy i charakteryzuje się długotrwałym przebiegiem. Najczęściej dotyczy okolicy zarostu i wąsów u mężczyzn z obecnością nasilonych zapalnych zmian skórnych, którym towarzyszą rozmiękające guzy i możliwość tworzenia blizn.

Lokalizacja zmian jest różna. Zapalenie mieszków włosowych może występować w każdej lokalizacji na skórze, z wyjątkiem dłoni i stóp, gdzie nie ma mieszków włosowych. Często to twarz, tułów, kończyny, miejsca intymne.

Obraz kliniczny niezależnie od lokalizacji jest podobny i charakteryzuje się występowaniem zapalnych przymieszkowych grudek i krost, które otoczone są rumieniowym rąbkiem. Urazy związane z goleniem mogą być przyczyną nieinfekcyjnego zapalenia mieszków włosowych, choć mogą również sprzyjać nadkażeniom bakteryjnym.

Jak zapobiegać?

Jako że wyleczenie zapalenia mieszków włosowych wymaga czasu, warto zadbać o wykluczenie czynników ryzyka, które spowodują jego ponowne pojawienie się. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na higienę przedmiotów używanych podczas mycia, strzyżenia lub golenia się. Należy również włączyć do codziennej pielęgnacji odpowiedni szampon lub balsam, wykluczając te ze sztucznymi składnikami, które przyczyniać się mogą do wysuszania skóry.

Dr n. med. Piotr Turkowski

Chirurg plastyczny, lekarz medycyny estetycznej, trycholog, specjalista transplantacji włosów. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.

Zapalenie skóry wywołane przez cerkarie Zapalenie skóry wywołane przez cerkarie nazywane bywa inaczej świądem pływaków i polega na pojawieniu się zmian skórnych u osób kąpiących się lub pływających w otwartych zbiornikach słodkowodnych, rzadziej słonowodnych.

Czytaj dalej...

Jeśli ujście mieszka zostanie uszkodzone przez nieodpowiednie kosmetyki lub tarcie, ochrona w postaci płaszczu lipidowego zostaje zachwiana i szkodliwe substancje przedostają się miedzy innymi do mieszków włosowych powodując stan zapalny oraz infekcję.

Czytaj dalej...

Do wystąpienia tego rodzaju zapalanie potrzebne są określone czynniki indywidualne takie jak higiena osobista, skłonność do nadmiernego pocenia się czy diagnoza cukrzycy, która również może dawać o sobie znać poprzez zmiany skórne.

Czytaj dalej...

części nabłonkowej, która w górnych warstwach skóry tworzy osłaniającą włos pochewkę, w dolnych natomiast stanowi źródło dzielących się komórek, które następnie podlegają procesowi rogowacenia i przyczyniają się do wydłużenia łodygi włosa.

Czytaj dalej...