Jak dbać o skórę twarzy, gdy jest taka skłonna do problemów?

Sucha skóra na twarzy a dieta

Bardzo ważnym elementem dbania o skórę twarzy jest odpowiednia dieta. Jeżeli cera jest przesuszona, a pod oczami można zaobserwować ciemne kręgi, to należy pić więcej wody – przynajmniej półtora litra dziennie. Dodatkowo powinno się spożywać odpowiednią ilość zdrowych tłuszczów, szczególnie omega-3, które znajdują się w rybach morskich, tranie i orzechach. Nie należy też zapominać o owocach i warzywach, które dostarczają niezbędnych dla dobrego stanu skóry twarzy witamin.

W przypadku niemowląt i małych dzieci nie można zastosować wiele rozwiązań pomagających na suchą skórę na twarzy u dorosłych. Zawsze powinno wybierać się kosmetyki przeznaczone dla wieku dziecka, ponieważ inne mogą zawierać niebezpieczne dla niego substancje. Sucha skóra na twarzy niemowlaka może być nawilżana specjalistycznymi maściami dla dzieci lub maścią z witaminą A. Pomocne są też kąpiele w płatkach lub słomie owsianej, a także stosowanie płynów do kąpieli z emolientami.

Zobacz film: Zbieg laserowego odmładzania skóry. Źródło: Bez skazy

Zadbaj o suchą skórę! Naturalne (i sprawdzone) sposoby.

Dlatego też dzisiaj opowiem Wam w jaki sposób walczyć z suchą skórą. Pisząc post, miałam na myśli głównie przesuszenie spowodowane warunkami środowiskowymi (ogrzewanie, wiatr, zima), nie chorobowymi, ale myślę, że jeśli macie problem natury dermatologicznej również możecie znaleźć tutaj wiele ciekawych informacji.

Chciałam Wam pokazać schemat pielęgnacji, który sama stosuję i który jest mieszanką metod naturalnych z surowcami bardziej zaawansowanymi (np. antyoksydantami jakości kosmetycznej). Powiem Wam konkretnie czego używam (bo na co komu kolejny wypis składników nawilżających, skoro nie wiadomo jak się sprawdziły w praktyce). Bardzo możliwe jednak, że wystarczy Wam kilka prostych składników, żeby doprowadzić skórę do porządku!

Zapraszam Was serdecznie!

Sucha skóra – najczęstsze przyczyny i sposoby zapobiegania

Sucha skóra może pojawiać się w każdym miejscu, choć problem ten dotyczy najczęściej twarzy, dłoni i stóp. Często odpowiedzialne są za nią czynniki zewnętrzne – pogoda, powietrze, klimatyzacja, używane kosmetyki czy detergenty. Nie na wszystkie przyczyny można mieć wpływ i wówczas pozostaje odpowiednie nawilżanie skóry. Jakie zabiegi dla suchej skóry są najlepsze? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Zabiegi dla skóry suchej. Źródło: Klinika urody.
  • witaminy C – zwiększa produkcję kolagenu,
  • witamin z grupy B – wpływają na nawilżenie skóry,
  • witaminy E – jest potrzebna do produkcji kolagenu i chroni przed promieniowaniem UV,
  • witaminy A – odpowiada za nawilżenie skóry, jej niedobór objawia się łuszczeniem i zajadami.

Bardzo ważne jest również spożywanie odpowiedniej ilości zdrowych tłuszczów, najlepiej tłoczonych na zimno olejów roślinnych oraz ryb morskich.

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6

Sucha skóra twarzy

Skóra twarzy jest szczególnie wyeksponowana i przez to podatna na zewnętrzne niszczące czynniki, takie jak mróz, promienie słoneczne i powietrze wysuszone przez klimatyzator. Bywa jednak, że przyczyną suchej skóry na twarzy są nieodpowiednio dobrane kosmetyki. Jeżeli taki stan utrzymuje się pomimo intensywnego nawilżania, to warto udać się do specjalisty, który pomoże dobrać odpowiednie preparaty do skóry.

Objawy uczulenia na twarzy – jak się objawia uczulenie na twarzy?

