Zapalenie mieszków włosowych na pośladkach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Zapalenie mieszków włosowych
Zapalenie mieszków włosowych to częsta jednostka chorobowa, która może mieć podłoże infekcyjne, w tym najczęściej bakteryjne. Typowe wykwity to przymieszkowe krosty, które mogą występować w każdej lokalizacji, przy czym częste jest zajęcie owłosionej skóry głowy czy kończyn.
Zapalenie mieszków włosowych stanowi częsty problem dermatologiczny związany ze stanem zapalnym mieszka włosowego i jego otoczenia. Zapalenie to może być spowodowane zakażeniem, w tym najczęściej bakteryjnym (czynnikiem etiologicznym jest gronkowiec złocisty – Staphylococcus aureus), ale również grzybiczym czy wirusowym.
Do innych czynników odpowiedzialnych za zapalenie mieszków włosowych należą przewlekłe drażnienie czy uraz mechaniczny (pocieranie), co może manifestować się klinicznie w postaci tzw. zespołu niebieskich dżinsów czy zespołu kierowców ciężarówek, gdzie, odpowiednio, zmiany zlokalizowane są na skórze kończyn u osób noszących zbyt ciasne spodnie lub na skórze pośladków u osób przebywających długotrwale w pozycji siedzącej. Inną możliwą przyczyną zapalenia mieszków włosowych są stosowane leki (takie jak glikokortykosteroidy), oleje i smoły (w tym ekspozycja zawodowa), a także stosowane na skórę opatrunki okluzyjne. Warto wspomnieć, że kąpiel w podgrzewanych basenach o zamkniętym obiegu (jaccuzi) może sprzyjać zakażeniu mieszków włosowych wywołanemu przez pałeczkę ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa).
Do zapalenia mieszków włosowych predysponują nadwaga i nadmierna potliwość. Ponadto częściej chorują pacjenci zakażeni HIV i chorzy na AIDS, a także cukrzycę.
Zapalenie mieszków włosowych u dzieci
Rodzice często obserwują u dzieci krostki na skórze, które błędnie kwalifikują jako pokarmową reakcję alergiczną. Nie jest to także klasyczne zapalenie mieszków włosowych. Wizyta u dermatologa często potwierdza, że jest to tzw. rogowacenie mieszkowe, czyli defekt skóry, który może być dziedziczny lub spowodowany np. niedoborem witaminy A. Czerwone krostki najpierw pojawiają się na policzkach, utrzymują się przez kilka dni, po czym naskórek ulega złuszczeniu i zmiany znikają.
Objawem zapalenia mieszków włosowych są wykwity na skórze w postaci niewielkich krostek wokół ujścia włosów. W ostrzejszych stanach zapalnych zmiany mogą być wypełnione płynem surowiczym lub ropną wydzieliną i często zlewać się w skupiska krostek i grudek, które powodują świąd i ból.
Objawy są podobne niezależnie od miejsca ich występowania. Najczęściej zapalenie występuje na twarzy, skórze głowy, pośladkach, pod pachami czy w okolicy miejsc intymnych. Równie często widoczne jest na udach i łydkach, co ma związek z goleniem i depilacją. Zdarza się, że zmiany pojawiają się także na ramionach.
Zapalenie mieszków włosowych – jak do niego dochodzi?
Mieszki włosowe są kanałami w skórze, z których nie tylko wyrastają włosy, ale także uchodzą do nich przewody gruczołów łojowych. Właśnie tą drogą łój wydostaje się na powierzchnię i tworzy barierę ochronną skóry, czyli tzw. płaszcz lipidowy. Dzięki temu część szkodliwych substancji ze środowiska zewnętrznego nie dociera do głębszych warstw skóry, co zapobiega jej podrażnieniom. Jeżeli bariera ochronna zostaje zlikwidowana poprzez jej mechaniczne starcie lub chemiczne substancje, które zawierają kosmetyki, drobnoustroje mają ułatwioną drogę wniknięcia do organizmu. Właśnie tak rozwija się zapalenie mieszków włosowych.
- pasożyty,
- wirusy (głównie wirus opryszczki),
- drożdżaki,
- dermatofity, czyli grzyby odpowiedzialne za grzybicę skóry i paznokci.
Nieinfekcyjna forma schorzenia występuje jako skutek stosowania niektórych leków. Zapalenie mieszków włosowych na twarzy, które nie jest wynikiem infekcji, występuje często u osób z trądzikową cerą, które stosują w leczeniu miejscowym maści zawierające kortykosteroidy i kortykotropinę. W wyniku ich działania na skórze mogą pojawić się wykwity w formie krostek. Nieinfekcyjną formą zapalenia jest również podrażnienie na skutek zbyt dużej ekspozycji na słońce.
Krępującym problemem jest zapalenie mieszków włosowych miejsc intymnych, które może być efektem podrażnienia przez stosowane kosmetyki do higieny intymnej. Znacznie częściej jednak jego przyczyną są wrastające włoski. Jest to łagodniejsza forma zapalenia, której leczenie opiera się głównie na zabiegach pielęgnacyjnych.