Zrozumienie i Zarządzanie Wypadaniem Włosów - Najważniejsze Informacje i Porady

Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, ponieważ każdy z nas codziennie traci ok. 100 włosów. Problem pojawia się wówczas, gdy zaczynamy dostrzegać, że włosów zaczyna wypadać coraz więcej, czego następstwem jest ich malejąca ilość na głowie. Przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest bardzo wiele, stąd często trudno ustalić dokładny powód ich utraty. Wypadające włosy mogą być skutkiem działań zarówno czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Zaburzenia w gospodarce hormonalnej organizmu

Znaczący wpływ na kondycję włosów ma gospodarka hormonalna organizmu. Do zaburzeń hormonalnych, którym często towarzyszy wypadanie włosów, należą przede wszystkim:

  • niedoczynność oraz nadczynność tarczycy,
  • niższy poziom estrogenu po klimakterium,
  • zbyt wysoki poziom androgenów.

Nieodpowiednia pielęgnacja włosów

Poprzez nieodpowiednią pielęgnację włosów należy rozumieć stosowanie niewłaściwych kosmetyków oraz czesanie włosów w sposób, który je uszkadza. Niektóre szampony i odżywki posiadają w składzie substancje mogące wywoływać podrażnienia i reakcje alergiczne. Ważne jest, aby dobierać kosmetyki adekwatne do potrzeb skóry głowy, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Czasami przyczyną wypadających włosów jest zbyt częste używanie farb i kosmetyków stylizujących, więc zaleca się zachowanie umiaru w ich stosowaniu. Wiele kobiet chętnie czesze włosy w ciasny kucyk lub kok, co jest niewątpliwie wygodne, ale i niekorzystnie wpływające na mieszki włosowe. Naciągnięta skóra i nadwyrężone mieszki są krótką drogą do wypadania włosów, szczególnie tych przy linii czoła. Innym powodem wypadających włosów bywa używanie spinek wykonanych z plastiku i metalu, które przyczyniają się do wyrywania włosów.

Stosowanie diety ubogiej w mikro- i makroelementy

Jeśli nasze włosy wypadają, przyczyną może być niedożywienie będące wynikiem prowadzenia nieodpowiedniej diety. W celu poprawy kondycji włosów zaleca się spożywanie posiłków bogatych w białko, krzem, miedź, żelazo i witaminy. Produktami mający zbawienny wpływ na włosy są m.in. chude mięso, wędliny, jajka, ser biały, kefir, jogurt, fasola, brokuł i szpinak. Celem zapewnienia sobie gęstych i zdrowych włosów należy zrezygnować z wysoko przetworzonej żywności posiadającej liczne konserwanty i barwniki.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

Kosmetyki na wypadanie włosów

Doskonałym wsparciem w walce z wypadaniem włosów są odpowiednio dobrane kosmetyki. Pielęgnacja włosów skłonnych do wypadania powinna rozpocząć się już w trakcie mycia, dlatego ważne jest, aby wybrać właściwy szampon. Idealne oczyszczenie i pielęgnację włosów osłabionych zagwarantuje Szampon Wzmacniający Elseve Full Resist , który posiada w składzie biotynę, witaminę B5 i argininę. Celem uzyskania maksymalnych efektów warto oprócz szamponu zastosować odżywkę z tej samej linii o nazwie Elseve Full Resist Stop Łamliwości , która zawiera te same cenne składniki wzbogacone o dodatkowe właściwości pielęgnacyjne.

Dla silniejszego odżywienia warto włączyć do pielęgnacji także Wielofunkcyjną maskę wzmacniającą Power Mask , również z gamy Elseve Full Resist. Wzmacnia osłabione włosy od nasady aż po same końce, a do tego może być używana na kilka sposobów: na skórę głowy w formie masażu cebulek, jako maska, a także jako odżywka bez spłukiwania lub krem bez spłukiwania.

Włosy wypadające i osłabione często posiadają skłonność do plątania, dlatego w linii Elseve Full Resist znalazł się Dwufazowy eliksir do włosów osłabionych z tendencją do wypadania . Posiada lekką formułę bez spłukiwania, która znacząco ułatwia rozczesywanie i jednocześnie odżywia kosmyki.

Dlaczego kosmetyki z serii Elseve Full Resist są tak skuteczne? To przede wszystkim efekt działania argininy, czyli podstawowego aminokwasu pełniącego ważną rolę w strukturze włókna włosa. Arginina ma udowodnione naukowo właściwości wzmacniające włosy oraz pobudzające je do wzrostu. Ponadto obecność witamin z grupy B, czyli biotyny i witaminy B, hamuje wypadanie włosów oraz je regeneruje.