Alergia na twarzy, podobnie jak inne reakcje alergiczne, może mieć zarówno różne przyczyny, jak i symptomy. Jak zatem rozpoznać uczulenie na twarzy? Objawy alergii, które powinny zaniepokoić to między innymi:
  • kaszka na twarzy
  • czerwone suche plamy na policzkach
  • swędzenie skóry
  • wysypka na szyi i dekolcie
  • wysypka wokół ust i na brodzie
  • ropiejące krostki
  • obrzęk

Powyższe objawy uczulenia na twarzy zazwyczaj poprzedza uciążliwy świąd. Symptomy mogą występować w parze z pieczeniem, łuszczeniem, a nawet bolesnym pękaniem skóry, na której wystąpiła reakcja alergiczna. Świąd może być nawet wynikiem zapalenia skóry. Dodatkowo niewskazane drapanie chorobowo zmienionych miejsc może być przyczyną podrażnienia zdrowego naskórka, a w ostateczności – przerwania jego ciągłości.

Jak radzić sobie z suchą skórą?


Pierwszy krok, który może dać zaskakująco dobre efekty. Jeśli macie spróbować jednej rzeczy, to spróbujcie tej.

Jeśli macie przesuszoną skórę, na pewno próbowaliście ją już nawilżyć, to jest nieomal instynktowny odruch. Inna sprawa, że niekoniecznie skuteczny. Gdyby tak było, nie mielibyśmy problemów z przesuszeniem :)

Ja Wam proponuję inną drogę. Spróbujcie buzię (tak mówię o buzi z przyzwyczajenia, bo akurat to jest aktualnie mój problem :)) porządnie natłuścić. Dlaczego? Po pierwsze bezpośrednio pomaga ukoić twarz.

Dla skóry mocno podrażnionej nawet delikatny krem nawilżający może być szczypiący i wywoływać zaczerwienienie. Wiem, że tak jest nie tylko u mnie, wiem, że dziewczyny używały kremów z mocznikiem i cudów nawilżających, które je tylko podrażniały w skrajnej sytuacji. Wychodzę z założenia, że najpierw trzeba doprowadzić skórę do jako takiego stanu, nawilżać będziemy później.

Druga sprawa jest taka, że często mamy już warstwę suchych skórek, przez które krem nawilżający może się słabo „przebijać”. Czasami jest to już wręcz skorupka. Natłuszczenie skóry pomaga zmiękczyć te suche skórki i lepiej je usunąć, dzięki czemu potem łatwiej będzie nam skórę nawilżyć. Poza tym daje skórze czas na regenerację i chroni przed kolejnymi czynnikami wysuszającymi (wiatr, suche powietrze etc).

Czym natłuszczać?

Najlepiej tłuszczami, które mają wysoki poziom zgodności z ludzką skórą. Polecam zwłaszcza masło shea nierafinowane (o tym dalej) jak i łój oraz smalec. Dlaczego te ostatnie? Mają bardzo wysoką zgodność ze skórą, praktycznie nie wywołują podrażnień i naprawdę są bardzo skuteczne. Wiem, bo testuję od kilku miesięcy „krem prababci”, który ukręciłam sobie z łoju wołowego, oliwy i witaminy E. Ładnie natłuszcza skórę i pozostawia ją świetnie ujędrnioną. Chciałam Wam nawet dać przepis na blogu, ale skończył mi się zanim zebrałam się zrobić zdjęcie i bardzo nad tym ubolewam :).

Nie można stosować kremów lub maści zawierających witaminy A i C, retinol, izotretinoinę, kwasy owocowe w miejscu depilowanej powierzchni około 4 tygodni przed każdym zabiegiem, nie należy przyjmować leków uczulających na słońce, pić herbatek ziołowych zawierających dziurawiec, nagietek np.

Czytaj dalej...

Na szczęście sucha skóra na głowie u dziecka nie jest powodem do obaw, a stosowanie odpowiedniej oliwki oraz czesanie główki za pomocą dobrze dobranej szczotki pozwoli dość szybko pozbyć się problemu, jakim są nadmiernie złuszczające się płatki naskórka.

Czytaj dalej...

tłusty do cery suchej - w jego składzie znajdują się przede wszystkim lipidy, czyli kwasy tłuszczowe, ceramidy i inne związki nie rozpuszczające się w wodzie, wypełniające przestrzeń międzykomórkową, niczym cement.

Czytaj dalej...

Odpowiednie oczyszczanie, które z jednej strony usuwa wszelkie zbędne substancje z powierzchni naskórka, w tym resztki makijażu, pozostałości kosmetyków do pielęgnacji, kurz, cząstki metali, pyłów, tzw.

Czytaj dalej...

Sucha cera, jak i sucha skóra na pozostałych częściach ciała dłoniach, ramionach czy nogach to problem, który wiąże się z zaburzeniem budowy warstwy hydrolipidowej w naskórku, a także jego zaburzoną zdolnością do wiązania i zatrzymywania wody.

Czytaj dalej...