Blizny po szwach - Jak dbać o skórę po operacji

Kiedy zacząć smarować bliznę po operacji?

Żeby blizna pooperacyjna była jak najmniej widoczna, pielęgnację należy rozpocząć najszybciej jak to możliwe. Terapia blizny pooperacyjnej polega przede wszystkim na codziennej zmianie opatrunku. Już następnego dnia po operacji powinno się zdjąć stary opatrunek, zdezynfekować ranę, a następnie czystymi rękoma założyć nowy. Taki zabieg powinno się przeprowadzać każdego dnia lub dwa razy dziennie, jeśli zaleci tak lekarz.

Zwykle około piątej doby po zabiegu można zacząć stosować maść, która przyspieszy gojenie, a dodatkowo zniweluje obrzęk. Najczęściej po około tygodniu od operacji lekarz zdejmuje szwy. Wówczas na skórze widoczna jest czerwona blizna, którą należy natłuszczać odpowiednimi preparatami.

Co bardzo ważne, dopóki blizna ma kolor czerwony, dopóty trwa gojenie rany. To, jak długo blizna jest czerwona, będzie uzależnione od wielu czynników, między innymi rodzaju zabiegu oraz miejsca nacięcia, jednakże zazwyczaj proces gojenia trwa 6-8 tygodni i jest nazywany przez specjalistów fazą rozrostu.

Po upływie tego czasu zwykle blizna staje się jasna. To, że rana się wygoiła, nie oznacza, że można przestać o nią dbać. Po fazie rozrostu następuje faza modelowania, która trwa nawet do roku po operacji.

Jak dbać o bliznę po operacji w tej fazie? Zaleca się stosować maści lub opatrunki silikonowe, które chronią skórę przed utratą wilgoci, co ma bardzo duże znaczenie w ostatecznym uformowaniu się blizny.

Maść nagietkowa - na co stosować i jak zrobić? Właściwości

Domowe sposoby na blizny na twarzy

Profesjonalne działania można wspomagać domowymi sposobami na blizny. Regularne stosowanie takich metod sprawia, iż zmiany są mniej widoczne i stopniowo znikają. Usuwanie blizn to proces długotrwały, wymagający konsekwencji i systematyczności.

Jak likwidować ślady po trądziku na twarzy? Oto domowe sposoby:

  • smarowanie miejsc zmienionych olejem lnianym,
  • nakładanie bezpośrednio na blizny witaminy E, intensywnie masując miejsca z bliznami,
  • używanie maści z witaminą E,
  • przecieranie zabliźnionych miejsc chłodnym naparem z zielonej herbaty lub olejkiem z zielonej herbaty, lekko rozcieńczonym wodą,
  • nakładanie na bliznę podgrzanego nierafinowanego oleju kokosowego,
  • olejek sandałowy, zmieszany z wodą różaną w celu utworzenia papki do smarowania,
  • olejek lawendowy, zawierający garbniki, które ułatwiają regenerację tkanek,
  • sok z cytryny do smarowania blizn, pozostawiony na zmienionym miejscu twarzy na 10 minut do wyschnięcia,
  • przykładanie wacika kosmetycznego, nasączonego octem jabłkowym, który oczyszcza skórę i usuwa martwy naskórek,
  • mieszanka ¼ szklanki oleju kokosowego, łyżki miodu, ¼ szklanki oliwy i 4 kropli olejku lawendowego. Połączyć wszystkie składniki, podgrzewając je, następnie ostudzić i aplikować na blizny.

Blizny po szwach na twarzy

Blizny na twarzy to pozostałość po zabiegach chirurgicznych lub urazach. Niestety w wielu przypadkach założenie szwów na twarzy jest konieczne i ochrona zdrowia bierze górę nad estetyką.

Blizna jest konsekwencją uszkodzenia skóry. Jej wygląd zależy od dwóch czynników: stopnia uszkodzenia skóry (głębokości i powierzchni) i przebiegu procesu gojenia. Kiedy zakłada się szwy na twarz? Zabieg ten jest konieczny, gdy dochodzi do przerwania ciągłości anatomicznej tkanki, czyli skóry twarzy.

