Blizny na twarzy po ospie krzyżówka - Jak skutecznie je redukować?

Skąd się biorą blizny po ospie?

Ospa wietrzna to bardzo częsta i bardzo zaraźliwa choroba zakaźna wieku dziecięcego, choć chorują na nią także dorośli, którzy nie przeszli jej wcześniej. Dzięki nieobowiązkowych szczepieniom przeciw tej chorobie spadło nieco liczba zachorowań, mimo to wciąż słyszy się o wiatrówce szalejącej w dużych skupiskach dziecięcych – żłobkach i przedszkolach.

Charakterystycznym objawem ospy wietrznej są pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, które w trakcie choroby pękają i zamieniają się w strupki, powodując silny świąd. To właśnie swędzenie jest przyczyną rozdrapywania zmian, a to kończy się powstaniem blizny w miejscu uszkodzonego strupa.

Ślady po strupkach pojawiają się też wtedy, gdy w czasie pęknięcia pęcherzyka dojdzie do nadążenia rany, przez co goi się nieprawidłowo.

Blizna po ospie należy do rodzaju blizn zanikowych, co oznacza, że w miejscu rany brakuje tkanki, dlatego blizny mają postać mniej lub bardziej głębokich dziur w skórze.

Czy można zapobiec bliznom po ospie u dziecka?

Zapobieganie bliznom po ospie to przede wszystkim zadbanie o to, by dziecko nie drapało wykwitów skórnych, zarówno tych dopiero powstających, jak i tych w fazie gojenia. Aby uniknąć zadrapania skóry, zaleca się obcinanie paznokci dziecka na możliwie krótko, a dodatkowo pomocne mogą okazać się nakładane na noc bawełniane rękawiczki i skarpetki. Świąd skóry można zmniejszać poprzez stosowanie dostępnych bez recepty preparatów łagodzących zawierających żel z aloesu, betainę, pantenol, alantoinę, wyciąg z ziela lawendy czy kwiatu rumianku, a w przypadku bardzo silnego swędzenia również leków miejscowych, zmniejszających miejscowy odczyn zapalny i hamuje przykre dolegliwości. Dla zwiększenia skuteczności tych preparatów można przechowywać je w lodówce- zimno daje dodatkowo ulgę choremu dziecku. Domowym sposobem na zmniejszenie świądu może być też krótka kąpiel w wannie z dodatkiem płatków owsianych.

Aby uniknąć powstawania śladów po ospie wietrznej, niezwykle ważne jest także zapobieganie nadkażeniom bakteryjnym wykwitów, które mogą przedłużyć proces gojenia i spowodować powstanie głębokich blizn, nazywanych czasem dziurami po ospie. Obecnie odchodzi się od stosowania preparatów miejscowych, jak płynne pudry, które zmniejszały dostęp powietrza do wykwitów oraz opóźniały zauważenie zmian ropnych w obrębie wysypki. Podstawą zapobiegania nadkażeniom bakteryjnym są regularne, krótkie kąpiele, po których należy ciało dziecka delikatnie osuszyć ręcznikiem (bez pocierania, by nie uszkodzić wypełnionych treścią płynną pęcherzyków).

Ryzyko powstania blizn po ospie u dziecka będzie mniejsze, kiedy zmiany skórne będą odkażane środkami antyseptycznymi bez alkoholu, takimi jak oktenidyna, która dezynfekuje, nawilża i oczyszcza rany oraz zapobiega powstawaniu blizn. Innym sposobem odkażenia wykwitów jest dodanie kilku kryształów nadmanganianu potasu do wanny z wodą w czasie kąpieli (nadmanganian dostępny jest w formie proszku w aptece).

Jak nie dopuszczać do powstawania blizn?

Aby blizny po ospie nie pojawiły się, należy zachować szczególną higienę w okolicy krostek, co zapobiegnie ewentualnym zakażeniom. Pacjent powinien codziennie brać krótką kąpiel, a pościel regularnie wymieniać. Przede wszystkim nie wolno rozdrapywać powstających ran w skutek pękania bąbli. Może to być jednak wyjątkowo trudne, szczególnie w przypadku najmłodszych.

Co na swędzenie przy ospie? Warto poszukać preparatów, które uchronią miejsca dotknięte daną dolegliwością przed uczuciem świądu. Z kolei pomocą w ochronie ran przed zakażeniem będzie dbanie o ich odpowiednią higienę, a także stosowanie się do zaleceń lekarza. Aby blizny po ospie u dzieci nie powstawały, dzieciom chorym na ospę możemy również maksymalnie skrócić paznokcie, by zniwelowani efekty drapania. Sprawdzają się również bawełniane rękawiczki zakładane na noc.

Jak usunąć blizny po ospie u dzieci?

Na rynku aptecznym istnieje wiele preparatów, które mają pomóc w leczeniu blizn po ospie. Nie wszystkie z nich mogą być jednak stosowane u dzieci. Czym smarować blizny po ospie i kiedy można zacząć takie leczenie?

