Zapalenie mieszków włosowych na głowie - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Zapalenie mieszków włosowych na nogach

Jednym z obszarów najczęściej dotkniętych zapaleniem mieszków włosowych są nogi. Schorzenie pojawia się głównie na skutek golenia tego obszaru za pomocą maszynki lub depilatora . Może powstać, gdy stosujemy złą technikę golenia – wówczas włoski zaczynają wrastać w skórę nóg. Częstą przyczyną jest także nieodpowiednia higiena przyrządów do depilacji. Należy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu i wymianie. Pozostawiając wilgotną maszynkę po goleniu w łazience, tworzymy idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów na jej ostrzach.

Dbając o przyrządy używane do golenia nóg, jesteśmy w stanie zapobiec rozwojowi zapalenia mieszków włosowych.

W ramach profilaktyki warto wdrożyć poniższe zasady:

  • Włoski na nogach usuwaj zgodnie z ich kierunkiem wzrostu.
  • Nie stosuj depilatora lub maszynki, gdy twoja skóra jest podrażniona.
  • Jeśli jeden sposób depilacji doprowadza do powstawania stanów zapalnych, wypróbuj inną metodę (np. woskowanie),
  • Pamiętaj, że jednorazową maszynkę do golenia powinno się używać wyłącznie jeden raz.
  • Po depilacji umyj skórę nóg za pomocą antybakteryjnego mydła.
  • Unikaj noszenia obcisłych i nieoddychających ubrań.
  • Nie stosuj kosmetyków zatykających pory.
  • Po każdej aktywności fizycznej pierz swoje ubrania [1-3].

Jak leczy się zapalenie mieszków włosowych?

Na proces leczenia wpływa przyczyna oraz stopień zaawansowania infekcji obejmującej zapalenie mieszków włosowych. Leki, jakie lekarze mogą zalecić to przede wszystkim preparaty przeciwgrzybicze, takie jak klotrimazol czy terbinafina. W przypadku zapalenia spowodowanego bakteriami stosuje się antybiotyki, takie jak penicyliny czy makrolidy, aby zwalczyć infekcję. Żeby z kolei złagodzić objawy zapalenia, takie jak zaczerwienienie, obrzęki czy ból, mogą zostać zalecone miejscowe leki przeciwzapalne w formie maści. Często stosowany krem na zapalenie mieszków włosowych to m.in. ten zawierający kortykosteroidy.

Można też zdecydować się na złagodzenie objawów i przyspieszenie procesu gojenia poprzez leczenie domowe. Zapalenie mieszków włosowych pomagają zmniejszyć ciepłe kompresy na zmienione chorobowo miejsca ciała. Regularne mycie tych obszarów za pomocą łagodnego mydła i wody, może pomóc w zapobieganiu dalszym infekcjom. Stosowanie maści antybakteryjnych na takie miejsca pomoże w zwalczaniu infekcji i zapobieganiu jej rozprzestrzenianiu się.

Obszary występowania zapalenie mieszków włosowych

Bardzo często Pacjenci obserwują u siebie:

  • Pod pachami. To wynik nieodpowiedniej depilacji, stosowania drażniących antyperspirantów czy tarcia skóry. Zauważalne są wówczas małe, bolesne krostki, często w miejscach, gdzie włosy są usuwane lub gdzie skóra się poci,
  • Na udach – wynik depilacji zanieczyszczonymi przyborami lub podrażnień,
  • Na twarzy — zwykle wynika ze stosowania zanieczyszczonej golarki, maszynki lub po prostu podrażnienia skóry twarzy,
  • W miejscu intymnym – takie obszary ciała są szczególnie podatne na infekcje. Właśnie dlatego w przypadku nieostrożnej lub nieodpowiedniej pielęgnacji czy depilacji, można doprowadzić do rozwoju tego schorzenia.

Zapalenie mieszków włosowych po goleniu jest więc bardzo częstą dolegliwością. Schorzenie to może występować na różnych częściach ciała, gdzie znajdują się mieszki włosowe. Zrozumienie, gdzie pojawia się ta dolegliwość i jakie są jej przyczyny, może pomóc w zapobieganiu oraz leczeniu zapalenia. Kluczowe jest utrzymanie odpowiedniej higieny, unikanie podrażnień oraz stosowanie się do zaleceń dermatologa w przypadku nawracających stanów zapalnych.

Występowanie zapalenia mieszków włosowych zależy tak naprawdę od przyczyny schorzenia. Jednym z rodzajów tej dolegliwości jest figówka gronkowca. Zapalenie mieszków włosowych na głowie jest ostrą, ropną odmianą tej choroby. Figówka występuje przede wszystkim u mężczyzn na owłosionej skórze głowy oraz twarzy. Takie zapalenie mieszków włosowych na głowie wyróżnia się obecnością pojedynczych lub mnogich zmian skórnych w formie grudek lub krostek. Choroba powoduje powstawanie dużych skupisk ognisk zapalnych, które tworzą miękkie twory podobne do guzków wypełnionych treścią ropną.

Do wystąpienia tego rodzaju zapalanie potrzebne są określone czynniki indywidualne takie jak higiena osobista, skłonność do nadmiernego pocenia się czy diagnoza cukrzycy, która również może dawać o sobie znać poprzez zmiany skórne.

Czytaj dalej...

Jeśli ujście mieszka zostanie uszkodzone przez nieodpowiednie kosmetyki lub tarcie, ochrona w postaci płaszczu lipidowego zostaje zachwiana i szkodliwe substancje przedostają się miedzy innymi do mieszków włosowych powodując stan zapalny oraz infekcję.

Czytaj dalej...

Przyczyny wystąpienia tej choroby mogą się wydawać bardzo prozaiczne do zakażenia dochodzi najczęściej podczas golenia lub depilacji, kiedy mieszek włosowy lub obszar otaczającej go skóry uległ uszkodzeniu.

Czytaj dalej...

Obniżona odporność Osoby z osłabionym układem immunologicznym, na przykład z powodu chorób przewlekłych lub leków immunosupresyjnych, są bardziej podatne na infekcje bakteryjne i grzybicze, co może prowadzić do zapalenia mieszków włosowych.

Czytaj dalej...