Założenie szwów jest konieczne w sytuacji:

  • zaszycia rany powstałej na skutek uszkodzenia mechanicznego (blizny na twarzy po wypadku),
  • zakończenie operacji chirurgicznej.

Po zakończonym zabiegu do chwili zdjęcia szwów należy wyjątkowo dbać o ranę, nie dopuszczać do zakażenia i naciągnięcia. Zawsze należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza. W przypadku twarzy ma to jeszcze większe znaczenie, twarz bowiem jest dla wielu osób wizytówką całej ich osobowości.

Trudno ukryć na niej mankamenty i niedoskonałości. Okres utrzymywania szwów skórnych uzależniony jest od stopnia napięcia tkanek, rodzaju zabiegu i jakości procesu gojenia rany. Zwykle trwa od 5 do 7 dni. Odpowiednia pielęgnacja od samego początku ma duży wpływ na przyspieszenie czasu gojenia i późniejszy wygląd blizny. Dobrą metodą jest masowanie jej okolic. Takie działanie pomaga odkleić tkankę sklejoną z tak powstałą zmianą i pobudzić nowe tkanki do regeneracji.

Jak długo jest widoczna blizna na twarzy? Czy może całkowicie zniknąć? Odpowiedzi na te pytania są bardzo zróżnicowane. Zależą głównie od tego, jaki jest to rodzaj rany. Istotne znaczenie ma także miejsce, gdzie rana powstała i jakiej części twarzy dotyczy. Dość trudne do wygojenia są blizny na nosie.

Jak powstaje blizna?

To jak powstaje blizna, w dużej mierze jest uzależnione od tego, czy goi się ona poprzez ziarninowanie czy rychłozrost. W drugim przypadku jest ona z reguły o wiele mniej widoczna. Wynika to z tego, że zrośnięcie brzegów rany przy rychłozroście trwa znacznie krócej, co przekłada się na mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia przy tym komplikacji.

Przy ziarninowaniu na dnie rany dochodzi do powstania ziarniny. Jest to tkanka, która stanowi podłoże dla regeneracji kolejnych warstw skóry i naskórka. Te stopniowo narastają na ziarninę, zasklepiając tym samym ranę. Trwa to jednak dłużej i wymaga szczególnej pielęgnacji, co wiąże się z większym ryzykiem pojawienia się powikłań oraz bardziej widocznego śladu.

Początkowo wytrzymałość tkanek w okolicy blizny jest znacznie ograniczona. Zwłaszcza przez pierwsze 6 tygodniu. Po tym czasie tkanki uzyskują około 50% swojej wytrzymałości, aż w końcu, po całkowitym zagojeniu się rany, osiągają od 70 do 80% wytrzymałości tkanek bez urazu. Ich przebudowa może trwać nawet rok.

To, jak długo blizna jest czerwona , będzie uzależnione od wielu czynników, między innymi rodzaju zabiegu oraz miejsca nacięcia, jednakże zazwyczaj proces gojenia trwa 6-8 tygodni i jest nazywany przez specjalistów fazą rozrostu.

Czytaj dalej...

Większość badań sugeruje, że ekstrakt z cebuli, zawierający heparynę i alantoinę, poprawia kolor i wygląd blizn oraz łagodzi ból i swędzenie blizn po oparzeniu, usunięciu tatuażu, urazie lub operacji.

Czytaj dalej...

Proces ten jest skomplikowany i długotrwały, przy czym czas regeneracji ściśle związany jest z charakterem i głębokością uszkodzeń, efektywnością leczenia, a także indywidualnymi predyspozycjami każdego pacjenta z osobna, w dużej mierze uwarunkowanymi genetycznie.

Czytaj dalej...

Niemniej jednak możesz otrzymać środki finansowe nie tylko za złamanie kolana, ale również możesz liczyć na odszkodowanie za artroskopię kolana , jak i na odszkodowanie za uszkodzenie łąkotki oraz zerwane więzadła w kolanie , a także za inne urazy stawu kolanowego.

Czytaj dalej...