Domowe sposoby na wypadanie włosów i zabiegi

Domowe sposoby na wypadanie włosów mogą pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Popularnym są płukanki z pokrzywy, które należy przygotować z suszonych liści tej rośliny. W tym celu 3 stołowe łyżki, należy zalać 1 l wrzątku i odstawić do przestygnięcia. Takim naparem należy spłukać włosy tuż po umyciu i pozostawić do wyschnięcia. Warto zastosować również zioła na włosy w formie płukanek: skrzyp polny, korzeń łopianu, rozmaryn, liście i kora brzozy, korzeń żeń-szenia, kozieradka, tymianek oraz czarna rzepa.

Doskonale sprawdza się kuracja z jaj, będących źródłem witamin i minerałów wzmacniających włosy. W tym celu należy wymieszać jajo kurze i nałożyć je na włosy. Po 30 minutach, włosy można normalnie umyć szamponem

Natomiast warto stosować sposoby na wypadanie włosów, które mają na celu ich odżywienie od środka. Do popularnych należy picie drożdży. W tym celu łyżeczkę drożdży należy rozpuścić w szklance wody i powoli wypić. Warto stosować również witaminy na włosy: A, C, E, D z grupy B, a także cynk i selen. To kluczowe witaminy i pierwiastki, które wpływają na sprężystość, wzrost oraz zdrową strukturę włosów. Dlatego osoby, których dieta jest uboga w warzywa i owoce, powinny stosować tabletki na włosy z tymi składnikami, aby zapobiegać niedoborom. Natomiast do popularnych zabiegów należy mezoterapia igłowa, podczas której za pomocą cienkich igieł zostają wprowadzone do skóry głowy substancje odżywcze, wzmacniające włosy. Kolejną metodą jest infuzja tlenowa, za pomocą której skóra głowy i cebulki zostają dotlenione. Dzięki temu włosy stają się mocniejsze i sprężyste. Co na wypadanie włosów może jeszcze pomóc?

DELPOS
SKUTECZNE ROZWIĄZANIE DLA WYPADAJĄCYCH WŁOSÓW WIĘCEJ

Wypadanie włosów można zredukować, stosując wcierki na wypadanie włosów. Preparaty te zawierają substancje odżywcze, które regenerują zniszczone włosy, nadają im objętości i sprężystości, a także odżywiają cebulki. Można je stosować codziennie w okresie intensywnego wypadania, tuż po umyciu głowy. Wcierki na porost włosów warto nakładać na skórę głowy profilaktycznie, kilka razy w tygodniu. Należy zadbać o odpowiedni szampon na wypadanie włosów, z naturalnymi składnikami, który oczyszcza, odżywia skórę głowy oraz cebulki włosowe.

Kosmetyki na wypadanie włosów powinny zawierać naturalny skład, bo takie są bezpieczne dla zdrowia. Ponadto należy używać ich systematycznie, bo tylko dzięki temu można zregenerować włosy zniszczone oraz przyspieszyć porost nowychmówi Milena Nalbandian, kosmetolog z Clinica Cosmetologica

Warto dowiedzieć się, dlatego wypadają włosy, aby zlikwidować przyczynę. Jednak na co dzień, dobrym rozwiązaniem jest stosowanie kuracji przeciw wypadaniu włosów, aby je wzmocnić i wydłużyć okres życia. Ważne jest też stosowanie odpowiednich dermokosmetyków.

Bibliografia

1. Siemiątkowska JM., Zarys Trychologii Kosmetycznej: Insytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, Stargard, 2016
2. Kozłowska U., Łysienie i problemy pielęgnacyjne włosów: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL, Warszawa, 2010, wydanie I
3. Weller R., Hunter J., Savin J., Dahl M.: Dermatologia kliniczna, Wydawnictwo Czelej, Lublin, 2011

Wynika to z tego, że witamina D odpowiada między innymi za gospodarkę wapnia w organizmie, a witamina K2 MK-7 niejako transportuje wapń z całego organizmu do miejsca, w którym powinien się znaleźć kości.

Czytaj dalej...

Wszelkie znaczne spadki poziomu progesteronu oraz poziomu estrogenów czy znaczny wzrost poziomu prolaktyny również potęguje przerzedzenie włosów u kobiet, a do tego typu skoków poziomu hormonów dochodzi szczególnie w okresie poporodowym i w okresie karmienia piersią.

Czytaj dalej...

Chemioterapia podawana dożylnie wiąże się z częstymi wkłuciami, dlatego zwłaszcza jeśli zwykłe pobieranie krwi jest u Ciebie problematyczne, koniecznie dwiedz się o możliwość założenia portu naczyniowego , dzięki któremu w wygodniejszy sposób aplikowane będą leki w formie kroplówki.

Czytaj dalej...

Czasami także odcień, kształt i faktura odrastających pukli może różnić się od tych pierwotnych, co uwarunkowane jest ogólną kondycją organizmu, czynnikami genetycznymi oraz rodzajem stosowanego leczenia.

Czytaj dalej...