Pryszcze wczesnej ciąży - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia

Ból, obrzęk i obrzmienie piersi

Zdecydowanie najczęstszy pierwszy objaw ciąży. Jest do tego stopnia częsty (występuje u ok. 95% kobiet), że znam lekarkę, która na podstawie tego czy bolą pacjentkę piersi, czy nie, jest w stanie stwierdzić ciążę.

Ze względu na wzrost progesteronu oraz innych hormonów związanych z ciążą, piersi stają się większe (wiele kobiet już w pierwszych tygodniach musi kupić nowe biustonosze), obrzęknięte i tkliwe.

U większości dolegliwość ta nie jest bardzo dokuczliwa, jest po prostu zauważalna. Ale zdarzają się kobiety, które niemalże płaczą z bólu piersi. Dolegliwość ta ustępuje zazwyczaj po I trymestrze, kiedy tkanki przyzwyczają się do nowego, większego stanu rzeczy.

Nie ma sposobu, by zaradzić tej dolegliwości. Można nosić odpowiednie staniki, dopasowane do rozmiaru piersi. Niektóre kobiety muszą również spać w biustonoszu.

Zalecam wtedy kupienie sobie tzw. sportowych staników na noc. Kąpiele w ciepłej (nie gorącej) wodzie też potrafią pomóc. Leki przeciwbólowe, chociaż nie są zupełnie przeciwwskazane, przy tej konkretnej dolegliwości raczej niewiele pomogą.

Tu opowiem pewną (chyba śmieszną) anegdotkę – jak wiele razy wam już mówiłam, mimo, że jestem lekarzem, wcale nie jestem inna od Was i podobnie jak pewnie większość kobiet w ciąży w I trymestrze bardzo martwiłam się czy ciąża jest dalej „żywa” – czy nie minęły mi objawy ciąży. Dość często uciskałam sobie jedną lub drugą pierś, żeby zobaczyć czy na pewno dalej boli. Oczywiście nikomu o tym nie mówiłam, bo to troche wstyd 😉 Aż do momentu, kiedy była u mnie w gabinecie pacjentka, z która się bardzo zżyłam – nazwijmy ją Ania.

Ania nieco zawstydzona mówi mi „Pani doktor, ja to już wariuje w tej ciąży – co jakiś czas uciskam sobie pierś, żeby zobaczyć czy boli”. Wtedy powiedziałam Ani, że ja robiłam tak samo i nagle obie poczułyśmy się „normalne” i rozgrzeszone z tego ciążowego szaleństwa.

Bóle krzyża we wczesnej ciąży

Bóle krzyża i podbrzusza w ciąży jest dolegliwością, która może towarzyszyć kobiecie przez większość czasu jej trwania. Często pojawiają się już na jej początkowym etapie jako jeden z pierwszych objawów. O ile nie występują inne oznaki świadczące o tym, że ciąża nie rozwija się prawidłowo, kobieta, która ich doświadcza, nie powinna się przesadnie martwić. W bardzo wczesnej ciąży bóle krzyża mogą być wywołane przez zagnieżdżania się zarodka i zmiany hormonalne. W 1 trymestrze mogą też powoli rozciągać się więzadła macicy, co również może wywołać dolegliwości w tej okolicy.

W 1 trymestrze ciąży kobieta powinna się niezwłocznie zgłosić do lekarza, jeżeli bóle krzyża są trudne do wytrzymania lub towarzyszą im:

  • plamienie z dróg rodnych,
  • krwawienie z dróg rodnych,
  • skurcze macicy,
  • silny i rwący ból brzucha,
  • gorączka.

Jakie dolegliwości mają kobiety w ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Bóle krzyża w 2 trymestrze ciąży

W 2 trymestrze ciąży często pojawiają się już bóle krzyża związane ze zmianą środka ciężkości. Nadmierne obciążenie kręgosłupa sprzyja powstawaniu dolegliwości w tym obszarze. Najlepszy sposobem zapobiegania im jest zachowywanie zdrowej aktywności fizycznej i prawidłowej postawy ciała oraz nieprzemęczanie się. Z pomocą mogą przyjść także odpowiednie ćwiczenia – mogą to być na przykład skłony w przód i na boki wykonywane w siadzie rozkrocznym.

Rozciąganie się więzadeł macicy jest jedną z przyczyn bólów krzyża i podbrzusza w ciąży. Mogą one promieniować do pachwin, pleców lub nóg. Aby je zmniejszyć, można stosować masaż stóp.

Bóle krzyża w ciąży są również skutkiem zakażenia dróg moczowych i kamicy nerkowej, dlatego należy profilaktycznie wykonywać comiesięczne badania moczu. Infekcje układu moczowego i kamica często wywołują przedwczesny poród, dlatego trzeba je leczyć. Istnieje wiele antybiotyków, których stosowanie jest bezpieczne w ciąży i właśnie one są zalecane w przypadku zakażenia dróg moczowych. Aby uniknąć wystąpienia takich problemów, należy pić odpowiednią ilość płynów. Dodatkowo osoby, które są podatne na infekcje w tej części ciała, mogą profilaktycznie przyjmować wyciąg z żurawiny i pić napary z pokrzywy.

W 2 trymestrze ciąży należy zwrócić się do lekarza, jeśli bólom krzyża towarzyszą regularne skurcze macicy, plamienie lub krwawienie z dróg rodnych i gorączka.

Niewątpliwie każda kobieta marzy o tym, aby czas zatrzymał się w miejscu, niestety płynie on nieubłaganie a wraz ze sobą pozostawia po sobie ślady w postaci niechcianych zmarszczek, które są zmorą każdej dojrzałej kobiety.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Skład Aqua, Glycerin, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Sodium Fluoride, Cetylpyridinium Chloride, Tetrapotassium Pyrophosphate, Zinc Citrate, Tetrasodium Pyrophosphate, Aroma, Disodium EDTA, Sodium Citrate, Sodium Saccharin, Polysorbate 20, Citric Acid, Sodium Benzoate, Limonene, CI 42051.

Czytaj dalej...

Tak przygotowanym akcesorium nabierz odrobinę mocno kryjącego korektora ze słoiczka lub sztyftu sprawdź krem Catrice Camouflage , a potem, delikatnie dociskając gąbkę do skóry, rozprowadź kosmetyk wzdłuż dolnych powiek, wokół skrzydełek nosa i na policzkach jeśli są zaczerwienione.

Czytaj dalej...