Zieba na YouTube - Przewodnik po łuszczycy i jej leczeniu
Jak zapobiegać łuszczycy?
Profilaktyka łuszczycy jest bardzo istotna nie tylko z perspektywy osób obciążonych ryzykiem tej choroby przez względy genetyczne, ale także wśród tych, którzy zostali już poprawnie zdiagnozowani i znajdują się w okresie remisji. To, jak wygląda nasz styl życia, ma ogromne znaczenie pod kątem zapobiegania nawrotom. Oczywiście bardzo istotne jest odstawienie używek – zarówno alkohol, jak i papierosy mogą zaostrzać objawy łuszczycy. W miarę możliwości należy również ograniczyć narażenie na stres, który też jest uważany za jeden z „wyzwalaczy” tej choroby.
By wspomóc regenerację skóry, nie bez znaczenia jest zastosowanie właściwej pielęgnacji. Powinna się ona opierać na kosmetykach łagodnych i odżywczych, które wzmocnią barierę ochronną naskórka i przyspieszą gojenie się zmian. Ważne jest, by unikać produktów zawierających alkohol lub silne detergenty, które mogą podrażnić delikatną skórę i spowodować, że zmiany ulegną zaognieniu.
W trakcie kąpieli można sięgnąć po Lipikar olejek myjący AP+. Jest on dedykowany skórze atopowej, ze skłonnością do egzemy, co oznacza, że jest niezwykle łagodny i jednocześnie skuteczny. Bardzo delikatnie oczyszcza skórę, a przy tym nawilża, zmniejsza podrażnienia i przywraca niezbędny komfort. W składzie znalazł się unikalny składnik Aqua Posae Filiformis, który pomaga utrzymać równowagę skóry. Oprócz tego formuła została wzbogacona o lipidy, masło shea i niacynamid.
Skąd bierze się łuszczyca?
Zanim przejdziemy do tego, na czym polega dieta łuszczycowa, warto bliżej przyjrzeć się samemu problemowi. Łuszczyca to choroba zapalna skóry o podłożu autoimmunologicznym, którą wyróżnia przebieg obejmujący naprzemienne okresy wyciszenia i zaostrzenia. Co istotne, łuszczycą nie można się zarazić, o czym warto pamiętać, jako że wciąż można napotkać taki mit – powoduje to, że chorzy czują się często odizolowani od społeczeństwa.
Dokładne przyczyny łuszczycy nie zostały do końca poznane, choć bardzo często wskazywane jest podłoże genetyczne. Jeżeli oboje rodziców choruje na łuszczycę, to prawdopodobieństwo jej wystąpienia u dziecka wzrasta aż o 50%. Dodatkowo w grę wchodzą zaburzenia immunologiczne. Łuszczyca pojawia się na skutek nadmiernego podziału komórek naskórka w połączeniu z jego niewłaściwym złuszczaniem.
Oprócz tego do czynników zaostrzających chorobę lub mogących bezpośrednio wpłynąć na jej istnienie zaliczamy:
- stres,
- zakażenia gronkowcem lub paciorkowcem,
- ciążę, połóg,
- zaburzenia hormonalne, jak np. te, które wynikają z menopauzy,
- częste sięganie po używki,
- zażywanie niektórych leków, jak chociażby litu i progesteronu,
- stosowanie nieumiejętnej pielęgnacji i nieprzestrzeganie zasad higieny.
Zdiagnozowanie łuszczycy następuje zazwyczaj po 10. roku życia.

Stosuj magnez
Magnez jest pierwiastkiem życia i właściwie to jego suplementację poleciłbym każdemu. Również zgodzę się, że magnez wchłania się najlepiej przez skórę. Poszukajcie sobie więcej informacji o oliwie magnezowej. Może być też metoda zaproponowana przez Jerzego Ziębę. Oczywiście można też suplementować się spożywając doustnie magnez, tylko będzie się on gorzej wchłaniał. A te wszystkie magnezy reklamowane za „dyszkę” to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Są to takie związki magnezu, które wchłaniają się poniżej 5%. Szybciej można znaleźć już dobry magnez w suplementach dla dzieci. Cena jest też odpowiednio wyższa.
Zgadza się. Obecnie ludzie najczęściej żyją na skraju odwodnienia. Praktycznie rzecz ujmując, gdy chce komuś się pić, to już w tym momencie organizm jest nieco odwodniony. Woda pełni ważną rolę w organizmie. Wprawdzie stanowi jakieś 60-70% masy człowieka.