Brodawczak płaskonabłonkowy skóry - Objawy, Diagnoza i Leczenie

Brodawczak odwrócony przyczyny występowania

Etiologia brodawczaka odwróconego jest wciąż niejasna. Było wiele przyczyn sugerowanych, takich jak alergia, przewlekłe zapalenie zatok, infekcje wirusowe i zapalenie. Alergia jest jednak mało prawdopodobna, ponieważ większość pacjentów nie ma historii alergicznej, a polipy związane z alergicznym nieżytem nosa zazwyczaj są dwustronne. Obecność zapalenia zatok jest bardziej związana z obturacyjnym charakterem choroby, a nie przyczyną. Objawy przewlekłego zakażeń zatok są zbyt częste, że mogą wystąpić w rzadkich przypadkach brodawek inwersyjnych.

Analiza histologiczna sugeruje, że powstawanie nowotworu może wystąpić poprzez stopniowe serie zdarzeń dyskretnych ocenianych według czterostopniowego systemu klasyfikacji histologicznej (stadium I i II, łagodnego guza, stadium III, dysplastycznego guza, stadium IV, raka). Określenie przyczyn obejmuje wirus brodawczaka ludzkiego, zmiany genu supresora guza oraz przewlekłe zapalenie. Narażenie zawodowe, pył i aerozole szkodliwe, są czynnikami mogącymi odgrywać ważną rolę w patogenezie brodawczaka odwróconego.

Objawy brodawczaka odwróconego mogą obejmować:

Ponieważ jama nosowa i zatoki są wypełnione powietrzem, nowotwory muszą osiągnąć znaczną wielkość, zanim wywołają objawy. Symptomy zwykle nie rozwijają się, jeśli w jamie zatokowej nie wystąpi stan zapalny lub guz wykracza poza granice zatoki, powodując objawy wtórne do inwazji sąsiednich struktur. Nowotwory wczesne mają tendencję do bezobjawowości, aż do inwazji na sąsiednie struktury, w których objawy mogą naśladować łagodne choroby.

Wczesne uszkodzenia są przypadkowo zdiagnozowane na badaniach radiologicznych podjętych w odniesieniu do innych chorób, na przykład zapalnych lub urazowych. Kiedy objawy występują, są niespecyficzne, naśladujące wiele bardziej łagodnych problemów, takich jak zapalenie zatok, ból głowy i ból zęba, i są ignorowane przez zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Czas pomiędzy początkiem objawów a rozpoznaniem raka wynosi od 6 do 12 miesięcy. Ograniczony dostęp anatomiczny zatok przynosowych utrudnia wczesną diagnozę. Z tych wszystkich powodów większość pacjentów ma zaawansowaną chorobę w momencie rozpoznania.

Typowe objawy brodawczaka odwróconego

  • Blokowane kanały nosowe, zwykle po jednej stronie
  • Krwawienie z nosa / wydzielina z nosa
  • Zakażenia sinusoidalne
  • Ból twarzy
  • Ból głowy
  • Utrata poczucia zapachu.

Lekarz może zdiagnozować brodawkę wsuwając do nosa elastyczną rurkę zwaną endoskopem. Bierze próbkę guza w celu potwierdzenia diagnozy i stwierdzenia, czy jest rakotwórcza. Można również wykonać skanowanie CT lub MRI w celu określenia rozmiaru guza.

Brodawczak – odmiany, leczenie, charakterystyka

Brodawczak to guz wywoływany przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), rozwijający się na powierzchni skóry, w gardle, krtani, jamie ustnej lub pęcherzu moczowym. Zwykle ma charakter łagodny, ale niekiedy może prowadzić również do zmian nowotworowych.

