Alergia pokarmowa - Wysypka u dorosłych - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia

Alergia pokarmowa u niemowląt i dzieci

Uczulenie na dane pokarmy może występować już u kilkutygodniowych niemowląt, ponieważ jest to spowodowane przenikaniem niektórych alergenów do mleka matki. Dlatego też istotna jest obserwacja nawyków żywieniowych kobiety i reakcji ze strony układu immunologicznego dziecka.

Najczęstsze objawy alergii pokarmowej u niemowląt i dzieci:

  • objawy skórne – swędząca i sucha skóra, wysypka na twarzy, na zgięciach kolan i łokci
  • symptomy ze strony układu oddechowego – katar, kaszel, przezroczysta wydzielina z nosa, obrzęk błon śluzowych
  • symptomy ze strony układu pokarmowego – wymioty, biegunki, ulewanie, kolki, krew w stolcu

Najczęstsze pokarmy uczulające dzieci i niemowlęta:

  • mleko krowie
  • jajka
  • orzechy
  • ryby i owoce morza
  • pszenica

Rozszerzanie diety dziecka powinno odbywać się stopniowo, aby w razie pojawienia się objawów uczulenia, rozpoznać alergizujący składnik.

Leczenie alergii u dorosłych

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć alergię, pierwszym krokiem powinno być ustalenie, jaki alergen jest jej winien. W tym celu skonsultuj się z lekarzem alergologiem, który przeprowadzi odpowiednie testy.

W przypadku każdej alergii, najlepszym sposobem unikania wiążących się z nią dolegliwości jest wyeliminowanie kontaktu z alergenem. Wiemy jednak dobrze, że nie zawsze jest to możliwe. Skuteczną i coraz częściej stosowaną formą leczenia alergii jest odczulanie. U wielu osób działa także świadome i kontrolowane narażanie się na kontakt z alergenem, jednak w ilości na tyle małej, by nie zdołał wywołać niepożądanych objawów i stopniowe zwiększanie jego intensywności. W przypadku silnych alergii stosuje się również terapię farmakologiczną.

Uciążliwe objawy możesz łatwo złagodzić stosując specjalistyczne preparaty z ektoiną . Ich wyjątkowe właściwości i unikalny skład sprawiają, że nie tylko pomagają pozbyć się związanych z alergiami dolegliwości, lecz także przyspieszają regenerację podrażnionych błon śluzowych i chronią organizm przed szkodliwym działaniem alergenów. W zależności od rodzaju alergii, możesz wybrać krople i spray do nosa, krople do oczu, pastylki do ssania, a także kremy i maści zawierające tę substancję.

Alergia to schorzenie o wiele bardziej poważne niż mogłoby się wydawać. Nieleczona może doprowadzić do rozwoju groźnych dla zdrowia i życia chorób. Badania pokazują też, że alergia znacząco obniża jakość życia zmagających się z nią osób i zwiększa ryzyko wystąpienia u nich stanów depresyjnych. Jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek objawy mogące wskazywać na alergię, nie lekceważ ich. Skonsultuj się z lekarzem, który pomoże Ci ustalić, na co dokładnie masz uczulenie i ustali z Tobą plan leczenia.

Przyczyny alergii pokarmowej

Za powstawanie alergii pokarmowej odpowiadają czynniki genetyczne (mutacja w genie kodującym białko filagrynę, które pełni ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu bariery skórnej i nabłonka) oraz środowiskowe, takie jak: zanieczyszczenie środowiska, narażenie na dym tytoniowy, wiek matki karmiącej i jej dieta. Co ciekawe, istnieje zależność między częstością występowania alergii pokarmowych, a porą roku: dzieci urodzone jesienią i zimą częściej chorują na alergie pokarmowe, co tłumaczy się niższą syntezą witaminy D, która ma działanie modulujące na układ immunologiczny.

9 nawyków nasilających objawy alergii. Może niektóre dotyczą ciebie?

Diagnostyka alergii pokarmowej

Rozpoznanie nadwrażliwości na pokarmy IgE-zależnej opiera się przede wszystkim na dokładnym wywiadzie z pacjentem. Dlatego informacja, w którym momencie, lub po zjedzeniu jakich produktów zaobserwował u siebie objawy, będzie cenna w diagnostyce alergii pokarmowej. W tym celu pomocny może okazać się dzienniczek żywieniowy z zapiskami na temat rodzaju posiłku, godziny jego spożycia, symptomów, które po nim wystąpiły itp.

Po spisaniu wywiadu lekarz może zlecić alergiczne testy skórne, badanie stężenia IgE z surowicy krwi lub próby prowokacyjne.

Diagnostyka alergii pokarmowej:

  • skórne testy alergiczne – opiera się na podskórnym wprowadzeniu ekstraktów alergenów oraz obserwacji powstałego odczynu
  • badanie specyficznych przeciwciał IgE – laboratoryjne pobranie próbki krwi, a następnie ocenienie stężenia specyficznych przeciwciał IgE informujących o alergii
  • dieta eliminacyjna i próby prowokacyjne – polega na wyeliminowaniu z diety możliwie alergizujących produktów spożywczych, a następnie spożyciu ich w warunkach ambulatoryjnych i obserwacji

W przypadku diagnostyki nadwrażliwości pokarmowej u dzieci i niemowląt zalecana jest obserwacja oraz dieta eliminacyjna pod okiem specjalisty. Natomiast Testy z krwi nie wykrywają nietolerancji nieimmunologicznych, które są częstą przyczyną symptomów.

W obecnych czasach, ze względu na zmieniający się styl życia, a często również postępujące zanieczyszczenie środowiska, u coraz większej liczby osób zostaje wykrywana alergia na skórze lub różne zmiany o podłożu alergicznym, takie jak krosty uczuleniowe.

Czytaj dalej...

Kiedy pszczoła zwiadowczyni go odnajdzie, wraca do ula i odpowiednim tańcem informuje pszczoły-zbieraczki, w którym kierunku się udać, aby ten pożytek znaleźć, a także jakiego rodzaju jest to pożytek i jak go jest dużo.

Czytaj dalej...

Częstym powodem wystąpienia alergii skórnej jest również spożycie pokarmów alergizujących orzechów, mleka czy produktów w swoim składzie posiadających gluten oraz wdychanie alergenów alergia wziewna w postaci pyłków czy oparów formaldehydu.

Czytaj dalej...

Nadwrażliwość na pokarmy Nadwrażliwość na pokarmy to nadmierna, patologiczna i nieadekwatna do sytuacji reakcja organizmu na jakąś substancję, której spożycie może wywołać objawy ze strony różnych narządów i układów.

Czytaj dalej...