Bólący pryszcz na udzie - Przyczyny, leczenie i sposoby łagodzenia dyskomfortu
Pryszcze na pośladkach – częsty i wstydliwy problem
Pryszcze na pośladkach to problem, z którym boryka się wiele osób niezależnie od wieku i płci. Ta powszechna dolegliwość postrzegana jest przez wielu pacjentów jako temat tabu, dlatego może być nie tylko źródłem bólu i dyskomfortu, ale również obniżonej samooceny.
Krosty na pośladkach u dziecka i nastolatka
Krostki na pupie u dzieci, szczególnie tych najmłodszych noszących pieluchy, związane są zwykle z podrażnieniem skóry na pośladkach. U starszych dzieci mogą powstawać w wyniku noszenia zbyt ciasnej bielizny, zwłaszcza jeśli została uszyta z tworzyw sztucznych. Pot i wysoka wilgotność mogą sprzyjać powstawaniu wysypki i krost na pośladkach.
W wieku dojrzewania dolegliwość ma podobne przyczyny, jak trądzik młodzieńczy. Nadmierna produkcja łoju i zanieczyszczenia powodują zainfekowanie zatykających się porów i tworzenie się pryszczy.
Wysypka na pośladkach u dorosłego
Powstawanie pryszczy na pośladkach u dorosłych jest stosunkowo częstym zjawiskiem. Szczególnie dokuczliwe jest u osób, które prowadzą siedzący tryb życia, ponieważ skóra na pośladkach i udach nie może oddychać, co sprzyja poceniu, utrzymywaniu wilgoci i namnażaniu bakterii. Niewystarczająca higiena lub niewłaściwa pielęgnacja prowadzą do powstawania pryszczy. Dodatkowym czynnikiem utrudniającym utrzymanie higieny tej okolicy jest noszenie syntetycznej bielizny.
Na ryzyko powstawania krost na udach i pośladkach wpływają również złe nawyki żywieniowe. Przede wszystkim spożywanie dużej ilości wysoko przetworzonych produktów, tłuszczów zwierzęcych i cukru.
Pryszcz w uchu — jak się go pozbyć?
Dbasz o swoje uszy, regularnie je czyścisz, a mimo to pojawił się bolący pryszcz? Istnieje kilka sposobów, by usunąć pryszcze bez konieczności ich wyciskania. Często wystarczy odpowiedni produkt i nasączony wacik pozwalający sprawnie wykonać zabieg w domowym zaciszu. Do najpopularniejszych produktów, które pomagają usunąć pryszcze z ucha, zaliczamy:
- Olejek herbaciany — to najbardziej przebadany olejek eteryczny, który wykorzystywany jest w leczeniu trądziku. Wykazuje on liczne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Chcąc usunąć pryszcze, wystarczy niewielką ilość płynu nanieść na wacik i umieścić go na bolącej krostce. Zawarte w olejku składniki aktywne pomogą usnąć zmianę skórną bez obaw o przeniknięcie do kanału słuchowego.
- Maść na pryszcze — to specjalistyczne produkty, które można kupić w aptece. Ich skład opiera się często na oleju łupkowym, który wykazuje działanie antybakteryjne i sprawnie redukuje stany zapalne.
- Olejek jojoba — usuwa bakterie odpowiedzialne za powstawanie pryszczy. Olejek można bezpośrednio aplikować na skórę za pomocą wacika. Po kilkunastu minutach nadmiar oleju należy usunąć i zostawić do wyschnięcia.
- Kremy z retinoidami — mają właściwości keratolityczne. Zawarta w składzie witamina A rozrzedza skórę wokół pryszcza. Przed stosowaniem tego typu kremów warto skonsultować się z lekarzem. Stosując krem np. na płatku ucha, należy pamiętać m.in. o zastosowaniu kremu z filtrem. Rozrzedzenie skóry sprawia, że staje się ona bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych.
- Ciepły okład — pomaga zmniejszyć stan zapalny i zredukować ból. Na początek należy przetrzeć pryszcz alkoholem i przygotować ściereczkę mocząc ją w ciepłej wodzie. Ciepły kompres przykładamy do skóry i pozostawiamy na ok. 15 minut. Zabieg należy powtarzać 2-3 razy dziennie.
Wiele osób walczących z pryszczami sięga po pęsetę. Dlaczego nie wolno usuwać pryszczy pęsetą? Zabieg ten nie gwarantuje usunięcia całej wydzieliny z krostki. Najczęsciej dochodzi do nadkażenia bakteryjnego, co powoduje jeszcze większy wysyp zmian skórnych na twarzy. Używając pęsety nigdy nie mamy pewności, że krostka została usunięta w całości. Dodatkowo bardzo łatwo o uszkodzenie skóry i ciągłości naskórka, co w konsekwencji może prowadzić do powstanie nieestetycznych przebarwień i blizn.
Pryszcz — co to jest i skąd się bierze?
Powstawanie pryszczy zależy od kilku czynników. Zaliczamy do nich m.in. gromadzenie się bakterii na powierzchni ucha, zapalanie mieszków włosowych lub zbyt dużą pracę gruczołów łojowych, brak odpowiedniej higieny, przyjmowanie leków oraz inne czynniki środowiskowe. Pryszcz w uchu praktycznie niczym nie różni się od krostek, które pojawiają się w innych częściach ciała. Bakterie Staphylococcus aureus odpowiedzialne za powstawanie pryszczy bardzo szybko się rozwijają i mogą doprowadzić do powstania jednej, a nawet kilku bolesnych krostek, które zamienić się mogą w ropne zgrubienia. Organizm chcąc chronić się przed nimi, uruchamia procesy immunologiczne, których wynikiem jest stworzenie stanu zapalnego.
Za najczęstszą przyczynę powstawania pryszczy w uchu uznaje się nagromadzenie woskowiny w uchu. Woskowina w przewodzie słuchowym, zamiast czyścić kanał, nie odprowadza zanieczyszczeń i zatyka pory, co powoduje powstanie małych i bolących krostek.