Tonik na trądzik różowaty

Po określeniu stopnia natężenia objawów spowodowanych przez trądzik różowaty, leczenie będzie przybierało formę odpowiednią do zaawansowania choroby. Trzeba też dostosować sposób postępowania do konkretnej osoby, bo u każdego pacjenta mogą dominować inne objawy trądziku różowatego oraz różne mogą być reakcje skóry i całego organizmu na wdrożone leki. Ogólny zarys najczęściej stosowanych metod leczenia został przedstawiony w tabeli.

W przypadku, gdy mamy niewielki trądzik różowaty, leczenie zazwyczaj obejmuje stosowanie preparatów miejscowych, zawierających metronidazol, kwas azelainowy lub sulfacetamid sodu i siarkę. Większość pacjentów dobrze odpowiada na te środki. Poprawę stanu cery udaje się uzyskać również dzięki wdrożeniu odpowiedniej pielęgnacji oraz unikaniu czynników nasilających objawy.

Jeżeli cierpimy na umiarkowany lub ciężki trądzik różowaty, leczenie zewnętrzne nie będzie wystarczające. Konieczne jest wdrożenie terapii ogólnej z zastosowaniem antybiotyków. Najczęściej są to antybiotyki z grupy tetracyklin (tetracyklina, doksycyklina). Jeżeli istnieją przeciwwskazania do stosowania tetracyklin lub nie są one skuteczne, wdrażane są takie leki doustne, jak erytromycyna, azytromycyna lub klarytromycyna. W sytuacji, gdy żaden antybiotyk na trądzik różowaty nie pomaga, podaje się izotretynoinę, lek będący retinoidem. Leczenie trądziku różowatego lekami doustnymi trwa zwykle wiele tygodni lub czasami miesięcy.

W najtrudniejszych stadiach trądziku różowatego powstają zmiany przerostowe, na przykład guzowatość nosa. Wskazane są wtedy zabiegi laserowe lub chirurgiczne.

9 Wypróbuj ziół

Według Zielarza Meilyra Jamesa, właściciela Herbal Clinic w Swansea w Walii, trądzik różowaty może być związany z problemami z układem nerwowym, układem hormonalnym, wątrobą lub jelitami. Leczenie w jego wydaniu polega na przeprowadzeniu pełnej oceny indywidualnej pacjenta, aby ustalić przyczynę i zająć się nią za pomocą odpowiednich ziół i diety.

Ogólnie rzecz biorąc, wspomaganie oczyszczania przez jelita jest skuteczne, ponieważ poprawia zdrowie mikrobiomu jelitowego, którego brak równowagi wiąże się z trądzikiem różowatym. W przypadku spowolnionej perystaltyki zaleca się następujący środek zaradczy:

Połącz równe części nalewek z przeczyszczającego szakłaku (Rhamnus cathartica, 1:3) i kopru włoskiego (Foeniculum vulgare, 1:3). Bierz 20 kropli w małej ilości wody wieczorem przez 2-3 dni, a następnie ponownie dokonaj oceny.

Powinno wystąpić uczucie całkowitego oczyszczenia po co najmniej 1 (do 3) wypróżnień dziennie. W razie potrzeby dawkę można zwiększyć, przyjmując 1 lub 2 dodatkowe dawki w ciągu dnia po posiłku.

  • J Cosmet Dermatol, 2019, 18: 1686-92
  • Cutis, 2006, 77(1 Suppl): 11-6
  • Rosacea Review, Fall 2005. www.rosacea.org/rr/2005/fall/article_3.php
  • Dermatol Pract Concept, 2017, 7: 31-7
  • Adv Ther, 2021 Jan 28: doi: 10.1007/s12325-021-01624-x
  • J Am Acad Dermatol, 2016, 75: e113- 5
  • BMJ Open, 2015, 5: e007651
  • Cutis, 2005, 76: 135-41
  • Clin Exp Dermatol, 2005, 30: 632-5
  • Curr Eye Res, 2016, 41: 1274-1280
  • Rocz Akad Med Bialymst, 2005, 50 Suppl 1:49-53, Psychol Res Behav Manag, 2010, 3: 51-63
  • PLoS One, 2020, 15: e0231078, Arch Dermatol Res, 2020 Jun 27, doi: 10.1007/s00403-020-02095-w
  • J Clin Aesthet Dermatol, 2011, 4: 31-49
  • Int J Dermatol, 2006, 45: 857-61
  • Int J Dermatol, 2012, 51: 459-62

Miejsce 2 – Norel Dr Wilsz Sensitive – Serum na trądzik różowaty – twarz dla cery naczynkowej

Norel Dr Wilsz Sensitive to serum do cery naczynkowej o przyjemnej, lekkiej konsystencji. Kompozycja naturalnych składników aktywnych ma za zadanie intensywnie pielęgnować cerę naczynkową oraz zredukować trądzik różowaty:

