Reakcja alergiczna na twarzy - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Uczulenie na słońce na twarzy
Alergia na twarzy może być powodowana działaniem promieni słonecznych. Wyróżnia się pięć podstawowych postaci tak zwanej fotodermatozy:
- idiopatyczna, czyli samoistna, o nieznanym podłożu,
- egzogenna, występująca w skojarzeniu ze światłoczułymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak leki czy kosmetyki),
- endogenna, najczęściej związana z zaburzeniami metabolizmu,
- uwarunkowana genetycznie,
- schorzenia nasilające się pod wpływem promieniowania UV.
Idiopatyczne uczulenie od słońca na twarzy występuje najczęściej u dzieci, rzadziej u osób dorosłych. Jego mechanizm nie jest znany, wiadomym jednak jest, że jedynym czynnikiem uczulającym są promienie słoneczne. Jest to nieprawidłowa reakcja skóry na dawkę światła, będącą całkowicie obojętną dla osób nieuczulonych.
Niezwykle złożonym zagadnieniem jest uczulenie na twarzy od słońca o charakterze egzogennym. W tym przypadku specjaliści wyróżniają reakcje:
- fototoksyczne, powodowane przez substancje reagujące ze słońcem, w tym składniki perfum, kosmetyków, leków, pokarmów. Wymienić w tym kontekście można m.in. piżmo, kurkumę czy dziurawca. Problem ten występuje u osób zdrowych i nie ma charakteru alergii w sensie ściśle medycznym. Reakcja ta przypomina nieco oparzenie słoneczne. W wyniku działania substancji fototoksycznych i promieni słonecznych, powstają duże ilości reaktywnych form tlenu (wolnych rodników), co prowadzi do uszkodzenia keratynocytów (komórek naskórka).
- fotoalergiczne, wywołane nieprawidłową reakcją układu odpornościowego na określony alergen, aktywowany przez promieniowanie UV (zachodzi więc mechanizm typowy dla alergii). W tym kontekście najczęściej mówi się o lekach, zwłaszcza przeciwbólowych oraz antybiotykach.
Uczulenie na słońce objawia się na różne sposoby. Najczęściej występujące symptomy na twarzy, to:
Reakcja alergiczna – diagnostyka
Objawy reakcji alergicznych są wskazaniem do przeprowadzenia diagnostyki, która pomoże ustalić czynnik wywołujący reakcję, a także wdrożyć odpowiednie leczenie. Podstawę diagnostyki wszystkich schorzeń alergicznych stanowi wywiad lekarski. W wielu przypadkach, pacjenci są w stanie samodzielnie zaobserwować, jaki czynnik spowodował wystąpienie reakcji alergicznej.
Kolejnym narzędziem diagnostycznym są testy alergiczne. W zależności od wskazań, wykonuje się:
- testy skórne,
- badanie swoistych przeciwciał klasy IgE we krwi,
- bądź testy w kierunku alergii kontaktowych.
Wyniki tych badań należy zawsze interpretować w odniesieniu do objawów występujących u pacjenta. Szczególną ostrożność należy zachować podczas badań w kierunku alergii pokarmowych. Niewłaściwa interpretacja testów może prowadzić do niepotrzebnego eliminowania np. określonych pokarmów z diety.
Obecność przeciwciał przeciwko pewnym alergenom pokarmowym we krwi nie stanowi jeszcze dowodu alergii. U wielu pacjentów, pomimo dodatniego wyniku przeciwciał, objawy alergii nie rozwijają się. Z tego powodu usuwanie składników pokarmowych z diety powinno mieć miejsce dopiero wówczas, gdy spożycie określonego pokarmu wywołuje powtarzalne objawy niepożądane.
W przypadku wątpliwych lub sprzecznych wyników badań, w diagnostyce reakcji alergicznych można zastosować tzw. próby prowokacyjne. Takie próby polegają na podaniu niewielkiej ilości substancji, podejrzewanych o wywołanie reakcji alergicznej.
Aby zwiększyć wiarygodność testu, pacjent otrzymuje również próbkę substancji placebo. Próby prowokacyjne powinny być przeprowadzane w kontrolowanych warunkach, w miejscu posiadającym odpowiednie zaplecze do zaopatrzenia ewentualnych ciężkich reakcji alergicznych (anafilaksja).
