"Boląca Skóra Głowy - Wypadanie Włosów"
Swędzenie skóry głowy po farbowaniu
Dlaczego skóra głowy swędzi po farbowaniu? Farby do włosów zawierają składniki drażniące, niezbędne do odbarwiania włókien i pozbawiania ich naturalnego pigmentu. Powszechnie uważa się, że im jaśniejszy kolor chce się uzyskać, tym silniejsze środki muszą zostać użyte. Jest to poniekąd prawda – zwykle farbowanie ciemnych włosów na jasne bardziej niszczy włókna i drażni skórę niż barwienie odwrotne.
Swędząca skóra głowy po farbowaniu może też świadczyć o reakcji alergicznej na składniki użytego preparatu.
Jak radzić sobie z takimi objawami po koloryzacji? Dobrym rozwiązaniem może okazać się zmiana sposobu farbowania włosów z tradycyjnego, w którym produkt nakłada się na całą głowę i ma on bezpośredni kontakt ze skórą, na pasemka lub baleyage, gdzie farbę nakłada się na same włókna, kilka milimetrów od skóry głowy.
Taka koloryzacja wykonana przez fryzjera może uchronić skórę przed uczuleniem, podrażnieniem lub nadmiernym przesuszeniem.
Zdarza się, że swędzenie występuje nie tylko po farbowaniu, ale np. po umyciu głowy. Skóra może bowiem zostać podrażniona również przez inne kosmetyki, jak szampony, odżywki czy maski nieodpowiednio dobrane do jej potrzeb.
Swędząca skóra głowy i łupież
Łupież to dolegliwość, która może mieć różne podłoża – od zakażenia drożdżakami, przez nadmierną produkcję łoju w gruczołach łojowych, po niewłaściwą pielęgnację codzienną.
Czy swędzenie skóry głowy może być spowodowane łupieżem? Jak najbardziej tak, ponieważ świąd jest odpowiedzią na niewłaściwe funkcjonowanie skóry i jej łuszczenie. Łupieżowi towarzyszy bowiem złuszczanie naskórka mające postać małych, białych, odrywających się płatków.
Gdy skóra głowy swędzi, a na powierzchni włosów widoczne są fragmenty martwego naskórka, najprawdopodobniej jest to łupież, z którym walczyć można przy pomocy odpowiednich preparatów i szamponów.
Jeśli zmiana nawyków pielęgnacyjnych i stosowanie właściwych kosmetyków nie przynoszą spodziewanych rezultatów, a łuszczenie, pieczenie i swędzenie skóry głowy się utrzymuje, należy zgłosić się po poradę do lekarza. Nieleczony łupież może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym nawet utraty osłabionych włosów.
Łuszczyca
Świąd głowy występuje w niektórych przypadkach łuszczycy. Łuszczyca skóry głowy jest jedną z najczęstszych postaci tej choroby. Charakteryzuje się występowaniem zmian na obszarach granicznych skóry gładkiej i owłosionej (tzw. korona łuszczycowa). W rozwoju łuszczycy skóry głowy biorą udział mechanizmy immunologiczne i genetyczne. Nie jest ona chorobą zaraźliwą.
Łuszczyca skóry głowy, fot. Adobe Stock
Aby powstrzymać swędzenie głowy, najlepiej użyć preparatów w postaci olejów, żeli lub lotionów z kwasem salicylowym i mocznikiem w celu usunięcia martwego naskórka. Następnie zastosować przepisane przez dermatologa leki przeciwzapalne, a także preparaty dziegciowe. Czasami konieczne jest używanie szamponu sterydowego, który jest dostępny na receptę.
Z domowych metod na swędzenie skóry głowy przy łuszczycy warto sięgnąć po emolienty przeznaczone do głowy, kąpiele w słonej wodzie, wystawić głowę na działanie promieni słonecznych. Polecane zioła to np. rumianek, skrzyp lub ostropest plamisty.