  • ekstrakty z arniki górskiej, kasztanowca, ruszczyka, hamamelisu: te trzy roślinne esencje mają jedno zadanie – wzmocnić i uszczelnić naczynia krwionośne. Dodatkowo działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i ściągająco,
  • ekstrakt z diabelskiego szponu: wykazuje działanie wzmacniające i ochronne na skórę. Ponadto ma właściwości przeciwzapalne, łagodzące i regenerujące,
  • rutyna: to flawonoid pozyskiwany z perełkowca japońskiego. Działa wzmacniająco i uelastyczniająco na ścianki naczynek krwionośnych. Ponadto hamuje działanie wolnych rodników, które odpowiedzialne są za starzenie się skóry.
Zalety Norel Dr Wilsz Sensitive
✅ Przewaga naturalnych składników
✅ Odpowiedni nawet dla bardzo wrażliwej i alergicznej cery
✅ Właściwości przeciwzapalne
✅ Redukcja zmian trądzikowych
✅ Działanie łagodzące podrażnienia i zmniejszające zaczerwienienia

Serum Sensitive od Norel dr Wilsz stosować można samodzielnie lub też pod krem pielęgnacyjny. Aplikować należy je rano i wieczorem na oczyszczoną twarz. Kosmetyk sprawdzi się w przypadku cery z trądzikiem różowatym, cery naczynkowej i bardzo wrażliwej. Działa pozytywnie na naczynka, dzięki czemu niweluje główną przyczynę powstawania trądziku różowatego – kruche naczynka krwionośne. Stają się one mocniejsze, przestają pękać, znikają zaczerwienienia. Właściwości przeciwzapalne sprawiają, że wypryski szybciej się goją i pojawiają o wiele rzadziej. Dzięki przewadze naturalnych składników, serum stosować mogą także osoby z bardzo wrażliwą cerą.

Trądzik różowaty – leczenie naturalne

Przy trądziku różowatym leczenie naturalne również może okazać pomocne, szczególnie gdy dotychczas stosowane metody zawiodły lub pomogły tylko na krótko. Warto wypróbować na przykład picie ziół, które wspomagają wydalanie toksyn z organizmu. Należą do nich: ziele krwawnika, ziele fiołka trójbarwnego, ziele czystka, liść pokrzywy, ziele skrzypu, kwiat nagietka, owoc dzikiej róży. Dodatkowo wspomniane zioła mają także właściwości przeciwzapalne, a niektóre z nich uszczelniają naczynka krwionośne (dzika róża, fiołek trójbarwny). Najlepiej działają stosowane w mieszankach.

Co na trądzik różowaty? Trądzik różowaty należy leczyć, ale niestety nie ma preparatów, które raz na zawsze zwalczą tę chorobę. Celem terapii jest wyciszanie istniejących objawów, a następnie zapobieganie pojawieniu się nowych zmian. Leczenie niekiedy bywa żmudne i długotrwałe, i może nie przynosić rezultatów tak szybko, jak początkowo się spodziewaliśmy. Oprócz stosowania się do zaleceń dermatologa, wspomagająco warto sięgać po kosmetyki dostosowane do potrzeb cery i wprowadzić odpowiednie zmiany do stylu życia, aby w przyszłości cieszyć się zdrowszą skórą.

Bibliografia:

1. Gwieździński Z., Trądzik różowaty – patogeneza i leczenie, 1998
2. Gwieździński Z, Romańska-Gocka K., Etiopatogeneza i leczenie trądziku różowatego w świetle współczesnych poglądów,1997
3. Wolska H., Placek W., Trądzik różowaty – aktualne poglądy na etiopatogenezę i leczenie, 2016
4. Trznadel-Budźko E, Kaszuba A, Wieczorek M., Trądzik różowaty – etiopatogeneza, klinika oraz wybrane metody leczenia, 1999
5. Bakar O., Demircay Z., Yuksel M., Haklar G, Sanisoglu Y., The effect of azithromycin on reactive oxygen species in rosacea, 2007

Wszystkie wymienione rodzaje produktów, jeśli są to kosmetyki naturalne, będą bezpieczne i łagodne dla skóry i , natomiast najdelikatniejszym i najłagodniejszym z nich, a zatem szczególnie polecanym do cery bardzo wrażliwej, nadreaktywnej, skłonnej do podrażnień i alergicznej, będzie właśnie pianka.

Czytaj dalej...

Wybierz cienki, matujący filtr przeciwsłoneczny cięższe filtry przeciwsłoneczne do ciała mogą dodatkowo zatykać pory, więc stosowanie lekkiego kremu przeciwsłonecznego na dotkniętych obszarach pomoże zminimalizować to ryzyko.

Czytaj dalej...

Tonik do twarzy w formie mgiełki Vianek, który dostaniemy w Rossmannie to produkt o działaniu nawilżającym o bardzo dobrym składzie , który regeneruje cerę, koi ją i odświeża , a który może być uzupełnieniem dla demakijażu.

Czytaj dalej...

Formuła kremu opiera się na Cytryńcu chińskim, wąkrotce azjatyckiej, Morwie białej, Niacynamidzie oraz Azeloglicynie, które są niezbędnymi składnikami w walce z trądzikiem różowatym i cerą naczynkową.

Czytaj dalej...