"Blizny po szwach - jak radzić sobie z ich widocznym śladem na twarzy"

Jak powstają blizny na twarzy?

Blizny na twarzy są to zmiany powstałe w wyniku urazów, zabiegów chirurgicznych lub trądziku.

Blizny potrądzikowe powstają w wyniku uszkodzenia warstwy skóry właściwej i zastąpienia jej tkanką włóknistą. Efektem tego są nieestetyczne wgłębienia, nierówności i przebarwienia. Blizny często są skutkiem nieprawidłowej pielęgnacji i zbyt późnego lub nieprawidłowego leczenia. Ważne jest, aby nadmiernie nie złuszczać, przesuszać oraz nie wyciskać zmian trądzikowych, gdyż to dodatkowo skutkuje pojawieniem się blizn.

Blizny po zabiegach chirurgicznych powstają w wyniku uszkodzenia skóry. Na wygląd blizny wpływa głębokość jej powstania, proces gojenia oraz pielęgnacja. Ważne, aby nie doprowadzić do nadkażenia i rozciągnięcia blizny, gdyż w ten sposób zaburzony zostaje proces regeneracji.

Jak ukryć blizny na twarzy?

Ślady po trądziku na twarzy można ukryć za pomocą makijażu. Ten trik w pewnym stopniu maskuje niechciane blizny. Zawsze jednak trzeba pamiętać, iż makijaż nie rozwiąże problemów z cerą.

Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza i konsultacja, aby nie pogorszyć wyglądu skóry. Dermatolog najlepiej zdecyduje o wdrożeniu odpowiedniego leczenia i o możliwości codziennego maskowania takich niedoskonałości. Świeże blizny po zdjęciu szwów także wymagają czasu na regenerację.

Przed makijażem warto zastosować odpowiedni krem, który wygładza i regeneruje skórę, dodatkowo ją nawilżając. Na początku twarz powinna być przesmarowana bazą silikonową, która wyrównuje koloryt. Jednak używana zbyt często zatyka pory i może pogłębić problem, zamiast go rozwiązać. Następnym krokiem jest nałożenie podkładu o barwie zgodnej z karnacją skóry. Wypukłe blizny lepiej zakrywać korektorem w kolorze skóry, a nie jaśniejszym.

Kolejnym sposobem maskowania śladów po krostach na twarzy jest używanie kremów zawierających perły. Ekstrakty z perły wyrównują koloryt skóry i przyspieszają jej regenerację. Ukrywaniu blizn sprzyja regularny peeling. Nie wolno jednak używać składników, które uczulają skórę twarzy.

Czytaj też:

Kiedy zacząć smarować bliznę po operacji?

Żeby blizna pooperacyjna była jak najmniej widoczna, pielęgnację należy rozpocząć najszybciej jak to możliwe. Terapia blizny pooperacyjnej polega przede wszystkim na codziennej zmianie opatrunku. Już następnego dnia po operacji powinno się zdjąć stary opatrunek, zdezynfekować ranę, a następnie czystymi rękoma założyć nowy. Taki zabieg powinno się przeprowadzać każdego dnia lub dwa razy dziennie, jeśli zaleci tak lekarz.

Zwykle około piątej doby po zabiegu można zacząć stosować maść, która przyspieszy gojenie, a dodatkowo zniweluje obrzęk. Najczęściej po około tygodniu od operacji lekarz zdejmuje szwy. Wówczas na skórze widoczna jest czerwona blizna, którą należy natłuszczać odpowiednimi preparatami.

Co bardzo ważne, dopóki blizna ma kolor czerwony, dopóty trwa gojenie rany. To, jak długo blizna jest czerwona, będzie uzależnione od wielu czynników, między innymi rodzaju zabiegu oraz miejsca nacięcia, jednakże zazwyczaj proces gojenia trwa 6-8 tygodni i jest nazywany przez specjalistów fazą rozrostu.

Po upływie tego czasu zwykle blizna staje się jasna. To, że rana się wygoiła, nie oznacza, że można przestać o nią dbać. Po fazie rozrostu następuje faza modelowania, która trwa nawet do roku po operacji.

Jak dbać o bliznę po operacji w tej fazie? Zaleca się stosować maści lub opatrunki silikonowe, które chronią skórę przed utratą wilgoci, co ma bardzo duże znaczenie w ostatecznym uformowaniu się blizny.

Maść nagietkowa - na co stosować i jak zrobić? Właściwości

Jak pielęgnować i czym smarować blizny po operacji?

Blizny po operacji są nieuniknione, ale odpowiednia pielęgnacja rany jest w stanie znacząco wpłynąć na proces gojenia i wygląd blizny po jego zakończeniu. Jak powinna wyglądać pielęgnacja blizn po operacji? Kiedy ją rozpocząć i co stosować?

  • Blizny po operacji bywają nieuniknione, ale nie muszą oszpecać ciała. Wystarczy odpowiednio zadbać o ranę pooperacyjną, żeby blizna po wygojeniu była jak najmniej widoczna.
  • W walce z bliznami stosuje się różne preparaty miejscowe w formie maści, żelu lub kremu. Pomocna może być także terapia manualna.
  • Jeśli metody nieinwazyjne nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, bliznę można usunąć za pomocą lasera w gabinecie medycyny estetycznej.

Jak ukryć blizny po operacji?

Co jeszcze można stosować na blizny po operacji? Poza dostępnymi w aptekach preparatami do stosowania miejscowego, warto wypróbować mniej popularnych metod, jak na przykład terapia manualna, do której zaliczają się:

  • drenaż limfatyczny,
  • rozluźnianie mięśniowo-powięziowe,
  • masaż głęboki.

Terapia manualna jest zalecana zwłaszcza kobietom, które przeszły operację cesarskiego cięcia. Zabiegi powinny być wykonywane przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę.

Dodatkowo każdy z tych zabiegów powinien być wzbogacony o tzw. autoterapię, którą można nazwać domowym sposobem na blizny. Autoterapia polega na wykonywaniu w domowym zaciszu odpowiednich ruchów i chwytów, wyuczonych wcześniej przez fizjoterapeutę. Ćwiczenia w czasie gojenia się rany powinno się wykonywać dwa razy dziennie.

Warto mieć na uwadze, że domowe sposoby na blizny i przebarwienia potrądzikowe, które nie zostały skonsultowane ze specjalistą, czyli dermatologiem, nie tylko mogą nie zadziałać, ale spowolnią też proces regeneracji skóry.

Czytaj dalej...

Widoczność blizn zmniejszają specjalne maści na blizny, które można stosować już na świeże blizny po całkowitym zrośnięciu i wygojeniu się rany, preparaty te działają również na stare blizny, poprawiając znacząco ich wygląd.

Czytaj dalej...

w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania, oszpecenie twarzy bez zaburzeń funkcji skutkuje uszczerbkiem od 1 do 10.

Czytaj dalej...

bliznowca keloidu zbudowane z tkanki łącznej włóknistej, mają postać wypukłych i ciemnych zgrubień, nie ma w nich też mieszków włosowych, gruczołów potowych ani łojowych; bliznowce nie zmniejszają się nawet z upływem czasu;.

Czytaj dalej...

Aby blizny pooparzeniowe nie zagościły na skórze, należy od początku leczenia oparzenia dbać o odpowiednią aseptykę rany, systematyczną wymianę opatrunków, a także nawilżanie i natłuszczanie uszkodzonego rejonu skóry właściwymi preparatami.

Czytaj dalej...