Blizny po szwach - Jak dbać o skórę po operacji
Czym są blizny po operacji?
Blizny po operacji to obszary włóknistej tkanki, które formują się na skórze w odpowiedzi na uraz, w tym przypadku: nacięcie chirurgiczne. W miarę gojenia się rany, fibroblasty (komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu) przemieszczają się do miejsca urazu, tworząc nową tkankę, która zastępuje uszkodzoną. W wyniku tego procesu powstaje blizna.
Wygląd i kształt blizny po operacji zależy od wielu czynników. Jak można przeczytać w jednym ze źródeł, najważniejsze z nich to:
- Genetyka: Niektóre osoby mają naturalną skłonność do tworzenia większych, bardziej podniesionych blizn, nazywanych keloidami lub bliznami hipertroficznymi.
- Lokalizacja i głębokość nacięcia: Nacięcia na obszarach ciała, które są często poruszane (np. stawy) lub narażone na duże napięcie (np. plecy, klatka piersiowa), mogą prowadzić do szerszych lub bardziej podniesionych blizn. Głębokość nacięcia również wpływa na wygląd blizny.
- Technika chirurgiczna: Staranność przy zakładaniu szwów i technika użyta przez chirurga mogą wpłynąć na wygląd końcowej blizny.
- Proces gojenia: Infekcje, niewłaściwa pielęgnacja rany czy jej przedwczesne otwarcie mogą wpłynąć na tworzenie się bardziej widocznych blizn.
- Czas: Z biegiem czasu większość blizn staje się mniej widoczna. Jednak niektóre mogą pozostać ciemniejsze, podniesione lub wciąż być łatwo zauważalne.
- Czynniki zewnętrzne: Ekspozycja na słońce, niewłaściwa pielęgnacja czy drażnienie mechaniczne (np. tarcie) mogą wpłynąć na wygląd blizny.
Blizny po szwach
Na początku jest rana, czyli uszkodzenie skóry. Rany natomiast goją się na dwa sposoby: poprzez rychłozrost - tak dzieje się z czystymi ranami np. operacyjnymi albo poprzez ziarninowanie - tak goją się rany przewlekłe, zakażone.
Blizny mogą być małe, duże, rozległe, trudne do usunięcia, łatwo gojące się. No właśnie, to w jaki sposób i jak szybko goi się twoja blizna zależy od wielu czynników, są to:
- naturalne predyspozycje i odporność organizmu - środowisko zewnętrzne (np. upał, promieniowanie UV, podrażnienia) - stopień zanieczyszczenia rany i późniejszego oczyszczeniaBardzo profesjonalnie do tematu blizn podchodzi dr Marek Wasiluk. Jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej o bliznach, zachęcam do poczytania tego krótkiego, ale bardzo treściwego artykułu o bliznach.
W jaki sposób leczyć uszkodzone miejsce, jak dbać o bliznę?
PO PIERWSZE najważniejsza jest pielęgnacja już od pierwszych dni po powstaniu blizny. Jeśli masz skłonności do skaleczeń po których powstają blizny musisz zaopatrzyć się w odpowiedni preparat do pielęgnacji skóry. U mnie to będzie kolagen, a u ciebie?
PO DRUGIE, aby blizna zagoiła się szybciej można, a nawet zaleca się masaż. Przynajmniej 3 razy dziennie, masuj delikatnie podrażnione miejsce.
PO TRZECIE jeśli twoja blizna na to pozwala, a lekarz nie widzi przeciwwskazań radziłabym robić peeling. W ten sposób złuścisz martwy naskórek i "odsłonisz" skórę, która wymaga leczenia. Po peelingu składniki aktywne znajdujące się w kolagenie będą mogły łatwiej wniknąć w głąb skóry.
Nie ma co ukrywać, że najlepiej goja się blizny świeże. Blizny zaniedbane, pozostawione przez kilka lat bez "opieki" trudno nam będzie usunąć. Możemy jednak poprawić ich wygląd, maksymalnie je zmniejszyć, rozjaśnić. Pamiętajmy więc, by nie ignorować nawet najmniejszych blizn, bo po czasie może się okazać, że jednak nam przeszkadzają.