Jak zadbać o blizny na twarzy u dziecka?
Jak powstają blizny u dzieci? Czy mogą samoistnie zniknąć?
Blizny u dzieci są niechcianą pamiątką po różnego typu urazach mechanicznych oraz oparzeniach termicznych i chemicznych, na które maluchy są narażone w czasie zabawy i innych aktywności w domu, przedszkolu czy szkole.
Czasem też stanowią konsekwencję zabiegów operacyjnych. Mogą również powstawać w miejscach objętych trądzikiem oraz po infekcjach manifestujących się skórnymi wykwitami, jak choćby ospa wietrzna.
Jak powstają blizny? Tworzą się one w procesie gojenia ran. Po kilku dniach od urazu, komórki tkanki łącznej zaczynają wytwarzać kolagen, który uzupełnia ubytek w skórze. Powstają też nowe naczynia krwionośne, zapewniające ukrwienie.
Na tle prawidłowej skóry blizny wyróżniają się barwą, strukturą, twardością. Często stanowią poważny defekt estetyczny, zwłaszcza jeśli są rozległe, patologiczne i ulokowane w eksponowanych miejscach, takich jak twarz czy dłonie.
Niezwykle ważne jest w takiej sytuacji pytanie, czy blizna u dziecka zniknie? Skóra u dzieci regeneruje się szybciej, jednak odpowiedź jest w tej kwestii bardzo złożona.
W praktyce wiele zależy m.in. od charakteru urazu oraz rodzaju blizny. W przypadku powierzchownych ran ślady po nich z reguły zanikają. Przy większych urazach mogą zostać na całe życie.
Ogromną rolę odgrywa przy tym pielęgnacja ran i tworzących się blizn. Jeśli jest ona prawidłowa, ryzyko pozostania dużych i rzucających się w oczy pamiątek zdecydowanie maleje.
Blizny po ospie – kiedy powstają?
Początek ospy objawia się zwykle gorączką, bólem głowy oraz ogólnym złym samopoczuciem. W ciągu dwóch–trzech dni od wystąpienia gorączki pojawiają się pierwsze wykwity na skórze, które początkowo mają postać czerwonych, zaognionych plamek, stopniowo uwypuklających się ponad powierzchnię skóry. Wykwity ospowe przechodzą przez kilka stadiów, do których zalicza się:
- rumieniowe plamki na ciele,
- pęcherzyki wypełnione przezroczystą treścią,
- pęcherzyki wypełnione mętnym płynem, przypominające ropne krostki,
- przysychające strupki,
- drobne blizny lub przebarwienia na skórze.
Jednocześnie mogą występować zmiany skórne u dziecka we wszystkich stadiach, ponieważ zwykle pojawiają się one rzutami w ciągu pierwszego tygodnia choroby. U dziecka można zaobserwować wystąpienie wysypki na głowie (także na skórze owłosionej) i tułowiu, następnie na ramionach, na końcu na kończynach dolnych, rzadziej lokalizuje się na rękach i stopach. Może występować od kilku do kilkuset wykwitów. W 10–20 proc. przypadków zmiany pojawiają się także na błonie śluzowej jamy ustnej i gardła, narządów płciowych oraz na spojówkach i rogówce (drobne owrzodzenia).
Blizny po ospie u dzieci w większości zanikają samoistnie – skóra dziecka ma duże właściwości regeneracyjne w przeciwieństwie do skóry dorosłego. Niestety dzieje się tak tylko wówczas, jeśli strupki mogły prawidłowo się zagoić. Jeśli doszło do zadrapania, uszkodzenia czy nadkażenia bakteryjnego wykwitu w trakcie gojenia dziecko może mieć ślady po ospie, które zostaną z nim przewlekle.
To też może Cię zainteresować: Jak odkazić ranę dziecku?

Blizny po ospie u dorosłych
Ospa wietrzna może pojawiać się również u pacjentów dorosłych – szczególnie tych, którzy nie chorowali na nią w dzieciństwie. Choć zdarza się zachorowanie na ospę kolejny raz, zwłaszcza gdy poprzedni miał łagodny przebieg i organizm nie wytworzył wystarczającej ilości przeciwciał.
Dorośli pacjenci znacznie gorzej przechodzą ospę wietrzną. Towarzyszy im wyższa gorączka i często liczniejsze i głębsze zmiany na skórze. Skóra osób dorosłych ma też mniejszą zdolność do regeneracji, dlatego w im starszym wieku występuje ospa, tym ślady i dziury po ospie mogą być trudniejsze do uniknięcia.
U pacjentów dorosłych widoczne bywają również stare blizny po ospie, którą przechorowali w dzieciństwie. Czy można się ich jakoś pozbyć? Niestety im starsza blizna, tym szanse na pozbycie się jej są mniejsze. Można jednak niwelować ślady, odpowiednio pielęgnując skórę i dbając o jej odpowiednie nawilżenie i elastyczność.