Jak Usunąć Blizny na Twarzy - Skuteczne Metody i Porady
Blizny a ochrona UV
Jak pozbyć się blizn i przebarwień? Przede wszystkim, warto dbać o swoją skórę tak, by nie dopuścić do wytworzenia się blizny lub przebarwienia. Stąd tak istotna jest tutaj prewencja w postaci odpowiedniej fotoprotekcji.
Niestety, wystawianie skóry (zarówno tej ze zmianami skórnymi, jak i bez) na promieniowanie słoneczne może prowadzić do powstania i utrwalenia przebarwień, których pozbycie się wymaga od nas wiele cierpliwości i nierzadko, pomocy specjalisty. Stąd niewystawianie skóry na bezpośrednie działanie promieni słonecznych okazuje się tutaj kluczowe, podobnie jak stosowanie kremów chroniących przed słońcem, z wysokim filtrem.
Jaki przeciwsłoneczny krem do twarzy z bliznami oraz przebarwieniami warto wybrać? Szczególnej uwadze polecamy gamę produktów przeciwsłonecznych Anthelios. To seria kosmetyków, które zapewniają bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.
Jako przeciwsłoneczny krem do twarzy na blizny i przebarwienia doskonale sprawdzi się Anthelios UVMUNE 400 Niewidoczny fluid SPF50+. Posiada najwyższy stopień ochrony przeciw szkodliwemu promieniowaniu UVA. Co więcej zapobiega powstawaniu uszkodzeń wywołanych przez promieniowanie UVB oraz zanieczyszczenia. Posiada lekką, nietłustą konsystencję.
Skąd się biorą blizny po ospie?
Ospa wietrzna to bardzo częsta i bardzo zaraźliwa choroba zakaźna wieku dziecięcego, choć chorują na nią także dorośli, którzy nie przeszli jej wcześniej. Dzięki nieobowiązkowych szczepieniom przeciw tej chorobie spadło nieco liczba zachorowań, mimo to wciąż słyszy się o wiatrówce szalejącej w dużych skupiskach dziecięcych – żłobkach i przedszkolach.
Charakterystycznym objawem ospy wietrznej są pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, które w trakcie choroby pękają i zamieniają się w strupki, powodując silny świąd. To właśnie swędzenie jest przyczyną rozdrapywania zmian, a to kończy się powstaniem blizny w miejscu uszkodzonego strupa.
Ślady po strupkach pojawiają się też wtedy, gdy w czasie pęknięcia pęcherzyka dojdzie do nadążenia rany, przez co goi się nieprawidłowo.
Blizna po ospie należy do rodzaju blizn zanikowych, co oznacza, że w miejscu rany brakuje tkanki, dlatego blizny mają postać mniej lub bardziej głębokich dziur w skórze.
Blizny po ospie - jak usunąć ślady po ospie?
Blizny po ospie to nadal częsty widok, choć istnieje szczepionka przeciw ospie i leki zapobiegające takim problemom. Czy możliwe jest pozbycie się starych blizn po ospie, jeśli już powstały? Co może pomóc, by pozbyć się brzydkich śladów po ospie wietrznej?
O usuwaniu blizn po ospie wietrznej myślą ci, którzy przeszli tę chorobę i, niestety, otrzymali po niej trwałą pamiątkę w postaci nieestetycznych zmian na skórze. Szczególnie kłopotliwe są ślady po ospie na twarzy, ponieważ szpecą wygląd i mogą być przyczyną kompleksów. Czy można usunąć blizny po ospie i jak to zrobić?
Spis treści
- Skąd się biorą blizny po ospie?
- Jak wyglądają blizny po ospie?
- Jak uniknąć blizn po ospie?
- Czy blizny po ospie znikają?
- Jak pozbyć się blizn po ospie?
- Co na blizny po ospie? Naturalne metody
- Czym smarować ślady po ospie?
- Maść na blizny po ospie
- Krem na blizny po ospie
- Usuwanie blizn po ospie - zabiegi w gabinetach kosmetycznych
Jak usunąć blizny
Jak powstają blizny i jak dbać o skórę z blizną
Często nieduże blizny powstają wskutek działań człowieka, który nie pozwala skórze zagoić się powoli i samoistnie. Dlatego też nie należy ran rozdrapywać czy też zdrapywać strupków. Nie należy wyciskać niedoskonałości skóry, szczególnie ropnych zmian trądzikowych. Wyciskanie prowadzi do rozsiewania się choroby, zaś po zagojeniu na twarzy pozostają brzydkie, małe blizny i zagłębienia w skórze.
Niekiedy rany są zbyt głębokie, aby skóra mogła się zagoić bez śladu. O takie blizny, szczególnie blizny pooperacyjne, należy szczególnie dbać. Blizny nie znikną, jednak możemy znacznie zatuszować ich widoczność. Ważne jest, aby nie naciągać skóry. Jeśli blizna tworzy się w miejscach zgięcia na łokciach czy na nogach, nie należy ćwiczyć tego miejsca zbyt intensywnie, aby nie powodować rozciągania się blizny. Po operacjach na brzuchu lub cesarskim cięciu należy dbać, aby nie doszło do nadwagi. Skóry z blizną nie należy wystawiać na promieniowanie słoneczne, nie opalać się ani nie korzystać z solarium przez co najmniej rok. Słońce pobudza odkładanie się kolagenu w bliznach, przez co blizna może stać się większa, ciemniejsza i bardziej widoczna.
Blizny pooperacyjne
Szczególnie widoczne i szpecące są blizny pooperacyjne, gdyż zbyt duży uraz nie pozwala skórze zabliźnić się bez śladu. Na estetykę skóry wpływa także czas, gdyż z upływem czasu może powstać zgrubiała, czerwona blizna. Czerwona blizna pooperacyjna powstaje w wyniku zaburzeń w czasie gojenia się i będzie się utrzymywała na ciele przez wiele lat. Dlatego też blizny po szwach należy odpowiednio pielęgnować.
Po zabiegu warto stosować specjalne plastry na blizny pooperacyjne. Po zagojeniu się rany stosujemy maści z dodatkiem witaminy C, retinoidów, kwasu glikolowego czy witaminy E. Na blizny po szwach dobrze działa również delikatny masaż.
Aby usunąć lub zamaskować blizny po szwach stosuje się nowoczesne metody medycyny estetycznej jak mezoterapia, złuszczanie chemiczne, mikrodermabrazja czy laseroterapia. Jeśli już powstała zgrubiała, czerwona blizna najlepszą metodą jest usunięcie jej chirurgicznie.
