Przed i po Acnelec - Transformacja Twojej Skóry
Zalety i wady maści Acne-Derm
Największe zalety maści Acne-Derm to:
- skuteczność - pierwsze efekty już po kilku dniach stosowania,
- można stosować na wypryski, trądzik i przebarwienia,
- niska cena,
- dobry skład z wysoką zawartością kwasu,
- łatwo dostępność - we wszystkich aptekach.
Oczywiście nie jest to produkt idealny, bo takie nie istnieją. Przede wszystkim może on przesuszać skórę, szczególnie jeśli nie stosuje się go punktowo, a na całe obszary twarzy. Drugim minusem jest to, że nie działa tak szybko, jak niektóre zabiegi, a na pełny efekty trzeba czekać od 4 tygodni do nawet 3-4 miesięcy. Przy stosowaniu nie możemy również zapominać o ochronie przeciwsłonecznej, aby nie nabawić się jeszcze większych przebarwień.
Acnelec – przeciwwskazania, środki ostrożności
Nie zawsze możliwe jest stosowanie leku z adapalenem. Przeciwwskazania do miejscowego stosowania kremu lub żelu Acnelec należą:
- nadwrażliwość pacjenta na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników leku Acnelec,
- ciąża lub starania o ciąże u kobiet,
- ciężki trądzik pospolity lub trądzik obejmujący dużą powierzchnię skóry.
W razie przypadkowego kontaktu leku z ustami, oczami lub błonami śluzowymi, należy natychmiast przemyć je dużą ilością wody.
W trakcie kuracji kremem lub żelem Acnelec, na skutek zmniejszenia grubości warstwy rogowej naskórka, dochodzi do uwrażliwienia skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego i stosowanych miejscowo leków lub kosmetyków.
Leku na trądzik na receptę nie wolno nakładać na skórę z widocznymi wypryskami innymi niż trądzikowe, skórę uszkodzoną lub po opalaniu.
Na początku stosowania Acnelec może spowodować podrażnienie, wysuszenie i/lub zaczerwienienie skóry. Jeśli dojdzie do wystąpienia takich objawów, należy odstawić preparat na kilka dni, do momentu ustąpienia.
Żel oraz krem Acnelec mogą wywoływać reakcje alergiczne, także typu późnego, ponieważ w ich składzie znajduje się parahydroksybenzoesan metylu, a w kremie także parahydroksybenzoesan propylu.
Stosowanie leku w nadmiarze nie przyspiesza i nie polepsza wyniku leczenia. Może być jednak przyczyną znacznego zaczerwienienia, złuszczania lub innych objawów podrażnienia skóry.
Nie zaobserwowano wpływu leku Acnelec krem na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych, obsługiwania maszyn i sprawność psychofizyczną.
Interakcja z innymi lekami
Leku Acnelec nie należy stosować podczas przyjmowania retinoidów, innych leków przeciwtrądzikowych (o podobnym mechanizmie działania) oraz jakichkolwiek preparatów, które mogą podrażniać skórę.
Możliwa jest terapia skojarzona z niektórymi innymi lekami na trądzik, w tym:
Acnelec
Oba warianty sprzedawane są w tubach o pojemności 30 g.
Substancją czynną leku jest adapalen - pochodna kwasu naftalenokarboksylowego. Działanie adapalenu jest podobne do retynoidów, silnych leków przeciwtrądzikowych. Preparat nakładany na skórę pomaga unormować procesy różnicowania i rogowacenia naskórka oraz zapobiega powstawaniu zaskórników otwartych i zamkniętych.
Adapalen działa także przeciwzapalnie - zmniejsza stany zapalne w postaci krostek i grudek i to większym stopniu od retynoidów. Lek nie reaguje z tlenem oraz nie ulega rozpadowi pod wpływem światła. Stosowany miejscowo nie wchłania się do organizmu w istotnych ilościach - nie był wykrywalny w surowicy krwi nawet po kilku tygodniach aplikowania na duże powierzchnie skóry.
Pełny skład preparatu
1 g Acnelec krem zawiera 1 mg adapalenu.
Substancje pomocnicze: parahydroksybenzoesan metylu E 218, parahydroksybenzoesan propylu E 216, edetynian disodu, glicerol, karbomer 974 P, sześciostearynian metyloglukozy, sześciostearynian metyloglukozy makrogolu 20, skwalan, cyklometykon 5, fenoksyetanol, wodorotlenek sodu, woda oczyszczona.
1 g Acnelec żel zawiera 1 mg adapalenu.
Substancje pomocnicze: parahydroksybenzoesan metylu E 218, edetynian disodu, karbomer 980, glikol propylenowy, poloksamer 182, fenoksyetanol, wodorotlenek sodu, woda oczyszczona.
Wskazania do stosowania
- łagodny lub o średnim nasileniu,
- trądzik grudkowo-krostkowy,
- trądzik zaskórnikowy.
Kiedy nie stosować tego leku
- nadwrażliwość pacjenta na jakikolwiek składnik żelu/kremu,
- ciąża lub starania o ciąże u kobiet,
- ciężki trądzik pospolity lub trądzik na rozległej powierzchni skóry.
Ponadto leku nie można nakładać na skórę z widocznymi wypryskami innymi niż trądzikowe, skórę uszkodzoną lub po opalaniu.