Kremy na blizny zawierają zwykle wyciąg z cebuli, rumianku, allantoinę, a także wyciągi z masy perłowej. Są one dedykowane szczególnie pacjentom z bliznami przerośniętymi, bolącymi oraz tak zwanymi bliznowcami. Mniejszą skuteczność mają w redukowaniu blizn ubytkowych. Zmniejszenie i rozjaśnienie blizny po ospie wymaga systematycznego stosowania przez kilka miesięcy.

Kremy na blizny po ospie można stosować dopiero po całkowitym wygojeniu się wykwitów.

Żel na blizny zawierający w swoim składzie silikon lub plastry silikonowe na blizny to jedna z najnowocześniejszych metod walki z niechcianymi zmianami skórnymi. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość stosowania u dzieci, bez względu na wiek – są one obojętne dla skóry i zwykle dobrze tolerowane. Większość producentów preparatów z silikonem zaleca je już od 6. miesiąca życia. W usuwaniu blizn po ospie lepiej sprawdzą się jednak żele niż plastry – ślady po wykwitach mają zwykle charakter punktowy i drobny, plastry zaś dedykowane są raczej bliznom po zabiegach chirurgicznych.

Najtrudniejsze do usunięcia są zwykle blizny po ospie na twarzy dziecka. Jeśli kremy na blizny okażą się nieskuteczne, a ślady są trudne do zaakceptowania, rozwiązaniem mogą być zabiegi medycyny estetycznej, jak laserowe usuwanie blizn.

  1. Duszczyk E, Talarek E, Marczyńska M., Ospa wietrzna – powikłania, profilaktyka, "Zakażenia" 2011, 2: 136-140.
  2. Jankowska-Folusiak J, Powikłania ospy wietrznej u dzieci, "Przegląd Pediatryczny" 2011, 2: 86-89.
  3. Aebi C., Ahmed A., Ramilo O., Bacterial complications of primary varicella in children, "Clinical Infectious Diseases" 1996: 23: 698-705.
  4. Szenborn L., Zasady pielęgnacji skóry dziecka chorego na ospę wietrzną, "Medycyna Praktyczna. Pediatria" 2012, (3): 96-99.

Jak uniknąć blizn po ospie?

Ślady pozostające po wiatrówce mają postać niewielkich zagłębień w skórze, podobnych do śladów po trądziku młodzieńczym. Nie są one bardzo szpecące, jednak u niektórych powodują dyskomfort, szczególnie, jeśli tworzą się w bardziej widocznych miejscach, np. w obrębie twarzy. Zatem jak zapobiec bliznom po ospie, by nie utworzyły na ciele nieestetycznej „pamiątki”?

Przede wszystkim należy powstrzymywać się od drapania, które utrudnia gojenie i często prowadzi do nadkażeń bakteryjnych powstałych krost. Jest to szczególnie trudne u najmłodszych pacjentów, którym trudno zachować samodyscyplinę. Niekiedy lekarz zaleca przyjmowanie leków przeciwświądowych ułatwiających zadanie. Te jednak należy stosować wyłącznie na wyraźne polecenie specjalisty. Bezpiecznym sposobem na powstrzymanie drapania zmian u dzieci jest odwracanie ich uwagi oraz ich nieprzegrzewanie. Wysokie temperatury i pocenie wzmagają świąd i pogłębiają problem.

Kiedy po ospie zostają blizny, zauważalne od razu po ustąpieniu choroby, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, by wesprzeć jej zdolności do regeneracji. Szczególnie chodzi o uelastycznianie skóry. Im bardziej skóra jest miękka i elastyczna, tym lepiej radzi sobie z niwelacją wszelkich powstałych zmian.

Najpewniejsze źródła, takie jak zapiski Jana Długosza, potwierdzają, że obraz Czarnej Madonny znalazł swoje stałe miejsce na Jasnej Górze około 1384 roku, dwa lata po założeniu klasztoru przez księcia Władysława Opolczyka.

Czytaj dalej...

A jeśli twoja skóra jest ogólnie zaogniona lub jest pod wpływem infekcji powiedzmy, doznałeś oparzenia słonecznego lub opryszczki najlepiej poczekać, aż problem się zagoi, zanim poddasz się zabiegowi.

Czytaj dalej...

Blizny na ciele chowamy pod ubraniem i nie myślimy o nich na co dzień ,ale te na twarzy są dość krępujące, dlatego wiele osób szuka sposobów na pozbycie się blizn, lub choćby zamaskowanie ubytków na brwiach bądź innych rejonach twarzy.

Czytaj dalej...

Nie ma jednak potwierdzenia, że te wydarzenia faktycznie miały miejsce, a blizny są interpretowane przez wiernych jako symbol cierpienia Matki Bożej i przypominają o jej roli jako Matki wszystkich ludzi, którzy cierpią i potrzebują wsparcia.

Czytaj dalej...

Wydarzenie jest w pełni charytatywne, a wszystkie środki które podczas niego zbierzemy trafią do podopiecznych Stowarzyszenia Lepsze Dziś, działającego i pomagającego potrzebującym w Kamiennej Górze już od 5 lat informują organizatorzy.

Czytaj dalej...