Czym złagodzić uczulenie na twarzy?
Czym złagodzić uczulenie na twarzy? W przypadku poważniejszych odczynów, należy zastosować farmakoterapię. Zaleca się stosowanie maści na uczulenie na twarzy, dostępnych w aptekach bez recepty lub na receptę Znajdujące się w tego typu preparatach substancje czynne zasadniczo zaliczają się do dwóch grup:
- leki przeciwhistaminowe – blokujące tzw. receptory H1, pobudzane przez hormon zwany histaminą. Ograniczają w ten sposób reakcję alergiczną i łagodzą jej objawy,
- łagodne glikokortykosteroidy – środki o działaniu przeciwzapalnym oraz łagodzącym obrzęk i świąd.
Nawet w przypadku leków sprzedawanych bez recepty, warto zasięgnąć porady lekarskiej. Paleta substancji znajdujących się w lekach obydwu grup jest bowiem bardzo szeroka, a siła ich działania zróżnicowana.
W przypadku reakcji zachodzących pod wpływem słońca, można zastosować maść na uczulenie na twarzy z cynkiem lub witaminą A.
W większości przypadków kluczowa jednak jest profilaktyka, polegająca na unikaniu substancji uczulających. W zależności od potrzeb może to być np. wyeliminowanie używanych dotąd kremów czy mydeł, rezygnacja ze spożycia mleka czy jaj, ograniczenie ekspozycji na promienie słoneczne (także poprzez stosowanie kremów ochronnych z filtrami UVA i UVB).
Uczulenie na twarzy – od kosmetyków, słońca, maseczki. Jak łagodzić objawy?
Uczulenie na twarzy – alergia czy kontaktowe zapalenie skóry? Niezależnie od przyczyn, objawy mogą być niezwykle uciążliwe: wysypka, grudki, pęcherze, rumienie, obrzęki. Zobacz, jak rozpoznać przyczynę. Dowiedz się, jak łagodzić skutki alergii na twarzy.
- Uczulenie na twarzy może być spowodowane typową reakcją alergiczną, jak też być wynikiem kontaktowego zapalenia skóry z podrażnienia.
- Alergia na twarzy często jest efektem stosowania kosmetyków zawierających duże ilości konserwantów, a także spożycia pokarmów z uczulającymi białkami. Może też być wynikiem opalania – objawy występują wówczas samoistnie lub na skutek reakcji określonych substancji (np. leków) ze słońcem.
- W leczeniu objawów uczulenia na twarzy przydatne są maści zawierające leki przeciwhistaminowe lub glikokortykosteroidy. Najlepszą jednak metodą jest unikanie źródeł alergii.
- Czym jest uczulenie na twarzy?
- Uczulenie na twarzy niemowlaka
- Uczulenie na słońce na twarzy
- Uczulenie na twarzy od maseczki
- Uczulenie na kosmetyki na twarzy
- Czym złagodzić uczulenie na twarzy?
- Domowe sposoby na uczulenie na twarzy

Uczulenie na twarzy
Czerwone plamy na policzkach, kaszka, sucha, swędząca skóra, wysypka na brodzie to objawy uczulenia na twarzy. Skóra na niej jest delikatna, przez co wrażliwa na słońce, kosmetyki, a nawet na spożyte wcześniej pokarmy, wiatr oraz wiele innych czynników. Aby wyeliminować uciążliwe wypryski, pieczenie i swędzenie oraz dyskomfort spowodowany nieestetycznymi plamami, należy poznać przyczyny alergii na twarzy.
Uczulenie na skórze twarzy może mieć różną postać i być zarówno reakcją alergiczną jak i efektem kontaktu skóry z substancjami drażniącymi (kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia).
Często zdarza się że objawy zmian alergicznych mogą przypominać na przykład zmiany trądzikowe. Występują również na twarzy i dekolcie i objawiają się różnymi przebarwieniami skóry.
W początkowej fazie uczulenia chory może na własną rękę spróbować załagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Może użyć maści na uczulenie na twarzy bez recepty czy stosując domowe sposoby. Jednak mimo wszystko zalecana jest wizyta u alergologa lub dermatologa. Specjalista na podstawie wywiadu oraz testów alergicznych dostosuje odpowiednie leczenie.
