Zieba na YouTube - Przewodnik po łuszczycy i jej leczeniu
Leczenie łuszczycy według Jerzego Zięby
Jakiś czas temu podesłano mi informację o publikacji filmiku, na którym Jerzy Zięba radzi jak leczyć łuszczycę. Szczerze powiedziawszy nigdy nie interesowały mnie wywody i nauki Jerzego Zięby. Wiem tylko, że wiele osób kieruje się jego wskazówkami. A właściwie to jest pewnie tak samo dużo zwolenników, jak i przeciwników jego wiedzy. Niemniej jednak obejrzałem filmik. Z początku nudny, zero konkretów. Ale później było już konkretnie.
Uznałem te wskazówki na tyle wartościowe, że postanowiłem się nimi podzielić wraz z moimi komentarzami. Jerzy Zięba mówił, że po zastosowaniu wszystkich z poniższych zaleceń, nie ma możliwości, żeby łuszczyca nawet nie ruszyła. A przynajmniej nigdy to mu nie przydarzyło się. Zatem jedziemy z tematem. Nagłówki będą zaleceniami Jerzego Zięby.
Skąd bierze się łuszczyca?
Zanim przejdziemy do tego, na czym polega dieta łuszczycowa, warto bliżej przyjrzeć się samemu problemowi. Łuszczyca to choroba zapalna skóry o podłożu autoimmunologicznym, którą wyróżnia przebieg obejmujący naprzemienne okresy wyciszenia i zaostrzenia. Co istotne, łuszczycą nie można się zarazić, o czym warto pamiętać, jako że wciąż można napotkać taki mit – powoduje to, że chorzy czują się często odizolowani od społeczeństwa.
Dokładne przyczyny łuszczycy nie zostały do końca poznane, choć bardzo często wskazywane jest podłoże genetyczne. Jeżeli oboje rodziców choruje na łuszczycę, to prawdopodobieństwo jej wystąpienia u dziecka wzrasta aż o 50%. Dodatkowo w grę wchodzą zaburzenia immunologiczne. Łuszczyca pojawia się na skutek nadmiernego podziału komórek naskórka w połączeniu z jego niewłaściwym złuszczaniem.
Oprócz tego do czynników zaostrzających chorobę lub mogących bezpośrednio wpłynąć na jej istnienie zaliczamy:
- stres,
- zakażenia gronkowcem lub paciorkowcem,
- ciążę, połóg,
- zaburzenia hormonalne, jak np. te, które wynikają z menopauzy,
- częste sięganie po używki,
- zażywanie niektórych leków, jak chociażby litu i progesteronu,
- stosowanie nieumiejętnej pielęgnacji i nieprzestrzeganie zasad higieny.
Zdiagnozowanie łuszczycy następuje zazwyczaj po 10. roku życia.

Podsumowanie
W mojej ocenie zalecana przez Jerzego Ziębę terapia jest warta przetestowania. Podejście jest bardzo kompleksowe a sugestie uzasadnione. Jedynie zmieniłbym zalecenia dotyczące kwasów omega-3 i -6. Osobiście dla mnie wyeliminowanie z diety glutenu, cukru i produktów mlecznych raczej jest niewykonalne ze względów czasowych. A z drugiej strony mam swoją łuszczycę opanowaną na tyle, że nie chcę się męczyć z dietą. Ale cała reszta jest wykonalna.
Jak wiecie, albo może i nie, wolę stosować leczenie zewnętrzne. Bo jest to dla mnie wygodna forma terapii. Ale ze względu na szerokie podejście Jerzego Zięby i możliwość łatwego wdrożenia, to zastosuję prawie wszystko z tego, co proponuje. Część właściwie już stosuję. O części wiedziałem, że pomaga i ludzie stosują. Ale tu mamy to wszystko w jednym miejscu. Jak dokładnie będzie wyglądała moja kuracja i co dokładnie wybiorę dowiecie się za jakiś czas.
Na koniec załączam nagranie, którego dotyczył ten wpis:
Jak zapobiegać łuszczycy?
Profilaktyka łuszczycy jest bardzo istotna nie tylko z perspektywy osób obciążonych ryzykiem tej choroby przez względy genetyczne, ale także wśród tych, którzy zostali już poprawnie zdiagnozowani i znajdują się w okresie remisji. To, jak wygląda nasz styl życia, ma ogromne znaczenie pod kątem zapobiegania nawrotom. Oczywiście bardzo istotne jest odstawienie używek – zarówno alkohol, jak i papierosy mogą zaostrzać objawy łuszczycy. W miarę możliwości należy również ograniczyć narażenie na stres, który też jest uważany za jeden z „wyzwalaczy” tej choroby.
By wspomóc regenerację skóry, nie bez znaczenia jest zastosowanie właściwej pielęgnacji. Powinna się ona opierać na kosmetykach łagodnych i odżywczych, które wzmocnią barierę ochronną naskórka i przyspieszą gojenie się zmian. Ważne jest, by unikać produktów zawierających alkohol lub silne detergenty, które mogą podrażnić delikatną skórę i spowodować, że zmiany ulegną zaognieniu.
W trakcie kąpieli można sięgnąć po Lipikar olejek myjący AP+. Jest on dedykowany skórze atopowej, ze skłonnością do egzemy, co oznacza, że jest niezwykle łagodny i jednocześnie skuteczny. Bardzo delikatnie oczyszcza skórę, a przy tym nawilża, zmniejsza podrażnienia i przywraca niezbędny komfort. W składzie znalazł się unikalny składnik Aqua Posae Filiformis, który pomaga utrzymać równowagę skóry. Oprócz tego formuła została wzbogacona o lipidy, masło shea i niacynamid.
