Brodawczak płaskonabłonkowy skóry - Objawy, Diagnoza i Leczenie
Inne rodzaje raka płaskonabłonkowego
Inne rodzaje raka płaskonabłonkowego to:
- rak płaskonabłonkowy przełyku – większość zmian występuje w dolnej i środkowej części przełyku. Rak może tworzyć przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych, co zmniejsza szanse wyleczenia,
- rak płaskonabłonkowy jamy ustnej – stanowi aż 90% przypadków nowotworów jamy ustnej. Może występować w obrębie warg, tylnej ściany gardła i wewnętrznej części jamy ustnej, a w zaawansowanym stadium objąć całe gardło i nos. Szybko rozpoznany może być skutecznie wyleczony – aż w 80% przypadków możliwe jest całkowite wyzdrowienie,
- rak płaskonabłonkowy odbytu – ten rodzaj nowotworu występuje u zaledwie 1–2% populacji. Leczenie obejmuje zmianę odżywiana, chirurgiczne wycięcie zmian, radioterapię i chemioterapię.
Zobacz film: Jak można ustrzec się przed nowotworem szyjki macicy? Źródło: 36,6.
Jakie jest rokowanie w raku płaskonabłonkowym skóry?
Rak płaskonabłonkowy skóry cechuje się ogólnie dobrym rokowaniem. Szacuje się, że 5 lat od rozpoznania choroby przeżywa >90% chorych. Przerzuty odległe pojawiają się tylko u 3–5% chorych, ale ich wystąpienie bardzo znacznie pogarsza szanse na wyleczenie.
W trakcie badań kontrolnych zaleca się ocenę miejsca wycięcia zmiany pierwotnej oraz wszystkich innych zmian na całej skórze. Należy również dokładnie ocenić stan okolicznych węzłów chłonnych (można rozważyć okresowe badanie USG tych okolic).
Wizyty kontrolne należy powtarzać co 1–3 miesiące przez 2 lata po leczeniu, co 3–12 miesięcy przez kolejne 3 lata, a następnie corocznie (częstość wizyt uzależnia się od zaawansowania i zróżnicowania nowotworu).
Wybrane treści dla Ciebie
Rak płaskonabłonkowy spojówki Rak płaskonabłonkowy spojówki to nowotwór złośliwy wywodzący się z nabłonka spojówki. Wyróżnia się dwie postacie raka: przedinwazyjną oraz inwazyjną. Rak płaskonabłonkowy może naciekać sąsiednie struktury oka oraz dawać przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych i przerzuty odległe. Przyczyny rozwoju raka płaskonabłonkowego nie są do końca poznane, jednak wyniki badań wskazują na dużą rolę promieniowania ultrafioletowego (UVA, UVB) oraz zakażeń podtypem 16 lub 18 wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).
Rak płaskonabłonkowy skóry
Rak płaskonabłonkowy skóry to złośliwy nowotwór skóry pochodzenia nabłonkowego, który zazwyczaj rośnie powoli, ale ma zdolność do tworzenia przerzutów odległych w innych narządach. Rak płaskonabłonkowy skóry jest zazwyczaj częściowo zbudowany z komórek ulegających rogowaceniu (tj. podobnych do zdrowego naskórka pokrywającego ludzkie ciało). Rak płaskonabłonkowy skóry występuje przede wszystkim u osób rasy białej. Najbardziej dojrzała postać tego nowotworu była dawniej określana jako rak kolczystokomórkowy skóry.
Rak płaskonabłonkowy skóry jest drugim co do częstości (po raku podstawnokomórkowym) nowotworem skóry. Dokładną częstość występowania raka kolczystokomórkowego skóry trudno ocenić, ponieważ wczesne przypadki tego nowotworu często nie są rozpoznawane i zgłaszane do odpowiednich rejestrów zachorowań na nowotwory złośliwe (w Polsce jest to Krajowy Rejestr Nowotworów).
Objawy brodawczaka odwróconego mogą obejmować:
Ponieważ jama nosowa i zatoki są wypełnione powietrzem, nowotwory muszą osiągnąć znaczną wielkość, zanim wywołają objawy. Symptomy zwykle nie rozwijają się, jeśli w jamie zatokowej nie wystąpi stan zapalny lub guz wykracza poza granice zatoki, powodując objawy wtórne do inwazji sąsiednich struktur. Nowotwory wczesne mają tendencję do bezobjawowości, aż do inwazji na sąsiednie struktury, w których objawy mogą naśladować łagodne choroby.
Wczesne uszkodzenia są przypadkowo zdiagnozowane na badaniach radiologicznych podjętych w odniesieniu do innych chorób, na przykład zapalnych lub urazowych. Kiedy objawy występują, są niespecyficzne, naśladujące wiele bardziej łagodnych problemów, takich jak zapalenie zatok, ból głowy i ból zęba, i są ignorowane przez zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Czas pomiędzy początkiem objawów a rozpoznaniem raka wynosi od 6 do 12 miesięcy. Ograniczony dostęp anatomiczny zatok przynosowych utrudnia wczesną diagnozę. Z tych wszystkich powodów większość pacjentów ma zaawansowaną chorobę w momencie rozpoznania.
Typowe objawy brodawczaka odwróconego
- Blokowane kanały nosowe, zwykle po jednej stronie
- Krwawienie z nosa / wydzielina z nosa
- Zakażenia sinusoidalne
- Ból twarzy
- Ból głowy
- Utrata poczucia zapachu.
Lekarz może zdiagnozować brodawkę wsuwając do nosa elastyczną rurkę zwaną endoskopem. Bierze próbkę guza w celu potwierdzenia diagnozy i stwierdzenia, czy jest rakotwórcza. Można również wykonać skanowanie CT lub MRI w celu określenia rozmiaru guza.