Brodawczak jest dość powszechnym zjawiskiem, tak jak powodujący go wirus. Szacuje się, że brodawczakiem ludzkim (HPV – Human papilloma virus) zakażony jest niemal co drugi mieszkaniec naszej planety, jednak u większości ludzi występuje on w formie utajonej. Naukowcy zidentyfikowali niemal 100 jego odmian, przy czym ponad 30 dotyczy zakażeń narządów płciowych i przebiega bezobjawowo. Istnieją typy onkogenne, mogące wywołać zmiany nowotworowe w obrębie szyjki macicy, a także typy odpowiedzialne za powstawanie kłykcin kończystych na narządach płciowych zewnętrznych. Wirus może wywoływać zmiany w błonach śluzowych większości narządów a także na skórze.

Rak płaskonabłonkowy szyjki macicy

Rak płaskonabłonkowy szyjki macicy to nowotwór złośliwy rozwijający się w błonie śluzowej. Co roku na ten typ nowotworu choruje nawet 500 000 kobiet, przy czym u wielu z nich choroba wykrywana jest w ostatnim stadium. Wcześnie wykryty rak płaskonabłonkowy szyjki macicy jest w pełni uleczalny, dlatego tak ważna jest profilaktyczna cytologia. W trakcie badania lekarz pobiera próbkę nabłonka, który analizowany jest pod kątem obecności komórek nowotworowych.

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia raka płaskonabłonkowego szyjki macicy to:

  • zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, opryszczką, chlamydiami, kiłą, rzeżączką, HIV,
  • palenie papierosów,
  • wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego,
  • współżycie z wieloma partnerami
  • osłabiony układ odpornościowy.

Leczenie obejmuje chirurgiczne usunięcie zmian, radioterapię i chemioterapię.

Rak płaskonabłonkowy skóry

Rak płaskonabłonkowy skóry to złośliwy nowotwór skóry pochodzenia nabłonkowego, który zazwyczaj rośnie powoli, ale ma zdolność do tworzenia przerzutów odległych w innych narządach. Rak płaskonabłonkowy skóry jest zazwyczaj częściowo zbudowany z komórek ulegających rogowaceniu (tj. podobnych do zdrowego naskórka pokrywającego ludzkie ciało). Rak płaskonabłonkowy skóry występuje przede wszystkim u osób rasy białej. Najbardziej dojrzała postać tego nowotworu była dawniej określana jako rak kolczystokomórkowy skóry.

Rak płaskonabłonkowy skóry jest drugim co do częstości (po raku podstawnokomórkowym) nowotworem skóry. Dokładną częstość występowania raka kolczystokomórkowego skóry trudno ocenić, ponieważ wczesne przypadki tego nowotworu często nie są rozpoznawane i zgłaszane do odpowiednich rejestrów zachorowań na nowotwory złośliwe (w Polsce jest to Krajowy Rejestr Nowotworów).

Rak przedinwazyjny sutka jest schorzeniem, które można wykryć w trakcie badania mammograficznego, ultrasonograficznego lub podczas standardowego badania piersi którego, mimo dostępności różnych technik obrazowych, nie należy pomijać.

Czytaj dalej...

Niestety wiele osób zgłasza się do lekarza dopiero wówczas, kiedy rak jest w zaawansowanym stadium, co znacznie pogarsza perspektywy jego wyleczenia z 90 przeżywalności we wczesnym stadium do 50 -70 w zaawansowanym.

Czytaj dalej...

92 nie wyraża zgody na zwielokrotnianie, wykorzystywanie lub przechowywanie jakichkolwiek treści w postaci tekstów i danych oraz programów komputerowych i baz danych dostępnych w serwisie internetowym, w celu ich eksploracji polegającej na analizie, również przy zastosowaniu zautomatyzowanych technik, dążącej do wygenerowania informacji obejmujących w szczególności wzorce, tendencje i korelacje.

Czytaj dalej...

Skłonność do przerzutów jest znacznie mniejsza w przypadku zmian wywodzących się z rogowacenia słonecznego, a zwiększa się w przypadku rozwoju nowotworu na podłożu owrzodzeń, blizn i przewlekłych stanów zapalnych.

Czytaj dalej...